Jak sprawdzić, czy to menopauza? Co boli przy menopauzie? Jak powstrzymać menopauzę!
Skończyłaś 40 lat? Zaczęłaś odczuwać uderzenia gorąca, nagłe zmiany nastroju oraz zimne poty w nocy, o których wstyd Ci mówić znajomym lub przyjaciółkom, a tym bardziej partnerowi? Menopauza pomimo tego, że jest etapem naturalnym budzi strach, stres i niechęć do życia. Pewnie też zaprzeczasz sobie i tłumaczysz, że objawy wynikają przez stres, pracę lub chorujące dzieci. Menopauza może pojawić się po 40 roku życia i warto wiedzieć, że to nie powodem do wstydu.
Poniższy artykuł powstał w ramach serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć. Został napisany we współpracy z Wiktorią Oleniacz, na której profilu Instagram (@healthytorie) znajdziesz tematy kobiecej menstruacji oraz zaburzeń odżywiania. Zachęcam do śledzenia profilu Wiktorii oraz udziału w rozmowie pod poniższym tekstem w sekcji komentarzy. Dzięki Tobie artykuł będzie bogatszy o Twoje osobiste refleksje, doświadczenia oraz spostrzeżenia.
Pierwszymi objawami menopauzy są zazwyczaj:
- uderzenia gorąca
- trudności z zasypianiem
- zaczerwienie skóry
- rozdrażnienie
- bóle głowy przypominające migrenę
- bóle mięśni i stawów
- wypadanie włosów
- łysienie
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Emocje i bóle podczas miesiączki – jak sobie z tym radzić?
Jak wstyd odnośnie menopauzy wpływa na życie?
Menopauza u pań może spowodować kompleksy, obniżenie radości i satysfakcji z życia. Lęk przed starzeniem się powoduje zator w życiu. Innymi słowy, po prostu nie chce się robić nic i rezygnuje się z rzeczy, aktywności, które przynosiły radość. Zaczyna się szukać rozwiązań, jak przedłużyć okres płodny, jak wyjść z tego etapu, jakim jest menopauza i wrócić do etapu młodości.
Naszym zdaniem młodość nie jest wyznaczona przez wiek albo okres w życiu, ale faktycznie może powodować stres i gorszy nastrój. Jako ludzie koncentrujemy się na negatywnych scenariuszach wynikających ze strachu przed utratą czegoś, co dotychczas było dla nas oczywiste. Rozumiemy, że niezależnie od płci możemy czuć się niepotrzebni, niewartościowi ze względu na to, że nie jesteśmy już tacy sami, jak przed laty, ale to nie prawda. Warto skupić się na pozytywnych stronach, jakie przynosi menopauza.
- Bez problemu możesz uprawiać seks nie martwiąc się o antykoncepcje.
- Badacze zauważyli, że kobiety podczas menopauzy są dokładniejsze i bardziej szczegółowe. Łatwiej im zwracać uwagę na szczegóły.
- Piersi z wiekiem zwiększają się, ponieważ z wiekiem gromadzi się tam tkanka tłuszczowa.
- Możesz skupić się na sobie i swoich pasjach.
Menopauza – jak opóźnić ten etap?
Menopauza jest naturalna w naszym życiu i jest następstwem tj. dojrzewanie u nastolatków lub przeżycie stresu związanego z pierwszymi miesiączkami u dorastających kobiet. Często sposoby opóźnienia menopauzy nie są skuteczne, a jeszcze częściej zagrażające zdrowiu kobiet. Jeśli ma się problem ze starzeniem, dobrze jest porozmawiać z kimś bliskim oraz udać się do psychologa, który pomoże uporać się z trudnościami dotyczącymi procesu starzenia.
Pamiętaj, że to Ty decydujesz, jak podchodzisz do menopauzy i starzenia. Możesz wykorzystać ten etap na rozwój swoich pasji, na samorozwój, albo szukanie rozwiązań często wpędzających w kolejne frustracji.
Artykuł jest częścią serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć, powstałej we współpracy z Wiktorią Oleniacz, którą znajdziesz na Instagramie (@healthytorie). Zachęcam do obserwowania Wiktorii, aby być na bieżąco z treściami dotyczących zaburzeń odżywiania i kobiecej menstruacji.
Znacz kogoś, kto miał problem z przemijaniem? Czy Waszym zdaniem proces starzenia się jest trudny? Jak sobie z tym poradzić? 🙂 Dołącz do dyskusji, dzieląc się swoim zdaniem i spostrzeżeniami.
Dziękuję bardzo za możliwość wypowiedzenia się na tak ważny etap w życiu kobiety, jakim jest menopauza.
Mam nadzieję, że kobiety po przeczytaniu tego artykułu poczują się lepiej i zaczną żyć w zgodzie ze sobą.
Dziękuję Wiktorio za poświęcony czas, udział w napisaniu treści oraz we wspólnych poprawkach. 🙂 Przed nami jeszcze kilka interesujących dyskusji, w których nie może Cię zabraknąć. 😀 Cieszę się, że jesteś tu z nami.
Pamiętam jak moja mama to przechodziła była nie do poznania
Niestety nie każda kobieta przechodzi ten etap spokojnie. 🙂 Ważne, że ma córkę, na której może polegać.
Mam 11 lat i jeszcze nie miałam okresu a boję się czy można sie na to jakoś przygotować?
