Jak wygląda pierwsza miesiączka? Czy okres boli? Jak często ma się miesiączkę! Ile trwa okres i jak się przygotować!

Pierwsza miesiączka – czy jest się czego bać?

Jak wygląda pierwsza miesiączka? Czy okres boli? Jak często ma się miesiączkę! Ile trwa okres i jak się przygotować!

Dla nastolatek wizja miesiączkowania co miesiąc aż do menopauzy często brzmi jak wyrok. W końcu miesiączka nie zawsze jest czymś przyjemnym, a na pewno powoduje duży dyskomfort fizyczny i psychiczny. Jak w takim razie oswoić okres i czy to możliwe? W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, czy dojrzewające dziewczyny, mają się czego bać?

Artykuł powstał w ramach serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć, powstałej we współpracy z Wiktorią Oleniacz. Na swoim profilu Instagram porusza nie tylko tematy dotyczącej kobiecej menstruacji, ale również zaburzeń odżywiania. Zachęcam do odwiedzenia @healthytorie, na Instagramie, gdzie nie brakuje treści, o których również dziś będziemy rozmawiać. Przy okazji zachęcam do dyskusji pod poniższym tekstem, abyśmy wspólnie uzupełniali treść wartościowymi informacjami.

Dowiedz się więcej z książki „Zdobywcy Serc”, w której znajdziesz odpowiedź na to i pozostałe kwestie dotyczące relacji damsko-męskich.

Miesiączka w reklamach

Po pierwsze, jeśli miesiączkujesz od kilku miesięcy, to możesz nie zdawać sobie sprawy, jak miesiączka jest ważna w życiu każdej kobiety. Nie tylko chodzi o funkcję reprodukcyjną, ale również o zachowanie zdrowia całego organizmu kobiet. 

Najczęściej w reklamach miesiączka sprowadza się do bólów okresowych, w których namawia się, aby sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Modelki w reklamach podpasek lub tamponów odzwierciedlają natomiast kontrastującą wizję miesiączki. Wiecznie uśmiechnięte i ubierające dopasowane ubrania w „te dni”. 

Przedstawione obrazy w mediach ukazują dwa oblicza miesiączki, które mogą być prawdą, ale… to zależy. W dużej mierze od Ciebie młoda damo (uśmiech). Pamiętaj, że telewizja nie pokazuje prawdy w reklamach, a firmy produkujące podpaski, tabletki przeciwbólowe chcą pokazać, że ich produkty są przydatne i powinno się je kupować, żeby łatwiej się nam żyło.

Aczkolwiek branie regularnie tabletek przeciwbólowych skutkuje odwrotnym skutkiem. Ciało przyzwyczaja się do dawki tabletki przeciwbólowej i po jakimś czasie trzeba zwiększyć ilość tabletek. Lepiej jest nie brać tabletek przeciwbólowych i zacząć zwalczać bolesne miesiączki od wizyty u ginekologa i zmiany stylu życia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Emocje i bóle podczas miesiączki – jak sobie z tym radzić?

O czym warto pamiętać przed pierwszą miesiączką?

Miesiączka jest potrzebna, żeby kobieta zachowała witalność, zdrowe kości, młody wygląd i jeżeli zdecyduje się w przyszłości na dzieci, to żeby mogła urodzić dziecko bez komplikacji. Dlatego warto przygotować się do pierwszej miesiączki. Musisz zdać sobie sprawę, że miesiączka ma różne oblicza i nie warto nastawiać się negatywnie przed dostaniem pierwszej miesiączki.

Miesiączka może boleć i może wywoływać uśmiech w pierwszym dniu jej dostania, dlatego staraj się mieć obiektywne zdanie. Będzie, co będzie i wtedy wprowadzisz zmiany, które wpłyną pozytywnie na Twoją miesiączkę.

Pamiętaj, że miesiączka nie powinna być bolesna! 

Jeżeli miesiączka będzie bolesna, udaj się do ginekologa i zacznij wprowadzać zmiany w swojej aktywności fizycznej. Pierwsza miesiączka może powodować różnego rodzaju obawy, ale nie przejmuj się, to normalne. W końcu każda nowa rzecz budzi strach. Dlatego pamiętaj przed pierwszą miesiączką:

  • Noś podpaski wszędzie ze sobą, dzięki czemu będziesz zabezpieczona, gdy dostaniesz okresu.
  • Poinformuj opiekunów o miesiączce. Dzięki temu w razie potrzeby będą stanowić źródło wiedzy na temat miesiączki i co robić. 
  • Nie wstydź się miesiączki! Większość kobiet miesiączkuje i jest to normalne. Jeśli masz pytania dotyczące pierwszej miesiączki, nie bój się pytać rodziny, czy koleżanek, ale najlepszym źródłem informacji będzie doświadczony ginekolog. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co robić i jak wygląda życie z miesiączką.

Jeżeli pierwsza miesiączka nie przychodzi warto, żebyś zwróciła się z tym do ginekologa. Nie musi to być przyczyną choroby lub ciąży.

