Dlaczego zdecydowałem się na rebranding? Jak wygląda przeniesienie bloga na WordPress? Kiedy warto przenieść blog na własny hosting i serwer? W jaki sposób zorganizować proces rebrandingu i importu bloga pod nowy adres!
Stali czytelnicy zapewne zostali automatycznie przeniesieni z blogów, które prowadziłem wcześniej. Na samym początku chciałbym powitać tych z Przygotuj się na Start oraz Wsparcie Bloga I Porady dla Blogerów. Poniżej opowiem o powodach dla których zdecydowałem się na widoczny rebranding oraz jak to zorganizowałem od strony technicznej. W artykule wyjaśnię także, o czym nie można zapomnieć, decydując się na tak ryzykowny krok.
O czym pisałem wcześniej?
Przed rebrandingiem, wymienione powyżej blogi, były odmienne tematycznie. Pierwszy (Przygotuj się na Start!), opisywał radzenie sobie z poniżaniem i kompleksami, a także sferę związków, rozwoju osobistego i motywacji.
Na tym blogu (już pod moim imieniem i nazwiskiem) PatrykTarachon.pl, wciąż będę poruszał powyższe tematy. Będę robił to w jednym miejscu, w nieco inny sposób i mam nadzieję, że jeszcze profesjonalnie.
Dlaczego zwlekałem z rebrandingiem bloga?
Prowadziłem blogi oddzielnie, ponieważ nie chciałem łączyć tematyk. Wtedy powstał blog z poradami dla blogerów. W jego sukces zaangażowała się Monika Czaplicka. Odezwała się do mnie, aby uświadomić mnie o błędach, wyszczególniając co należy zmienić, by jego prowadzenie miało sens. Dziękuję bardzo i doceniam. Wsparcie tak wybitnej specjalistki, jest na wagę złota. Do dziś powtarzam, że bez wsparcia Moniki, bloga nie byłoby sensu prowadzić w pierwotnej postaci. Dziękuję raz jeszcze…
Przemyślenie pomysłu z rebrandingiem…
O moje przeniesienie na własny adres, byłem pytany już podczas Blogowigilii w 2015 i 2016 roku. Także w wiadomościach prywatnych przez blogerów i czytelników. Kilka tygodni po wywiadzie dla Polskiego oddziału MonsterTemplates, zostałem ponownie zapytany o przejście na domenę i hosting. Uznałem, że nadszedł najwyższy czas aby to zrobić. Autor wywiadu (Janusz Kamiński) był ostatnią osobą, której odpowiedziałem, że póki co, nie opłaca mi się tak poważny krok.
Wywiad dostępny jest pod tym linkiem ,,Jeden opanuje pisownię w kilka miesięcy, ktoś inny może opanować w kilka lat„
Powodów miałem kilka. Po pierwsze ograniczał mnie czas, ze względu na obowiązki i wcześniej postawione cele. Po drugie chciałem zrobić to jak najbardziej profesjonalnie, jednakże niestety miałem wtedy ważniejsze wydatki. Kolejnym powodem i w sumie najważniejszym, był brak potrzeby na prowadzenie bloga pod własnym adresem i na wykupionym serwerze. Wydawało mi się (nawet byłem pewny), że nie mam tylu czytelników, aby było to opłacalne. Dlatego uznałem pisanie jeszcze przez jakiś czas w panelu Bloggera (Blogspot). Darmowy i intuicyjny, chociaż jak się okazało, nie do końca. Po pytaniach czytelników, blogerów, redaktorów i pracowników różnych portali, dotarło do mnie, że nie ma na co czekać. W ten właśnie sposób powstał PatrykTarachon.pl .
Jak połączyć dwa blogi w jeden pod nowym adresem?
Oba blogi połączyłem w jeden, chociaż nie było to tak prostym zadaniem. Obecny blog pod własnym imieniem i nazwiskiem, rozbudowałem o kilka nowych tematów. Budowanie własnej marki osobistej, było dla mnie od kilku miesięcy myślą, która spędzała mi sen z powiek. W pierwszej kolejności musiał powstać plan. Chociaż miałem koncepcję na sam blog i to jak będzie funkcjonował, nie wiedziałem jak rozpisać listę kroków. Dlatego zacząłem najprościej i według mnie od (wbrew pozorom), najważniejszego elementu.
