Jak poradzić sobie z bezsennością? W jaki sposób skupienie się na czymś przed snem, wpływa na wyspanie się? Proste sposoby na bezsenność!

Sprawdzone sposoby na bezsenność [AKTUALIZACJA]

Jak poradzić sobie z bezsennością? W jaki sposób skupienie się na czymś przed snem, wpływa na wyspanie się? Proste sposoby na bezsenność!

Sen w naszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Pozwala naszemu organizmowi odpocząć i się zregenerować po długim dniu. Nasze ciało się rozluźnia, dzięki czemu następuje odprężenie. Również wytwarzają się niezbędne do życia hormony. Brak snu powoduje wykończenie, brak nastroju, rozdrażnienie prowadzone często do podejmowania niewłaściwych decyzji. Poznaj sprawdzone przeze mnie sposoby na bezsenność!

1. Ustalenie trybu życia

Dlatego jeżeli nie sypiasz, lub masz z tym problem, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Bezsenność lub działanie bez odpoczynku 24/h przez jakiś czas, może mieć swoje konsekwencje. Dlatego warto czasem zmusić się do snu. Poniższe sugestie nie zawsze muszą się sprawdzić, więc potraktuj je jako wsparcie w momencie gdy nie możesz zasnąć, a na pewno gdy nie chcesz brać leków, proszków lub innych środków przyśpieszających senność. Jak więc pokonać bezsenność?

Ważne jest aby zasypiać i wstawać w tych samych godzinach. Wtedy organizm przyzwyczaisz w do automatycznego wybudzania się w konkretnych godzinach. Zwykle sugeruję aby starać się wstawać przed budzikiem, a przy okazji zwiększy się szansa na brak problemów ze wstaniem. To w jaki sposób funkcjonujemy za dnia, ma wpływ na to jak szybko przychodzi sen wieczorem. Jaki zatem ma związek sposób myślenia z zasypianiem?

2. Zmień sposób myślenia

Nie nastawiaj się na kolejną nieprzespaną noc. Gdy kładziesz się spać, nie musisz liczyć baranów. Wyobrażaj sobie sytuacje sympatyczne, miłe. Staraj się ustawić sobie w głowie obraz momentu, gdy spełniają się Twe marzenia, jak osiągasz to co planujesz zrobić.

Nie wybudzaj się aby sprawdzić godzinę, czytać książkę czy słuchać muzyki. Na to znajdź czas w ciągu dnia. Podobnie odłóż wszelkie urządzenia elektryczne jak najdalej. Telefon, komputer, pilot do telewizora. Wszystko co kusi Cię aby włączyć. Podobno po użyciu elektrycznych sprzętów jak radio czy telewizor, organizm potrzebuje od kilkunastu do pół godziny czasu na przygotowanie się do snu. Czy drzemka w ciągu dnia jest zła? Stres przez pracę powinien tam zostać. Przynoszenie problemów do domu jest niepotrzebne.

Jeżeli natomiast masz koszmary, boisz się iść spać, postaraj się spróbować zrozumieć swój koszmar. Zastanowić się czy jest realny i czy jest rzeczywiście tak ważny. Następnie przed snem wyobraź sobie, że pokonujesz to i zacznij myśleć o czymś pozytywnym. Nie wracaj do tego czym się denerwujesz, myśl o pozytywnych sytuacjach, tym co Cię szczęśliwa. To trudne, ale możliwe.

3. Drzemka w ciągu dnia

Niby wyspanie się w ciągu dnia nie jest najlepszym rozwiązaniem? Jednakże wiele osób kładzie się na pół godziny lub pełne 60 minut, po czym wracają do obowiązków i działań. Mówi się, że z tym trzeba ostrożnie, ponieważ można zaburzyć zegar biologiczny. Ponadto głęboki sen może wpłynąć odwrotnie do zamierzonego efektu. Pamiętaj o tym! Teraz zastanówmy się jak sport wpływa na bezsenność?

4. Sport na zdrowie

Wieczorne bieganie, przejażdżka rowerem, trening lub długi spacer, jest świetnym patentem na zmęczenie organizmu. Dostosowany do organizmu i wieku może być świetnym sposobem na zmęczenie i potrzebę uśnięcia. Czy kąpiel lub prysznic pomoże zasnąć?

Przeczytaj również >>> Natrętne myśli: jak sobie z nimi radzić

5. Prysznic, kąpiel lub basen

Zwyczajny odpoczynek w gorącej wodzie pod prysznicem lub w wannie. Nie zaszkodzi pomoczenie się w ogrodowym basenie. Ciepła woda jest niezwykle uspakajająca. Przykładowo gdy dzieci nie chcą iść się kąpać, a po wejściu do wanienki, nie mają ochoty wracać na suchą podłogę. Wracając na moment do sposobu myślenia. Jak traktować swoją sypialnię?

