Unsplash.com

Czym wyróżnia się prawdziwa przyjaźń?

Jak sprawdzić, czy przyjaciel nie jest wrogiem? Dlaczego przyjaciel się nie odzywa? W jaki sposób przyjaciele rozwiązują konflikty!

Za przyjaciół wiele osób uważa wszystkich z którymi rozmawiają, nie wiedząc, że gdzieś jest ten na całe życie. I chociaż w życiu bywa naprawdę różnie, jeżeli mamy kogoś kto jest przy nas choćby wszyscy się odwrócili i nie odejdzie nawet jeżeli jest przeciwnego zdania, wtedy możemy być pewni kim rzeczywiście jest. Jak dbać o przyjaźnie i co one znaczą w dzisiejszym świecie? Dołącz do dyskusji pod poniższym tekstem.

Relacja budowana od najważniejszego

Współczesne przyjaźnie wyglądają inaczej niż przed laty, przechodząc dynamiczne zmiany, na które ogromny wpływ mają nowe technologie. Kiedyś przyjaźń była prostsza – spotkania twarzą w twarz, długie rozmowy bez przerwy na powiadomienia i głębokie, bezpośrednie zwierzenia. Dziś, w dobie smartfonów i mediów społecznościowych, nasze relacje są często przenoszone na cyfrowe platformy, co rodzi nowe wyzwania i pytania o to, jak pielęgnować prawdziwą przyjaźń. Według mnie technologia zrewolucjonizowała sposób, w jaki się komunikujemy. Smartfony, media społecznościowe i komunikatory internetowe umożliwiły nam pozostanie w kontakcie z przyjaciółmi na całym świecie.

Jednak ta łatwość komunikacji ma swoją cenę, co w praktyce oznacza mniejsze zaangażowanie, często konieczność dostosowania się do trendów udostępniania swojego życia oraz otwartość na relacjonowanie praktycznie każdego spotkania. Coraz częściej na spotkaniach towarzyskich widzimy ludzi zapatrzonych w ekrany swoich telefonów. Powiadomienia, wiadomości i media społecznościowe konkurują o naszą uwagę, odbierając czas i przestrzeń na prawdziwe, głębokie rozmowy. Warto wprowadzić zasadę spotkań bez technologii. Umawiając się z przyjaciółmi, można ustalić, że telefony zostają schowane na czas rozmowy. To pozwala na pełne skupienie się na drugiej osobie i pogłębianie więzi.

Epoka braku zaufania

Obecne czasy wymagają więcej od relacji, ponieważ byle kaprys może zakończyć nawet wieloletnią znajomość. Coraz częściej mówi się o obcowaniu z odpowiednimi osobami, co wpływa na nasze zdolności do budowania zaufania. W erze, w której jesteśmy otoczeni negatywnymi treściami, a odpowiedzialność za otrzymane sekrety nie mają wartości, trudno jest zaufać drugiej osobie. Rozmowy są często powierzchowne, a brak bezpośredniego kontaktu utrudnia budowanie głębszych więzi. Zwierzanie się nie daje takiej samej satysfakcji i poczucia bezpieczeństwa jak w czasach szkolnych, kiedy jesteśmy otoczeni rówieśnikami, kolorami i masą trendów.

Współczesne relacje często opierają się na wysokich oczekiwaniach wobec innych. Oczekujemy, że nasi przyjaciele będą zawsze dostępni, gotowi do wysłuchania i wsparcia, ale sami nie zawsze jesteśmy skłonni dać tyle samo. Wiele osób chce dzielić się idealizowanymi obrazami życia, wzmacniającymi oczekiwania, powodując, że jesteśmy bardziej krytyczni wobec rzeczywistości i innych ludzi.

Jednym z największych wyzwań współczesnych przyjaźni jest gotowość do poświęcenia czasu i energii dla innych. W zabieganym świecie, gdzie każdy walczy o swoją przestrzeń i czas, coraz trudniej jest znaleźć chwilę na bezinteresowne wsparcie dla przyjaciela. Z mojej perspektywy to prowadzi do sytuacji, w której więcej oczekujemy od innych niż jesteśmy skłonni dać, co może prowadzić do rozczarowań i konfliktów.

Jak pielęgnować prawdziwą przyjaźń w cyfrowym świecie?