Warto zwrócić uwagę na dietę i wprowadzić produkty przeciwzapalne, jak:

  • oliwa z oliwek,
  • maliny,
  • borówki,
  • tłuste ryby,

Na profilu Wiktorii Oleniacz w Instagramie, do którego serdecznie zapraszamy (@healthytorie), znajduje się cytat, który będzie miło jeśli polubisz oraz zostawisz komentarz. Zachęcamy również do zaobserwowania, aby poznać więcej informacji o kobiecym ciele i odżywianiu.

O tym, jak zatroszczyć się o samą siebie podczas okresu przeczytasz w artykule „Jak dbać o siebie podczas miesiączkowania”. Sprawdź pozostałe wpisy z serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć. nie zapominając w dyskusjach, aby dodać od siebie wartość do rozmów.

Czy pierwsza miesiączka powinna być powodem do wstydu? Jak o niej Waszym zdaniem rozmawiać? 🙂 Dołącz do dyskusji poniżej, aby podzielić się swoim zdaniem.

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
11 listopada 2022 11:07

Kurczę. Szkoda że ten artykuł nie powstał gdy ja przechodziłam swoją pierwszą miesiączkę. Wtedy to był temat tabu. Gdy chłopak zauważył że dziewczyna przeciekła to zamiast jej powiedzieć o tym dyskretnie lub zaoferować swoją pomoc w zakryciu ( np dać bluzę którą mogłaby się owinąć w biodrach i tym samym zakryć) to bardzo często na cały głos się śmiali. Dobrze że czasy się pozmieniały.

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:50
Reply to  Kasia

Oj to prawda. Też miałam podobną sytuację w przeszłości. Na szczęście mamy teraz większe możliwości i odwagę do mówienia o rzeczach ,,tabu”. Dzięki za podzielenie się swoją opinią w tym temacie.

Michalina
Michalina
11 listopada 2022 10:57

Czy jest szansa na jakieś q&a na insta czy fb? Mam kilka pytań Pozdrawiam!

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:51
Reply to  Michalina

Oczywiście! Zapraszam na swój instagram healthytorie 🙂 albo na wydarzeniu też dodam możliwość zadawania pytań 🙂

Agata Cieślak
Agata Cieślak
11 listopada 2022 10:48

Super tekst!

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:51
Reply to  Agata Cieślak

Dziękujemy bardzo 🙂

Anonim
Anonim
11 listopada 2022 09:18

Ile trwa pierwszy okres i skąd będę wiedziała że zbliża się pierwsza miesiączka ??

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:52
Reply to  Anonim

To zależy. Czasami trzy dni a czasami nawet osiem. To wszystko zależy od wieku i genetyki, wagi i etc. Ciężko powiedzieć.

Franciszek
Franciszek
11 listopada 2022 09:16

Mam dwie córki druga jest w wieku którym za chwile będzie miała pierwsze plamienie. Żona seksuolog to wie jak rozmawiać, ale jak im się wszystkim trzem zsynchronizuje to będę musiał chodzić w hełmie i zbroi. 😀

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:53
Reply to  Franciszek

O to super. Córki są przygotowane w takim razie. Czas na pracę nad sobą, żeby nie dać się zwieść.

Elżbieta Dziewuczek
Elżbieta Dziewuczek
11 listopada 2022 09:08

Świetna seria pierwsza miesiączka to duży stres i zmiana w życiu dziewczyny. Towarzyszące bóle i niezrozumiałe emocje potrafią popalić. Dziewczyny nie ma się czego bać! To piękne być kobietą. <3

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:54

Dokładnie ^^

Rafal
Rafal
11 listopada 2022 08:21

za cholere nie rozumiem jak krwawienie moze byc az tak frustrujace ze te dziewczyny chodza i marudza. To tylko okres drogie panie!

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:54
Reply to  Rafal

To kwestia zmian hormonalnych i bólów w całym ciele. Miesiączka jest super, jeśli jest przechodzona w sposób łagodny. Ja nie rozumiem, jak faceci mogą umierać przy 38 stopniach gorączki. To tylko gorączka drodzy panowie! No tak samo to wygląda 😛

Emil Wolko
Emil Wolko
11 listopada 2022 08:14

Ciekawa seria, jak zawsze Patryku artykuły przygotowane na wysokim poziomie. Do zobaczenia kolego gdy będę w Białym! 🙂

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:55
Reply to  Emil Wolko

Też się zgadzam. Patryk miał pomysł na świetną serię 🙂

Klaudia K
Klaudia K
11 listopada 2022 08:01

Jak to jest z tym wzrostem? Były już pytania gdzies w waszych wpisach. Okres ma na to wpływ?

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:56
Reply to  Klaudia K

Chodzi Ci Klaudio o to, czy miesiączka wpływa na wzrost czy wzrost wpływa na miesiączkę?

Shopping Cart
18
0
Would love your thoughts, please comment.x