Nie wiesz jak zadbać o siebie i swoje potrzeby? Chcesz zakomunikować, że coś Ci nie odpowiada? Jak nie być w tym toksyczni!

Jak zadbać o siebie w czasach dawania innym?

Nie wiesz jak zadbać o siebie i swoje potrzeby? Chcesz zakomunikować, że coś Ci nie odpowiada? Jak nie być w tym toksyczni!

Ostatnio słyszałem, że dbanie o własne potrzeby jest egoistyczne. Długo zastanawiałem się nad tym, zanim postanowiłem napisać poniższy tekst. Szukając inspiracji w Internecie, zapytałem Zamkniętą Listę, co myślą na ten temat. Tym samym otrzymałem kilka odpowiedzi, którymi dzielę się poniżej. Zachęcam Cię do podzielenia się swoimi wnioskami oraz przemyśleniami w dyskusji pod tekstem.

Jak zadbać o siebie bez egoizmu?

Zadawanie sobie pytań, nie jest samolubne! Egoizm oznacza skupienie się tylko na sobie. Dopóki dbasz o dobro innych, nie jesteś samolubny (oczywiście mam na myśli empatię, która nie koliduje z naszą własną samooceną). Rozmowa o swoich potrzebach jest zdrowa i niezbędnym warunkiem szczęścia. Bo skąd inni znają Twoje potrzeby? Nie pozwól im zgadywać, ponieważ zwykle nie przynosi to żadnych korzyści.

Czy zadajesz sobie pytania typu:

  • jakie są moje potrzeby?
  • czego oczekuję?
  • jakie są moje preferencje?
  • co sprawia, że ​​czuję się niekomfortowo?
  • gdzie jest mój limit?

Wolno Ci chcieć więcej, pragnąć czegoś innego, rozwijać się, odpuszczać, lubić siebie, wybaczać, popełniać błędy, mieć gorszy czas, zmieniać swój charakter, zdanie lub opinię. Możesz mieć lepsze i gorsze dni, jak również mocne i słabe strony. Możesz odtrącać oczekiwania innych, aby pozwolić sobie odetchnąć. Warto zadbać, aby nasze życie nie opierało się tylko na oczekiwaniach innych.

Myślę, że warto również pamiętać o tym, że inni nie zawsze mówią o Twoich potrzebach. Kluczem nie jest wywieranie presji na innych, aby działali tak, jak tego chcemy. Kiedy ktoś przekracza nasze granice i nie reaguje na nasze słowa, mamy dwie możliwości: albo zrywamy z tą osobą kontakt, albo zmieniamy nasze granice.

Świąteczny odcinek podcastu

Przy okazji chciałbym również zaprosić Cię do kilku minut razem. W najnowszym odcinku podcastu Nie będąc sobą, rozmawiamy o tym, kiedy święta tracą klimat, co warto docenić w świętach oraz kiedy jest najlepszy moment na zakup prezentów? Na Spotify pod odcinkiem przygotowałem dla Ciebie ankietę i pytanie dotyczace świąt. Zachęcam do udziału w zabawie i czekam na Twoje zdanie dotyczące poniższego odcinka.

Jak nie być toksycznym gdy chcemy zadbać o siebie?

Zmuszanie kogoś do zmiany jest toksyczne , ale dbanie o siebie, kochanie siebie nie jest samolubne. Egoizm przejawia się w ignorowaniu potrzeb innych ludzi lub w toksycznych próbach zmiany ich siłą. Wszyscy mamy prawo do odrobiny lenistwa, i to nie tylko wtedy, gdy pracujemy we dwoje od rana do wieczora.

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy zajmuje większość naszego życia i prowadzi do kolejnych zmian w naszej psychice. Musimy uświadomić sobie, z czym mamy do czynienia. Spróbuj temu zaradzić, ponieważ tylko w ten sposób możemy wrócić na ścieżkę produktywności i szczęśliwego życia. Jaka jest Twoja opinia? Czy kiedykolwiek spotkałeś się z twierdzeniem, że dbanie o siebie jest samolubne?

Zapraszam Cię do rozmowy na ten temat w dyskusji poniżej. 🙂 Czekamy na Ciebie w komentarzach!

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Laguna
Laguna
13 stycznia 2022 20:00

Wystarczy, że nie będziecie się obrzydliwie zachłannym, a reszta jakoś sobie poradzi

Blog Ozonee
30 grudnia 2021 18:13

Myślę, że warto stawiać siebie na pierwszym miejscu. Jeśli nie mamy ochoty u kogoś gościć na święta i jest to dla nas nieprzyjemne, chyba lepiej sobie odpuścić. To przecież ze sobą przeżyjemy całe życie 🙂

Robert
25 grudnia 2021 21:30

odpowiadając na pytanie z tytułu wpisu – wystarczy zacząć dawać prezenty które sami wykonamy. Malowanie po numerach lub zakup wosku do świec nie wymaga za wiele umiejętności – pieniędzy a nam odmieni codzienność. Polecam Robert ze spotbox.pl

Shopping Cart
4
0
Would love your thoughts, please comment.x