Co faceci powinni wiedzieć na temat okresu? Jak zachowuje się idealny mężczyzna podczas okresu? Sprawdź, czy wiesz, czym jest miesiączka!

Miesiączka – co powinni wiedzieć mężczyźni? 

Co faceci powinni wiedzieć na temat okresu? Jak zachowuje się idealny mężczyzna podczas okresu? Sprawdź, czy wiesz, czym jest miesiączka!

Jeśli odczuliście kiedykolwiek, że nie rozumiecie, czym jest miesiączka, dziś o tym porozmawiamy. Artykuł powstał, w ramach serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć, we współpracy z Wiktorią Oleniacz, która na swoim profilu Instagram porusza kwestie kobiecej menstruacji, a także zaburzeń odżywiania. Zachęcam do odwiedzenia profilu @healthytorie, na którym dostępnych jest więcej treści, o których dziś będziemy rozmawiać. Przy okazji zachęcamy do dyskusji pod poniższym artykułem.

Czy kobieca miesiączka, jest tematem tabu?

Od najmłodszych lat, wiele kobiet rozmawia między sobą na temat miesiączki, którą przeżywają od nastoletnich lat  aż do wieku średniego. Niestety w wielu domach nie rozmawia się z mężczyznami na temat kobiecej miesiączki. Dlatego mężczyźni często nie wiedzą, jak wygląda miesiączka lub nawet czym ona jest.

Bardzo często mężczyźni dowiadują się, jak wygląda i przebiega miesiączka nie od kobiet ze swojej rodziny, ale od partnerek. Mężczyźni przez brak wiedzy nie wiedzą, że podczas miesiączki kobieta może zajść w ciążę, albo brzydzą się krwi, gdy zobaczą ją na pościeli. Panowie zapytani o miesiączkę podczas publicznej ankiety, w większości posyłali osobie pytającej nieśmiałe uśmiechy i nie potrafili powiedzieć, co naprawdę dzieje się w „te dni”.

Niby walczymy z menstruacyjnym tabu, ale nadal mamy problem rozmawiać z mężczyznami na temat miesiączkowania. Większość kobiet spędzi, około 40 lat menstruując, dlatego przygotowaliśmy ściągawkę dla mężczyzn, którzy chcą bliżej poznać temat miesiączkowania! Co powinni wiedzieć mężczyźni o okresie?

Dowiedz się więcej z książki „Zdobywcy Serc”, w której znajdziesz odpowiedź na to i pozostałe kwestie dotyczące relacji damsko-męskich.

Objawy, które zwiastują nadchodzącą miesiączkę? 

Zadajmy sobie pytanie, dlaczego mężczyźni powinni wiedzieć, czym jest miesiączka? Dzięki tej wiedzy, panom jest łatwiej rozumieć partnerkę, gdy w kobiecym ciele zachodzą zmiany. Oto, przez co przechodzą kobiety w okresie menstruacyjnym:

 • Zmiany nastroju partnerki – spowodowane nagłymi wahaniami nastroju
 • Większy głód – warto zwrócić uwagę, czy dziewczyna zdrowo się odżywia i na co ma największą ochotę. Jeśli zaczyna zajadać słodycze, świadczy to o brakach witamin i warto, żeby wykonała badania laboratoryjne (morfologia, żelazo, magnez, kortyzol, FT3,FT4, progesteron, estrogeny, poziom witaminy D3, 
 • Skurcze macicy – skurcze mogą wystąpić w dowolnym momencie cyklu osoby o różnym stopniu nasilenia i mogą również sygnalizować owulację lub przybierać postać skurczów przedmiesiączkowych. Ciężkie skurcze lub ból miednicy mogą być również oznaką poważniejszego stanu, takiego jak endometrioza (wyjaśniamy w dalszej części tekstu).

 Czym jest miesiączka?

Co około 23 do 35 dni w macicy rozwija się wyściółka, która ma odżywiać i chronić zapłodnioną komórkę jajową, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa musi przyczepić się do wyściółki, aby mogła rosnąć. W momencie, w którym komórka nie zostaje zapłodniona, zmienia się w ciałko żółte i dochodzi do miesiączki, gdzie endometrium (błona śluzowa macicy) ulega złuszczeniu przez drogi rodne. 

