Unsplash.com

Skąd w ludziach bierze się zazdrość? Kiedy nasze pasje utrudniają nam życie codzienne? Czy nie powinniśmy chwalić się swoimi osiągnięciami? Powody do zazdrości i sposoby radzenia sobie z problemem!

Zostałem ostatnio zapytany o zawiść w naszym kraju. Jedna z nas zapytała mnie, dlaczego Jej szef jest uszczypliwy wobec pasji, jaką jest fotografowanie? Nie rozumie tego, ponieważ do jej obowiązków należą jedynie zadania papierkowe! Komentuje nowo opublikowane zdjęcia oraz wyciąga swoje wnioski przy innych pracownikach.

Zastanawiałem się nad tym głębiej i przypomniało mi się, jak w jednej z prac przełożona nie mogła pojąć z koleżanką, jak mogę prowadzić blog popełniając błędy. Zwolniłem się, zająłem czymś innym gdzie nikt nie wyciągał moich pasji. Na jednej z rozmów, byłem wypytywany o wyświetlenia i czytelników, na odpowiedź, że rozmowa kwalifikacyjna nie dotyczy mojego bloga, zauważyłem oburzenie.

Postanowiłem więc zastanowić się nad tym i wyjaśnić, jak ja rozumiem tego rodzaju zachowania. Spotkał mnie hate, bezsensowne pytania i próby wyśmiania tego czym zajmuję się prywatnie. Dlaczego więc ludzie nam robią przykrości, gdy coś osiągniemy?

 

Myślenie ludzi zastanawia

Ludzie sukcesu nie odnoszą go przez przypadek. Pracują ciężko na to, aby stać się kimś i muszą dużo poświęcić. Dlatego najlepiej otaczać się ludźmi wyrozumiałymi i takimi, którzy potrafią odróżnić kłamstwa i złośliwości, od tego jaki cel miała osoba, na którą spadła fala krytyki.

Niestety takich ludzi jest niewiele. Sam staram się otaczać najbardziej wyrozumiałymi, a przy tym potrafiącymi doradzić w bardzo rzetelny i profesjonalny sposób. Tobie radzę to samo!

Według mnie w naszym kraju, odniesienie sukcesu można porównać do piekła, jakie przyniesie nam opinia publiczna. Tylko najbardziej wytrwali i najsilniejsi, będą dali radę poradzić sobie z trudnościami jakie przyniesie im społeczeństwo.

 

Niezwykle trudno jest poradzić sobie ze słowami
Które są w stanie powiedzieć nam obcy ludzie.
– Patryk Tarachoń

Gdy stajemy się bardziej rozpoznawalni, mamy więcej pieniędzy albo powodów do zazdrości, od tego momentu ludzie zaczynają doszukiwać się podstępów albo naszych wad. Czasem wymyślają powody do plotek lub starają się być uszczypliwi i złośliwi.

 

Kogo zdanie się liczy w naszym życiu?

Mówiłem o tym żeby otoczyć się osobami pozytywnymi oraz wspominałem jak ważne jest żyć wśród osób wyrozumiałych i bardzo mądrych. Nie każdy przyjaciel, członek rodziny lub sąsiad, będzie w stanie znieść plotki na nasz temat albo inne przykre wnioski, jakie przyjdą do głowy pierwszym lepszym zazdrosnym i nikczemnym osobom.

Niestety żyjemy w kraju ludzi bardzo nieszczęśliwych i udających spełnionych. Każdy chce wyglądać lepiej, zarabiać więcej i mieć większy dom. Ostatecznie wszystko jest w porządku, dopóki ktoś inny nie osiągnie sukcesu lub nie wyróżnia się w jakiejś dziedzinie.

Wtedy pojawia się hate, doszukiwanie w nas wad, dopatrywanie się co gdzie powiedzieliśmy i co można byłoby wytknąć.

 

Jak działa zazdrość wśród Polaków?

Podejrzewam, że takich osób znajdziemy mnóstwo na całym świecie, natomiast jeżeli chodzi o zazdrość i zawiść na tle Europy, moim zdaniem Polska jest w tym mistrzem.

Przyjaźnie dobre kontakty i wspólnie spędzony czas, może prysnąć jak mydlana bańka w momencie, gdy komuś (z kim spędziliśmy najlepsze chwile), zacznie przeszkadzać to do czego doszliśmy.

 

Część ludzi chce być tylko lepsza od innych
Druga robi wszystko aby coś osiągnąć
– Patryk Tarachoń

Nawet jeżeli ośmieszysz się, nie wykażesz się lub nie pójdzie coś po Twojej myśli, nie smuć się tym, nie poddawaj, tylko zrezygnuj z tych, którzy to wyśmiewają, traktują nie poważnie lub uznali czas wspierania ciebie za wyczerpany.

Uważam że takich ludzi należy zostawić i nie zwracać na nich uwagi, ponieważ prawdopodobnie gdy znów osiągniesz sukces pojawią się jak komary aby wyssać z ciebie całą krew.

 

Jak sobie radzić z podobnie trudnymi sytuacjami?

Jeżeli chodzi o radzenie sobie z takimi sytuacjami, można zwrócić uwagę, że sobie nie życzymy takich sytuacji jak te wymieniane na początku tekstu i robienie dalej swojego. Argumenty, że nie mamy wyników, a żyjemy tylko pasjami, nie jest żadnym argumentem. Niestety czasem tego rodzaju uwagi nie działają, a my czujemy rozdrażnienie i męczymy się w takiej pracy czy towarzystwie takich osób.

 

Nie każdy ma szansę żyć wśród osób na poziomie
Natomiast wszyscy możemy wymagać szacunku wobec siebie
– Patryk Tarachoń

Wtedy drugim rozwiązaniem jest poszukanie pracy w firmie na poziomie, składającej się z ambitnej, spełnionej i pozytywnej grupy, gdzie będziemy mieli do czynienia z kulturalnymi ludźmi, albo założyć swoją firmę lub inną działalność, gdzie będziemy odpowiedzialni za siebie, a przy tym wybierać ludzi z którymi chcielibyśmy pracować lub takich, którym nie będzie wypadało nam zwracać personalnych przykrości.

Jeżeli chodzi o pasję samą w sobie, głowa do góry, rób swoje i nie słuchaj tego co mówią inni. Oni nie są świadomi tego co jest dla ciebie dobre, tego co czujesz i nie wiedzą jak bardzo dla Ciebie jest ważny kierunek do którego dążysz. Pamiętaj możesz być kimś pod warunkiem, że nie posłuchasz głupców.

______________________

Może spróbuj tego?

Unsplash.com / Patryk Tarachoń

Jeśli nie radzisz sobie z kompleksami lub spotyka Cię poniżanie w szkole, odezwij się do mnie oraz wypełnij ćwiczenia, które dla Ciebie przygotowałem. 

Wiele lat temu, uporałem się ze swoimi wadami i komentarzami na swój temat. Pomimo wszystko postanowiłem o tym mówić i wspierać tych, którzy są poniżani lub wciąż nie potrafią uporać się ze swoimi defektami.

Z poniższymi ćwiczeniami, być może będzie Ci dużo łatwiej uporać się z tym co nie pozwala uwierzyć w siebie. Dołożę też wszelkich starań, aby pokazać Tobie, jak dużo znaczysz i dlaczego nie powinieneś mieć kompleksów. Zrobię wszystko, aby ułatwić Ci zrozumienie co się dzieje i jakie zachowania prowokują ludzi do poniżania Ciebie.

Wypełnij ćwiczenia

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.