Jak się myć podczas okresu? Jak spać podczas okresu? Pochwa w czasie okresu? Jak należy dbać o siebie podczas miesiączki!

Jak dbać o siebie podczas miesiączki?

Jak się myć podczas okresu? Jak spać podczas okresu? Pochwa w czasie okresu? Jak należy dbać o siebie podczas miesiączki!

Kobiety miesiączkują już od zarania dziejów. Pytanie, tylko, czy wiedzą, jak dbać o higienę miejsc intymnych podczas miesiączki? Cały artykuł został poświęcony higienie podczas okresu i mamy nadzieję, że dowiesz się z niego niezbędnej wiedzy, która uchroni kobiety przed infekcjami intymnymi podczas miesiączki. 

Artykuł powstał w ramach serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć, napisanej we współpracy z Wiktorią Oleniacz. Zapraszam do odwiedzenia profilu @healthytorie na Instagram, na którym czekają na Ciebie nie tylko tematy dotyczącej kobiecej menstruacji, ale także zaburzeń odżywiania. Przy okazji zachęcam do rozmowy w komentarzach pod poniższym tekstem, tym samym uzupełniając treść o wartościową dyskusję.

Dowiedz się więcej z książki „Zdobywcy Serc”, w której znajdziesz odpowiedź na to i pozostałe kwestie dotyczące relacji damsko-męskich.

O czym pamiętać podczas miesiączki?

Kobieta, która zaczyna miesiączkować, poznaje swoją siłę i zaczyna ją oswajać. 

Z kolei, jeśli jeszcze nie dostała swojej pierwszej miesiączki, powinna nauczyć się dbać o siebie i nie panikować. Należy przeanalizować swoją sytuację żywieniową, treningową i stan swojej psychiki, a czasem nawet sięgnąć po pomoc (np. zgłaszając się z pytaniami do najbliższych oraz ginekologa).

Pierwsza miesiączka powinna być traktowana jako wyznacznik zdrowia. Jeżeli czujesz bóle z powodu miesiączki, to znaczy, że coś się dzieje (niekoniecznie złego). Gdy występuje plamienie w czasie cyklu, to warto udać się do ginekologa. Miesiączka uczy kobiety dbania o siebie. Należy dbać o siebie i traktować miesiączkę, jak najlepszą przyjaciółkę, której nie chcesz stracić. 

Pierwsza miesiączka jest czymś cudownym i warto, żebyś przeżyła ją dobrze. Zadbaj o siebie podczas pierwszego krwawienia i nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Daj swojemu ciału wtedy dużo relaksu i spokoju. 

Nie zmuszaj się do aktywności fizycznej i tak samo pozwól sobie na słodkości. Oczywiście wszystko w racjonalnych ilościach, ale pierwsza miesiączka na pewno jest czymś, co warto świętować i wszystko w ten dzień powinno mieć 0 kalorii, prawda?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Czy seks podczas miesiączki jest przyjemniejszy i bezpieczny?

Jak dbać o higienę podczas miesiączki

Podczas menstruacji powinnyśmy dbać o swoje miejsca intymne 2x bardziej niż podczas innych faz naszego cyklu. Dlaczego? Podczas miesiączki w okolicach intymnych występuje wilgotne środowisko, które jest niestety świetnym miejscem do rozwijania się bakterii, którym sprzyjają takie warunki do rozwoju. Oprócz tego podczas miesiączki rośnie PH pochwy, przez co właśnie bakterie mogą zacząć się rozwijać pomimo dbania o swoją higienę. 

Bak­te­ryj­ne in­fek­cje in­tym­ne po­wsta­ją głów­nie z bak­te­rii ka­ło­wych, czy­li tych, któ­re znajdują się w je­li­tach. Nor­mal­ne jest, że te bak­te­rie mogą wystąpić  też w oko­li­cach po­chwy, ale waż­ne jest, aby była za­cho­wa­na rów­no­wa­ga mię­dzy tymi do­bry­mi i zły­mi drob­no­ustro­ja­mi – dla­te­go umy­cie się po wy­próż­nie­niu, za­wsze jest do­brym po­my­słem, ale w trak­cie mie­siącz­ki tym bar­dziej.”