Gdy podczas cyklu nie zachodzi ciąża, wyściółka zostaje zrzucona wraz ze składnikami odżywczymi, rozpuszczonymi resztkami jajeczka i tkankami, takimi jak krew. Nazywamy to właśnie menstruacją lub okresem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Czy seks podczas miesiączki jest przyjemniejszy i bezpieczny?

Jak często występuje miesiączka?

Cykl każdej kobiety jest inny, ale średnio trwa od 23 do 35 dni. Okres menstruacyjny zaczyna się od usunięcia starej błony śluzowej macicy w postaci krwi. Dzieje się tak, gdy komórka jajowa uwolniona przez jajniki nie jest zapłodniona.

Zaleca się, aby na rutynowe badanie ginekologiczne umawiać się kilka dni po ustaniu krwawienia, pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu miesięcznego. Jest to idealny moment na wykonanie cytologii oraz przeprowadzenie badania piersi. Warto pamiętać o regularnych badaniach, ponieważ lepiej zapobiegać rozwojowi chorób lub infekcji niż je leczyć. 

Okres menstruacyjny kończy się ponownym przygotowaniem organizmu kobiety do zajścia w ciążę poprzez uwolnienie komórki jajowej z jajników do zapłodnienia. Krwawienie miesiączkowe może trwać od trzech do ośmiu dni, przy czym mocne  krwawienie najczęściej (chociaż jest to również kwestia indywidualna), występuje podczas pierwszych czterech dni miesiączki.

 Nieprawidłowy cykl menstruacyjny?

Kiedy cykl menstruacyjny trwa przez dłuższy lub krótszy czas (2-3 dni) lub krwawienie jest wyjątkowo długie, obfite, bolesne lub zdarzają się omdlenia, mogą być to objawy choroby. Typowe stany obejmują endometriozę, czyli zespół policystycznych jajników (PCOS) lub zaburzenia krzepnięcia , takie jak choroba von Willebranda.

Jak wynika z badań statystycznych, co piąta polka ma problemy z nieregularną miesiączką. Na zaburzenia miesiączkowania ma wpływ:

 • dieta
 • styl życia
 • intensywna aktywność fizyczna lub jej brak

Cykl menstruacyjny jest regulowany w głównej mierze przez estrogeny i progesteron, ale pokusiłabym się o stwierdzenie, że kortyzol również ma w tym swój udział. W momencie długotrwałego stresu kortyzol wchodzi w miejsce enzymu, gdzie powinien znaleźć się progesteron i zaczyna robić problemy z cyklem.

Nieprawidłowy cykl bierze się z braku self care (czyli z braku zaniedbania swojego zdrowia psychicznego i fizycznego) i szybkiego trybu życia, a genetyka gra drugie skrzypce. Wtedy nieprawidłowy cykl menstruacyjny należy regulować od podstaw, czyli zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych i treningowych. 

Jeśli dana osoba krwawi dłużej niż siedem dni z rzędu lub doświadcza zawrotów głowy, zimna kończyn lub silnego bólu, zaleca się wizytę u lekarza w celu zbadania i leczenia.

Nasz artykuł na stronie Wiktorii >>> Jak poprawić komunikację w związku? [TOP5]

Jak się zachowywać przy kobiecie mającej okres? 

Na pewno nie dystansuj się od partnerki. Atmosfera zrobi się niezręczna, ale się nie zrażaj. Jeśli nie wiesz, co robić i jak się zachowywać kiedy ona ma okres, po prostu szczerze z nią o tym porozmawiaj. Każda kobieta ma inne potrzeby podczas miesiączki i nie warto sugerować się forami, gdzie kobiety piszą, czego potrzebują i oczekują od faceta podczas okresu. 

 • Pamiętaj, że partnerka nie wymyśla, że ją coś boli. Staraj się być czuły i wyrozumiały.
 • Staraj się zachować spokój i nie obwiniaj swojej partnerki za jej „humorki” lub chamskie odzywki. Wyjdź ze znajomymi, aby odpocząć, ale nie zostawiaj jej ze wszystkim samej. Powiedz jej wprost, lecz subtelniej o swoich odczuciach w delikatny sposób.
 • Każda kobieta podczas okresu potrzebuje innych rzeczy. Zwracaj uwagę na jej dietę, czy przypadkiem nie je za mało lub za dużo, jakie produkty spożywa i czy pije odpowiednią ilość płynów. Dzięki zbilansowanej diecie miesiączka przebiegnie sprawniej i mniej objawowo dla obu stron.
 • Możesz kupić jej produkty higieniczne i nie naciskaj  na seks. Nie każda kobieta czuje się swobodnie na zbliżenia intymne w tym dość ciężkim czasie, jakim jest krwawienie.
 • Jeśli nie czujesz się dobrze, gdy ona proponuje seks podczas miesiączki, subtelnie wyjaśnij, że to nie jej wina. Możesz ją stymulować, pomagając jej w masturbacji. Dobrym podejściem jest również spróbowanie się przełamać i spróbować, ale tylko wtedy, gdy będziesz gotowy.

