źródło: JestemInteraktywna.pl

,,Bądź Online” – stwórz swoją stronę internetową z Olą Gościniak!

Jak przenieść blog na WordPress? Kto powinien posiadać własną stronę internetową? Jak wygląda blog na WordPressie? Książka z którą poznasz WordPress i spersonalizujesz swoje miejsce w sieci oraz zadbasz o promocję! Książka, która pomoże Ci założyć swoją pierwszą stronę internetową, w czym pomoże Ci Ola Gościniak!

 

Według mnie, w Polsce jest bardzo mało dobrych książek o blogowaniu. Dokładnie 27 sierpnia, dołączyła do nich książka Oli Gościniak, pt. ,,Bądź Online. Twoja mocna strona, która wyrazi Ciebie i Twój biznes”! Dzięki niej dowiesz się o tym jak wyrazić siebie w Internecie i krok po kroku założyć własną stronę internetową, od strony technicznej. Miałem okazję dostać ją już w dniu premiery, a swoimi wrażeniami podzielić się z Wami w poniższej recenzji.

 

O czym jest książka ,,Bądź Online”?

Dzięki książce Oli, jesteś wstanie stworzyć własną stronę internetową, bez udziału programistów czy informatyków. Autorka stawia na samodzielność i oszczędność naszych pieniędzy, przy etapie zakupu domeny i hostingu, ale zanim, dokładnie wyjaśnia wszystkie, nawet najprostsze zagadnienia.

Poprzez książkę, Ola zobrazowała najbardziej podstawowe kwestie, tym samym podnosząc wiedzę nieco wyżej. Dzięki temu jesteśmy wstanie założyć stronę, dorównującą najlepszym firmom w kraju, a także topowym blogerom.

W książce nie brakuje ćwiczeń, prostych w zrozumieniu wyjaśnień skrótów i definicji.

 

Czego dowiesz się z książki

Poprzez książkę, autorka chciała wytłumaczyć prostym językiem jak stworzyć własną stronę internetową,  tym osobom, którzy chcą być online i robić to naprawdę profesjonalnie. Jeśli chcesz być w Internecie, dzielić się swoimi doświadczeniami, wiedzą lub wyrażać siebie w inny sposób, własna strona internetowa z blogiem lub bez niego, jest najlepszym rozwiązaniem. Jak mówi Ola Gościniak ,,Posiadanie własnej strony internetowej i/lub bloga bardzo w tym pomaga”, a ja się pod tym podpisuję!

 

Kim jest Ola Gościniak i czym się zajmuje?

Jest autorką poradników, artykułów, webinarów i kursów wideo. Prowadzi blog JestemInteraktywna.pl i od ponad 20 lat tworzy strony www, głównie na systemie CMS, którym jest WordPress. Pierwszą stronę internetową założyła już w podstawówce, a w czasach studiów, pracowała w kilku firmach, realizując zlecenia. Po zakończeniu studiów informatycznych na Politechnice Poznańskiej, założyła własną firmę. Poza tworzeniem stron internetowych i blogów, odpowiada za zrealizowanie stron pod sklepy internetowe, z których mamy okazję korzystać.

 

,,Kiedy byłam freelancerką coraz częściej zgłaszały się do mnie głównie kobiety, które chciały zmienić coś w swoim życiu. Brakowało im środków na start, rodzina ich nie wspierała, niekiedy były samotnymi matkami i pragnęły zapewnić swoim pociechom dobrą przyszłość. Te historie bardzo mnie poruszały, dlatego wpadłam wtedy na pomysł – WordPress jest przecież taki prosty! Stronę można zrobić w nim samodzielnie – mogłabym tego uczyć innych”! – Ola Gościniak

 

Od 2 lat prowadzi szkolenia i kursy, pojawia się na warsztatach jako prelegentka oraz  prowadzi grupę wsparcia na Facebooku, gdzie pomaga w znalezieniu odpowiedzi tym, którzy są na etapie tworzenia strony internetowej lub już ją mają i starają się rozwiązać problemy.

 

Czym wyróżnia się książka na tle innych?

W pierwszej kolejności, co zrobiło na mnie dobre wrażenie, to sposób napisania książki. Blogi pisze się zupełnie inaczej niż książki. Struktura tekstu, forma i zwroty są zupełnie inne. Czytając ,,Bądź Online”, nie czułem się jakbym czytał książkę, a blog (dosłownie). Nawet jest napisana w taki sposób, jakby była pisana pod SEO (pozycjonowanie w wyszukiwarkach). Momentami mi to przeszkadzało, ale niedługo zajęło abym się przyzwyczaił.

Ponadto czytając lekturę, nie odnosiłem wrażenia jakby autorka mówiła do tłumu, a siedziała naprzeciwko, mówiąc na zasadzie – Patryk, nie oszukujmy się, WordPress jest profesjonalny to raz, dwa żeby go założyć nie potrzebujesz do tego specjalistów. W kilka dni jesteś wstanie zrobić to sam, patrz! Tu klikasz to, a tam wybierasz opcję zapisz! Wszystko działa! – dokładnie tak się czułem gdy czytałem perełkę od Oli.

Książkę czyta się szybko, a przy tym nie bolą oczy, co jest efektem dużej czcionki.

 

Książki poszły z duchem czasu!

