Jakimi ludźmi warto się otaczać? Kiedy lepiej zrezygnować z toksycznych relacji? Czym jest De-Motywująca Lista!

Jakimi ludźmi powinniśmy się otaczać!

Jakimi ludźmi warto się otaczać? Kiedy lepiej zrezygnować z toksycznych relacji? Czym jest De-Motywująca Lista!

W życiu poznajemy różnych ludzi. Swego czasu nawet zarzucano mi, że nie powinienem ich szufladkować. Dlatego przy każdej możliwej sytuacji przypominam nie tylko o czytelnikach, którzy starali się mi uświadomić, iż tak nie można. Na czym polega ,,De-motywująca Lista”, dlaczego ją stworzyłem i jak radzić sobie i wpływają na nas trudni ludzie? Tym razem dowiesz się jak radzić sobie z osobami które trudno znosić i w jakim celu warto skonstruować wspomnianą listę. Być może za moment poczujesz się lepiej! Z kim nie warto tracić czasu?

W jaki sposób znosić trudnych ludzi?

Żyjemy wśród innych ludzi, co jest normalne. Życie często daje w kość, dlatego właśnie przed każdym wyjściem z domu, spróbowaniem czegoś nowego, realizowaniu planów lub innych projektów, powinniśmy sobie z pewnym przekonaniem i uśmiechem wykrzyczeć wewnętrznemu sobie ,,Przygotuj się na Start”! Jakie więc są osoby de motywujące, a którzy motywującymi?

Niestety w społeczeństwie są różne charaktery. Jedni zawsze muszą doszukać się minusów w tym co chcemy robić, wytykają błędy, nawet jeżeli jest progres i bynajmniej nie ma do czego się przyczepić. W chwili zobaczenia nas zachowują się opryskliwie, a gdy otworzą usta świat nagle wydaje się, jak gnijące jabłko oblezione przez obrzydliwe muchy.

Taki pełny haczyków, oszustw, bólu i krzywd na każdym kroku. Może świecić słońce, przełożony dać podwyżkę lub premię, a i tak wszyscy są niczym, nic nie potrafią i tylko żyją, by umrzeć.

To jakimi ludźmi się otaczasz ma wpływ na Ciebie
Dlatego warto żyć wśród ludzi mądrych i wartościowych

– Patryk Tarachoń

Są też tacy, co z entuzjazmem reagują na nasze pomysły, cieszą się gdy nas widzą, pochwalą wygląd, powiedzą coś miłego, odwzajemnią uśmiech. Z radością opowiedzą coś zabawnego, poprawią humor, sprawią dzień lepszym nawet gdy pada, autobus się spóźni, a szef czy nauczyciel będzie niesympatyczny.

Ogólnie ci agresywni, niekulturalni, tacy pesymistyczni, z którymi nie chce się przebywać, oraz grono osób pełnych pozytywnej energii, kultury, wrażliwości, sympatyczności wobec drugiego człowieka. Teraz gdy już wiemy, jak kategoryzuje ludzi, czas poznać sposoby radzenia sobie z nimi. Chociaż może wydać się to dosyć chamskie, mało kulturalne, warto o tym pamiętać, aby nie dać się wciągnąć wirowi pełnego negatywów.

Czym jest De-motywująca Lista

Jeżeli znasz już zasady coachingu, motywacji i rozwoju osobistego, wiesz o patrzeniu nieco
dalej. Nie dopatrywaniu się błędów i porażek we wszystkim (nie tylko u siebie, zwłaszcza u innych), a docenianiu drugiego człowieka przy ciągłym powtarzaniu sobie:

Jestem kimś, ludzie wokół mnie zawsze słyszą z moich ust coś
miłego, nie czują się źle w moim towarzystwie. Doceniam ich za to jacy są,
starania nawet te minimalne, tak jak doceniam siebie i swoich najbliższych, a
porażki zawsze nas czegoś uczą.

Demotywująca Lista jest spisem tego co nas de motywuje (czyli sprawia, iż czujemy się gorsi). Jednakże w nazwie jest również część słowa -motywująca. Jej zawartość nie powinna być spisana na kartce, natomiast być utrwalana w naszej głowie. Dlaczego w taki sposób, aby nikogo nie urazić, a tym bardziej tych, którzy dorwaliby się do niej.

Co powinno się znaleźć na De-motywującej Liście?

Na De-motywującej Liście, powinny znaleźć się osoby, które podcinają nam skrzydła. Krytykują, widzą świat w szarych barwach, a gdy poruszają tematy polityczne i wszelkie inne wywołujące pesymizm, w tym wszelkie inne negatywne odczucia.