Pierwszym krokiem do współtworzenia prawdziwej przyjaźni (tak, wymagane jest zaangażowanie obu stron), jest świadome korzystanie z technologii, świadomość jaką oferuje przyjaźń oraz poczucie, że nie tylko my, ale przede wszystkim zaprzyjaźniona osoba też się liczy. Ograniczanie czasu spędzanego na telefonie podczas spotkań towarzyskich i skupienie się na rozmowie twarzą w twarz znacząco poprawia jakość naszych relacji. Warto również wyłączyć powiadomienia na czas spotkań, aby uniknąć ciągłych rozproszeń.

W przyjacielskich relacjach istotne jest również budowanie zaufania, co wymaga czasu i wysiłku. Osobiście uważam, że określanie kogoś przyjacielem powinno mieć miejsce dopiero po kilku latach, co jest uczciwe główne z samym sobą. Ważne jest, aby regularnie spotykać się z przyjaciółmi w realnym świecie, prowadzić szczere rozmowy i być gotowym do wysłuchania drugiej osoby. Zaufanie buduje się poprzez małe gesty, takie jak dotrzymywanie obietnic, wsparcie w trudnych chwilach i autentyczne zainteresowanie życiem kogoś, z kim nad tą przyjaźnią się pracuje. Utrzymywanie regularnych kontaktów jest kluczowe dla pielęgnowania przyjaźni. Regularne spotkania, wspólne wyjścia czy choćby krótkie rozmowy telefoniczne pomagają utrzymać relację na dobrym poziomie. Ważne jest, aby nie zaniedbywać tych małych gestów, które budują naszą więź z przyjaciółmi.

Równowaga między dawaniem a braniem

Kluczowe jest znalezienie równowagi między dawaniem a braniem w relacjach przyjacielskich. Bycie dobrym przyjacielem oznacza gotowość do poświęcenia czasu i energii na wsparcie drugiej osoby, ale również umiejętność proszenia o pomoc, kiedy jej potrzebujemy. Relacje oparte na wzajemności są silniejsze i trwalsze, ponieważ obie strony czują się docenione i wspierane.

Autentyczność i szczerość są fundamentem prawdziwej przyjaźni. Bycie sobą, dzielenie się swoimi uczuciami i myślami, nawet jeśli są trudne, pozwala na zbudowanie głębszych i bardziej autentycznych relacji. Przyjaciele, którzy potrafią być wobec siebie szczerzy, mają większe szanse na przetrwanie trudnych chwil i wzmocnienie swojej więzi.

Współczesne wyzwania, jakie stawia przed nami technologia, mogą wpłynąć na nasze relacje międzyludzkie, ale jednocześnie dają nam nowe możliwości. Kluczem do pielęgnowania prawdziwej przyjaźni jest świadome korzystanie z technologii, budowanie zaufania i równowagi między dawaniem a braniem. Warto inwestować czas i energię w relacje, które są dla nas ważne, i dążyć do autentyczności i szczerości w naszych kontaktach z przyjaciółmi. Dzięki temu możemy stworzyć trwałe, głębokie i satysfakcjonujące przyjaźnie, które przetrwają próbę czasu.

Kim jest prawdziwy przyjaciel

Gdyby ktoś mnie spytał dlaczego jestem jaki jestem. Powiedziałbym, że zasługą jest moja rodzina, wszyscy co próbowali mnie skrzywdzić i przyjaciele, którzy cierpliwie przy mnie trwali gdy nawzajem musieliśmy się ze sobą zgadzać. Gdy godzinami dyskutowaliśmy mając zupełnie inne poglądy.

Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.

– Antoine de Saint-Exupéry

Gdy byłem dzieciakiem nie specjalnie myślałem o innych jako przyjaciołach, po prostu jak o znajomych. Byli rówieśnikami z podwórka i tyle. Dla mnie osobiście prawdziwym przyjacielem jest ktoś kto stawia czyjeś dobro ponad swoim. Nie chodzi tutaj o lubienie czy traktowanie jako kogoś lepszego od siebie. Przyjacielem jest osoba z którą czujemy się swobodnie, możemy o wszystkim pogadać i stanęlibyśmy w obronie. Ktoś do kogo wyciągniemy pomocną dłoń i będziemy szczerzy gdy tego będzie wymagać sytuacja, lub pocieszać w momencie potrzeby. Jak przyjaźnią się faceci?

Jak wygląda męska przyjaźń?