-
Co jeśli się uda…? – czas coś zmienić
-
Arkusz Wydatków – Budżet Domowy
-
Zestaw 11: E-booki dla osób, które chcą się rozwijać (2 w 1)
-
Cytaty wideo do pobrania (za darmo)
-
Zdobywcy Serc – zadbaj o związek
-
Twoja Siła – indeks zalet dla dzieci i dorosłych
-
Zestaw 10: E-booki dla opiekunów i wychowawców (4 w 1)
-
Zestaw 9: E-booki dla osób z niską samooceną (3 w 1)
-
Zestaw 8: E-booki wspierające budowanie akceptacji siebie (3 w 1)
-
Zestaw 7: E-booki o wspieraniu dzieci i młodzieży (3 w 1)
-
Zestaw 6: E-booki dla pedagogów (3 w 1)
-
Zestaw 5: E-booki dla nastolatków (3 w 1)
Lista kategorii i plan paska menu?
Dokładnie to było pierwszym punktem, rozpisanie paska menu. Połączenie bloga z motywacją, a marketingiem internetowym, nie jest takie proste. Trzeba było pomyśleć o jednej grupie czytelników oraz drugiej. Dlatego grupa zainteresowana rozwojem osobistym ma swoją kategorię, a mianowicie ,,Twój Rozwój”, gdzie połączyłem najchętniej odwiedzane kategorie na poprzednim blogu.
Przygotuj się na Start miało również bardzo zaangażowaną grupę w tematy damsko-męskie czy rodzinne (parenting). Dlatego z myślą o nich, powstała grupa kategorii ,,Zależne od Ciebie”. W porównaniu do artykułów powiązanych z rozwojem osobistym i kompleksami, piszę o moich sposobach i przemyśleniach. Niejednokrotnie wyciągnęły mnie z opresji. W ,,Zależne od Ciebie” są to moje własne odczucia na tematy bardziej dyskusyjne.
Nie oszukujmy się, jestem tak naprawdę blogerem lifestylowym. Kategoria z Recenzjami, tematami muzycznymi czy relacjami z wydarzeń, musiała się pojawić. Mamy także ,,Projekty”, gdzie pojawiają się różnego rodzaju większe akcje blogerskie czy inne artykuły w ramach dłuższych serii.
Stworzenie podstron i sesja zdjęciowa
Te strony powstały tak naprawdę na samym początku, ale rozplanowanie menu, znalazło się już w pierwszym punkcie. Jednym z najważniejszych elementów rebrandingu na blogu, są zdjęcia. Żyjemy w świecie obrazków, a wkrótce mogą być bardziej angażujące nagrania wideo. Dlatego zdecydowałem się na sesję zdjęciową. Blog ma za zadanie reprezentować mnie jako autora. Uznałem, że zaangażuję osobę, którą znam najlepiej i będzie rozumiała zadanie zdjęć.
Zdjęcia na blog wykonała Paulina Radziszewska. Prowadzi NeoWymiar.pl, na którym recenzuje książki, porusza tematy okołoksiążkowe i opowiada o fotografowaniu. Jest prawdziwą pasjonatką z talentem. Śmiało mogę ufać Paulinie, ponieważ wiem, że robota będzie zrobiona wzorowo. Tak też się stało. Pomimo kilku trudniejszych momentów, sesja zakończyła się sukcesem.
Część zdjęć wykonaliśmy w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz wokół budynku. Drugą w opuszczonych fabrykach nieistniejącej już firmy Mostostal w Starosielcach. Drugie miejsce wybrałem ze względu na otoczenie, które pasuje do poruszanych przeze mnie tematów.
Więcej o fabrykach przeczytasz w artykule Gazety Wyborczej: ,,Starosielce jak Czarnobyl. Napromieniowani.pl w Białymstoku„.
Długo analizowałem czy będzie to dobre posunięcie. Chciałbym też być dobrym przykładem dla młodszej grupy odbiorców, ale po zdjęciach zamieszczanych w sieci, uznałem, że zaryzykuję. Osobiście uważam to miejsce za całkowicie niebezpieczne i moim zdaniem powinno być zabezpieczone. Pogoda dopisała, jednakże świecące w oczy słońce, skutecznie utrudniało mi zadanie. Paulina zajęła się wyborem najlepszych zdjęć, które możecie znaleźć na nowym blogu, m.in. w powyższych zakładkach. Drugą część, która nie została wykorzystana w tym celu, postanowiłem pokazać Wam poniżej.
Jak wygląda zakup motywu, domeny i hostingu?
