Jak wygląda pierwsza miesiączka? Czy okres boli? Jak często ma się miesiączkę! Ile trwa okres i jak się przygotować!
Dla nastolatek wizja miesiączkowania co miesiąc aż do menopauzy często brzmi jak wyrok. W końcu miesiączka nie zawsze jest czymś przyjemnym, a na pewno powoduje duży dyskomfort fizyczny i psychiczny. Jak w takim razie oswoić okres i czy to możliwe? W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, czy dojrzewające dziewczyny, mają się czego bać?
Artykuł powstał w ramach serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć, powstałej we współpracy z Wiktorią Oleniacz. Na swoim profilu Instagram porusza nie tylko tematy dotyczącej kobiecej menstruacji, ale również zaburzeń odżywiania. Zachęcam do odwiedzenia @healthytorie, na Instagramie, gdzie nie brakuje treści, o których również dziś będziemy rozmawiać. Przy okazji zachęcam do dyskusji pod poniższym tekstem, abyśmy wspólnie uzupełniali treść wartościowymi informacjami.
Miesiączka w reklamach
Po pierwsze, jeśli miesiączkujesz od kilku miesięcy, to możesz nie zdawać sobie sprawy, jak miesiączka jest ważna w życiu każdej kobiety. Nie tylko chodzi o funkcję reprodukcyjną, ale również o zachowanie zdrowia całego organizmu kobiet.
Najczęściej w reklamach miesiączka sprowadza się do bólów okresowych, w których namawia się, aby sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Modelki w reklamach podpasek lub tamponów odzwierciedlają natomiast kontrastującą wizję miesiączki. Wiecznie uśmiechnięte i ubierające dopasowane ubrania w „te dni”.
Przedstawione obrazy w mediach ukazują dwa oblicza miesiączki, które mogą być prawdą, ale… to zależy. W dużej mierze od Ciebie młoda damo (uśmiech). Pamiętaj, że telewizja nie pokazuje prawdy w reklamach, a firmy produkujące podpaski, tabletki przeciwbólowe chcą pokazać, że ich produkty są przydatne i powinno się je kupować, żeby łatwiej się nam żyło.
Aczkolwiek branie regularnie tabletek przeciwbólowych skutkuje odwrotnym skutkiem. Ciało przyzwyczaja się do dawki tabletki przeciwbólowej i po jakimś czasie trzeba zwiększyć ilość tabletek. Lepiej jest nie brać tabletek przeciwbólowych i zacząć zwalczać bolesne miesiączki od wizyty u ginekologa i zmiany stylu życia.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Emocje i bóle podczas miesiączki – jak sobie z tym radzić?
O czym warto pamiętać przed pierwszą miesiączką?
Miesiączka jest potrzebna, żeby kobieta zachowała witalność, zdrowe kości, młody wygląd i jeżeli zdecyduje się w przyszłości na dzieci, to żeby mogła urodzić dziecko bez komplikacji. Dlatego warto przygotować się do pierwszej miesiączki. Musisz zdać sobie sprawę, że miesiączka ma różne oblicza i nie warto nastawiać się negatywnie przed dostaniem pierwszej miesiączki.
Miesiączka może boleć i może wywoływać uśmiech w pierwszym dniu jej dostania, dlatego staraj się mieć obiektywne zdanie. Będzie, co będzie i wtedy wprowadzisz zmiany, które wpłyną pozytywnie na Twoją miesiączkę.
Pamiętaj, że miesiączka nie powinna być bolesna!
Jeżeli miesiączka będzie bolesna, udaj się do ginekologa i zacznij wprowadzać zmiany w swojej aktywności fizycznej. Pierwsza miesiączka może powodować różnego rodzaju obawy, ale nie przejmuj się, to normalne. W końcu każda nowa rzecz budzi strach. Dlatego pamiętaj przed pierwszą miesiączką:
- Noś podpaski wszędzie ze sobą, dzięki czemu będziesz zabezpieczona, gdy dostaniesz okresu.
- Poinformuj opiekunów o miesiączce. Dzięki temu w razie potrzeby będą stanowić źródło wiedzy na temat miesiączki i co robić.
- Nie wstydź się miesiączki! Większość kobiet miesiączkuje i jest to normalne. Jeśli masz pytania dotyczące pierwszej miesiączki, nie bój się pytać rodziny, czy koleżanek, ale najlepszym źródłem informacji będzie doświadczony ginekolog. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co robić i jak wygląda życie z miesiączką.
