Dlaczego szczerość jest ważna? Kiedy warto być szczerym? Jak odróżnić szczerość od chamstwa? Jak być szczerym, ale nie przykrym!

Jak być szczerym, ale nie chamskim!

Dlaczego szczerość jest ważna? Kiedy warto być szczerym? Jak odróżnić szczerość od chamstwa? Jak być szczerym, ale nie przykrym!

Dziś chciałbym porozmawiać z Tobą o szczerości, abyśmy wspólnie zrozumieli, jak odróżnić szczerość od chamstwa? Zanim przejdziemy do dyskusji, chciałbym przedstawić własne argumenty oraz punkt widzenia. Zanim odwiedzisz sekcję komentarzy, zachęcam Cię do zapoznania się z poniższym felietonem. Porozmawiajmy o tym, jak być szczerym, ale nie chamskim.

Skrajności w byciu szczerym

W tekście „Niesprawiedliwe ocenianie – przykrość z ust najbliższych” wspomniałem, że lubię szczere osoby, ponieważ to daje jasny komunikat, po którym wiem, co mógłbym poprawić lub zmienić. W wymienionym tekście wspominam również o nadużywaniu szczerości.

Moim zdaniem wśród osób nadużywających szczerości zauważam pewną różnicę. Najczęściej, część osób jest świadoma siebie, szczęśliwa i pozytywna, gdy druga połowa skrajnie nieszczęśliwa.

Zatem szczerość może wynikać z różnych powodów, chęci uprzedzenia lub pomocy bez złych intencji, lub celowego odstraszania od siebie ludzi, aby udowodnić siłę i niezależność, której w głębi serca brakuje. Nie zmienia to faktu, że warto wiedzieć, jak nie przesadzić i poprawnie wykazywać się szczerością.

Dlaczego bycie szczerym jest ważne?

Szczerość daje konkretny komunikat rozmówcy, dzięki któremu wie on, na czym stoi. Dzięki szczerości możemy przyciągać do siebie więcej pozytywnych ludzi, lub ich stracić, gdy nieumiejętnie ją stosujemy.

Nieprawidłowo wykorzystywana lub pojmowana przez nas szczerość jest odpychająca, co ma swoje wady. Z jednej strony możemy stracić wielu wartościowych ludzi, z drugiej pozostaną przy nas tylko ci, którzy cenią bezpośrednią i chamską szczerość.

Co to znaczy być szczerym do bólu?

Bycie szczerym do bólu, to nic innego jak wyrażanie wprost tego, co się myśli, bez brania pod uwagę, jak może poczuć się druga strona. W większości przypadków osoby szczere do bólu nie mają w sobie wystarczającej empatii, aby wziąć pod uwagę to, jaką przykrość sprawiają innym.

Przykrość to nie jedyny problem, który stwarzają osoby szczere do bólu. Oprócz bycia przykrym tacy ludzie wpływają negatywnie na stan psychiczny swoich rozmówców.

Ich komentarze mogą odbić się na samoocenie, a w przypadku osób chorych na depresję pogłębiać chorobę. Wśród osób wrażliwszych, szczerość do bólu może narażać ich na blokowanie się wobec ludzi.

Efektem szczerości do bólu są zaburzenia psychiczne, zaniżanie wiary w siebie, efektywności pracy oraz wielu innych elementów naszego życia.

Dlaczego należy uważać na to, co się mówi?

Wyżej wymienione wady bycia nieprawidłowo szczerą osobą, należy traktować poważnie. Ludzie to nie zabawki, nie przejmujące się tym, jak są traktowane.

Wszyscy mamy uczucia i emocje, wymagające szacunku oraz empatii ze strony ludzi. Jeśli ktoś nie ma w sobie empatii, powinien nad tym pracować, ponieważ to bardzo ważny element współżycia w społeczeństwie.

Jak być szczerym, ale nie sprawiać przykrości innym?

