Unsplash.com

GIMP: Nowe opcje i zastosowanie programu!

Jakie opcje oferuje nowa wersja popularnego edytora grafiki GIMP? Jak używać Gimpa do obróbki zdjęć? Co nowego w nowej wersji programu? Dlaczego GIMP jest darmowy? Jak zmienić rozmiar zdjęcia, przerobić je na czarno-białe oraz usunąć tło!

Jak wiecie, korzystam z programu GIMP odkąd zacząłem przygodę z blogowaniem. Wiem, że są dostępne lepsze programy, bardziej profesjonalne i oferujące więcej opcji. Zwykle gdy padają takie komentarze, odpowiadam, że to kwestia gustu i tego co oczekuje autor. Dla mnie osobiście ten program jest najlepszy i póki co żaden inny nie zwrócił mojej uwagi.

Zalecam go blogerom i innym twórcom internetowym, ponieważ jest prosty w obsłudze, zawiera przydatne opcje, działa szybko, podpowiada gdy zrobimy błąd, jest darmowy, a przy tym dostępny w języku polskim. Jest idealny do kadrowania zdjęć, poprawy jasności i kolorów. Na zdjęcie można dodawać masę efektów, a przy tym zapisać szablon, dzięki któremu na każdym zdjęciu (w tych samych wymiarach jak zapisany projekt), może widnieć również nasze logo i adres strony, co uniemożliwia wykorzystywanie naszych zdjęć z bloga, przez innych użytkowników internetu.

Tym razem opowiem Wam o nowych funkcjach i tym dlaczego zdecydowałem się wypróbować nową opcję. Przy okazji wyjawię nieco o tym, które opcje wykorzystuję do obróbki swoich zdjęć.

Co nowego w nowej wersji GIMP 2.10.6?

Nowa wersja programu GIMP, różni się przede wszystkim wyglądem. Ikony są wyraźniejsze co polepszyło skalowanie kokpitu na ekranach o wyższej rozdzielczości. Panel edycji programu domyślnie stał się czarny, co możemy śmiało zmienić pod swoje wymagania w ustawieniach.

fot. Patryk Tarachoń - GIMP 2.8

GIMP 2.8 (starsza wersja)

Opcje są dużo bardziej dostępne i funkcjonalniejsze. W przypadku dodania nowej warstwy, wcześniej zastosowanie ustawień pod kątem kolorów i opcji, mogliśmy wykonać dopiero po jej utworzeniu, teraz możemy zrobić przed jej wklejeniem. Mam tu na myśli, np. przezroczystość czy kolor tła. Każdą warstwę możemy teraz oznaczyć kolorem. W poprzedniej wersji, podpisywałem np. RAMKA, LOGO, OBRAZ, TŁO. Teraz mogę również kojarzyć je za pomocą kolorów. Na warstwie takie efekty jak gradient, możemy już dostosowywać, dzięki czemu nie tracimy czasu na dodawanie efektu drugi raz, gdy coś nam nie wyjdzie. Opcje tyczą się m.in. koloru lub ustawienia przejścia barw.

Program dostosowany jest już do komputerów z dotykowym ekranem. Dużo łatwiej jest zaznaczać drobne elementy jak włosy czy szczegóły oka. Dodatkowo wycinanie i punktowe oznaczanie postaci na zdjęciach, zostało poprawione.

fot. Patryk Tarachoń - GIMP 2.10.6

GIMP 2.10.6 (nowa wersja)

Obraz jest teraz przetwarzany na bibliotekę typu GEGL, co umożliwia edycję pod większą głębię barw, lepszą poprawę cieni oraz świateł. Nowa wersja ma własne wtyczki, dzięki czemu nie musimy pobierać sterowników, aby nasz program poradził sobie z innymi kolorami.

Każda opcja została rozbudowana bądź nieco zmieniona, co dla jednych może być zaletą, dla innych wadą. Niestety ustawienia edycji zdjęcia nie resetują się po ponownym włączeniu programu, więc jeśli coś zbroimy, będziemy musieli ręcznie te ustawienia naprawić.

Skąd pobrać program GIMP w nowej wersji?