MamaGinekolog.pl 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Emocje i bóle podczas miesiączki – jak sobie z tym radzić?

Czego używać do obmywania miejsc intymnych?

Jak możemy zauważyć w popularnych sklepach stacjonarnych, możemy znaleźć mnóstwo płynów skierowanych do pań z naklejką „Płyn do higieny intymnej”.

Płyny do higieny intymnej mają za zadanie wspierać równowagę w pochwie, ale tak samo zapewnić odpowiednią wilgotność. Tak jak pisaliśmy wcześniej, podczas miesiączki rośnie nam PH oraz wilgotność miejsc intymnych. Dlatego płyn do higieny może nie być odpowiednią opcją nawet jeśli posiada naturalny skład.

Podczas miesiączki warto obmywać się ciepłą, ale nie gorącą, która może przyczynić się do obfitego krwawienia. Do mycia miejsc intymnych nada się również szare mydło, które łagodzi, koi oraz ma działanie antybakteryjne, na którym nam zależy podczas miesiączki. 

Jak często myć miejsca intymne podczas miesiączki?

Najlepiej myć miejsca intymne rano po obudzeniu i wieczorem przed pójściem spać. Dlaczego? Podczas snu, który trwa 7-8 godzin nie zmienia się podpaski, tamponu albo majtek menstruacyjnych.

Podczas snu często się pocimy, a musimy pamiętać, że miejsca wydzielania potu znajdują się nie tylko pod pachami, ale również w okolicach krocza. Dlatego warto od razu po przebudzeniu zmienić środek czystości i zadbać o miejsca intymne. Robimy to od przodu to tyłu, żeby nie przenosić bakterii z tyłu naszego ciała do naszej pochwy.

Nasz artykuł na blogu Wiktorii >>> Jak poprawić komunikację w związku? [TOP5]

Jak często zmieniać środki higieniczne?

Środki higieniczne powinny być zmieniane regularnie. Podczas obfitej miesiączki tampony lub podpaski powinny być wymieniane co 2-3 godziny. Nie należy nosić podpasek i tamponów dłużej niż 8 godzin. Zbyt długie trzymanie nasączonego płynem menstruacyjnym tamponu w pochwie wzmaga ryzyko wystąpienia TSS – czyli niebezpiecznego zespołu wstrząsu toksycznego.

Warto dobrać do siebie indywidualnie środki higieniczne. Nie dla każdej kobiety podpaska lub tampon będzie dobrym rozwiązaniem. Mnóstwo kobiet zaczęła kupować majtki menstruacyjne, które charakteryzują się dużą chłonnością.

Natomiast należy zwracać uwagę na skład, z jakiego zostały wykonane, ponieważ najczęściej są wykonane z poliestru, który jest tworzywem sztucznym. Nie pozwala skórze oddychać, przez co skóra się poci, a to nie powinno mieć miejsca podczas miesiączki. 

10 szybkich porad dotyczących prawidłowej higieny podczas miesiączki:

  1. Unikaj gorących kąpieli.
  2. Zmieniaj środki czystości regularnie.
  3. Rano i wieczorem obmyj miejsca intymne od góry do dołu.
  4. Do obmywania stosuj letnią wodę i szare mydło.
  5. Do mycia miejsc intymnych używaj dłoni.
  6. Pamiętaj o odpowiedniej bieliźnie, która nie jest wykonana z poliestru.
  7. Zakupi bieliznę wykonaną z bawełny, która jest bezpieczna podczas miesiączki oraz dość elastyczna.
  8. Chłonność środków menstruacyjnych dopasuj do swojej miesiączki.
  9. Unikaj płynów do higieny intymnej, które zawierają barwniki, konserwanty, detergent SLES i SLS.
  10. Sięgaj po żel do miejsc intymnych, który posiada rumianek, zieloną herbatę lub aloes, działające przeciwbakteryjnie.