W napisanym planie miałem już podkreślony tytuł bloga i adres. Wybrałem domenę „pl”, ponieważ inne nie są tak oczywiste, a nie chcę nikomu utrudniać znalezienia mnie w sieci. Skorzystałem z usługi firmy LH.pl gdzie wykupiłem i hosting i domenę. W ogóle wiąże się z tym zabawna historia. Znajomy podwiózł mnie do miasta, abym szybciej mógł dotrzeć do domu. Już w drodze powrotnej zadzwoniłem do działu obsługi. W ostatnich minutach pracy firmy, miałem zakupiony serwer i adres bloga. Nieskromnie przyznam, że instalacją WordPress’a zająłem się sam, tak samo z całym procesem zakupu motywu i konfiguracją bloga. Nie obyło się bez przeszkód, ale musiałem liczyć na siebie sam.
Import artykułów, zdjęć i komentarzy
Przez rebranding jest to możliwe, chociaż nie obyło się bez kłopotów. Przeniosłem najpierw Wsparcie Bloga, po czym poprawiłem teksty, dostosowując je tym samym pod wymagania nowego systemu CMS. Następnym krokiem było przeniesienie Przygotuj się na Start, co okazało się niemożliwe. Nawet konsultant nie był wstanie dojść co się stało, a wystarczyło usunąć kilka plików w php. Na blogu Przygotuj się na Start, było 319 artykułów, 2994 komentarzy, a w tym 429 zdjęć i 759 linków. Na Wsparcie Bloga I Porady dla Blogerów, zamiesiłem 122 poradniki i artykuły, z 343 linkami, zamieszczając do nich 105 zdjęć. Napisaliście pod nimi 560 komentarzy.
Jak teraz będzie wyglądała nasza współpraca?
Nowy blog po rebrandingu, to również nowe możliwości rozwoju nie tylko dla mnie. Chcę na nim pokazywać Wam jakie możliwości dają social-media, ale też jak na nie uważać! Nie zabraknie moich sposobów na walkę z kompleksami i poniżaniem. W dalszym ciągu będę pisał o związkach i poruszał tematy lifestylowe. W razie pytań, sugestii i uwag, zostawiajcie komentarze pod tym artykułem. Każdy komentarz jest dodatkową motywacją do pisania i dodaje mi poczucia wiary w siebie. Dziękuję Wam za obecność i liczę, że zmiana przypadnie Wam do gustu. Więcej na temat relacji międzyludzkich lub blogowaniu przeczytasz w książkach.
Jak podoba się Wam nowy blog?
Zdjęcia są po prostu kapitale
Dziękuję. 🙂 Jest plan zrealizowania sesji do innych celów. 😀
W twoim blogu podoba mi się funkcjonalnośc i to że nic nie wyskakuje na siłę. Żadnych banerów, reklam. Świetne jest też to że pasek z informacją o cookies nie jest tak natarczliwy. Podoba mi się wygląd i forma wyświetlania tekstów. Kawał dobrej roboty, szacun!
Dziękuję za zwrócenie uwagi na detale. Dokładnie pracowałem nad efektem, który cieszę się, że doceniacie. 🙂
Rozwaliłeś internet tym blogiem! Z blogspota wyglądającego i tak bardzo dobrze jak na tę domenę, przeszedłeś na w pełni profesjonalną stronę internetową. Nie żałuję że w ciebie uwierzyłem i uczestniczyłem w rozwoju. :]
Blog ładny i ty taki przystojny. 😉
Dziękuję, schlebiasz mi. 😀
Ja bym nieco inaczej przeprowadził migrację i łączenie dwóch blogów od strony technicznej. Domenę można było wykorzystać już wcześniej, tworząc jej dwie subdomeny pod oba blogspoty. Skonfigurować je na bloggerze i poczekać na zindeksowanie oraz zastąpienie obu adresów tymi z domeny. Dopiero potem kopiowanie treści i tworzyć przekierowania 301 z subdomen na główny adres. Wtedy większa szansa na zachowanie ruchu oraz naturalne przeniesienie czytelników z jednego miejsca na drugie.
Na domenie też można nieco zaoszczędzić, zamiast 110 za odnowienie w lh, kupić ją w ovh i mieć ją za 50 rocznie – w przypadku osób na bloggerze to chyba najlepsza oferta, bo dodatkowo jest opcja maila w domenie bez dopłat.
Wiesz, LH.pl może i ma wady, ale przekonali mnie ofertą. Ponadto od dawna zależało mi na pisaniu pod imieniem i nazwiskiem. Treści o social-mediach i marketingu nie ma dużo, więc tworzenie dla nich subdomeny uznałem, za zły pomysł. Wolę mieć wszystkie teksty pod jednym adresem i nie utrudniać nikomu poruszania się po stronie. Ponadto obie tematyki już mnie charakteryzują.
