Unsplash.com

Jakim sposobem, wyprowadzać innych z równowagi, bez użycia nerwów? Do jakich skutków może doprowadzić jeden z najbardziej skutecznych sposobów stawiania na swoim? W jaki sposób zdenerwować kogoś bez odzywania się? Sposoby na wyprowadzanie innych z równowagi bez większego wysiłku!

Jeżeli brzmi to dla Ciebie głupio, gdy się głębiej zastanowisz, będziesz w szoku w jak prosty sposób udało Ci się skrzywdzić kogoś, nawet o tym nie wiedząc.  Krzywdę można sprawić komuś bardzo prostymi sposobami. Nie potrzebujemy do tego wymyślnych metod psychologicznych.

Nawet nie wiemy, że często w nieświadomi wykorzystywania tej metody traktujemy w ten sposób ludzi, których lubimy, szanujemy i kochamy. Chociaż dla nas może wydawać się to nieistotne i mało ważne, innym jesteśmy w stanie zrujnować cały świat. Jak to robimy lub możemy zrobić?

W jaki sposób ludzie sprawiają sobie przykrość?

 

Nieświadome sprawianie przykrości

Przemocą emocjonalną są te zachowania, które ranią uczucia. Wykorzystujemy je gdy się nie odzywamy, jesteśmy obojętni tudzież w inny sposób okazujemy jak bardzo mamy w nosie drugiego człowieka. Gdy ktoś przychodzi do nas z problemem, a my traktujemy zwrócenie się z pomocą jak nieistotny element, możemy bardziej skrzywdzić niż gdybyśmy użyli siły fizycznej.

Dlaczego powinniśmy być bardziej empatyczni i sprawiać aby ludzie dookoła, czuli się przy nas dobrze. Jak jeszcze krzywdzimy kogoś i możemy nie być tego świadomi?

 

1. Zawstydzanie i zdrabnianie

Ten punkt mógłby wydawać się mało szkodliwy, natomiast sposób w jaki się do kogoś zwracamy (poważnie czy zdrobniale) ma ogromne znaczenie. Do profesora nie będziesz mówić „profesorku”, albo do urzędnika „urzędniczku”. Tak samo jeżeli szanujesz przyjaciół, nie odezwiesz sie Franeczku czy Uleczko.

To okazuje nie tylko wspomniany brak szacunku ale również uświadamianie jaki jest dziecinny, nierozumny, taki głupiutki i niepoważny.

 

2. Ignorowanie lub naskakiwanie

Jeśli ludzie przychodzą do nas pochwalić się czymś, zwierzyć, wypłakać, porozmawiać czy zwracają się z jakąkolwiek inną sprawą, możemy zareagować na trzy sposoby. Spojrzeć i odejść (ignorowanie), ucieszyć się w sztuczny sposób i odejść (obojętność), krzyczeć i złościć się zarzucając pretensje (wybuchanie). Możemy też przyjąć człowieka z otwartymi ramionami, cieszyć się razem z małych rzeczy i wysłuchać w jaki sposób doszło do osiągnięcia takiej radości.

Unikanie kontaktu lub traktowanie drugiego człowieka z góry jako mniej ważnego elementu w społeczeństwie, jest największym okrucieństwem. Chociaż nie uśmiechanie się, nie przywitanie lub krzywe spojrzenie wydaje się mało krzywdzące, dla kogoś może być bardziej istotne niż mogłoby się nam wydawać.

Odwróćmy rolę. Załóżmy, że do Ciebie nie warto się odzywać, na zwykłe ,,cześć” bo jesteś bezwartościowym frajerem, nie wartym czyjegoś czasu i przyjaźni. Generalnie może Cię to nie obchodzić, ale co gdyby było inaczej? Postaw się w sytuacji człowieka, biorącego wszystko do serca i niepotrafiącego tak zwyczajnie ignorować wszystkiego dookoła.

 

3. Nieprawidłowe reagowanie

Chociaż ludzi wyrozumiałych przybywa, moim zdaniem poziom zrozumienia nie jest jeszcze zbyt zadowalający. Wciąż oceniamy po wyglądzie, zachowaniu, czy innych szczegółach, które są mylne. Odrzucamy ludzi za to jakie stwarzają w naszych oczach wrażenie, niż to jacy są naprawdę. Tym razem o sugerowaniu się tym co niektórzy z nas widzą.