Czy miesiączkowanie sprawia w Was skrępowanie?

Obserwujecie już Wiktorię Oleniacz na Instagram (@healthytorie)? Przypominam, że artykuł powstał w serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć, w której z Wiktorią rozwiewamy najczęstsze pytania, z którymi borykają się zarówno dorastające kobiety, jak i również te, które znają temat miesiączki od lat. Zapraszam do odwiedzenia profilu Wiktorii, a tymczasem mamy do Was pytania.

Za nami kolejny wpis dotyczący miesiączkowania. Jesteśmy ciekawi, czy ten temat wywołuje w Was speszenie? Dlatego mamy osobne pytanie do mężczyzn i kobiet.

Jak reagowałyście na swoją pierwszą miesiączkę? Co Panowie myśleliście, gdy pierwszy raz w związku Wasze partnerki miesiączkowały? 🙂 Popełniliście jakieś błędy w nowej dla siebie sytuacji?

Dajcie znać w dyskusji pod tym artykułem.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
49 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Agata Ptaszek
Agata Ptaszek
7 listopada 2022 14:29

Nie wiem jakich innych specyfików można używać do dbania o siebie innych od mydła. Myślę że bardziej trzeba usuwać tampon dbać o to aby wymieniać podpaski i się dokładnie myć po kazdej wymianie.

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:56
Reply to  Agata Ptaszek

Dużo kobiet używa bardzo dziwnych rzeczy do dbania o okolice intymne np. perfum. Także ja też tego nie rozumiem, a Twoje podejście jest dobre, jak najbardziej.

Eryk
Eryk
4 listopada 2022 16:24

Co może zrobić facet kiedy jego dziewczyna ma okres? Są jakieś produkty które się kupuje w jakiś sposób trzeba się zachowywać? Jestem w pierwszym w zyciu związku i nie wiem jak sie zachowac. 🙁 Przepraszam jesli pytani jest glupie.

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:57
Reply to  Eryk

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi 😉 Porozmawiaj z nią i staraj się być cierpliwy jak napisał Patryk. Nie da się być idealnym i pamiętaj też, że Twoje uczucia podczas jej zmian humorów są również ważne.

Anonimowa
Anonimowa
4 listopada 2022 08:44

Mam dość wstydliwe pytanie ale nie wiem gdzie o nie zapytać. Chodzi o to że miałam okres i wyszłam ze szkoły owinięta na biodrach bluzą Tata nakrzyczał na mnie za wcześniejszy powrót do domu i wagary. Boje sie przyznac ze miałam pierwszy raz w życiu okres. Wychowuje mnie tylko tata.

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 13:59
Reply to  Anonimowa

Dokładnie Kto pyta nie błądzi i nawet nie wiem co dodać bo Patryk tak ładnie napisał. Porozmawiaj z tatą i mu powiedz dlaczego wyszłaś wcześniej. Będzie mu głupio i przeprosi.

Elżbieta Dziewuszek
Elżbieta Dziewuszek
4 listopada 2022 08:15

Ostatnio czytałam, że kobieta w swoim życiu ma średnio 600 menstruacji w życiu czy to prawda? Co wiecie na ten temat?

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:00

Ja wyczytałam, że 450 menstruacji. 🙂

Darek M
Darek M
4 listopada 2022 17:01

Czasem można sobie odpuścić i nie nie mam na myśli odpuszczenia sobie higieny ale takiej spiny ze nie można się spocić ani pobrudzić. Swoją kobietę nauczyłem że nie musi się przy mnie wstydzić okresu i jest spokojniejsza bardziej wyluzowana w tym temacie.

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:00
Reply to  Darek M

To prawda, ale higiena dla kobiet to podstawa. Ciężko czasem się nie przejmować, ale Twoja postawa jest super i mega szacun za to!

