Które produkcje warto zobaczyć? Gdzie szukać filmów do zobaczenia? Poznaj rekomendowane filmy, które warto obejrzeć!
Jeśli szukasz nietuzinkowych lub mniej popularnych, ale dobrych filmów, w tej serii nie zabraknie tytułów wartych zobaczenia. Wybrałem w mojej ocenie najlepsze filmy, które warto obejrzeć. Ranking podzieliłem tematycznie na osobne artykuły, a te osobiście cenione zamieściłem w poniższym podsumowaniu serii. Sprawdź polecane filmy w dyskusji pod rankingiem i poleć filmy, które cenisz najbardziej. Zanim jednak zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.
Filmy, które warto obejrzeć – polecane gatunki
Każde z nas może mieć inny gust filmowy. Są produkcje warte obejrzenia nie tylko ze względu na rozrywkę czy poprawę nastroju. Przygotowując serię Filmy, które warto obejrzeć, skupiłem się na tych, które zapadły mi w pamięci, wpłynęły na mój światopogląd lub wywarły inne wrażenia.
Zdecydowaną zaletą serii są również komentarze w sekcji dyskusji, w której każdy ma przestrzeń na polecenie ulubionych filmów. Zanim jednak wskażę poszczególne rankingi z poleconymi filmami pozostałych osób odwiedzających blog, chciałbym polecić Ci kilka produkcji, będącymi w mojej opinii wartymi uwagi. Poznaj moje propozycje filmów, które warto obejrzeć!
Musisz żyć (1997)
Jedyny film, który zrobił na mnie największe wrażenie. Opowiada o rodzinie, w której na pozór nic złego się nie dzieje. Do momentu gdy okazuje się, że syn ma problem z narkotykami. Zamożny biznesmen zostaje zmuszony oderwać się od pracy, aby walczyć o syna, który nisko upadł.
Film „Musisz żyć” to polska produkcja, która pokazuje nie tylko różnice pomiędzy pokoleniami, ale przede wszystkim trudy dorosłości, wychodzenia z nałogu i wyzwań ratowania bliskiej osoby, gdy nie ma się w tej dziedzinie większej wiedzy.
Ostatnia misja (1999)
Trudne czasy wymagają trudniejszych wyborów. Płatny zabójca polskiego pochodzenia mieszkający na stałe we Francji, dotaje zlecenie zlikwidowania biznesmena. Będąc z wizytą w Polsce, próbuje odnaleźć swoją córkę.
Jeśli szuka się filmu do obejrzenia z kumplem przy piwie, to niewątpliwie „Ostatnia misja” będzie dobrym wyborem starego, dobrego polskiego filmu.
Sala Samobójców: Hejter (2020)
Co prawda film jest za długi, ale przedstawia prawdę o dzisiejszym świecie i manipulacji z wykorzystaniem możliwości Internetu. Młody, cwany i ambitny chłopak, po turbulencjach życiowych dostaje pracę w agencji, która jak się okazuje, zajmuje się niszczeniem wizerunku znanych osób.
Film „Hejter” to po części kontynuacja jednej z najgłośniejszych polskich produkcji filmowych ostatnich lat. Zrealizowany z pomysłem, osobiście wzruszającym i dającym do myślenia.
Dziewczyny z Dubaju (2021)
Wśród polskich produkcji nie może zabraknąć „Dziewczyn z Dubaju”, przy którym miała okazję współpracować Doda.
Młoda dziewczyna z małej miejscowości marzy o karierze. Podczas jednego z wydarzeń poznaje dziewczynę, która pokazuje jej alternatywną drogę. Trafia do Dubaju jako ekskluzywna dama do towarzystwa. Rozumiejąc działanie branży, wychodzi przed szereg, aby w niedalekiej przyszłości zacząć rekrutować znane celebrytki.
Zabawa zabawa (2018)
Film „Zabawa zabawa” pokazuje nam historię kilku kobiet uzależnionych od alkoholu. Obserwujemy ich szybki upadek wynikający z niewinnego sięgania po butelki z alkoholem.
Moim zdaniem film osobom uzależnionym nie da nic do myślenia, ale najbliższym, których dotyka uzależnienie bliskiej osoby zdecydowanie.
Podziemny krąg (1999)
Jest niewiele męskich filmów, które wpisują się w mój gust. W serii polecanych filmów znalazł się już „Wilk z Wallstreet”, ale jego niebywałym poprzednikiem są „Chłopcy z ferajny” i „Podziemny krąg” (przy okazji będący inspiracją dla Zamkniętej Listy).
