Nazywam się Patryk Tarachoń, jestem felietonistą, autorem i podcasterem. Od 14 lat piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji, rozwoju osobistym i kwestiach, w które zwykle się nie zagłębiamy. Opowiadam o tym, jak żyć szczęśliwie i wierzyć w siebie, bez znaczenia ilu ludzi w nas wątpi. Pomagam uporać się z kompleksami, ruszyć z miejsca i doceniać siebie. Publikacje opieram na doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającego świata.
Codzienność przytłacza nie tylko młodych ludzi. Trudno odnaleźć się nam w środowisku pełnym agresji, zazdrości i poniżania. Dlatego piszę o tym bazując na osobistych doświadczeniach i sytuacjach oraz nadesłanych przez Was, o których nie łatwo zapomnieć. Poruszam również tematy powiązane z relacjami damsko-męskimi. Inspiruje mnie obserwacja świata, wyciąganie własnych wniosków oraz poznawanie puntku widzenia Zamkniętej Listy.
Profil w portalu >>> Patryk Tarachoń w LubimyCzytac.pl
Podcast Nie będąc sobą
W podcaście Nie będąc sobą usłyszysz o samoakceptacji w świecie, w którym zmuszani jesteśmy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Podcast doczekał się 6 sezonów (116 odcinków), a na jeden sezon przypada ok. 15 odcinków. Pierwszy odcinek pojawił się 6 września 2019 roku. Wybierz interesujący Cię temat, odsłuchaj lub zapisz na później w ulubionej platformie streamingowej.
Przemyśleniami dzielę się jakbym usiadłbym z Tobą na przyjacielską rozmowę. Tematyka podcastu dotyczy rozwoju osobistego, samooceny i luźnych przemyśleń na temat codziennego życia oraz spraw, które dotyczą nas wszystkich. W 2021 roku zrealizowałem serię Wielkiego Podsumowania, kończącą tematykę poniżania i gnębienia w szkole. Seria jest kierowana do pedagogów i prawnych opiekunów młodych osób w wieku szkolnym. Składa się z 14 odcinków, poruszających kwestie osób poniżanych oraz ich oprawców.
Podcast w serwisie >>> Patryk Tarachoń w Empik.com
Serie wideo
Wśród swoich działań, odkrywam różne formy, aby pokazywać w rozrywkowy sposób, jak budować samoocenę, rozwijać swoje mocne strony i z uśmiechem działać, gdy nie zawsze jest kolorowo. Poniżej dostępne są serie, które zrealizowałem na przestrzeni ostatnich lat.
Seria – Szukając Własnej Wartości
Seria – Myśl Na Dziś
Książki
Książki wydaję jako self-publishing w postaci e-booków. Przedstawiam proste myślenie i sprawdzone osobiście metody, które wypracowałem jako nawyki. Dzięki nim z radością realizuje swoje postanowienia, w zgodze ze sobą podchodzę do ludzi i z zaangażowaniem wykonuję swoją pracę, dbając przy tym o swoją samoocenę oraz zdrowie psychiczne.
Moje książki są dla osób poszukujących sensu życia, stojących przed dylematami dnia codziennego, chcących pracować nad sobą i relacjami z najbliższymi (m.in. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami).
Publikacje są pisane szczerze w formie przypominającej spotkanie jak z przyjacielem, abyśmy wspólnie spędzili czas. Każda książka jest nową przestrzenią do poznania punktu widzenia, który wspólnie analizujemy i staramy się zastosować w indywidualny sposób.
Profil w serwisie >>> Patryk Tarachoń w NaKanapie.pl
Pierwsza książka „Blogowanie & Social-Media”, swoją premierę miała 30 listopada 2018 roku. Książka zawierała sprawdzone przeze mnie sposoby tworzenia i promocji treści w Internecie. Ze względu na potrzebę częstej aktualizacji, publikacja książki została wycofana ze sprzedaży. Następnie wydałem zeszyt ćwiczeń zatytułowany „Pokonaj Kompleksy”. Ćwiczenia są oparte na moich sposobach, dzięki którym poradziłem sobie z niską samooceną oraz rówieśnikami gnębiącymi mnie w szkole.
Za namową zaufanych osób, 31 sierpnia 2019 roku pojawiła się książka „Przygotuj się na Start”, będąca zbiorem moich przemyśleń i doświadczeń. Celem książki było zamknięcie bolesnego rozdziału w moim życiu. Jedną z premier, które zapisały się w mojej biografii, był tytuł „Atlas Marzeń”, który miał swoją premierę w Prima Aprilis (1 kwietnia 2020). Czytelnicy pisali z reklamacją, po czym orientowali się, że niespodziewana książka wcale nie była żartem. Oprócz listy zainteresowań, pasji i marzeń, zawiera sprawdzone metody rozwoju swoich celów i postanowień.
