Wiele książek z poradami oraz poradników w sieci oraz materiałów dostępnych w bibliotekach nie są skuteczne! Wszędzie gdzie tylko sięgniemy okiem znajdzie się ktoś ze swoją złotą radą. Pytanie tylko na ile są one skuteczne! Czy warto słuchać wszystkich porad?
Gdy zachodzę do biblioteki, księgarni zwracam uwagę na książki o rozwoju osobistym, coachingu, czy nawet te sportowe. Nawet gdy przeglądam strony w przeglądarce, często widzę masę porad, poradników i bijących z ekranu banerów. Mam jednak pewien dylemat, ponieważ uważam, że…
Poradniki nie zawsze są skuteczne
Już wyjaśniam dlaczego nie każdy poradnik jest dla Ciebie. Moim zdaniem to jest spowodowane tym, że w zależności od tego co przeżyliśmy inaczej też czujemy, obserwujemy jak również odbieramy co się do nas mówi.
Każdy z nas zupełnie inaczej odczytuje i wyciąga wnioski na swój sposób. Przykładowo jeden człowiek jest w stanie zrozumieć każde słowo bez większego problemu, dokładnie tak jak autor Chce przekazać. Ktoś inny szuka sobie własnych wyjaśnień między wierszami. Wyjaśnij jak więc które, tudzież jakie poradniki warto brać pod uwagę, a które lepiej odstawić na półkę?
Bez sensu wydawać pieniądze na ładną okładkę
Gdzie w środku nie ma dla nas wartościowej treści– Patryk Tarachoń
Niejednokrotnie pisząc o związkach spotkałem się z negatywną oceną. Tekst jednemu wydaje się niewartościowy, a drugiemu uratował niejednokrotnie skórę. Dostaję od czasu do czasu wiadomości typu – wnioski odnośnie rozwoju osobistego są przekłamane chociaż dziękuję za artykuł sprzed tygodnia o związkach. – odczytuję w e-mailu. Bardziej czuli zdarzają się mężczyźni, a innym razem kobiety. Na to nie ma reguły. Jednakże właśnie dlatego poradniki nie są dla wszystkich.
Jak poszukiwać odpowiednich poradników?
Banalnie proste. Najlepiej jest wybierać te które są ze sprawdzonego źródła. Pomagają i są polecane. Czyli jeżeli ktoś kto potrafi pisać doradzać, będzie czytany, z czym się wiąże godny polecenia. Identycznie jeżeli ktoś nie jest zbyt popularny niezbyt chętnie czytamy jego publikacje.
Żyjemy w czasach gdy opinie i źródła można bardzo szybko sprawdzić
Jednakże czasem warto coś kupić aby samemu się przekonać czy było warto– Patryk Tarachoń
Polecałbym właśnie takie które są naprawdę znane wśród grupy zainteresowanych. I nawet jeżeli czasem kosztują krocie, lepiej zainwestować jeżeli według opinii publicznej są warte zakupu, a zawartość uznawana jest za skuteczną.
A jacy są Twoi ulubieni, sprawdzeni autorzy?
Na pierwszym miejscu jest Michał Zawadka. Jest chwilami irytujący, ale dopuszczalnie jak każdy. Ostatnim czasem Gary John Bishop zwrócił na siebie uwagę i chociaż nie podoba mi się jako autor, być może komuś pomoże. Czytając w ogóle książki gdzie autorzy się wypowiadają jak na blogach (Paulina Mikuła, Tomek Tomczyk czyli JasonHunt), w ich książkach także doszukałem się wiele podnoszących na duchu stwierdzeń.
W życiu kupiłam jedynie dwa poradniki – ,, Chce być kimś!'' Michał Zawadka oraz ,,Luz. I tak nie będę idealna'' Tatiana Mindewicz-Puacz. Są to bardzo fajne pouczające książki. Poradnik o rozwoju osobistym jest też bardzo fajnym prezentem. Dodaje otuchy i daje koma do działania. 🙂
Pytanie tylko, czy powinniśmy wierzyć we wszystko co przeczytamy. Przyznaję, że Michała Zawadkę uwielbiam głównie za książki, natomiast nie ze wszystkim w 100% się zgadzam.
Mój mąż zanim cokolwiek kupi zawsze szuka opinii na ten temat. Ja niestety nie, ale mam zamiar to zmienić. Zwłaszcza jeżeli chodzi o poradnik. Dzięki za radę 😉
Najczęściej (nie zawsze) sprawdzam produkt, który kupuję. Osobiście podchodzę do sprawy w następujący sposób – wolę sprawdzić opinię zanim coś kupię, bo wolę dopłacić i mieć coś dobrego na dłużej, niż zakupić chłam i żałować.
Nie ma za co, cieszę się, że zaglądasz. 🙂 Pozdrawiam!
W sięganiu po mądre poradniki niczego zdrożnego nie widzę – najważniejsze jest jednak umiejętne filtrowanie zawartych w nich informacji.
Właśnie o tym drugim tutaj mówię. Warto przemyśleć, czy gość który jest autorem, nie myli się co do nas.