Izabela
Izabela
4 listopada 2022 16:02

Nie spodziewałam się tak ciekawych tematów widzę że dyskusja trwa w najlepsze! 🙂 Chciałam być pierwsza ale się nie udało. Pytanie do Wiktorii co zrobić jeśli ginekolog nie odpowiada na pytania tylko wypisuje leki? Można to gdzies zglosic? Tłumaczę jaki mam problem a on wypisuje leki na zupełnie coś innego. Pomóż! please

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:02
Reply to  Izabela

Hejka,

Dobrze jest rozpocząć dyskusję z ginekologiem. Dlaczego przypisuje dany lek? Po co? Jak długo masz zażywać? Jakie są konsekwencje? Zmiana ginekologa czasem może nic nie dać bo mało ginekologów pracuje holistycznie. Także dyskutuj i nie daj sobie wmówić, że tylko hormonami da się coś naprawić.

Mati
Mati
4 listopada 2022 15:46

Słyszeliście że laska dostała okresu w szpitalu i nie dostała podpasek?? Szkok!

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:02
Reply to  Mati

Myślę, że okresowa koalicja zajmie się tym tematem 🙂

kamila.s
kamila.s
4 listopada 2022 15:39

kiedys slyszalam taka bzdure ze podczas miesiaczki nie wolno spać na boku ale nie rozumiem jaki mialoby to wplyw 😛

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:03
Reply to  kamila.s

Nie ma żadnego wpływu. Lepiej nie spać na brzuchu bo to może spowodować większy ucisk na macicę i większe krwawienie.

Ula Ochocka
Ula Ochocka
4 listopada 2022 15:32

Podoba mi się tekst, dużo pracy włożyliście w serię. Najlepszym jak dotąd artykułem był ten o menopauzie bo moja mama przez to teraz przechodzi. Z powodu nerwów kiedyś opuźniała mi się miesiączka ale ginekolog mi pomogła 🙂

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:03
Reply to  Ula Ochocka

Jak chodzi o Twoją mamę to jak się ma?

Wiktoria
Wiktoria
4 listopada 2022 15:28

jutro mam kartkowke o miesiaczce jak najlepiej wyjasnic czym jest miesiaczka?

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:04
Reply to  Wiktoria

Jak poszła Ci kartkówka?

Zuza
Zuza
4 listopada 2022 13:07

Są jakieś specyfiki do dbania o miejsca intymne dezynfekujące itp?

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:05
Reply to  Zuza

Lepiej nie używać ze względu na to, że miejsce intymne jakim jest wagina nie potrzebuje dezynfekcji. Ma swoje bakterie do tego 😉

Justynka
Justynka
4 listopada 2022 11:53

Jak często powinno się kąpać i w jaki sposób aby sobie nie zaszkodzić?

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:05
Reply to  Justynka

Raz dziennie wystarczy. Co za dużo to nie zdrowo dla PH miejsc intymnych

Eliza Moniuszko
Eliza Moniuszko
4 listopada 2022 10:52

Moja córka ma 13 lat i ma bardzo nieregularne miesiączki. Martwię się o nią co może być przyczyną?

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:06

Warto udać się do ginekologa i zbadać sprawę.

Klaudia
Klaudia
4 listopada 2022 10:30

Czy są jakieś czynności albo rzeczy których absolutnie nie powoinno nie wolno robić w czasie okresu?

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:06
Reply to  Klaudia

Na pewno warto unikać intensywnych treningów, gorącej wody. Umiarkowany styl życia. Za dużo nie siedzieć i za dużo się nie ruszać

Marcin B.
Marcin B.
4 listopada 2022 10:12

Kobiecie najlepiej pomóc przytuleniem, mówienie psuje wszystko. Znam z autopsji. 😉

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:07
Reply to  Marcin B.

Oczywiście. Przytulenie zawsze działa najlepiej

Wojciech
Wojciech
4 listopada 2022 09:21

Świetny wpis przydatny dla młodych dziewczyn

Wiktoria Oleniacz
14 listopada 2022 14:07
Reply to  Wojciech

dziękujemy bardzo 🙂

Shopping Cart
49
0
Would love your thoughts, please comment.x