Baza teleadresowa ISBN >>> Patryk Tarachoń w e-ISBN.pl
W lutym 2021 roku (5 lutego), wydałem mini e-book „Jak uwierzyć w siebie”. Książka składa się z kilkunastu stron praktycznych metod na zbudowanie wiary w swoje możliwości. E-book powstał po otrzymanych pytaniach o metody akceptacji siebie oraz samorozwoju. Wśród książek dostępny jest również „Poradnik Dla Rodziców” wydany w Dniu Dziecka (1 czerwca 2021). Ten krótki e-book, powstał we współpracy z rodzicami z całej Polski, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i metodami pomocy dzieciom gnębionym w szkole. Postanowiliśmy napisać książkę w taki sposób, aby nie wymagała długiego czasu czytania i oferowała konkretne informacje w skróconej formie.
Jedną z najnowszych wydań, jest książka „Zdobywcy Serc” (2 maja 2022), która powstawała ok. 5 lat (2017-2022). Odkąd na blogu po raz pierwszy napisałem o swoich spostrzeżeniach dotyczących relacji damsko-męskich, otrzymuję powtarzające się pytania. Dlatego zdecydowałem się przeanalizować nie tylko relacje dookoła mnie, ale także własne błędy w relacjach z kobietami, spisując je w postaci książki. W 2024 roku wydałem „Co jeśli się uda…?”, książkę obrazującą jak radzić sobie w toksycznym środowisku pracy, budowaniu relacji oraz życia, w którym nie brakuje pasji.
- Ćwiczenia Pokonaj Kompleksy (20 grudnia 2018)
- Przygotuj się na Start (31 sierpnia 2019)
- Atlas Marzeń (1 kwietnia 2020)
- Jak uwierzyć w siebie (5 lutego 2021)
- Poradnik Dla Rodziców (1 czerwca 2021)
- Zdobywcy Serc (2 maja 2022)
- Co jeśli się uda…? (2 września 2024)
Dla kogo tworzę?
Dobre rady tz. mówców motywacyjnych nie zawsze sprawdzają się w życiu. Często czytamy o pozytywnych skutkach, płynących z odpowiedniego nastawienia. Niestety wiele technik psychologicznych, które mają zmienić nasze życie, nie działają. Dlatego założyłem blog, aby dzielić się własnymi doświadczeniami oraz przemyśleniami w postaci felietonów, pamiętając o tym, że czasem porady motywacyjne nas zawodzą.
Poniżej wymienione zostały najczęściej czytane treści, które opublikowałem na stronie. Zachęcam do wzięcia udziału dyskusjach, aby wraz z innymi czytelnikami wzbogacić treści o wartościowe przemyślenia.
Doświadczenia
Związki
Rozwój osobisty
Coaching
Przyjaźń
Seria Naturyzm i nudyzm
Sponsorowane
Co robię?
Mam własną definicję motywacji i rozwoju osobistego. Znaczna większość życzy sobie, abyśmy się do nich dostosowywali, z czym w 100% się nie godzę. W międzyczasie wystarczy nam motywacyjnych porad i metod rozwojowych. Dlatego w swoich publikacjach przekonuję, że mamy prawo do bycia sobą, nawet jeśli innym wciąż to przeszkadza. Przy okazji dzielę się praktycznymi sposobami, które stosuję w swoich codziennych wyborach.
Nie jestem psychologiem, terapeutą ani kimś, kto chce narzucać innym swoje zdanie. Nie chcę mówić, co kto powinien robić. Dzielę się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami, ale nie rozwiążę problemów za czytelników. Cieszę się, gdy moje publikacje pomagają innym poczuć się lepiej i znaleźć rozwiązanie ich codziennych wyzwań.
Prywatnie
Podobno szczerość jest jedną z cech, które ludzie we mnie cenią i nienawidzą. Łatwo zarażam się śmiechem, a gdy mam możliwość poznania nowych osób, mogę słuchać ich godzinami. W teście osobowości okazało się, że jestem Protagonistą (ENFJ-T), co podobno oznacza wpływanie na to, jak inni czują się w mojej obecności.
Uwielbiam być w ruchu, dlatego możliwość odwiedzania nowych miejsc traktuję z optymizmem. Wyjazdy rowerem za miasto oraz spacery, dają mi poczucie spokoju i odprężenia. Towarzyszą mi podcasty oraz dynamiczna muzyka (z elementami muzyki elektronicznej lub rockowej).
Urodziłem się 1996 roku w woj. podlaskim. Z wykształcenia jestem Technikiem Architektury Krajobrazu, które ukończyłem w ZSR CKP w Białymstoku.
Zawodowo zajmuję się tworzeniem stron internetowych, prowadzeniem kanałów social-media oraz wspieraniem firm oraz marek osobistych w tworzeniu contentu w sieci. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, od 2020 roku współpracuję z agencją kreatywną nad projektami zespołowymi w dziedzinie marketingowej. Interesuje się marketingiem internetwym i prowadzeniem działań w przestrzeni internetowje.