Młody mężczyzna zaczyna męczyć się dotychczasowym życiem. W samolocie poznaje wyluzowanego faceta, który wydobywa z niego męskie instynkty. Chociaż nisko upada, czuje się w nietrzeźwej rzeczywistości zdecydowanie lepiej. Film „Podziemny krąg” depresyjny i dobijający, ale najlepszy w męskim kinie.
Następny dzień w raju (1998)
Kolejny film, pokazujący, jak dążenie do życia na dobrym poziomie i brak możliwości, skłaniają do złych decyzji.
Zdolny i chytry chłopak zostają wciągnięci przez dealerów narkotykowych w pewien plan. Jak się okazuje „Następny dzień w raju”, staje się patologiczną podróżą, pogrążoną w niepewności i ciągłym pościgu zwanym realnym życiem z przestępcami.
Taxi (1998)
Kolejnym filmem, który zaliczam do dobrych męskich filmów, jest seria „Taxi”. Marzenie każdego chłopca, który chce mieć „wypasiony” samochód, którym mógłby jeździć ponad prawem.
Nie pamiętam, aby ta seria nauczyła mnie czegoś konkretnego, ale zaoferowała masę rozrywki, gdy byłem jeszcze dzieckiem.
Legion samobójców (2016)
Czas na serię filmów, które w ostatnich latach skupiły moją uwagę. „Legion samobójców” doczekał się nie tylko II części, ale również własnej historii Harley Queen w filmie „Ptaki nocy”.
Dobrze znane złe charaktery z komiksów, zostają zwerbowani na tajną akcję, aby zmniejszyć wyrok za odsiadkę. Przepełnione akcją filmy, to przygoda również dla widza nieznającego postaci komiksowych.
Super tata (1999)
Jest niewiele filmów, pokazujących relację ojca z synem, czyli czegoś, co w wielu relacjach ojciec-syn brakuje. Z pozoru niewinna komedia „Super tata”, pokazuje obraz przywiązania i nietuzinkowej relacji. Takiej, której potrzebują zarówno chłopiec i dorosły mężczyzna, opartej na przyjaźni, dobrej zabawie i czasem łamaniu ogólnie przyznanych reguł.
Klik: I robisz, co chcesz (2006)
Z pozoru ponownie niewinna komedia z nieszablonowym scenariuszem. Młody mężczyzna wchodzi w posiadanie niezwykłego pilota, dzięki któremu może robić, co tylko zechce. Okazuje się, że z pozoru niewinny gadżet niesie za sobą konsekwencje, których nie można cofnąć.
Komedia „Klik: I robisz, co chcesz” to opowieść o tym, gdzie prowadzi droga na skróty. Poznajemy historię, która z początku niewinna, z czasem staje się przekleństwem głównego bohatera.
Szklanką po łapach (1996)
Skoro jesteśmy przy komediach z czarnym humorem, przejdźmy do kilku z nich. Zacznijmy od „Szklanką po łapach”, która łączy swego rodzaju „kabaret” z produkcją komediową. Niebywały scenariusz to moim zdaniem początek najbardziej komediowej części tego rankingu.
Emerytowany agent wraca z emerytury, aby pokrzyżować plany zagłady świata. Akcji towarzyszą parodie popularnych produkcji filmowych, co rozbawi nie jednego kinomaniaka.
Czy leci z nami pilot? (1980)
Kolejny film z serii parodie i kabaret, czyli „Czy leci z nami pilot?” Tę komedię oglądałem wielokrotnie i za każdym razem bawi tak samo. Być może przez sentyment oglądania tego z ojcem, gdy byłem jeszcze mały.
Na pokładzie samolotu dochodzi do zatrucia i tylko jeden człowiek na pokładzie może pilotować maszynę. Okazuje się, że ma traumę nabytą w wojsku. Sytuacji nie pomaga lekarz, który zamiast pomagać, robi jeszcze większe zamieszanie.
Ze śmiercią jej do twarzy (1992)
Delikatnie wchodzimy w gatunek horroru. Starzenie się z honorem to dla głównych bohaterek nieakceptowany stan. Dlatego gdy pojawia się szansa na wieczne życie i młodość, korzystają z tej szansy. Jednakże obie kobiety zaczynają ze sobą rywalizować.
Jak się okazuje „Ze śmiercią jej do twarzy” to film, który pomimo prześmiewania metod zatrzymywania starzenia się, daje do zrozumienia coś zdecydowanie ważniejszego.
Sok z żuka (1998)
Kolejny film oparty na czarnym humorze, połączonym z efektami specjalnymi lat 90. To połączenie idealne, obrazujące jak wyglądała wtedy większość horrorów.