Krzyk jest reakcją gdy czujemy się sfrustrowani lub coś nie pójdzie po naszej myśli. Z moich spostrzeżeń jest też sposobem gdy nie potrafimy przyznać innym racji, czując potrzebę postawienia na swoim. Nieprawidłowych reakcji jest wiele, to w jaki sposób ktoś reaguje na nas lub my na innych, buduje wizerunek i daje do zrozumienia jakim człowiekiem może być druga osoba.

Dzisiaj każdy każdego analizuje i stara się rozgryźć postępowanie. Gdy kiedyś do takich wniosków dochodzili głównie psycholodzy, dzisiaj każdy z nas może oceniać innych według książkowych poradników.

 

4. Krytykowanie i ciągłe wywyższanie się

Wytykanie komuś błędów, wmawianie swoich racji lub ciągłe uwagi na temat rozumowania, poglądów czy wyborów, jest według mnie przejawem kontrolowania i stawiania się ponad kimś lub nad grupą. Taki ktoś dla mnie jest zarozumiałym i niegodnym zaufania. W moim otoczeniu, najczęściej były to osoby, które najszybciej obgadały innych i czepiały się o najmniejsze szczegóły życia prywatnego innych.

Jeśli nie chcemy być odbierani w taki sposób, warto wyciągnąć lekcję z tego co mówił mi jeden z profesorów gdy uczęszczałem do technikum. Poradził nam jeden z najlepszych rozwiązań, a mianowicie aby rozpoczynać zdania od: według mnie, moim zdaniem, uważam że…

Uświadamianie innych gdy się mylą nie polega na wmawianiu swoich racji, a argumentowaniu gdzie Twoim zdaniem się mogą mylić. Po tym co powiesz, sami powinni zauważyć błędne myślenie, niż usłyszeć prawdę wprost.

 

5. Manipulowanie poprzez ,,gaslighting”

Gdy odwracamy innych tz. ,,kota ogonem”, wmawiamy, że coś nie miało miejsca skoro się wydarzyło, w języku angielskim znajdziemy pod definicją ,,gaslighting”. Polega na udawaniu nierozumienia co ktoś mówi, wmawianiu słabej pamięci lub skłonności do wymyślania sytuacji, a także uznawanie drugiej osobie winny bez przyczyny, ignorowanie jej czyli manipulowaniem na swoją korzyść.

 

Przebaczenie nie jest zapomnieniem krzywd
Krzywda zwykle pozostawia po sobie ślad
Jak podejść odpowiednio do sprawy

 – Patryk Tarachoń

 

Z mojego punktu widzenia, jeżeli mamy urazić, lepiej nie komentować, ewentualnie na spokojnie argumentując dlaczego czujemy się źle. Gdy ktoś się czymś chwali lub chce wygadać, ważne jest aby sprawić by poczuł, że nawet jeżeli mnie to nie interesuje, jestem pod wrażeniem i cieszę się razem z nim z nowego przedmiotu, wiadomości czy innej sytuacji.

Podobnie gdy ktoś płacze w ramię, opowiadając co się stało. Bardzo istotne jest dla mnie, aby taka osoba czuła we mnie oparcie. Dlatego gdy dostaję wiadomości, dokładam wszelkich starań aby zrozumieć osoby po drugiej stronie i postawić się na ich miejscu. Pytanie czy każdy może nauczyć się panowania nad emocjami?

 

Przemoc emocjonalna czy charakter?

Tutaj łatwo jest się pomylić. Czasem w wyniku naszego różnych sytuacji i charakteru ukształtowanego przez wiele lat, możemy sprawić innym ogromny ból. Przemoc fizyczną uważa się za najbardziej szkodliwą, chociaż tak naprawdę rany w psychice goją się dłużej.

Krzywdzeniem na tle psychicznym jest krzyk czy budowanie napięcia. Polega to na tworzeniu atmosfery gdzie ofiara nie będzie wiedziała czego się spodziewać. Gdy zostanie zakrzyczana przez kogoś kto nie panuje nad swoim zachowaniem lub będzie swoim tonem i zachowaniem doprowadzać do łez (nawet spokojnie tłumacząc), nazywamy znęcaniem się psychicznym.

 

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.