Ze swoim przyjacielem poznałem się w szkole średniej. Nie specjalnie udawało mi się trzymać z chłopakami, więc nawet nie myślałem, że z czasem życie nie pozwoli nam od siebie się oderwać. I chociaż było różnie, wzajemnie się szanujemy. Wkurzają nas wady jakie oboje mamy, często się nie zgadzamy zupełnie, ale w wielu aspektach jesteśmy do siebie podobni. Indywidualiści, którzy wychodzą z założenia, iż czasem nie ma nawet sensu się kłócić tylko zmienić temat.

Zniosę każdy cios przeznaczenia, bezsilność, łzy, strach i ból. Tylko bądź obok, przyjacielu, po prostu przy mnie stój więcej.

– Katarzyna Michalak

Jeden drugiemu doradzał lub zwracał na coś uwagę gdy były problemy z dziewczynami. Było trzeba to w środku nocy wychodziliśmy aby pogadać. Jeden drugiego pobił, drugi nawyzywał pierwszego, a i tak jak przyjdzie co do czego to nigdy żaden z nas nie jest wstanie zbyt często znaleźć kogoś innego do pomocy. Jak wygląda przyjaźń w grupie?

Różnice między przyjacielem, a grupą przyjaciół

Według mnie przyjacielem jest ktoś kto jest taką bratnią duszą, jedną osobą z którą o wszystkim możemy pogadać i wzajemnie wszystko znieść bez większych fochów. Przyjaciółmi jest już zżyta grupa, gdzie każdy czuje się swobodnie, wzajemnie może sobie powiedzieć prawdę lub pożartować sobie. Wybrać się na wspólne wakacje, spędzać regularnie mniej czy więcej czasu i przede wszystkim w tym zamkniętym gronie wciąż utrzymywać ze sobą kontakt, pomagać sobie, radzić. W takiej paczce są zwykle stałe osoby, lubiące się, tolerujące nawzajem oraz chętnie spędzające ze sobą wolny czas. Jak więc wygląda rozmowa z dziewczynami, a jak z chłopakami? Czym się różnią od kobiet i o czym dyskutują mężczyźni?

O czym rozmawiają faceci?

Właśnie o swoich dziewczynach, sporcie, motoryzacji, technologiach, muzyce, polityce i wszystkim tym o czym nie gadają dziewczyny. Tak całkiem poważnie i szczerze, ta rozmowa zupełnie inaczej wygląda. Jest mniej szczegółowa i trwa dużo krócej. Każdy z nas powie co ma na myśli i najczęściej zmienia temat. Jesteśmy wtedy bardziej bezpośredni, inaczej wypowiadamy się o kobietach i czasem poruszamy tematy, których w towarzystwie dziewczyn byśmy nie odważyli się poruszyć. Jak wygląda czas wolny wśród kobiet?

Jak wolny czas spędzają dziewczyny?

Niby skąd ty to wiesz, zapytasz? Bardzo dużo spędzam czasu z dziewczynami. Koleżanki zwykle mi towarzyszyły. Dzięki zasłudze niektórych chłopaków z gimnazjum, zrozumiałem, że tak naprawdę niczym nikomu nie imponują oprócz samych sobie, więc lepiej stawiam się w sytuacji osób smutnych, oczekujących rozmowy czy wsparcia. I chociaż nie o wszystkim dziewczyny mi chcą wprost powiedzieć, czasem docierają do mnie pogłoski co u jakiej się dzieje.

Nie ufam tym, którzy są przekonani, że mają wielu przyjaciół. To znak, iż nie znają ludzi.

– Carlos Ruiz Zafón

Ogólnikowo mówiąc, dziewczyny są dużo bardziej wrażliwsze. Bardziej przejmują się niepowodzeniami, obawiają się co się stanie gdy coś się nie uda. Chłopacy często wychodzą z założenia ,,jakoś to pędzie, no problem”. Poza tym kobiety bardziej szczegółowo opowiadają co robiły, co kupiły, zrobiły, widziały, kogo spotkały, itd. Dużo obszerniej przedstawiają swój problem z partnerem, rodziną, znajomymi czy sytuacjami. W jakim celu? Czasem zwyczajnie chcą się wygadać, innym razem poznać opinie innych. Czy chłopak może przyjaźnić się z dziewczyną?