Film „Sok z żuka” Młode małżeństwo ginie w wypadku samochodowym. Ich znajoma postanawia sprzedać ich dom, ale nieżyjącemu małżeństwu nowi nabywcy nie przypadają do gustu. Postanawiają poprosić o pomoc niecieszącego się renomą ducha.
Martwe zło II / Żywy nieboszczyk II (1987)
Film „Martwe zło 2” to niewątpliwy klasyk gatunku. Zrealizowany z rozmachem film, doczekał się swojej kontynuacji zatytułowanej „Armia ciemności”. Produkcja, pomimo, że dziś bawi, miała swój styl i urok, który rozumieją fani serii.
Młody mężczyzna zabiera dziewczynę na romantyczny weekend do domku w lesie. W międzyczasie odkrywa nagrania właściciela domku, który tłumaczył księgę demonów. Tym samym wybudza ciemne moce czające się lesie.
Silent Hill (2006)
Każdy ma inny obraz piekła, jednym z nich może być „Silent Hill”. Miasto, które po pożarze wciąż generuje dym i unoszący się w powietrzu popiół. Odwiedzić to miejsce postanawia matka, która z mężem adoptowały dziewczynkę. Dziecko lunatykując, wciąż powtarza nazwę tajemniczego miasta.
Film oparty na grach komputerowych, z mocnym akcentem i klimatem. Warto obejrzeć także drugą część „Silent Hill: Apokalipsa”.
Amtyville (2005)
Jednym z najmocniejszych horrorów, z jakim miałem styczność, jest „Amtyville”. Młode małżeństwo kupuje dom, w którym doszło do tragicznego wydarzenia.
Niska cena i szansa na spełnienie amerykańskiego snu, nie wzbudzają w nich obiekcji. Niestety szybko okazuje się inaczej. Dla własnego bezpieczeństwa mają 28 dni na poznanie historia ich nowego domu.
Jako w piekle, tak i na ziemi (2014)
Oglądając „Jako w piekle, tak i na ziemi” w gronie znajomych, należy się nastawić na duże emocje. Mogłoby się wydawać, że to tania produkcja, o znikomych szansach na zaskoczenie widza. Nic bardziej mylnego.
Zespół pasjonatów i badaczy, postanawiają odwiedzić katakumby pod Paryżem. Niestety docierają do miejsc, które powinny zostać zapieczętowane na zawsze. Jak na horror, morał tej historii nasuwa się już na pierwszy plan, ale zaskoczeń nie zabraknie.
Inni (2001)
Horror „Inni” należy obejrzeć co najmniej 2 razy. W filmie zastosowano pewną sztuczkę, dzięki której produkcję ogląda się następnym razem inaczej.
Film opowiada o młodej kobiecie, która czeka na powrót męża z wojny. Czas oczekiwania nie jest łatwy, ze względu na chorobę jej dwójki dzieci, mających problem z wrażliwością na światło słoneczne. Służba musi pilnować, aby rezydencję zawsze spowijał mrok.
Istnienie (2013)
W tym horrorze również zastosowano niestandardowy zabieg, mający na celu wyjście ze schematu znanego nam z gatunku grozy.
„Istnienie” to opowieść o nastolatce czującej, że od jakiegoś czasu wszystko jest dziwne. Próbuje poznać prawdę, ale nie może liczyć na nikogo innego, jak siebie.
Oko (2008)
Niewidoma skrzypaczka ma szansę na odzyskanie wzroku, dzięki przeszczepowi. Niestety wraz ze wzrokiem otrzymuje dar, który okazuje się jej przekleństwem.
W filmie „Oko” poznajemy realizację horroru z jeszcze innej strony. Tutaj jest bardziej brutalnie i wstrząsająco, ale dzięki temu, tego filmu nie da się zapomnieć.
Naznaczony (2010)
W serii horrorów „Naznaczonych” możesz poznać jeszcze inne podejście, które jak na horrory, pokazuje gatunek z innej perspektywy.
Chłopiec w wyniku wypadku wpada w śpiączkę, a wraz z tym wydarzeniem zaczynają dziać się dziwne sytuacje. Okazuje się, że pomóc może wyłącznie babcia chłopca, znająca sekret, którego nikt się nie spodziewał.
Noc oczyszczenia (2016)
Seria filmów „Noc oczyszczenia” potrafi wgnieść w fotel. Zdecydowanie nie jest to film dla osób wrażliwych, a tym bardziej przeżywających polityczne batalie.