W książkach zaczął pojawiać się pewien zabieg. Pamiętacie ,,Zniszcz ten dziennik”, albo może czytaliście ,,Chcę Być Kimś” Michała Zawadki? Obie te książki charakteryzują zadania do wykonania. Podobnie po książce Oli piszemy ołówkiem, wypełniając zadania, wracając do nich w trakcie czytania następnych rozdziałów, a przy tym czując dumę z postępów w tworzeniu strony internetowej. Dzięki temu czujemy kontakt z autorką, poprzez prośby o rozwiązane zadania jak również zachęcanie do dzielenia się planami i efektami pracy. Jedynym minusem (przynajmniej dla mnie), jest za mało miejsca na wpisywanie odpowiedzi do ćwiczeń, chociaż odkąd pamiętam, nie potrafiłem zmieścić się nawet w zeszytach. 😛

 

Ola zrobiła jeszcze jeden krok, dzięki czemu dodała swojemu dziełu dodatkowej ‘’interaktywności”. Mam na myśli  skrócone linki z indywidualnym słowem kluczowym, do danego artykułu znajomego eksperta. W droższych pakietach, dostępne są chmurki ze skróconymi linkami do ekspertów, którzy zgodzili się na udział w książce. Tym samym Ola kieruje nas do innych autorów, wyjaśniając podobne lub te same zagadnienia. Podobnie jest ze specjalną podstroną dla posiadaczy książki, którzy mają dodatkowe bonusy, jak rozbudowane wyjaśnienia definicji, odesłania do linków na blogu i wartościowych treści w sieci, poza książką. Także po przeczytaniu, mamy jeszcze masę odsyłaczy.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na grafiki wykonane przez współrealizatorów książki, jak np. uroczy  Kot (o imieniu Kodek), towarzyszący nam przy zakładaniu strony, jako element wsparcia.

Na końcu Ola Gościniak bardzo szczerze i rzetelnie poinformowała o afiliacjach w książce (czyli reklamie portali, stron, aplikacji i narzędzi), które z ręką na sercu mogłaby polecić najlepszemu przyjacielowi.

 

Jak oceniam książkę w skrócie?

Przeczytałem ją w tydzień, po czym się nieco rozczarowałem. Nie spodziewałem się, że WordPress jest tak prosty. Książka przyczyniła się do rebrandingu na nowy adres. Teraz piszę na WordPressie, chociaż broniłem się przed tym rękoma i nogami. Dodatkowe materiały pozwoliły nieco ostudzić gorączkę po zbyt szybkim zapoznaniu się z treścią książki, co nie zmienia faktu, że już chętnie zakupiłbym drugą część, gdyby obecnie istniała. Ola w drugiej części, mogłaby poruszyć bardziej skomplikowane operacje, chociaż już tutaj odesłała do najlepszych wtyczek i udogodnień, ucząc nawet amatorów, jak spersonalizować profesjonalną stronę WWW.

 

Książka również jest profesjonalnie wydana, a przy tym przyjemnie się ją czyta, nie przysypia, nie analizuje zbyt długo, a skupia na wykonywaniu poleceń i wspólnej zabawie przy budowaniu własnej marki w Internecie. Z ręką na sercu polecam książkę ,,Bądź Online” Oli Gościniak i umieszczam ją wśród ulubionych tytułów.

 

Źródło: OlaGosciniak.pl

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
czerwona filizanka
czerwona filizanka
12 grudnia 2018 01:20

Myślę że może to być spoko propozycja dla kogoś młodego, bardzo… albo starszego stawiającego pierwsze kroki….

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
12 grudnia 2018 22:18

Wiesz, właśnie osoby młodsze mogą sobie poradzić choćby przeszukując Internet. Z tą książką nawet osoba niewtajemniczona, krok po kroku postawi stronę. Ola płynnie przychodzi od analizy firm oferujących hosting i domenę po konfigurację sytemu pod blog, w bardzo prostym i zrozumiałym języku nawet dla amatora.

Karolina
Karolina
11 grudnia 2018 03:00

Zaciekawiłam się tą książką 🙂 Autorka wydaję się być – jak z resztą jej książka. Być może zastanowię się nad jej kupnem. Chciała bym mieć własną domenę kiedyś 🙂

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
11 grudnia 2018 22:47
Reply to  Karolina

Zakup jest bardziej prosty niż się wydaje. Postawienie strony wydaje się trudniejsze, natomiast też tylko na obawach się kończy.

Aleksandra R. K. Stupera
Aleksandra R. K. Stupera
10 grudnia 2018 09:55

Przy pierwszym zetknięciu z WordPressem nawet najprostsze zadania stawały się ponad moje możliwości, ale praktyka i ciągła nauka robią swoje 🙂 A po książkę chętnie sięgnę, bo jest pewnie jeszcze parę rzeczy, na którymi mogłabym popracować.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
11 grudnia 2018 22:48

Podobnie czułem, bywały chwile frustracji, aby chwilę później śmiać się ze swoich wyzwań.

Kamykworld.pl
Kamykworld.pl
9 grudnia 2018 23:27

W obecnych czasach budowanie marki w internecie jest super ważne, dlatego warto zacząć coś robić w tym kierunku. Tak samo myślałem, że WordPress to jakaś magia zanim nie spróbowałem. Super wpis! 🙂

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
11 grudnia 2018 22:48
Reply to  Kamykworld.pl

Dzięki, opisałem książkę jak najlepiej potrafiłem, a moduły książki godne uwagi.

Shopping Cart
8
0
Would love your thoughts, please comment.x