Jeżeli pierwsza miesiączka nie przychodzi warto, żebyś zwróciła się z tym do ginekologa. Nie musi to być przyczyną choroby lub ciąży.
-
Atlas Marzeń29,99 zł
-
Pokonaj kompleksy. Jak poradzić sobie z kompleksami i poniżaniem25,99 zł
-
Zdobywcy Serc35,99 zł
-
Przygotuj się na Start!34,99 zł
Warto zwrócić uwagę na dietę i wprowadzić produkty przeciwzapalne, jak:
- oliwa z oliwek,
- maliny,
- borówki,
- tłuste ryby,
Na profilu Wiktorii Oleniacz w Instagramie, do którego serdecznie zapraszamy (@healthytorie), znajduje się cytat, który będzie miło jeśli polubisz oraz zostawisz komentarz. Zachęcamy również do zaobserwowania, aby poznać więcej informacji o kobiecym ciele i odżywianiu.
O tym, jak zatroszczyć się o samą siebie podczas okresu przeczytasz w artykule „Jak dbać o siebie podczas miesiączkowania”. Sprawdź pozostałe wpisy z serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć. nie zapominając w dyskusjach, aby dodać od siebie wartość do rozmów.
Czy pierwsza miesiączka powinna być powodem do wstydu? Jak o niej Waszym zdaniem rozmawiać? 🙂 Dołącz do dyskusji poniżej, aby podzielić się swoim zdaniem.
Kurczę. Szkoda że ten artykuł nie powstał gdy ja przechodziłam swoją pierwszą miesiączkę. Wtedy to był temat tabu. Gdy chłopak zauważył że dziewczyna przeciekła to zamiast jej powiedzieć o tym dyskretnie lub zaoferować swoją pomoc w zakryciu ( np dać bluzę którą mogłaby się owinąć w biodrach i tym samym zakryć) to bardzo często na cały głos się śmiali. Dobrze że czasy się pozmieniały.
Oj to prawda. Też miałam podobną sytuację w przeszłości. Na szczęście mamy teraz większe możliwości i odwagę do mówienia o rzeczach ,,tabu”. Dzięki za podzielenie się swoją opinią w tym temacie.
Czy jest szansa na jakieś q&a na insta czy fb? Mam kilka pytań Pozdrawiam!
Oczywiście! Zapraszam na swój instagram healthytorie 🙂 albo na wydarzeniu też dodam możliwość zadawania pytań 🙂
Super tekst!
Dziękujemy bardzo 🙂
Ile trwa pierwszy okres i skąd będę wiedziała że zbliża się pierwsza miesiączka ??
To zależy. Czasami trzy dni a czasami nawet osiem. To wszystko zależy od wieku i genetyki, wagi i etc. Ciężko powiedzieć.
Mam dwie córki druga jest w wieku którym za chwile będzie miała pierwsze plamienie. Żona seksuolog to wie jak rozmawiać, ale jak im się wszystkim trzem zsynchronizuje to będę musiał chodzić w hełmie i zbroi. 😀
O to super. Córki są przygotowane w takim razie. Czas na pracę nad sobą, żeby nie dać się zwieść.
Świetna seria pierwsza miesiączka to duży stres i zmiana w życiu dziewczyny. Towarzyszące bóle i niezrozumiałe emocje potrafią popalić. Dziewczyny nie ma się czego bać! To piękne być kobietą. <3
Dokładnie ^^
za cholere nie rozumiem jak krwawienie moze byc az tak frustrujace ze te dziewczyny chodza i marudza. To tylko okres drogie panie!
To kwestia zmian hormonalnych i bólów w całym ciele. Miesiączka jest super, jeśli jest przechodzona w sposób łagodny. Ja nie rozumiem, jak faceci mogą umierać przy 38 stopniach gorączki. To tylko gorączka drodzy panowie! No tak samo to wygląda 😛
Ciekawa seria, jak zawsze Patryku artykuły przygotowane na wysokim poziomie. Do zobaczenia kolego gdy będę w Białym! 🙂
Też się zgadzam. Patryk miał pomysł na świetną serię 🙂
Jak to jest z tym wzrostem? Były już pytania gdzies w waszych wpisach. Okres ma na to wpływ?
Chodzi Ci Klaudio o to, czy miesiączka wpływa na wzrost czy wzrost wpływa na miesiączkę?