Unsplash.com

Jakim sposobem, wyprowadzać innych z równowagi, bez użycia nerwów? Do jakich skutków może doprowadzić najbardziej skuteczny sposób stawiania na swoim? Jak zdenerwować bez odzywania się? Sposoby na wyprowadzanie innych z równowagi bez większego wysiłku!

Sprawić komuś krzywdę można bardzo prostymi sposobami. Często w taki sposób traktujemy ludzi których lubimy, szanujemy lub kochamy w nieświadomy sposób. Chociaż dla nas może wydawać się to nieistotne i mało ważne, komuś przez to jesteśmy wstanie zrujnować cały świat.

Jeżeli brzmi to dla Ciebie głupio, możesz być w szoku, jak mogło Ci się zdarzyć skrzywdzić kogoś nawet o tym nie wiedząc. W jaki sposób ludzie sprawiają sobie przykrość?

 

Nieświadome sprawianie przykrości

Przemocą emocjonalną są też takie zachowania gdy się nie odzywa, jest obojętny, ma w nosie drugiego człowieka. Gdy przychodzi z problemem, a ten traktuje to jak nic ważnego i ma gdzieś co czujemy lub myślimy. Podczas sytuacji gdzie mamy sprawę lub chcemy podzielić się szczęściem, a daje nam do zrozumienia jak mało istotne to jest dla pozostałych ludzi. Dlaczego więc powinniśmy być bardziej empatyczni i co robić aby ludzie dookoła czuli się przy nas dobrze?

 

1. Zawstydzanie i zdrabnianie

Mogłoby się wydawać mało szkodliwe. Natomiast tak naprawdę to czy traktujemy kogoś poważnie czy zdrobniale ma ogromne znaczenie. Do profesora nie będziesz mówić „profesorku”, albo do urzędnika „urzędniczku”. Tak samo jeżeli szanujesz przyjaciół Franeczku czy Uleczko. To okazuje nie tylko wspomniany brak szacunku, a również uświadamianie jaki jest dziecinny, nierozumny, taki głupiutki i niepoważny.

 

2. Ignorowanie lub naskakiwanie

Jeśli ludzie przychodzą do nas pochwalić się, zwierzyć, wypłakać, porozmawiać czy z jakąkolwiek inną sprawą, możemy zareagować na trzy sposoby. Spojrzeć i odejść (ignorowanie), ucieszyć się w sztuczny sposób i odejść (obojętność), krzyczeć i złościć się (wybuchanie).

Unikanie kontaktu lub traktowanie drugiego człowieka z góry jako mniej ważnego elementu w społeczeństwie, jest największym okrucieństwem. I chociaż załóżmy, że nie uśmiechanie się, nie przywitanie lub krzywe spojrzenie to nic takiego, dla kogoś może być istotne. Odwróćmy rolę. Załóżmy, że do Ciebie nie warto się odzywać, na zwykłe ,,cześć” bo jesteś bezwartościowym frajerem nie wartym mojego czasu i przyjaźni. Możesz mieć to w du*ie, ale co gdy co druga osoba by tak na Twoją osobę reagowała?

 

3. Nieprawidłowe reagowanie

Chociaż ludzi wyrozumiałych przybywa, poziom zrozumienia nie jest jeszcze zbyt zadowalający. Wciąż oceniamy po wyglądzie, zachowaniu, czy innych szczegółach które są dość mylne. Odrzucamy ludzi za to jakie stwarzają w naszych oczach wrażenie, niż to jacy naprawdę są. Tym razem o sugerowaniu się tym co niektórzy z nas widzą.

Krzyk jest reakcją gdy czujemy się sfrustrowani lub coś pójdzie nie po naszej myśli. Z moich spostrzeżeń jest też sposobem, boimy się lub pomimo braku racji i argumentów, musimy postawić na swoim.

 

4. Krytykowanie i ciągłe wywyższanie się

Wytykanie komuś błędów, wmawianie swoich racji lub ciągłe uwagi na temat rozumowania, poglądów czy wyborów, jest według mnie przejawem kontrolowania i stawiania się ponad kimś lub grupą. Taki ktoś wydaje się być zarozumiałym i niegodnym zaufania.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się rozpoczynanie zdania od: według mnie, moim zdaniem, uważam że… Uświadamianie innych gdy się mylą nie polega na wmawianiu im swoich racji, a argumentowaniu gdzie Twoim zdaniem myślą w omylny sposób.

 

5. Manipulowanie poprzez ,,gaslighting”

Gdy odwracamy innych tz. ,,kota ogonem”, wmawiamy, że coś nie miało miejsca skoro się wydarzyło, nazywane jest angielskim wyrażeniem ,,gaslighting”. Polega m.in. na udawaniu nierozumienia co ktoś mówi, wmawianie słabej pamięci lub skłonność do wymyślania sytuacji, uznawanie siebie winnym bez przyczyny, ignorowanie czyli manipulowanie na swoją korzyść.

 

Przebaczenie nie jest zapomnieniem krzywd
Krzywda zwykle pozostawia po sobie ślad
Jak podejść odpowiednio do sprawy

 – Patryk Tarachoń

 

Z mojego punktu widzenia, jeżeli mamy urazić, lepiej nie komentować zbytnio, twierdząc co czujemy. Sprawić aby poczuło, że nawet jeżeli mnie to nie interesuje, jesteśmy pod wrażeniem i cieszymy się razem z nowego przedmiotu, wiadomości czy innej sytuacji o której słyszymy.

Podobnie gdy płacze, opowiada co się stało będąc przybitym. Aby czuł oparcie, zrozumiało dlaczego nie warto się przejmować i uświadomiło sobie jak krótka droga jest do poradzenia sobie z problemem. Czy można nauczyć się panowania nad emocjami?

 

Przemoc emocjonalna czy charakter?

Tutaj łatwo jest się pomylić. Czasem w wyniku naszego charakteru, ukształtowanego przez wiele lat i sytuacji możemy sprawić innym ogromny ból. Przemoc fizyczną uważa się za najbardziej szkodliwą, chociaż tak naprawdę rany w psychice goją się dłużej.

Krzywdzeniem na tle psychicznym jest krzyk czy budowanie napięcia. Polega to na tworzeniu atmosfery gdzie ofiara nie będzie wiedziała czego się spodziewać. Zostanie zakrzyczana przez kogoś kto nie panuje nad swoim zachowaniem. Podnosi głos, zachowuje się jakby chciał uderzyć lub unosi się tonem, który odruchowo mózg obawia się podważyć. Sprawianie, aby ofiara bała się odezwać czy podejść aby znów nie dopuścić do wybuchu lub by nie doszło do awantury.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.