Czym jest self-publishing? Dlaczego warto postawić na samodzielne wydawanie książki? Jak samodzielnie wydać książkę z poradnikiem ,,Proste Wydanie”!
Spełnianie własnych marzeń, obecnie jest bardzo łatwe. Mamy wiele narzędzi i możliwości, które należy tylko znaleźć i potrafić je wykorzystać w osiągnięciu własnego celu. Z pomocą przychodzi książka zatytułowana ,,Proste Wydanie”, której autorką jest Katarzyna Buk.
Jeszcze wiele lat temu, nie było takiej szansy. Marzenie o wydanej samodzielnie książce, która znajdzie miejsce na półkach wielu domów, dziś jest na wyciągnięcie ręki. Czy książka daje realną szansę na samodzielne wydanie książki?
Autorka i książka ,,Proste Wydanie”
Autorką książki „Proste wydanie”, jest Katarzyna Buk, zajmująca się na co dzień grafiką i projektowaniem książek. Otworzyła pracownię 27 pixeli i portal wydawniczy PodTytulem.pl dla samodzielnych wydawców. Jaka jest książka, z mojego punktu widzenia?
Z tego, co możemy przeczytać o publikacji ,,Proste Wydanie”, jest prostym poradnikiem, dzięki któremu możemy wydać własną książkę metodą self-publishingu. Materiał został wydany z myślą o pisarzach, poetach i innych autorach, niewiedzących jakie kroki kolejno postawić, aby zrealizować swój cel. W książce poruszane są tematy formatu książki, koloru papieru, kosztów druku, jakich błędów nie popełniać, co wpływa na ładną okładkę i w jaki sposób ”byłoby można” wypromować swój produkt. Nic poza tym niestety w niej nie znajdziemy.
Napisanie i wyprodukowanie własnego dzieła, stało się jeszcze prostsze. Wśród nas są osoby, które zadają sobie pytanie – jak samodzielnie wydać książkę?
Czy warto kupić książkę ,,Proste Wydanie”?
Tak zawiedziony książką dawno nie byłem. Autorka zebrała jakieś materiały, poprosiła o kilka swoich porad specjalistów i chyba na tym skończyła swoją pracę. Napisana bardzo ogólnikowo. Gratisem dla kupujących, jest oczywiście darmowa zakładka! Tego mi było potrzeba, jeśli nie dostałbym zakładki za darmo, przecież na pewno bym nie kupiłbym książki…
Oczywiście są informacje, które uświadamiają czytelnika. O wspomnianym kolorze papieru, przygotowaniu okładki i średnich kosztach. Mimo wszystko każdy, kto wydał kiedykolwiek samodzielnie książkę, mógłby zebrać swoje doświadczenia i wypisać je we własnej książce. Podejrzewam, że wyszłaby znacznie lepiej. Mamy jakieś miejsca na notatki, rzucone podpowiedzi od specjalistów i kilka porad, które i tak należy zweryfikować, aby o wydawaniu książek dowiedzieć się więcej. Przeszkadzała mi wzmianka o tym, co oferuje firma autorki. Czułem się, jakbym zapłacił za katalog reklamowy, który opowiada o wszystkim, czego i tak się dowiesz, gdy będziesz przygotowywać książkę do wydania. Równie dobrze możesz zadzwonić do pierwszej lepszej drukarni, a w skrócie opowiedzą Ci o wszystkim, co przeczytasz w tej książce. Zresztą autorka wspomina, że należy dzwonić, ponieważ każda z drukarń może działać na innych zasadach.
Jeśli miałbym polecić Ci szukanie informacji na temat wydawania książek, taniej wyjdzie dla Ciebie poszukanie tych informacji na własną rękę. Lepiej poczytać SprawnyMarketing.pl i zwyczajnie przejrzeć Internet. Jeśli masz w sobie zapał, znajdziesz autorów, którzy podzielą się z Tobą informacjami. Warto też pamiętać, że blogerzy wydający własne książki, specjalnie opisują, o czym należy pamiętać, aby dodatkowo informować o książce, więc wszelkie informacje w tym zakresie, są aktualne. Na ich stronie znajdziesz więcej informacji o promocji i sprzedaży, w lepiej przygotowany sposób. Jeśli nie wierzysz, odwiedź przykładowo blog Michała Szafrańskiego. Wydaje samodzielnie książki od lat i nie ma problemu, jeśli ktoś zadaje mu pytania.
Kupić czy nie kupić?
Jeśli nie szkoda dla Ciebie pieniędzy i chcesz wydać książkę, której promocja jest jedynie nadmuchana i przekrzyczana, jak najbardziej zamawiaj. Z książki dowiesz się o tym, jaki papier wybrać, okładkę i co składa się na cenę wydania książki. Dowiesz się o składowaniu, projektowaniu i sposobach promocji. Mimo wszystko nie dowiesz się, jak to zrobić, jedynie poznasz powody, dlaczego tak należy.
,,Proste Wydanie”, jest książką, która zmotywuje Cię do wydania książki, nastraszy przepisami i narobi nadziei. Poza tym nie dowiesz się z niej niczego, czego nie powiedzą dla Ciebie drukarnie, czy inni autorzy, bez konieczności zapłaty. Zaletą są wskazówki, które w najbliższym czasie nie stracą na aktualności i ostrzeżenia, o zagrożeniach płynących z wydania własnej publikacji.
Zwykle nie mam w zwyczaju recenzowania produktów lub wypowiadania się w negatywny sposób na czyjś temat, jeśli nie mam nic pozytywnego do dodania. W tym przypadku jestem mocno zawiedziony, ponieważ wiem, że ten poradnik, absolutnie nie przyda mi się w promocji i wydaniu własnej książki. Naprawdę nie za wiele zaoferowała mi ta książka. Nie znalazłem nawet wzmianek, które pomogłyby mi w wydaniu własnej książki. Także ten egzemplarz, u mnie nie pozostał. Mimo wszystko gratuluję autorce, może być dumna ze swojego dzieła, jeśli widzi spełniony potencjał. Moim zdaniem, ma szansę wydać dużo lepsze książki.
Źródło: ProsteWydanie.pl
Ciekawy zbiór podstawowych informacji. Jeżeli ktoś chciałby zasięgnąć wiedzy jak dokładnie działa taki self publishing to polecam poczytać: http://www.sowadruk.pl/index.php/services/self-publishing. Warto przed podjęciem decyzji dobrze poczytać opinie o wydawcy, bo z tego co wiem jest spora rozbieżność w ofertach – zarówno od strony ceny, jak i możliwości.
Dzięki. Na pewno wrócę do tego linku, gdybym zdecydował się wydać książkę w papierowej formie.