0
fot. Patryk Tarachoń

Kim jestem?

fot. Patryk Tarachoń

Nazywam się Patryk Tarachoń i jestem blogerem.

Od 11 lat opowiadam o tym, jak żyć szczęśliwie i uwierzyć w siebie, bez znaczenia, ilu ludzi w nas wątpi. Pomagam uporać się z kompleksami, ruszyć z miejsca i zacząć doceniać siebie. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji, rozwoju osobistym i sprawach dnia codziennego. Treści artykułów opieram na doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającego świata.

Codzienność przytłacza młodych ludzi. Trudno odnaleźć się nam w środowisku pełnym agresji, zazdrości i poniżania. Dlatego piszę o tym bazując na swoich doświadczeniach i sytuacjach, których nie łatwo zapomnieć lub ignorować. Poruszam również tematy powiązane z relacjami damsko-męskimi. Inspiruje mnie obserwacja świata i wyciąganie własnych wniosków.

Podcast Nie będąc sobą

Nagrywam podcast Nie będąc sobą, w którym opowiadam na tematy samoakceptacji w świecie, gdzie zmuszani jesteśmy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Nowe odcinki podcastu udostępniane są co 2 tygodnie w środy. Podcast doczekał się 3 sezonów (ponad 40 odcinków), a na jeden sezon przypada ok. 15 odcinków. Pierwszy odcinek pojawił się 6 września 2019 roku.

Przemyśleniami dzielę się w taki sam sposób, w jaki usiadłbym z Tobą na przyjacielską rozmowę. Tematyka podcastu dotyczy rozwoju osobistego, samooceny i luźnych przemyśleń na temat codziennego życia oraz spraw, które dotyczą większości z nas. W 2021 roku zrealizowałem serię Wielkiego Podsumowania, kończącą tematykę poniżania i gnębienia w szkole. Seria jest kierowana do prawnych opiekunów i pedagogów. Składa się z 14 odcinków, poruszających kwestie osób poniżanych oraz ich oprawców.

Książki

Książki wydaję jako self-publishing w postaci e-booków. Pierwsza książka ,,Blogowanie & Social-Media„, swoją premierę miała 30 listopada 2018 roku. Książka zawierała sprawdzone przeze mnie sposoby tworzenia i promocji treści w Internecie. Ze względu na potrzebę częstej aktualizacji, publikacja książki została wycofana ze sprzedaży. Następnie wydałem zeszyt ćwiczeń zatytułowany ,,Pokonaj Kompleksy„. Ćwiczenia są oparte na moich sposobach, dzięki którym poradziłem sobie z niską samooceną oraz rówieśnikami gnębiącymi mnie w szkole.

Za namową zaufanych osób, 31 sierpnia 2019 roku pojawiła się książka ,,Przygotuj się na Start„, będąca zbiorem moich przemyśleń i doświadczeń. Celem książki było zamknięcie bolesnego rozdziału w moim życiu. Jedną z ciekawszych premier był ,,Atlas Marzeń„, który swoją premierę miał w Prima Aprilis (1 kwietnia 2020). Czytelnicy pisali z reklamacją, po czym orientowali się, że niespodziewana książka wcale nie była żartem. Oprócz listy zainteresowań, pasji i marzeń, zawiera sprawdzone metody na rozwój swoich celów i postanowień.

W lutym 2021 roku (5 lutego), wydałem mini e-book ,,Jak uwierzyć w siebie„. Książka składa się z 18 stron praktycznych metod na zbudowanie wiary w swoje możliwości. E-book powstał po serii pytań o metody akceptacji siebie oraz samorozwoju. Jedną z najnowszych książek jest ,,Poradnik Dla Rodziców” wydany w Dniu Dziecka (1 czerwca 2021). Ten krótki e-book (35 stron), powstał we współpracy z rodzicami, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i metodami pomocy dzieciom gnębionym w szkole. Postanowiliśmy napisać książkę w taki sposób, aby nie wymagała długiego czasu czytania i oferowała konkretne informacje w skróconej formie.

Dla kogo tworzę?

Dobre rady tz. mówców motywacyjnych nie zawsze sprawdzają się w życiu. Często czytamy o pozytywnych skutkach, płynących z odpowiedniego nastawienia. Niestety wiele technik psychologicznych, które mają zmienić nasze życie, nie działają. Dlatego założyłem blog, aby dzielić się własnymi doświadczeniami oraz przemyśleniami, pamiętając o tym, że czasem porady motywacyjne nas zawodzą.