Bycie szczerym w mądry sposób, to nie łatwe zadanie, ale dzięki odpowiedniemu budowaniu nawyków, można stać się nie tylko dobrym przyjacielem, ale także oparciem dla innych.

Osobiście uważam się za osobę szczerą, ale wspierającą. Zdarza mi się wykorzystać w kłótni słabe strony drugiej osoby, ale staram się nad tym pracować. Oczywiście zalecam tę technikę manipulacyjną w sytuacjach, gdy ktoś nas gnębi, poniża lub atakuje, ale nie w sytuacjach, gdy druga osoba nie robi nam krzywdy.

Dlatego w komunikacji z innymi stosuję prostą metodę, a mianowicie wypowiadam się, zadając pytania. Nie mówię, że ktoś źle wygląda, popełnia błąd lub robi głupstwo. Stosuję pewien trik, który nie daje poczucia oceniania z mojej strony, zadając pytania w następujący sposób:

  • Pięknie w tym wyglądasz, ale nie uważasz, że ten strój jest zbyt krzykliwy?
  • Bierzesz pod uwagę inne rozwiązanie? Nie uważasz, że ten pomysł jest dobry, ale może zostać źle odebrany?
  • Masz super pomysł, ale może zrealizujemy go lepiej przy innej okazji?

Oczywiście nie zawsze da się w taki sposób przeprowadzić rozmowę lub odwieść innych od pomysłów, w których nie chcemy brać udziału lub uważamy za warte przemyślenia. Dlatego zdarza mi się stosować jeszcze inny sposób, a mianowicie wprowadzać atmosferę dystansu i humoru, obracając sytuację w żart.

  • Dobra, zdejmuj to. Masz super gust, ale według mnie ten strój wygląda, jakby miał rękawy przeszyte ze spodni.
  • Szanuję twoje decyzje, ale moja wyobraźnia nie ogarnia tego geniuszu. Wymyślmy coś innego.
  • Wystarczy. Jeszcze chwila i będzie trzeba kupić gips, jak się połamiemy.

Jak komunikować się będąc poważnym?

W ostateczności opieram się na swoich emocjach i uczuciach, ale z zasadniczą różnicą. Gdy jestem czemuś przeciwny, od początku daję do zrozumienia, że pomimo braku poparcia z mojej strony, nie powinno się zostawiać drugiej osoby bez pomocy. Gdy poprzednie metody zawodzą, należy być poważnym. Wtedy komunikaty wyglądają następująco.

  • Masz dobry styl, ale to nie wygląda dobrze (czyt. nie krytykuję cię, tylko stój). Zobaczmy inne rzeczy, bo może do tego uda się znaleźć lepsze elementy.
  • Mam inne zdanie, inaczej postąpiłbym na twoim miejscu, ponieważ… (tutaj podaję 3 argumenty). Jeśli natomiast chcesz postapić w taki sposób, zrozumiem. Ewentualnie poszukajmy innego rozwiązania (czyt. nie zostawiam cię z tym samego).
  • To jest dobry pomysł na żart, ale może się źle skończyć. Nie chcę psuć zabawy, ale możemy wymyślić coś lepszego i mniej głupiego.

Szczerość w relacjach z ludźmi

Bycie szczerym ma ogromne znaczenie, ponieważ na szczerości buduje się relacje (przyjaźń, kontakty w rodzinie, związek oraz relacje ze współpracownikami). Mimo wszystko należy tę szczerość umieć odpowiednio komunikować. Nie musimy być spięci, zachowywać się jak dumne pawie, ale też nie możemy być przykrzy, bezpośredni i bezczelni. Będąc szczerym, należy wyjaśniać, dlaczego uważamy inaczej, a także nie zapominać o sferze emocjonalnej np. – wiem, że ci na tym zależy, ale obawiam się o twoje zdrowie. Konsekwencją może być długa rehabilitacja, a jako twój przyjaciel, nie chcę cię przekonywać do czegoś, co uważam za nieodpowiedzialne.