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

Gdy w moim życiu dość niedawno zaszło kilka zmian, dotknęło mnie wyzwanie narzucone przez los, a pomocną dłoń wyciągnęła osoba po której się tego nie spodziewałem. Potwierdziło to tezę, że przyjaźń damsko-męska może istnieć. Moja koleżanka pojawiła się w momencie gdy rozkładałem ręce i nie wiedziałem co ze sobą zrobić, mało tego! Jest do dzisiaj, wspiera mnie dzięki czemu ponownie potrafię się uśmiechać. Podejrzewam, że nawet za 10-20 lat będę dla niej wdzięczny.

Gdy jesteś nastolatkiem przyjaciele to cały twój świat. Ale kiedy dorastasz, przyjaźń coraz bardziej schodzi na dalszy plan, Aż w końcu staje się luksusem, jak kąpiel bąbelkowa.

– Sarah Addison Allen

Wokół mnie jest również kilka innych osób które są godne zaufania, warte spytania „czy wszystko w porządku”, a nawet pomocy gdyby była taka potrzeba. Przyjaciel o którym powyżej pisałem, lub przyjaciele jako grupa. I chociaż dziewczyny nie wszystko chłopakom powiedzą, potrafią być dla siebie wsparciem bez zawodu miłosnego. Gdzie znaleźć przyjaciół?

Gdzie szukać przyjaciół!

Aby dookoła nas byli ludzie pomocni i serdeczni to sami musimy tacy być. Potrafić pomóc, nauczyć się wspierać, słuchać i doradzać. Dzięki temu zostanie to nam odwzajemnione. Rzeczywiście nie zawsze nasza pomoc okaże się dla nas dobra, a wręcz przeciwnie szkodliwa, ale na dziesięć osób które nas zawiodą warto czekać aby pojawiła się ta jedna która pokaże, że wszystko jest już w najlepszym porządku. Jakie cechy ma prawdziwy przyjaciel?

Jaki powinien być wartościowy przyjaciel?

Jeżeli nie raz słyszeliście o sobie ciepłe słowa, możecie poczuć się dowartościowani bez skrępowania. Bycie dla kogoś wsparciem, przykładem osoby dla której można zaufać i przyjść z każdym problemem wymaga dużo wartościowych cech których niemożna w sobie dusić, a należy pielęgnować. Nie zawsze jest to możliwe, bowiem wiele sytuacji wymaga mnóstwa cierpliwości i nawet gdy jej zabraknie, jeśli umiesz przeprosić naprawiając swój błąd, możesz być bardzo dumnym człowiekiem. Jacy są prawdziwi przyjaciele? Poznaj kilka przykładowych cech. Jaki według was musi i powinien być prawdziwy mój najlepszy przyjaciel?

1. Toleruje wady.

Nawet gdy kumpel czy koleżanka są niezwykle irytujący, wyróżniający się w swoim zachowaniu, przyjaciel znosi to bez znaczenia jakie zdanie na ten temat mają pozostali ludzie dookoła.

2. Szanuje w swej szczerości.

Nawet gdy ktoś mówi kompletne bzdury, myli się lub nierozumie co złego robi, przyjaciel powie prosto z mostu co robisz nie tak, dlaczego reszta krytykuje lub argumentuje wypowiedziane zdania to sterta głupot.

3. Nie wstydzi się.

Nawet gdy dotyczy to spraw intymnych, potrafi wytłumaczyć, poradzić, a nawet razem iść do specjalisty. Nie krępuje się opowiedzieć o swoich doświadczeniach gdy tego wymaga sytuacja.

4. Rozumie bez trudnych słów.

Gdy Masz problem rozumie Ciebie, nie wymaga wyjaśnienia tylko robi wszystko aby poprawić Ci humor, nawet razem siedząc nieskończoność w milczeniu.

7. Nie przepowie dalej.

Jeżeli się zwierzasz to wiecie o tym tylko Wy. Nawet gdy ktoś naciska, nigdy nie powie o czym rozmawialiście. Jest po prostu mądrą osobą której można zaufać.

5. Pomoże na tyle ile jest wstanie.

Czy to środek nocy czy wczesne rano. Zawsze odbierze telefon, wpuści do domu, sprawdzi ważne informacje, porozmawia i wysłucha. Bez znaczenia na poziom kłopotu doradzi. Gdy sam ma problem finansowy, pożyczy tyle ile jest wstanie nawet jeżeli oddać miałby ostatnią koszulę.