Gdyby bocianowi powiedzieć, że latanie jest niemożliwe
W życiu nie polecałby po gałązkę, by zacząć budowę gniazda

– Patryk Tarachoń

Wtedy takich osób nie ignorujemy, uśmiechamy się, ale nie poruszamy dyskusji, w momencie rozmowy nie słuchamy lub udajemy, iż to robimy. Omijamy jeżeli nie musimy z nimi spędzać czasu, aby nie przypominać sobie o codziennej szarości. Na liście powinny znaleźć się również osoby motywujące.

Takie, które podzielą się swoimi sukcesami, a problemy przedstawią w sposób zdystansowany i z humorem. Chętne wypowiedzenia się w konstruktywny sposób, przy doszukiwaniu się plusów w naszych marzeniach i planach.

Jak wpływają na nasze decyzje inni ludzie?

To w jakim otoczeniu, z kim przebywamy najwięcej czasu, ma na nas wpływ. Gdy jesteśmy wśród osób wciąż widzących wszystko w najgorszych barwach, lub krytykujących wszystko i wszystkich, sami dochodzimy do wniosku, że tak właśnie jest. Podobnie gdyby nam cały czas powtarzano, że nigdy nie nauczymy się pływać, bo jesteśmy nikim, uwierzymy w to. Będziemy przekonani o tym jak kiepsko poradzimy sobie w wodzie, a przy tym jak mało znaczymy.

Gdy natomiast wspomnimy o naszych celach, na które usłyszymy odpowiedź – to mogłoby się udać! Trzymam za Ciebie kciuki! – poczujemy się dużo lepiej, niż w sytuacji gdy wciąż będziemy słuchać o tym jak wszyscy nam będą utrudniać. Dlatego właśnie obmyśliłem tę listę i mało tego. Zamieściłem w niej nawet osobę, którą znam od urodzenia do de-motywujących, a niektórych wręcz obcych ludzi do motywujących. Osobiście czuję się lepiej gdy wiem kogo traktować poważnie i słuchać, a kogo zupełnie sobie olewać i być szczęśliwym.

Na koniec chciałbym dodać, że taką listę lepiej stworzyć w swojej głowie, aby ktoś jej nie znalazł i nie rozumiejąc przeznaczenia, nie obraził się.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
26 marca 2024 22:06

To jakimi ludźmi się otaczmy ma na nas ogromny wpływ. Od teraz wiem, że od narzekania i krytyki jak najdalej.😊Pozytywne podejście, życzliwość i humor dodadzą chęci do działania, do pokonywania trudności, do pracy nad sobą. Wartościowy artykuł.👍Jest dobrą wskazówką kto nas zmotywuje, a kto na pewno nie.

Beata
30 września 2017 21:16

Cześć Patryk,

dzięki za rekomendację 🙂 Bardzo dobry tekst. Nie pomyślałbym o liście "negatywnej", czyli osób, które nas demotywują!

Ola Figura
Ola Figura
10 czerwca 2017 11:47

Zastanawiam się nad tą demotywującą listą. Nigdy nie myślałam, jak moi znajomi na nie wpływają. Hmm… Na tej liście na szczęście znalazło się dość mało osób. Dzięki za wpis, dałeś mi do myślenia 🙂

Mama nawypasie
Mama nawypasie
18 maja 2017 17:49

Staram się otaczać ludźmi, którzy mnie motywują i dzięki ktorym mogę góry przenosić. Niestety jak to w życiu bywa, zdarzają się tacy, którzy ciągną w dół, choć wydawali.się inni. Takich staram się unikać

Paulina
Paulina
18 maja 2017 12:40

Bardzo fajny motywujący wpis, zgadzam się z Tobą i uważam, że powinniśmy się otaczać ludźmi, którzy ciągną nas w górę a nie w dół 🙂

Lailapeak
Lailapeak
14 maja 2017 20:38

Bardzo dobry tekst!
Robię wszystko by wyeliminować z mojego otoczenia ludzi,którzy ciągną mnie w dól, podcinają skrzydła, nie wierzą. Łatwo im ulec, a ja bardzo tego nie chcę, bo wolę zachować swoją filozofię, że szklanka jest zawsze do połowy pełna!

per Zofka
per Zofka
14 maja 2017 20:31

Odnosząc się do tekstu w pod punkcie "W jaki sposób znosić trudnych ludzi", który bardziej mi się podoba. Sama jestem osobą, która widzi pełno minusów i przestałam z tym walczyć, bo mam na to inny sposób zamiast psychiatra innym Dnia i życia. Odbieram minusy jak neutralny plusy i nie obchodzi mnie jak bardzo głupio to brzmi.
Tekst jest super i pewnie zostanę stałą czytelniczka serii.

Shopping Cart
14
0
Would love your thoughts, please comment.x