Na czym polega nudyzm, a na czym naturyzm? Kiedy chodzenie nago nie jest normalne? Nagość w życiu człowieka!

Czy chodzenie nago jest normalne – nudyzm i naturyzm

Na czym polega nudyzm, a na czym naturyzm? Kiedy chodzenie nago nie jest normalne? Nagość w życiu człowieka!

Poznając różne formy niezrozumienia w relacjach międzyludzkich, nienawiści lub braku szacunku, nie sposób przejść obojętnie obok kwestii nagości. Naturyzm oraz nudyzm wciąż budzi skrajne poglądy, a przecież coraz częściej mówi się o szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Dziś chciałbym z Wami porozmawiać o tym, dlaczego chodzenie nago, jest przez wielu negowana? Zanim jednak przejdziemy do rozmowy, chciałbym podzielić się z Tobą poniższym tekstem.

Kiedy chodzenie nago, jest niewłaściwe?

Do kwestii nagości należy umieć podchodzić z różnego punktu widzenia. Niestety wiele osób postrzega świat zerojedynkowo. W taki sposób nie powinno się podchodzić do życia, o czym pisałem w tekście „Zerojedynkowe podejście do życia – co w tym złego?”. Nie zakładajmy, że każdy, kto praktykuje nudyzm, jest „zboczeńcem”, ponieważ to błędne myślenie. Należy potrafić odróżnić osobę, która onanizuje się w miejscach publicznych wśród innych ludzi (masochizm), od osób, które są nudystami. Spora część osób rozumie to w taki sam sposób, co świadczy wyłącznie o brakach w wiedzy.

Opierając się na badaniach Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), można uznać, że osoby młodsze, są bardziej tolerancyjne, niż pokolenie starsze. Aczkolwiek nie brakuje głosów za tym, aby naturyści mieli wyznaczone miejsca, do przebywania nago. Z jednej strony rozumiem osoby, które będąc na plaży, z różnych przyczyn wolą unikać nudystów. Przygotowując ten artykuł, miałem okazję rozmawiać z kilkoma nudystami, którzy uważają to za niesprawiedliwość. Uważają, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez ubrań, jest normalne, więc uznają wyznaczanie im miejsc za przejaw dewiacji.

Sprawdź również >>> Miejsca dla nudystów i naturystów

Naturyści czują się swobodnie będąc nago nie tylko wśród ludzi, a także nie dla przyjemności seksualnych. Z kolei seks w miejscu publicznym zapewnia dreszczyk emocji dla tych, którym przebywanie w miejscu publicznym kojarzy się z łamaniem prawa, co ma dodać adrenaliny.

Dlaczego ludzie praktykują nudyzm?

Naturyzm polega nie tylko na wspólnym przebywaniu nago w miejscach publicznych lub zamkniętych (tj. miejsca rozrywki, restauracje, kina czy teatry), ale także na różnych szlakach, które można przejść zupełnie nago. Rozmawiając z nudystami, dowiedziałem się czegoś, co każdy powinien wiedzieć. Dla nudystów ubrania nie są ograniczające, ale czują się bardziej komfortowo, gdy są nago. Jednakże są osoby przekonane, że ubrania budują pomiędzy ludźmi bariery. Autorzy bloga Get Naked Poland, mówią następująco:

Tkanina na ciele to bariera, która przeszkadza w kontaktach międzyludzkich i szczerości. Pozwala ukrywać, oceniać, powoduje różnice klasowe, społeczne, kulturowe, religijne. Nadzy jesteśmy szczersi i szczęśliwsi. To nie puste hasła, spróbuj a się przekonasz. 

Blog Get Naked Poland

Na czym polega różnica?

Nudyzm jest praktykowany celem przebywania nago wśród innych ludzi. Naturyzm został obarczony czymś w rodzaju kierunku myślowego, polegającego na mówieniu o nagości oraz akceptacji siebie, jako czymś normalnym i naturalnym. Dziś nudyzm i naturyzm są traktowane wymiennie.

Nagość nie jest przejawem ruchu hipisowskiego, po prostu, jeśli ktoś czuje się lepiej, przebywając nago, nie ma w tym nic złego. Działa to również w drugą stronę, więc jeśli nie czujemy potrzeby przebywania nago samotnie, w towarzystwie kogoś lub grupie osób. Także nikt nie ma prawa nas do tego nakłaniać, ani tym bardziej zabraniać, przebywać w ubraniu.

Czy to oznacza, że gdy ktoś śpi nago, jest nudystą?

Możesz lubić spać nago, ale nie być ani nudystą, ani naturystą. Poznając temat, trafiłem na osoby, które pokazują w mediach społecznościowych codzienne życie bez ubrań. Pokazują oni naturyzm na zdjęciach w zadaniach, tj. gotowanie, sprzątanie, robienie remontu, oglądanie filmu czy podczas pracy zdalnej, która nie wymaga kontaktu face to face.

Są osoby, które lubią samotnie spędzić czas na łonie natury, gdzie bez obecności ludzi, mogliby się nago opalać, spędzać czas czy czytać książkę wśród natury. Są szlaki, na których można spotkać naturystów, którzy wędrują, uprawiają sport lub wypoczywają. To kwestia indywidualna, której nie można krytykować. Oczywiście należy też zrozumieć osoby nieczujące się swobodnie w otoczeniu nagich osób. Dlatego wyznaczanie miejsc na naturystów i nudystów, jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Aczkolwiek nie powinno się mieć pretensji, gdy trafi się w miejsce przeznaczone dla nudystów.

Co myślisz na ten temat? 🙂 Dołącz do dyskusji poniżej, aby dodać swoje przemyślenia.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eliz88
eliz88
1 lipca 2022 08:36

Jak najbardziej! I zdrowe dla skury i ciala. Na polu lepiej opalac sie nago wieczorem aby uniknac poparzenia

Clara
Clara
1 lipca 2022 10:27

Myślałam że tylko ja mam tendencję chodzić nago po mieszkaniu, jem i oglądam telewizje w ubraniu ale wiekszosc czasu w bieliznie albo zupełnie nago. Zwłaszcza że mieszkam sama wiec kto zabroni?

Marcin Kamiński
3 lipca 2022 15:58

Ja bardzo lubię chodzić nago po mieszkaniu. Tak samo nago śpię. Mieszkam sam, więc mam w tym komfort. Muszę jednak pamiętać, aby rolety w oknie były zasłonięte.

Kami
Kami
1 lipca 2022 07:59

Nie wiem czy jestem gotowa pojawić się poza domem bez ciuchów czuję skrępowanie nawet w przymierzalni

Jan
Jan
1 lipca 2022 10:52

Po domu można ale w miejscach publicznych??

Marcin
Marcin
1 lipca 2022 11:43

Nie chodzę nago nawet po mieszkaniu. Nie z powodu wstydu po prostu tego nie czuję

Izka
Izka
1 lipca 2022 12:19

Kilka razy byłam na plaży nudystów ale z przyjaciółką. Później nie odważyłam się już pójść sama i nie specjalnie lubię rozbierać się w miejscach publicznych.

Elizka
Elizka
1 lipca 2022 12:47

Zdarza mi sie siedziec w domu nago ale nie traktuje tego jako sposobu wyrazania siebie, sposobu spedzania czasu czy wygody. Rzadko zdarza mi sie nawet spac nago.

Shopping Cart
16
0
Would love your thoughts, please comment.x