Domenę możesz mieć w innym miejscu niż hosting. Nie każdy też potrzebuje się przenosić z bloggera, ale gdyby chciał używać tam adresu komercyjnego a nie blogspot, to oferta ovh jest dla niego korzystniejsza niż lh.
Co do subdomen. Skupiłem się na technicznej kwestii tego rozwiązania. Tworzyłbyś je tylko po to, żeby zastąpić adresy URL z blogspota w wynikach wyszukiwania. Na bloggerze nie masz zewnętrznych przekierowań 301, tylko wewnętrzne. Przejmując URLe za pomocą kupionej domeny (utworzonych subdomen) mógłbyś potem przekierować je wszystkie – właśnie systemowo 301 – na główny adres. Obecnie skorzystałeś z dużo gorszej opcji, czyli kierowania po stronie użytkownika, za pomocą javascript, które wszystkich odsyła na indeks a nie do konkretnych wpisów.
Nie chciałem kombinować, oferta mi pasuje i efekt pracy również. Ja potrzebowałem przenieść się z Bloggera i obecna sytuacja bardzo mi pasuje. Nie potrzebuje subdomen, ale dziękuję za informację.
Wiem, że nie potrzebujesz. Subdomeny miały być tylko tymczasowo, żeby przejąć URLe blogspota (zindeksować oba blogi pod domeną i potem przekierować je na główny adres za pomocą 301, które podmienia adresy także w wyszukiwarce – javascript tego nie robi).
Uznałem to za zbyteczne, ponieważ uważam, że dobrze znam osoby odwiedzające moje poprzednie blogi. Kwestia czasu, zanim nowy adres zacznie działać. Poprzednie adresy odsyłają tutaj, więc ostatecznie wydaje mi się, że jest w porządku. Mogę się mylić.
Pytanie: Jeżeli chciałbyś pomóc, byłbym wdzięczny za małą podpowiedź. Mianowicie chodzi o synchronizację komentarzy, aby te które są zaciągnięte na WordPress, pojawiły się w Disqusie. Zależy mi też na synchronizacji nowych komentarzy.
Wiesz jak można to zrobić?
Wszystkie adresy w domenie blogspot odsyłają ludzi na stronę główną nowej witryny, nie do tych samych postów – i to jest trochę kiepskie, do tego się też odnosiłem, że ja bym zrobił inaczej 😉 Ludzie różnie korzystają z urządzeń i internetu, nie możemy zakładać, że wszystko wiedzą i znajdą tak szybko jak my.
Jeżeli chodzi o synchronizację, to nie jestem na bieżąco z disqusem na wordpressie. Konfiguruję go sporadycznie, nawet na bloggerze (chociaż udało się – z pomocą kolegi – zaciągnąć wpisy z google plus do disqusa, co wyszło nawet lepiej niż ich własny importer z bloggera, bo zachowaliśmy strukturę odpowiedzi). Tak czy inaczej, takie ustawienia powinny być dostępne w zakładce pluginu, sprawdź czy masz uzupełnione wszystkie niezbędne dane / tokeny.
Rozumiem to od początku, natomiast uważam to za zbyteczne, ponieważ artykuły na Blogspocie nie były napisane pod SEO. Raptem kilkanaście tekstów nabijały wejścia. Na nowym adresie zoptymalizowałem treści, a przy tym ich adresy wyglądają lepiej. Z tego co wiem, gdyby Blogspot odsyłał bezpośrednio do tekstów, musiałbym zrezygnować z obecnej formy linku, a musiałby pozostać link w wersji z datami. Ponadto wejść na blogspot było z kanałów social-media, nie wyszukiwarek, więc kasowałem posty z linkami już na etapie zakupu domeny, hostingu i motywu.
Nie musiałbyś. Po zindeksowaniu adresów w formacie blogspotwowym, miałbyś nad nimi władzę i mógłbyś przekierować je dalej na dowolnie wyglądające urle 😉
Już i tak za późno. Ważne aby wyszukiwarki zaciągnęły artykuły napisane na nowej stronie. Potrwa to jeszcze jakiś czas, ale powinno być w porządku.