Doświadczenia
Pierwszy blog (TSPTV), zacząłem pisać w styczniu 2009 roku. Poświęcony był filmom machinima, opartych na grach komputerowych, który postanowiłem zamknąć ze względu na przemijającą modę tworzenia tego gatunku wideo. Do 2017 roku, na stronie Wsparcie Bloga I Porady dla Blogerów pisałem o blogowaniu i działaniach w portalach społecznościowych. To właśnie tam zacząłem przedstawiać własne strategie i sposoby podchodzenia do social-media.
W tym samym czasie powstało Przygotuj się na Start! – blog na którym dzieliłem się przemyśleniami i motywacją odnośnie poniżania i kompleksów. Kontynuowałem tę tematykę, uzupełniając ją o kolejne tematy aż do 2022 roku. W międzyczasie (w 2018 roku) postanowiłem przejść na własny adres i pisać pod swoim imieniem i nazwiskiem, o czym napisałem w tekście Jak przeprowadziłem rebranding bloga.
Miałem zaszczyt znaleźć się wśród 70 autorów nominowanych do konkursu Gala Twórców 2019 oraz brać udział w Influencers LIVE Wrocław 2022. Rok później do plebiscytu Influencers LIVE Awards 2023 został nominowany podcast Nie będąc sobą.
Z początkiem 2019 roku dołączyłem do grona administratorów serwisu Mocna Grupa Blogerów, w którym wraz z pozostałymi twórcami organizowaliśmy inicjatywy i wzajemnie wspieraliśmy pozostałych twórców w blogowaniu. Założyłem 1 w Polsce serwer dla blogerów na platformie Discord.
W styczniu 2020 roku dołączyłem do redakcji serwisu MusicLovers.pl, na którym publikowałem recenzje, informacje o premierach i zapowiedziach płyt.
Następnie 3 sierpnia 2020 roku otworzyłem portal BlogLINE, z najnowszymi aktualnościami od twórców, gdzie z innymi twórcami dzieliliśmy się strategiami marketingowymi, który działał do 1 lipca 2022 roku. Wystąpiłem w roli prelegenta na PyrCaster MDP 2021, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Podcasterów (2 października 2021). Tematem mojego wystąpienia było „Jak słuchać słuchaczy”, czyli kiedy i dlaczego należy brać pod uwagę opinie słuchaczy na temat podcastu.
Współpraca i wsparcie
Blog jest także odwiedzany przez życzliwych odbiorców, a także pomocnych członków Zamkniętej Listy, bez których moja praca nie miałyby sensu. Wśród nich, jest wielu czytelników, pamiętających moją drogę, wzloty i upadki. Członkowie Zamkniętej Listy są jedynymi osobami, których uwagi oraz propozycje analizuję podczas ulepszania swoich działań w pracy nad internetową działalnością.
Od 18 października 2021 roku do czerwca 2023 byłem wolontariuszem w projekcie Akademia Przyszłości, pomagającym dzieciom, które w siebie nie wierzą lub mają niską samoocenę. W maju 2022 roku uruchomiłem projekt WeCanWeHelp, promujący zbiórki oraz pomoc charytatywną.
Gościnnie
- O czym młodzież nie mówi rodzicom (LepiejTeraz.pl)
- Kiedy warto być sobą? Gościnnie Patryk Tarachoń (PaniOdZmiany.pl)
- Nie będąc sobą – rozsądne podejście do siebie i innych (Worldmaster.pl)
- Jak relacje wpływają na mindset? (Buffalo Mindset)
- Czym jest szczęście? (JakZycLepiej.buzzsprout.com)
- Jak spełniać marzenia opowiada Patryk Tarachoń (AsystentkaZinicjatywa.pl)
- Wywiady z inspirującymi ludźmi – Patryk Tarachoń (CodziennieProduktywnie.pl)
- Przewodnik po marzeniach (Motyw Kobiety)
- Pytałam mężczyzn, dlaczego chcieli się zabić (OKO.press)
- Atlas Marzeń – rozmowa z autorem książki – Patryk Tarachoń (PojedzTam.pl)
W mediach
„Kobiecość w macierzyństwie” – charytatywna wystawa zdjęć Moniki Dudzik w Nowej Stacji Pruszków (gpr24.pl)Felieton: Polacy w obawie przed wojną – Patryk Tarachoń (Interia.pl)Jeden opanuje pisownię w kilka miesięcy, ktoś inny może opanować w kilka lat (TemplateMonster.com)Felieton: Wycofane dzieci przeciw przemocowym rówieśnikom – Patryk Tarachoń (Onet.pl)Dlaczego warto pomagać innym? I część relacji z sesji charytatywnej w Apartamenty Varsovia. (AktywneMamyDzialamy.pl)