6. Traktuj sypialnię jako miejsce relaksu

W sypialni rób tylko to co kojarzy Ci się z odpoczynkiem. Słuchanie kojącej muzyki, używanie zapachów lub sadzenie roślin o relaksującym zapachu. Najczęściej bierze się pod uwagę lawendę. Podajże jej zapach potrafi usnąć nawet trudne dzieciaki. Niektórzy radzą aby włożyć ząbek czosnku pod poduszkę. Jej działanie po kilku dniach ułatwia zaśnięcie. Czasem wystarczy uświadomić sobie jakie ma się szczęście. Wszystko ma szansę pójść mniej lub bardziej po naszej myśli

Uprawianie jogi, wspomniane drzemki, czy seks na koniec dnia. Ostatnia propozycja dla większości mężczyzn jest najbardziej mobilizująca do snu. Czy to w jakiej temperaturze śpimy, ma wpływ na efekt snu?

7. Zmniejszenie temperatury powietrza

Podobno najlepiej się śpi w chłodnym pomieszczeniu. W zależności od tego w jakich warunkach mieszkamy, warto zbić tę temperaturę nawet o 3-5°C aby odczuć różnicę. Poza tym świeże powietrze jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Czy to co jemy pomaga opanować sen?

8. Spanie w ulubionej pozycji

Poznanie pozycji w której najlepiej się śpi, może znacząco ułatwić nam zaśnięcie. Dzięki temu, natychmiast po ułożeniu się we właściwy nam sposób, możesz szybciej zasnąć. Jeśli nie działa, wystarczy czasem poprzewracać się z boku na bok, aż trafi się na swoje miejsce.

9. Spanie z zaufaną osobą

Bliskość drugiej osoby w łóżku, pozbywa się wszelkich kłopotów ze snem. Zasypianie z kimś komu się ufa, ma ogromny wpływ. Gdy wtulam się w partnerkę, zasypiam w mgnieniu oka, spokojnie przesypiam całą noc, a przy tym zapominam o wszelkich troskach. Nawet jeśli się nie przytulamy, śpiąc odwróceni plecami do siebie, zupełnie inaczej się czuję i jest mi po prostu lepiej.

10. Wykorzystanie zmysłu słuchu

Kiedyś lubiłem wsłuchiwać się w tykanie zegara, przez co szybko zasypiałem. Polecam słuchanie w tle muzyki albo plusku wody (fontanna pokojowa), co równie może pozytywnie wpłynąć na sen. Podobnie w przypadku wsłuchiwania się w dźwięki natury, jak świerszcze, szum wiatru czy miasto, dobiegające zza okna.

Bardzo popularne stało się ostatnio ASMR. Są to nagrania, w których słyszymy ludzi szeptających nam do snu, w sposób uspakajający i delikatny. Dostępne są również w wersji znanych nam z dnia codziennego brzmień, jak np. grzebienia czeszącego włosy czy prostych domowych czynności, jak: odkręcanego kranu, otwierania lodówki, kroków lub zamykania drzwi.

Odpowiednie odżywianie

Na sam koniec zostawiłem wątek o odżywianiu. Chociaż jest kluczowy aby odpowiednio się wysypiać, nie jest według mnie najważniejszy. W tym przypadku najlepiej stawiać na spożywaniu produktów bogatych w magnez. Nie doszukiwałem się powodów dla których jest przydatny, natomiast często słyszałem o jego wpływie na nasz sen.

Wypicie przed snem gorącego napoju (nie biorąc pod uwagę kawy czy herbat pobudzających) jest bardzo dobrym sposobem na uśnięcie.

Mój sposób na bezsenność

Codziennie staram się robić podstawowe ćwiczenia (brzuch, nogi, ręce), a także wychodzić na spacer. Pracuję nad nawykiem wstawania rano (godz. 08:00) i siadania do obowiązków. W weekendy pozwalam sobie na dłuższą drzemkę.

Moim sposobem na bezzenność, jest wyobrażanie sobie sytuacji, w których czułbym się bezpiecznie. Na początku podchodziłem do tego sceptycznie, ale gdy zaczęło działać, robię tak regularnie i polecam. Pomaga mi włączanie odgłosów natury na słuchawkach i skupianie się na wyobrażanych obrazach. W moim przypadku wyobrażenie musi być technicznie realistyczne. Dlatego wyobrażam sobie letni ośrodek wypoczynkowy położony w lesie. W ośrodku znajdują się nowoczesne szklarnie, dostosowane do mieszkania. Wyposażone w najpotrzebniejsze elementy do życia, a każda ze szklarni otoczona żywopłotem.