Czy rozmawianie o miesiączce, jest powodem do wstydu?

Temat kobiecej miesiączki jest bardziej rozległy, dlatego zachęcam do obserwowania i sprawdzenia postów na profilu Instagram Wiktorii Oleniacz (@healthytorie), która porusza tematy miesiączkowania oraz zaburzeń odżywiania. Sprawdźcie też pozostałe artykuły w ramach serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć, które powstały we współpracy z Wiktorią.

Rozmawianie zarówno o kobiecych, jak i męskich sprawach, jest jak najbardziej potrzebne i w porządku. Dzięki temu mamy szerszy obraz sprawy, łatwiej nam obrać własne zdanie na dany temat i z większym zrozumieniem podchodzić do wielu kwestii. Jesteśmy ciekawi, czy się z nami zgadzacie?

Jeśli masz pytania, chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami lub doświadczeniem, dołącz do dyskusji poniżej. 🙂 Czekamy na Twój komentarz.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Clara
Clara
26 listopada 2022 11:07

Dlaczego w szkole nikt nie mówi o wyściółce albo uczuciu zimna? Wdżwr kończy się na zapłodnieniu komórki a niezręczne pytania nauczycieli peszą i nie chcą odpowiadać. Bez sensu.

Wiktoria
27 listopada 2022 17:55
Reply to  Clara

Nie mam zielonego pojęcia, ale postaram się to zmienić. Chcę prowadzić prelekcje w szkołach w Polsce na ten miesiączki. Trzymaj kciuki żeby wyszło!

Marcin Czech
Marcin Czech
25 listopada 2022 21:14

Zacznę od tego że nie rozumiem co mężczyźni powinni wiedzieć o kobiecym okresie? Po co mamy cokolwiek o tym wiedzieć skoro kobiety nie interesują się naszymi dosterkami? Czy moja była żona rozumiała zmęczenie po pracy? Nie! Czy gdy prosiłem ją o zakończenie awantury gdy w pracy miałem już kilka wymian zdań? Nie!! Dlaczego miałoby mnie obchodzić co ona czuje i dlaczego ją coś boli? Starałem się być idealnym mężem przez 11 lat a ona zabrała dzieci bo musiałem spłacać kredyty i pracowałem więcej. Ona wymyśliła duży dom aby każdy miał dla siebie miejsce. Ona chciała duży ogród. Ona miała kaprysy na nowe rzeczy do domu. Ja musiałem pracować ona dnia nie przepracowała. Niech jej nowy fagas przejmuje się jej kaprysami i humorami.

Wiktoria
27 listopada 2022 17:56
Reply to  Marcin Czech

Przykro mi, że trafiłeś na taką kobietę. Kobiety i mężczyźni powinni chcieć dowiadywa to się na swoje temat. To nie powinno nigdy dziala to w jedną stronę.

Agata Cieślak
Agata Cieślak
25 listopada 2022 16:22

Na czym polega dystansowanie się do partnerki? W sensie unikanie jej? Traktowanie przedmiotowo? Czy bardziej traktowanie jej problemu jak kaprysu baby

Wiktoria
27 listopada 2022 17:58
Reply to  Agata Cieślak

Dystansowanie nie musi koniecznie być negatywne. Chodzi o zdystansowanie się do jej uczuć w sposób racjonalny. Ona się tak zachowuje bo ma okres i trzeba to jakoś zrozumieć. Jeżeli partner za mocno wczuje się w sprawę może dojść do kłótni. Czasami warto zachować zimną krew. To wszystko zależy od partnerki.

Boruta
Boruta
25 listopada 2022 15:36

Gdyby to było takie proste ale nie wiem czy faceci to zrozumieją skoro tego nie przechodza??

