Jakie skutki niosą za sobą odkładane obowiązki? Do czego prowadzi narzucony sobie nawyk działania? Jak nie narzucić sobie za dużych ambicji!

Jakie skutki niosą za sobą odkładane obowiązki? Do czego prowadzi narzucony sobie nawyk działania? Jak nie narzucić sobie za dużych ambicji!

Wśród osób interesujący się rozwojem osobistym i motywacją, bardzo często możemy natknąć się na powtarzanie, że nawyk odkładania należy zmienić na natychmiastowe działanie. Kilkanaście lat temu wyrobiłem ten nawyk, a dziś dostrzegam bardzo poważny skutek, przez który czasem ponoszę bolesną konsekwencję. Dziś podam Ci kolejny powód, dla którego warto brać porady motywacyjne z przymrożeniem oka. Jak nawyk działania może wpłynąć na psychikę?

Postawiony sobie cel, stał się uciążliwy?

Jeśli czytasz mój blog, zapewne znasz moją historię, a jeśli nie, to będzie mi miło, jeśli nadrobisz treści na blogu lub przeczytasz książkę ,,Przygotuj się na Start”. W skrócie w gimnazjum byłem poniżany i borykałem się z wieloma kompleksami, więc gdy dotarło do mnie, że nie mam wystarczająco dużo siły, aby popełnić samobójstwo, postawiłem sobie ambitny cel, aby podnosić sobie poprzeczkę. Podniesienie poprzeczki polegało na natychmiastowym działaniu, zanim pojawiłaby się myśl, że nie mam na coś siły. W momencie pojawienia się myśli, że czegoś mi się nie chce, natychmiast łapiąc je za mordę i powtarzając sobie – żadnego odkładania, zrób to w tym momencie. – tym samym wyrabiając sobie nawyk działania.

Bezdyskusyjna zaleta nawyku działania

Po latach potrafię doceniać siebie, weryfikować, z czego powinienem być dumny, a co uznać za życiowe lekcje. Dotarło do mnie, że skromność nie zawsze popłaca, więc z uśmiechem mówię, że od lat prowadzę blog i wydałem kilka książek z pomocą kilku osób. Poza dobrym nawykiem działania zamiast szukania wymówek jakiś czas temu odczułem ogromną konsekwencję, którą niesie za sobą ta cecha.

Nawyk działania może stać się uciążliwy!

Od lat czuję wewnętrzną bezsilność, poczucie braku własnych możliwości i ogromnej beznadziejności w swoim życiu. Nawyk działania wywołał u mnie potrzebę ciągłego udowadniania sobie, że jestem w stanie osiągać to, czego pragnę. Chciałem otworzyć blog, więc pracowałem regularnie, nawet gdy nie miałem siły wstać z łóżka. Zależało mi na napisaniu książki, więc poświęcałem każdą wolną chwilę na pisanie. Podobnie było z muzyką, prowadzeniem kanału na YouTube, które ostatecznie nie wypaliły.

W ostatnim czasie po południu chodzę już spać, co mnie bardzo zaniepokoiło. W weekend nie mam ochoty nic pisać ani robić. Sprawdzam tylko, czy ze stroną jest w porządku i kto do mnie napisał. Poza najważniejszymi czynnościami, nie mam nawet siły odpisać na kilka e-maili. Najbardziej zaniepokoiłem się, gdy po spotkaniu z kumplem, poszedłem spać i przespałem ponad 12 godzin. Chociaż nie miałem być czym zmęczony. Przez następny tydzień miałem tak przestawiony zegar biologiczny. Mój organizm raz wybudzał się wcześniej niż zwykle, a innym razem musiałem zmuszać się do wyjścia z łóżka.

Nawyk działania może sprawić zniechęcenie

Włączyła mi się również ogromna potrzeba samotności, ciągłego spania i poddania się w praktycznie wszystkim, co obecnie robię. To ciągłe realizowanie wszystkiego, co powinno być jednak pozostawione na kiedy indziej, wyczerpało życiowe baterie. Cieszę się z tego, co osiągnąłem, ale odnoszę wrażenie, że nawyk działania pozostawił rysę na mojej psychice. Dziś patrzę na ludzi, którzy mają w nosie czy zrobią pranie dziś, czy jutro. Podziwiam ich za umiejętność odkładania tego, co może poczekać. Słucham matki, która zamiast sprzątać, bawi się z dziećmi. Szanuję takie podejście, ponieważ wiem, że rodzina jest szczęśliwa, a przede wszystkim dzieci.

Nawyk działania wnosi dużo dobrego do życia, bo nie zalegają nam ważne sprawy, ale jak we wszystkim trzeba mieć umiar. Nie zamierzam Ci doradzać, jak masz żyć natomiast jeśli miałbym coś powiedzieć z własnego doświadczenia. Chociaż raz na jakiś czas mniej ważne czynności jednak odkładaj na później, aby nawyk działania nie stał się Twoim przekleństwem.

Działasz od razu czy potrafisz odmówić sobie, gdy nie masz ochoty czegoś robić?

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.