Twórcy pokazują świat, w którym na jedną noc w roku, amerykanie mają prawo mordować z zimną krwią każdego. Wszystko w imię obywatelskiego oczyszczenia. W tym czasie przyzwoici obywatele starają się pomóc tym, którzy nie są w stanie bronić się sami, przy okazji walcząc o własne przeżycie.
Wiem kto mnie zabił (2007)
Opuszczając horrory, przechodzimy do jednego z najbardziej drastycznych thrillerów, jakie miałem okazję oglądać.
Film „Wiem kto mnie zabił”, to historia studentki, która pisze historię o wbrew pozorom nieistniejącej kobiecie. Po dwóch tygodniach od zaginięcia o znalezieniu dowiadują się jej rodzice. Okazuje się, że po porwana i poddana torturom, jest przekonana, że od zawsze była postacią, którą opisywała.
Bez mojej zgody (2009)
Co się może wydarzyć, gdy pozna się prawdę o swoim życiowym celu? Nastolatka postanawia walczyć o swoje prawa, aby nie zostać dawcą swojej siostry, jak to zaplanowali rodzice.
„Bez mojej zgody” to opowieść o prawach do własnego ciała, trudnych decyzjach i dyskusję etyczno-moralną. Czy mamy prawo nie zgadzać się na pomoc nawet najbliższej osobie, czy jednak odpuścić i bez własnej zgody oddawać się w celu ratowania ludzkiego życia? Przed takim pytaniem stanęła bohaterka filmu.
Chappie (2015)
Lubię filmy ukazujące prawdziwe zachowania człowieka. Policyjny robot nie przechodzi testów, w wyniku czego trafia w ręce gangsterów. Dotąd pogubiony i ufny robot, uczy się zachowań, które zmieniają jego podejście.
Zrealizowany z rozmachem „Chappie”, to nie tylko film akcji, ale także lekcja dobrego zachowania, podejścia do drugiego człowieka i wyborów, które nie są łatwe.
Wall-e (2008)
Pozostając jeszcze chwilę w temacie robotów, tej nie sposób nie wymienić. Animacja „Wall-e” jest dobrze znana, ale jeśli nie udało Ci się nigdy jej zobaczyć, warto, ponieważ historia zapada głęboko w pamięć. To jedna z piękniejszych animacji po „Król Lew”.
Jeden z ostatnich działających robotów mających za zadanie sprzątać Ziemię po zabrudzeniu przez człowieka, poznaje Evę, robota mającego zweryfikować, czy Ziemia nadaje się do zamieszkania.
-
Atlas Marzeń29,99 zł
-
Pokonaj kompleksy. Jak poradzić sobie z kompleksami i poniżaniem25,99 zł
-
Zdobywcy Serc35,99 zł
-
Przygotuj się na Start!34,99 zł
Seria: Filmy, które warto obejrzeć
Powyżej polecone filmy są częścią serii Filmy, które warto obejrzeć. Pośród wymienionych tytułów, można znaleźć filmy o różnorodnych gatunkach. Dokładniej wyselekcjonowane produkcje, znajdziesz w poniższych rankingach. Pod każdym z publikacji, znajdziesz również polecenia od pozostałych osób odwiedzających stronę oraz Zamkniętej Listy (zachęcam do zapisu).
- Ranking filmów dla par
- Ranking filmów religijnych
- Ranking filmów motywacyjnych
- Filmy warte obejrzenia na Netflix
Jeśli jest jakiś tytuł, który uważasz za godny polecenia, chociaż nie znalazł się w serii, proszę, dopisz swoje propozycje pod tym tekstem. Przygotowując serię, chciałem skupić się na tych produkcjach, które osobiście cenię. Nie do wszystkich filmów wracam regularnie, ale oglądam je ponownie co kilka lat. Mam nadzieję, że wymienione tytuły umilą Ci czas i zaoferują emocje, których szukasz.
Więcej polecanych filmów znajdziesz w sekcji dyskusji poniżej.
🙂 Dopisz swój ulubiony film!
Super filmy obejrzę!
z ostatnich komedii mogę polecić Piękna katastrofa z tego roku. Oglądaliśmy z dziewczyną i śmialiśmy się do rozpuchu. 😀
Ten film o dziewczynce co wytyczyła proces rodzicom to dobre kino zachęcające do dyskusji ale film sam w sobie nie nadaje się na listę filmów do których się wraca.
Dla mnie słabe są Dziewczyny z Dubaju. Nie wiem dlaczego ten film dostał owacje na stojąco.
Oko obejrzałam gdy byłam jeszcze dzieckiem do dziś to horror który przypomina mi się gdy myślę o czymś co przeraziło mnie w dzieciństwie najbardziej