Htsz briefly
Przeniesienie bloga na własny serwer to bardzo dobre wyjście – obecnie postawić WordPressa to nie problem, gdyż zajmuje to niewiele czasu, jednakże wszystko zależy na czym nam najbardziej zależy, gdyż blogspot też nie jest zły. Z drugiej jednak strony zerknij sobie na wpis na stronie https://www.ecommerce2day.p… gdzie piszą, że certyfikat ssl jest szczególnie ważny. Myślę, że jak jesteś na etapie zmian to warto będzie go już teraz wdrożyć niż później się męczyć, gdyż prędzej czy później będziesz musiał to zrobić 😉
Już na samym początku zakupu i konsultacji domeny i hostingu, wyraziłem potrzebę certyfikatu SSL. Powinien zostać wkrótce włączony, jeżeli nie zostanie, na pewno nie odpuszczę i będę ruszać sprawę, aby się tak stało. Dziękuję za link. 😉
Wiesz co Patryk? Napisałam ci idealny opis.
Patryk Tarachoń, młody i uzdolniony chłopak z Białegostoku. Pisze o rzeczach trudnych, a przy tym nie pozwala się zwieść krytykującym i hejtującym ludziom.
Uświadamia jak ważna jest wiara w siebie i swoje marzenia. Uparcie dąży do wyznaczonych sobie celów, nie łamie się gdy trudności stają mu na drodze. Gdy trzeba, słucha, gdy jest pytany, odpowiada.
Omawia tworzenie blogów i prowadzenie portali społecznościowych. Zawsze z uśmiechem odpowiada na trudne komentarze, szanuje innych ale też nie pozwala zbliżać się tym, którzy mają na niego toksyczny wpływ. Zaskakuje pomysłami, nie obawia się przeszkód i drogi pod górę. Ma wiele nieodkrytych talentów. Sam przyznaje, że nie jest skromny, potrafi przyznać się do błędu.
Nie wiem co o tym myślisz. Blogiem mnie zaskoczyłeś. Utrzymanie w tajemnicy tak dużego kroku było zapewne trudne. Zwykle na Insta opowiadasz co robisz i przyznajesz, że nie możesz się doczekać odsłonięcia kolejnych kart.
Zmiana i połączenie blogów bardzo mi się podoba. Pozdrów Paulinę, zrobiła przepiękne zdjęcia, widać na nich całego ciebie. Jestem zachwycona i nie ukrywam zaskoczenia.
Co o tym myślę? Nie ukrywam wzruszenia i radości. Jestem pod wrażeniem tego co napisałaś i w szoku jak dobrze mnie znasz! :O
Nie ukrywam, że blog był zaskoczeniem również dla mnie. 🙂 Utrzymanie tego w sekrecie było wyzwaniem, bo najchętniej od początku bym opowiadał o tym jak idą postępy. Obawiałem się przeszkód i dużego opóźnienia, więc postanowiłem opublikować, przekierować z poprzednich blogów i dopiero dać oficjalną informację o rebrandingu. Kilka podpowiedzi było, ale na tyle niejasnych, aby za dużo nie wypłynęło. 😀
Na kilka dni wcześniej na InstaStory udostępniłem zdjęcia ekranu, na którym widać było import artykułów i zdjęć z poprzednich blogów.
Paulinę pozdrowię i jeszcze raz wyściskam za piękne zdjęcia. Cieszę się, że udało mi się Ciebie zaskoczyć i zapraszam. Mam nadzieję, że nie ostatni raz. 😉
Pozdrawiam! 😀
No to nic, tylko czekać na nowe wpisy. Powodzenia i pozdrawiam! 🙂
Jest też sporo do nadrobienia. 😛 Dzięki i również pozdrawiam. Lecimy na wyższy poziom! 😀
Podobają mi się zdjęcia. Widać że Paulina znów nie zawiodła.
Nie zawiodła, a zdjęcia są takie jak chciałem. 😉
Jestem pod wrażeniem i nie spodziewałam się. Widać że blogowanie cię wciągnęło, super! Będę zaglądać.
Blogowanie wciągnęło mnie już dziesięć lat temu i niech tak pozostanie. Bardzo lubię tworzyć blog i prowadzić działania wokół niego. 🙂 Dziękuję za komentarz i oczywiście zapraszam. 😀
Chłopie zaskoczyłeś i to porządnie. Widać że teksty są jeszcze do poprawy. Na tym etapie możesz śmiało ruszać z blogiem, jest ekstra!
Dzięki Marcin! 🙂 Nie mogłem wytrzymać aby nie zdradzić zbyt dużo, ale ostatecznie doczekałem tego momentu.