W słuchawkach śpiewają ptaki, więc wyobrażam sobie poranek i słońce przebijające się przez konary drzew. Nagle nagranie przedstawia strumyk, więc skupiam się na wyobrażeniu, gdzie obok szklarni przepływa strumyk. Gdy słyszę ogień, wyobrażam sobie strzelające drewno w żeliwnej kozie i gwiazdy nad wyobrażoną szklarnią.

Swego czasu wyobrażałem sobie powrót do domu w górach, gdzie następnego dnia ma przyjechać moja żona z dziećmi. Trzeba rozpakować zakupy, rozpalić w piecu i podłączyć urządzenia do ładowania (telefony, tablety, golarkę itd.). Jeśli natłok myśli wybija mnie z tego wyborażenia, zaczynam prowadzić ze sobą dialog, w którym samemu sobie tłumaczę, że zastanawianie się nad daną sytuacją niczego nie zmieni.

Jakie są Twoje metody na bezsenność? 🙂 Podziel się sprawdzonym sposobem w komentarzu poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
6 grudnia 2020 14:38

Ja od jakiegoś czasu (starośc nie radość…) przebudzam się między 3 a 4.00 gdy wieczorem wypiję alkohol. Zatem alkohol może ułatwić zaśnięcie, ale niestety może budzić w nocy i sprawia, że człowiek nie może zasnąć przez najbliższe 3-4 godziny co jest oczywiście bardzo męczące.
Nie wiem, czy sport jest dobrym sposobem – to znaczy sport jest zawsze dobry, ale zwykle musimy odczekać zanim się położymy bo bezpośrednio po aktywności fiz.organizm jest pobudzony.
Za to mam inny, dobry sposób dla wszystkich, którzy mają problem z zaśnięciem. Olejek eteryczny, najlepiej lawendowy. Wystarczy wziąć 1 kroplę i wmasować w podeszwę stóp – olejek dostaje się do krwiobiegu już po 30 sekundach i działa bardzo relaksująco i wyciszająco.

pojedztam.pl
26 listopada 2020 18:45

U mnie za dużo myślenia, które przenosi się na wieczór, gdy mam czas 😀
Jeśli chodzi o drzemki w ciągu dnia u nas powodują, że wieczorem jeszcze dłużej nie możemy zasnąć.

Akacja
23 listopada 2020 08:17

Magnez rozluźni mięśnie, dlatego bierze się go przed snem. Unikniemy skurczów i bólu spiętych mięśni. A o komfort snu faktycznie warto zadbać.

Katarzyna
Katarzyna
21 listopada 2020 23:49

Witam

Justyna
21 listopada 2020 19:34

Ja właśnie szybko zasypiam ostatnio w nocy 😏

Malgosia
20 listopada 2020 23:37

Rety w końcu coś dla mnie.Tak się męczę co wieczór.Dziekuję

Marcin Kamiński
13 listopada 2020 17:22

Mnie do snu pomogły dopiero olejki CBD. Umożliwiły mi się totalnie wyłączyć na czas snu.

Anonimowy
Anonimowy
8 kwietnia 2017 19:52

Gdy jestem zmęczona to z reguły źle śpię, więc sport jako rozwiązanie na bezsenność nie sprawdza się w moim przypadku. Nie należy też przed snem używać komórki ani komputera…

Anonimowy
Anonimowy
6 kwietnia 2017 06:34

Kiedy miałam problem ze snem zwykle były to problemy z koszmarami. Pomogl psycholog

Karina Stankowicz
Karina Stankowicz
3 kwietnia 2017 18:06

Ja cierpiałam na bezsenność. Teraz moja współlokatorka ma ten problem. Mówi, że nic na Nią nie działa.
Ja mam swoje sprawdzone sposoby. Od zawsze miałam kłopoty z szybkim zaśnięciem. Ale wyrobiłam sobie już zegar tak, że wstaję około 6/7, a o 22:00 jestem tak śpiąca, aż nie wiem co się wokół mnie dzieje.
Lubię się zmęczyć w ciągu dnia, a przed snem wybrać się na długi spacer. I jeszcze trochę poćwiczyć – taka lekka gimnastyka, by rozciągnąć mięśnie po nauce.
Kiedy już się położę, zamykam oczy, staram się odgonić wszystkie myśli (bo potrafią wciągnąć na parę godzin) i szukam czarnego punktu. Którego no nie ma. Są różne plamki. A tego czarnego, czarnego nie ma. I zanim znajdę, śpię. To trwa chwilę. Wiem, dziwnie może to brzmieć. Ale stosuję to od paru lat co noc. 😉

Shopping Cart
20
0
Would love your thoughts, please comment.x