Co robię?

Mam własną definicję motywacji i rozwoju osobistego. Znaczna większość życzy sobie, abyśmy się do nich dostosowywali. W międzyczasie wystarczy nam motywacyjnych porad i metod rozwojowych. Dlatego w swoich publikacjach przekonuję, że mamy prawo do bycia sobą, nawet jeśli innym wciąż to przeszkadza. Przy okazji dzielę się praktycznymi sposobami, które stosuję w swoich codziennych wyborach.

Nie jestem psychologiem, terapeutą ani kimś, kto chce narzucać innym swoje zdanie. Moim celem nie jest doradzanie, co kto powinien zrobić. Dzielę się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami, ale nie rozwiążę problemów za czytelników. Cieszę się, gdy moje publikacje pomagają poczuć się lepiej.

Prywatnie

Podobno szczerość jest jedną z cech, które ludzie we mnie cenią i nienawidzą. Łatwo zarażam się śmiechem, a gdy mam możliwość poznania nowych osób, mogę słuchać ich godzinami. Urodziłem się 1996 roku w woj. podlaskim. Z wykształcenia jestem Technikiem Architektury Krajobrazu, które ukończyłem w ZSR CKP w Białymstoku.

Zawodowo zajmuję się tworzeniem stron internetowych, prowadzeniem kanałów social-media oraz przygotowaniem i konfiguracją podcastów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, w 2020 roku współpracowałem z agencją kreatywną nad projektami zespołowymi w dziedzinie marketingu internetowego. Interesuje się marketingiem i prowadzeniem działań w social-mediach. Pomagam blogerom tworzyć ich wymarzoną stronę internetową.

Uwielbiam być w ruchu, dlatego możliwość odwiedzania nowych miejsc traktuję z optymizmem. Wyjazdy rowerem za miasto oraz spacery, dają mi poczucie spokoju i odprężenia.

Doświadczenia

Pierwszy blog (TSPTV), zacząłem pisać w styczniu 2009 roku. Poświęcony był filmom machinima, opartych na grach komputerowych, który postanowiłem zamknąć ze względu na przemijającą modę tworzenia tego gatunku wideo. Wtedy powstało Przygotuj się na Start! Blog na którym dzieliłem się przemyśleniami i motywacją odnośnie poniżania i kompleksów. Postanowiłem kontynuować tę tematykę, uzupełniając ją o kolejne tematy. Na kolejnym blogu nazwanym Wsparcie Bloga I Porady dla Blogerów pisałem o blogowaniu i działaniach w portalach społecznościowych. To właśnie tam zacząłem przedstawiać własne strategie i sposoby podchodzenia do social-media.

W 2018 roku postanowiłem przejść na własny adres i pisać pod swoim imieniem i nazwiskiem.

Miałem zaszczyt znaleźć się wśród 70 autorów nominowanych do konkursu Gala Twórców 2019. Z początkiem 2019 roku dołączyłem do grona administratorów serwisu MocnaGrupaBlogerow.pl, w którym wraz z pozostałymi twórcami organizowaliśmy inicjatywy i wzajemnie wspieraliśmy twórców w blogowaniu. Założyłem 1 w Polsce serwer dla blogerów na platformie Discord.

Następnie 3 sierpnia 2020 roku otworzyłem portal BlogLINE.pl, z najnowszymi aktualnościami od blogerów i własnymi strategiami marketingowymi. W styczniu 2020 roku dołączyłem do redakcji serwisu MusicLovers.pl, na którym publikowałem recenzje, informacje o premierach i zapowiedziach płyt. Byłem prelegentem PyrCaster MDP 2021, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Podcasterów (2 października 2021). Tematem mojego wystąpienia było ,,Jak słuchać słuchaczy”, czyli kiedy i dlaczego należy brać pod uwagę opinie słuchaczy na temat podcastu.

Wsparcie i współpraca

Blog jest także odwiedzany przez życzliwych odbiorców, a także pomocnych członków Zamkniętej Listy, bez których lata pracy nie miałyby sensu. Wśród nich, jest wielu czytelników, pamiętających moją drogę, wzloty i upadki. Członkowie Zamkniętej Listy są jedynymi osobami, których uwagi oraz propozycje analizuję podczas ulepszania swoich działań w pracy nad internetową działalnością.

W mediach

Blog znajdziesz na: