Unsplash.com

Jakimi ludźmi warto się otaczać i kto ma na nas najlepszy wpływ? Kiedy lepiej zrezygnować z toksycznych relacji między-ludzkich oraz w jaki sposób się od nich odciąć psychicznie? Czym jest De-motywująca Lista i jak ją sporządzić aby osiągać swoje cele i sukcesy!

W życiu poznajemy różnych ludzi. Swego czasu nawet zarzucano mi, że nie powinienem ich szufladkować. Dlatego przy każdej możliwej sytuacji przypominam nie tylko o czytelnikach, którzy starali się mi uświadomić iż tak nie można.

Na czym polega ,,De-motywująca Lista”, dlaczego ją stworzyłem i jak radzić sobie i wpływają na nas trudni ludzie? Tym razem dowiesz się jak radzić sobie z osobami które trudno znosić i w jakim celu warto skonstruować wspomnianą listę. Być może za moment poczujesz się lepiej! Z kim nie warto tracić czasu?

W jaki sposób znosić trudnych ludzi?

Żyjemy wśród innych ludzi, co jest normalne. Życie często daje w kość, dlatego właśnie przed każdym wyjściem z domu, spróbowaniem czegoś nowego, realizowaniu planów lub innych projektów, powinniśmy sobie z pewnym przekonaniem i uśmiechem wykrzyczeć wewnętrznemu sobie ,,Przygotuj się na Start”! Jakie więc są osoby de motywujące, a którzy motywującymi?

Niestety w społeczeństwie są różne charaktery. Jedni zawsze muszą doszukać się minusów w tym co chcemy robić, wytykają błędy, nawet jeżeli jest progres i bynajmniej nie ma do czego się przyczepić. W chwili zobaczenia nas zachowują się opryskliwie, a gdy otworzą usta świat nagle wydaje się jak gnijące jabłko oblezione przez obrzydliwe muchy.

Taki pełny haczyków, oszustw, bólu i krzywd na każdym kroku. Może świecić słońce, przełożony dać podwyżkę lub premię, a i tak wszyscy są niczym, nic nie potrafią i tylko żyją by umrzeć.

To jakimi ludźmi się otaczasz ma wpływ na Ciebie
Dlatego warto żyć wśród ludzi mądrych i wartościowych

– Patryk Tarachoń

Są też tacy co z entuzjazmem reagują na nasze pomysły, cieszą się gdy nas widzą, pochwalą wygląd, powiedzą coś miłego, odwzajemnią uśmiech. Z radością opowiedzą coś zabawnego, poprawią humor, sprawią dzień lepszym nawet gdy pada, autobus się spóźni, a szef czy nauczyciel będzie niesympatyczny.

Ogólnie ci agresywni, niekulturalni, tacy pesymistyczni z którymi nie chce się przebywać, oraz grono osób pełnych pozytywnej energii, kultury, wrażliwości, sympatyczności wobec drugiego człowieka. Teraz gdy już wiemy jak kategoryzuje ludzi, czas poznać sposoby radzenia sobie z nimi. Chociaż może wydać się to dosyć chamskie, mało kulturalne, warto o tym pamiętać aby nie dać się wciągnąć wirowi pełnego negatywów.

Czym jest De-motywująca Lista

Jeżeli znasz już zasady coachingu, motywacji i rozwoju osobistego, wiesz o patrzeniu nieco
dalej. Nie dopatrywaniu się błędów i porażek we wszystkim (nie tylko u siebie, zwłaszcza u innych), a docenianiu drugiego człowieka przy ciągłym powtarzaniu sobie:

Jestem kimś, ludzie wokół mnie zawsze słyszą z moich ust coś
miłego, nie czują się źle w moim towarzystwie. Doceniam ich za to jacy są,
starania nawet te minimalne, tak jak doceniam siebie i swoich najbliższych, a
porażki zawsze nas czegoś uczą.

Demotywująca Lista jest spisem tego co nas de motywuje (czyli sprawia iż czujemy się gorsi). Jednakże w nazwie jest również część słowa -motywująca. Jej zawartość nie powinna być spisana na kartce, natomiast być utrwalana w naszej głowie. Dlaczego w taki sposób, aby nikogo nie urazić, a tym bardziej tych, którzy dorwaliby się do niej.

Co powinno się znaleźć na De-motywującej Liście?

Na De-motywującej Liście, powinny znaleźć się osoby, które podcinają nam skrzydła. Krytykują, widzą świat w szarych barwach, a gdy rozmawiają poruszają tematy polityczne i wszelkie inne wywołujące pesymizm, w tym wszelkie inne negatywne odczucia.

Gdyby bocianowi powiedzieć, że latanie jest niemożliwe
W życiu nie polecałby po gałązkę, by zacząć budowę gniazda

– Patryk Tarachoń

Wtedy takich osób nie ignorujemy, uśmiechamy się ale nie poruszamy dyskusji, w momencie rozmowy nie słuchamy lub udajemy, iż to robimy. Omijamy jeżeli nie musimy z nimi spędzać czasu aby nie przypominać sobie o codziennej szarości. Na liście powinny znaleźć się również osoby motywujące.

Takie które podzielą się swoimi sukcesami, a problemy przedstawią w sposób zdystansowany i z humorem. Chętne wypowiedzenia się w konstruktywny sposób, przy doszukiwaniu się plusów w naszych marzeniach i planach.

Jak wpływają na nasze decyzje inni ludzie?

To w jakim otoczeniu, z kim przebywamy najwięcej czasu ma na nas wpływ. Gdy jesteśmy wśród osób wciąż widzących wszystko w najgorszych barwach, lub krytykujących wszystko i wszystkich, sami dochodzimy do wniosku, że tak właśnie jest. Podobnie gdyby nam cały czas powtarzano, że nigdy nie nauczymy się pływać, bo jesteśmy nikim, uwierzymy w to. Będziemy przekonani o tym jak kiepsko poradzimy sobie w wodzie, a przy tym jak mało znaczymy.

Gdy natomiast wspomnimy o naszych celach na które usłyszymy odpowiedź – to mogłoby się udać! Trzymam za Ciebie kciuki! – poczujemy się dużo lepiej, niż w sytuacji gdy wciąż będziemy słuchać o tym jak wszyscy nam będą utrudniać. Dlatego właśnie obmyśliłem tę listę i mało tego. Zamieściłem w niej nawet osobę którą znam od urodzenia do de-motywujących, a niektórych wręcz obcych ludzi do motywujących. Osobiście czuję się lepiej gdy wiem kogo traktować poważnie i słuchać, a kogo zupełnie sobie olewać i być szczęśliwym.

Na koniec chciałbym dodać, że taką listę lepiej stworzyć w swojej głowie, aby ktoś jej nie znalazł i nie rozumiejąc przeznaczenia, nie obraził się.

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.