6. Nie pozostawi na pastwę losu.

Gdy wszyscy się odwrócą i odejdą, a Ty zostaniesz w kiepskiej sytuacji nawet w środku nocy, będzie przy Tobie choćby świat miał się zawalić.

8. Nie wciągnie w kłopoty.

Widząc jak pchasz się w problemy, nawet kosztem przyjaźni zrobi wszystko abyś nie brną dalej. Na wszelkie możliwe sposoby zrobi wszystko aby wszystko skończyło się jak najlepiej.

9. Potrafi się bawić.

Tylko z prawdziwym przyjacielem macie na koncie masę głupich pomysłów które zrobiliście razem. O wielu z nich reszta nie wie, a niektóre są tak bardzo niepowtarzalne, że nikt tego nie będzie wstanie powtórzyć, jak jedyny w rodzaju spontaniczny wyjazd na drinka lub piwo.

10. Jest oparciem nawet po długim czasie.

Gdy o nim zapomnisz on zawsze będzie czekać. Bez znaczenia na tydzień, miesiąc, rok. Może być trudno odbudować relacje po tym czasie, ale chociaż spróbuje.

Kogo interesują Twoje problemy?

Na koniec odpowiedź na pytanie czy opowiadanie o swoich trudach komuś jest warte zawracania głowy? Pewne jest jedno, tak czy siak komuś trzeba się wygadać żeby poczuć się lepiej. Dobrze jest gdy ma się obok prawdziwego kumpla albo najlepiej przyjaciela. Bywają przypadki, że znajomy za którym byśmy wskoczyli w ogień posłucha jakiegoś wariata i postanowi zerwać przyjaźń, albo z zazdrości zrobi wszystko abyśmy cierpieli.

Nie znoszę sytuacji, wręcz takich nienawidzę gdy ktoś do kogoś nawet po dwóch miesiącach znajomości mówi – Jesteś moją najlepszą przyjaciółką! Dla mnie to obłęd, w ogóle nie możliwe i co?

Bycie prawdziwym przyjacielem jest niezwykle trudne. Nawet gdy nasz przyjaciel wyprowadza z równowagi, musimy stawić czoła załamaniu nerwowemu którego nie łatwo uniknąć. Jest jak bratnia dusza, bez znaczenia na porę czy własne samopoczucie. Dlatego pamiętaj! Bądź przyjacielem nie dla lansu, a zaufania!

>>> Według czego oceniać ludzi [FILM MOTYWACYJNY]

>>> Czego nie robić na imprezach [ZABAWA]

Na ten temat pisali również inni autorzy? Zainteresowałem? 😯

>>> Przyjaciel potrzebny od zaraz… (OdNova.net)

>>> Gorzko o przyjaźni (YouCanMore.pl)

>>>Przyjaciel nigdy nie odchodzi (SzpilkiNaBetonie.pl)

Teraz zapraszam Cię do dyskusji. Poniżej zostaw swój komentarz, możesz pozdrowić swojego najlepszego przyjaciela lub przyjaciółkę. Napisać jak Ty to rozumieć lub zostawić inną miłą wypowiedź. 😀 Zapraszam również do innych podobnych tekstów.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
14 marca 2024 00:32

Trudno o zaufanie do ludzi, nawet o koleżeństwo, co dopiero o przyjaźń. Przykre doświadczenia mogą blokować relacje. Na szczęście życie to weryfikowuje. Ktoś nad nami czuwa. Dobry los nam sprzyja. Spotkamy na swej drodze bratnią duszę, jakbyśmy znali się od zawsze. Okazuje się być najlepszym przyjacielem na życie. Jesteśmy wdzięczni, że możemy kochać i jesteśmy kochani😊

truelovewoman.pl
27 września 2017 09:03

Świetny tekst, bardzo dojrzały i przemyślany.

IwoN(IT)KA
25 kwietnia 2017 18:35

Przyjaźń to ogromnie ważne słowo. Ja mam takie osoby w swoim życiu, są to ludzie, na których polegam, na które mogę liczyć, i nawet po roku nie widzenia się, mogę zadzwonić, że przyjeżdżam w odwiedziny, a nie z pytaniem, czy mogę wpaść 😉 No i przede wszystkim są to osoby, z którymi mam kontakt "na żywo", telefonicznie tylko się umawiamy, a potem gadamy wiele godzin 🙂 nie jest ich wiele, ale są i to najważniejsze 🙂

Shopping Cart
5
0
Would love your thoughts, please comment.x