Nie możemy zapominać o dystansie, poczuciu humoru i wyluzowaniu się. Natomiast musimy pamiętać o tym, w jaki sposób komunikujemy nasz punkt widzenia. Czasem chcąc być zbyt wesołym i towarzyskim, zapominamy się, tworząc wizerunek chamskiego człowieka, który bawi tylko jednostki, a pozostałym psuje wspólny czas. Pamiętajmy o tym, uczmy się bycia pozytywnymi, ale z głową. Nie zapominajmy o byciu otwartymi na innych, ale także miejmy na uwadze empatię oraz wsparcie.

Co myślisz na ten temat? Jak rozumiesz szczerość? 😉 Dołącz poniżej do dyskusji!

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz Czech
Mariusz Czech
3 lutego 2023 11:18

Napisales Najczęściej, część osób jest świadoma siebie, szczęśliwa i pozytywna, gdy druga połowa skrajnie nieszczęśliwa. czyli masz na myśli ze jedni sa ironiczni chociaz nie maja zlych zamiarow gdy drudzy sa chamscy bo sa zli na caly swiat??

Jolanta
Jolanta
3 lutego 2023 07:14

Myślę że myślimy podobnie. Traktuję ludzi w porządku nikogo nie obrażam i staram się wysłuchać. Gdy ktoś przekracza moja granicę dopiero wtedy staram się być ironiczna aby zasugerować że ktoś przekracza moją GRANICĘ. Przy okazji super ze piszesz blog szkoda że coraz mniej osób to robi 💕

Kamyk
3 lutego 2023 13:34

Ja mam właśnie taki problem, że jestem za bardzo szczery, co czasami graniczy niemal z chamstwem. Uczę się pozbyć tego nawyku. Póki co idzie dobrze.

David
23 stycznia 2024 14:39

Dzięki za przydatne informacje

Patryk Z
Patryk Z
2 listopada 2023 17:23

Dużo ciekawych spostrzeżeń sam myślę nad własną stroną bo youtube mnie przeraża i nagrywanie się

Galeria Sztuki
2 września 2023 17:53

Chciałem wyrazić wdzięczność za ten pomocny post. Informacje, którymi się podzieliłeś odegrały kluczową rolę w rozwiązaniu problemu, z którym się borykałem.

Marxia
Marxia
8 lutego 2023 06:15

Takich ludzi jest dużo sama znam kilku osobiście i chamska szczerość jest nie w porządku wobec innych.

Kasia
Kasia
3 lutego 2023 18:11

Znam jedną osobę ,która niestety wtrąca się do mojego życia notorycznie i nie potrafi zachować granicy.
Za każdym razem musi komentować co robię i jak prowadzę swoje życie.
Według mnie to jest moja sprawa i nie powinna się wtrącać.
Jest chamska wobec mnie.
Słyszę jak ona się k*** ubiera i jak itp.
Boje się że kiedyś nie wytrzymam i powiem za dużo a nie chcę się kłócić.
Ta osoba ma dzieci i męża to dlaczego wobec mnie jest taka ?

Darek
Darek
3 lutego 2023 15:03

Ja oczekuję od szczerych osób prawdy ale przedstawionej z wyczuciem.

Emil WolkoD
3 lutego 2023 14:38

Czy zawsze uważam na to co mówię? Nie bo nie przejmuje się innymi skoro inni nie przejmują się tym gdy ranią mnie

Monika
Monika
3 lutego 2023 14:02

Niestety coraz mniej osób myśli o tym co czują inni i co ich może urazić.

Iza
Iza
3 lutego 2023 12:37

Znam kogoś kto jest szczery do bólu. To rani i boli 😡

Rafał Mowicki
Rafał Mowicki
3 lutego 2023 10:12

Znam cie osobiscie i nie pomyslalbym ze jestes chamski skad ten naglowek?

Sandra
Sandra
3 lutego 2023 09:51

Też lubię szczere osoby które konkretnie mówią gdzie leży problem.

Shopping Cart
28
0
Would love your thoughts, please comment.x