Wiktoria
27 listopada 2022 17:59
Reply to  Boruta

Nie trzeba wszystkiego w życiu doświadczyć żeby coś zrozumieć. Dobra rozmowa i wytłumaczenie jak działa okres u swojego partnera spowoduje że będzie wyrozumiały. Przynajmniej powinnien być jeżeli kocha swoją partnerkę 😉

Oliwia
Oliwia
25 listopada 2022 14:39

Nie rozumiem fragmentu o trwaniu okresu menstruacyjnego 2-3 dni. Co z tym nie tak co robić?

Wiktoria
27 listopada 2022 18:01
Reply to  Oliwia

Warto skontrolować bo to trochę za krótko jak na miesiączkę.

Eliza
Eliza
25 listopada 2022 12:42

Większy głód u mnie nie występuje, ale gdy mam skórcze nie wiem jakim cudem docieram do pracy. Leki przeciwbólowe ratują mnie w tej sytuacji. Kiedyś miał być projekt który miał zakładać, że kobiety mające miesiączkę mają prawo do dnia wolnego. Nie fair wonbec mężczyzn którzy wtedy mieliby mniej dni wolnych ale świadomość co czujemy może by pomogła to zrozumieć.

Wiktoria
27 listopada 2022 18:04
Reply to  Eliza

W dużej ilości firmach jest to wprowadzone już. Trzeba edukować mężczyzn na temat miesiączki bo dzięki temu będą bardziej wyrozumiali. Taką mam nadzieję

MMn
MMn
7 maja 2023 22:12

Cóż na początku myślałem że facet nie powinien zabierać głosu ale po przeczytaniu całej serii szacun za pracę którą tu poświęciliście

Michał
Michał
30 grudnia 2022 13:03

Dobrze jest wiedzieć aby być dobrym partnerem w związku 😉 ps świetna książka!

Mateusz
Mateusz
7 grudnia 2022 15:11

Teraz pytanie czy to nasza wina że kobiety nie chcą z nami rozmawiać o swoim ciele i wprowadzać nas w swój świat

Emil WolkoD
Emil Wolko
26 listopada 2022 14:15

Są rzeczy których nie wiedziałem a jak zacząłem pytać narzeczoną dlaczego o tym ze mną nie rozmawia to się zdziwiła że przecież o tym pary nie rozmawiają. Oboje byliśmy w szoku. Czuję że dzięki temu bardziej się zrozumieliśmy. Dzięki Wiktoria i Patryk ci przede wszystkim! 🙂

Wiktoria
27 listopada 2022 17:54
Reply to  Emil Wolko

O jejku. Jak miło na sercu! Super, że artykuł się przydał. Pozdrów narzeczoną!

Dariusz Mogliński
Dariusz Mogliński
26 listopada 2022 10:50

Gdy byłem młody, kobieta była zjawiskiem niedorytym, różą pozostającą ogród dziki i tajemniczy. Wiosny mijają, a człowiek wciąż się uczy pomimo zachodów słońca. Dobrego dnia Słoneczka!

Wiktoria
27 listopada 2022 17:55

Bardzo ciekawy komentarz. Miłego wieczoru ☺️

Klaudia K.
Klaudia K.
25 listopada 2022 15:22

Dobry tekst pozdrawiam! <3

Wiktoria
27 listopada 2022 17:59
Reply to  Klaudia K.

Dziękujemy bardzo

Jolanta Budyń
Jolanta Budyń
25 listopada 2022 13:12

No dobrze ale po co co miesiąc robić badanie piersi? To wpis o raku piersi czy miesiączce? Tekst ma uświadomić mężczyzn czy kobiety? Nie rozumiem. 🙁

Wiktoria
27 listopada 2022 18:02
Reply to  Jolanta Budyń

Kobiety same czasem nie wykryją guzka, a mężczyźni podczas stosunku mogą wykryć zmianę na piersi podczas jej dotyku. Mężczyźni też muszą wiedzieć o tym.

Samobadanie piersi lepiej robić regularniej. Niech każdy robi jak chce oczywiście ale profilaktyka nie jest zła i dobrze ją robić regularnie.

Julia Pryczyńska
Julia Pryczyńska
25 listopada 2022 09:07

Madrze napisane. Może mężczyźni czytający ten artykuł zrozumieja co czujemy gdy zdrowie nam przechodzi takie sytuacje. 🙂 Pozdrawiam!

Wiktoria
27 listopada 2022 18:03

Dziękujemy za tak miły komentarz. Oby tak było! Pozdrawiam serdecznie

Shopping Cart
38
0
Would love your thoughts, please comment.x