Oczywiście, że tak Wiki :). Niedługo pojawi się wpis na ten temat tutaj na stronie Patryka. Na pewno kup sobie podpaski i miej zawsze przy sobie. Rozmowa z kobietą, która miesiączkuję daje dużą ulgę. Pamiętaj, że każda miesiączka wygląda inaczej i okres nie jest taki straszny, jak go malują. 🙂
Dodam od siebie, że w zależności do tego, jakie będziesz miała nastawienie, miesiączka może być wspaniałym przeżyciem, czymś nowym. 🙂 Jesteś kobietą, masz prawo być z tego dumna. <3
Moja mama to teraz przechodzi czy mogę jej teraz jakoś pomoc wesprzeć ja jakość?
Z naszej rozmowy na Facebooku wnioskuję, że Twoja mama ma wspaniałą córkę, na którą może liczyć w tak trudnym czasie, którym dla Twojej mamy jest niewątpliwie menopauza. 🙂 Bądź przy mamie, to najlepsze, co teraz dla niej robisz.
Widzę dużo osób za hasłem Girl power! 😛
To dobrze, czy źle? P
Myślę, że dobrze, ale pamiętaj Marcin, że ta seria ma na celu też zachęcić do dyskusji mężczyzn, aby poznali temat i potrafili być oparciem dla partnerek, przyjaciółek, matek itd. 😉
Jeden z etapów życia, nie ma co się łamać tylko to przetrwać i dużo rozmawiać z przyjaciółkami. Wypłakać się jak trzeba i żyć dalej.
Super, że masz takie podejście! Trzymaj tak dalej!
Świetne podejście, tak trzymać! 😀 Mając taką przyjaciółkę, kobietom w Twoim otoczeniu będzie zdecydowanie łatwiej, jeśli menopauza okazałaby się trudniejsza. 🙂
Mam nadzieje ze moja kobieta nie będzie okropna nie wiem jak sobie z tym poradze
Jeżeli będzie ,,okropna” to staraj się być wyrozumiały, dużo z nią rozmawiaj i będzie dobrze. Dasz radę. Trzymam kciuki!
Kwestia Twojego podejścia, rozmowy, słuchania, ale też wyrażania w subiektywny sposób, jak czujesz się w tej sytuacji. Nie zapominaj pytać, jak się czuje i uświadamiać ją, że wciąż jest dla Ciebie kobieca, seksowna i piękna.
Dodam jeszcze że bardzo fajnie zapowiada się seria 🙂
A bardzo dziękujemy 🙂
Dziękujemy, seria Kobiece Ciało (zachęcam do dołączenia do wydarzenia), napisaliśmy z celem poruszenia dyskusji zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. 🙂
Zgadzam się z poprzedniczką jesteśmy piękne, wartościowe, potrzebne, jesteśmy kobietami! Wychowujemy dzieci, 🙁 uczymy mężczyzn miłości, jesteśmy silne bez znaczenia na to czy jesteśmy przed menopauzą czy po menopauzie <3
Zgadzam się w 100%. Jesteśmy piękne niezależnie od momentu w jakim się znajdujemy.
Pięknie napisane, idealne podejście i wzajemne wsparcie kobiet. 🙂 Brawo!
KOBIETY JESTEŚMY RAZEM! NIE PRZEJMUJCIE SIĘ, JESTEŚCIE PIĘKNE I POTRZEBNE BEZ ZNACZENIA NA WIEK.
<3
Nic dodać, pięknie napisane. 🙂
Menopauza to okropny czas przestałam przez to czuć się potrzebna i ważna
Co konkretnie spowodowało takie uczucia w Tobie? Myślałaś np. nad psychologiem?
W takiej kwestii dobrze jest porozmawiać z psychologiem. Menopauza nie odbiera kobiecości, wszystko jest w Twojej pięknej głowie. 🙂
Moja żona to teraz przechodzi to cieszę się że mam garaż
Garaż? Kolego do żony byś poszedł i z nią rozmawiał a nie do garażu uciekał
Zrozumiałam komentarz w bardzo żartobliwy sposób, aczkolwiek jak Pan Wiesiek napisał, że warto jest poświęcić uwagę żonie w tym czasie, ale warto tak samo pamiętać o sobie.
Dystans i poczucie humoru są ważne, ale to czas, w którym kobieta przechodzi ogromny kryzys i potrzebuje przy sobie partnera lub partnerki, która zrozumie i okaże, że kocha pomimo wszystko.
Ciekawy tekst w mojej rodzinie jeszcze nikt tego nie przechodził. 🙂
Dziękujemy bardzo. W takim razie będziesz wiedziała do jakiego wpisu odsyłać 🙂
Dokładnie! 😉 Pomimo to, dziękujemy za udział w dyskusji i zachęcamy do rozmowy pod pozostałymi artykułami z seria Kobiece ciało – co warto wiedzieć.
Menopauza mojej mamy była koszmarem ponieważ jej zmiany nastroju samopoczucie i problem z zaakceptowaniem sytuacji wyżywała na mnie moim bracie i ojcu
Współczuję bardzo. Moja mama robiła podobnie, ale jakoś przetrwaliśmy.
W jednym przypadku wystarczy rozmowa z najbliższymi, a innym razem terapia z psychologiem. Nasza głowa czasem też potrzebuje zadbania, tj. zdrowie.