Program jest całkowicie bezpłatny i legalny ze względu na licencję GNU General Public License (GPL) z 1989 roku, która polega na otwartym oprogramowaniu, dostępnym dla wszystkich użytkowników, którzy go pobiorą.

Jak pobrać gimpa? Wystarczy przejść na stronę www.Gimp.org i wybrać przycisk Download (czerwona ramka), a następnie na nowej stronie wybrać Download GIMP (zielona ramka).

fot. Patryk Tarachoń - GIMP.org
fot. Patryk Tarachoń - Gimp.org

Gdy program zostanie już pobrany na komputer, wystarczy go zainstalować i można już używać.

Jak używać Gimpa i z których narzędzi warto korzystać?

Poniżej pokażę jak korzystać z podstawowych opcji, oferowanych przez Gimpa. Chciałbym przyjrzeć się opcjom z których korzystam w miarę często i nie wyobrażam sobie bez nich swojej pracy. Każdą opcję jak zawsze rozpisałem krok po kroku, dodając do tego zrzuty ekranu, na których obrazuję co kolejno należy zrobić.

Popularność Gimpa ułatwia znalezienie w sieci poradników, dzięki którym łatwiej nam znaleźć triki i sposoby w branży obróbki i edycji zdjęć. Dzięki Gimpowi każdy z nas może poczuć się jak zawodowy grafik, a swoje zdjęcia sprawić bardziej kolorowymi i profesjonalnymi.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia – skalowanie/kadrowanie w Gimpie!

W Gimpie rozmiar zdjęcia możemy zmienić w bardzo prosty sposób. Wystarczy na pasku menu, wybrać Obraz i przejść do opcji ,,Skaluj obraz”. Gdy podamy wymiary, zdjęcie zostanie zmniejszone.

fot. Patryk Tarachoń - GIMP

Jak zmienić rozmiar zdjęcia na warstwie w Gimpie?

Aby zmienić rozmiar zdjęcia w programie GIMP, należy na warstwie (do której przynależy obraz), kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję ,,Skaluj warstwę” (niebieska ramka). Następnie podać wymiary, jakie chcielibyśmy aby miało zdjęcie, co sprawi, że zdjęcie zmniejszy się, ale po zapisie będzie wyświetlało się w dużej ramce.

fot. Patryk Tarachoń - GIMP

Jak przerobić zdjęcie na czarno-białe?

Gimp oferuje nie tylko zmianę kolorów na czarno-białe, ale także na sepię czy efekt monochromatyczny. Każda z tych opcji oferuje szereg ustawień podkreślających szarość i biel. W celu edycji zdjęcia pod te ustawienia, wybieramy na pasku menu Kolory i przechodzimy do pozycji Desaturacja (fioletowa ramka).

fot. Patryk Tarachoń - GIMP

Jak wyciąć postać na zdjęciu, usuwając tło!

Teraz przejdziemy do ostatniej już opcji i bardziej zaawansowanej. W nowej wersji opcja ta została rozbudowana, więc sam jestem ciekawy jaki osiągniemy efekt.

Aby wyciąć jakiś element ze zdjęcia, należy go zaznaczyć. W tym celu wybieramy na panelu z narzędziami, opcję ,,Ścieżki”(kolor pomarańczowa). Następnie zaznaczamy kontury naszej postaci (moja postać zaznaczona na zdjęciu), po czym wybieramy opcję ,,Zaznaczenie ze ścieżki” (kolor żółty).

fot. Patryk Tarachoń - GIMP

Teraz na pasku menu wybieramy pozycję Edycja i klikamy ,,Wytnij” lub ,,Kopiuj” (kolor granatowy).

fot. Patryk Tarachoń - GIMP

W tym momencie wybieramy opcję ,,Wklej” z paska menu (kolor różowy).

fot. Patryk Tarachoń - GIMP

Naciśnij prawym przyciskiem myszy na nową warstwę, aby wybrać ,,Dodaj do nowej warstwy” (kolor limonkowy).

fot. Patryk Tarachoń - GIMP

Po usunięciu warstwy z pod spodu, możemy dodać inne zdjęcie, co sprawi, że będziemy mogli w tyle dodać każdą fotografię, a my będziemy widoczni z przodu.

Jakie jeszcze opcje oferuje GIMP?

W gimpie możemy w różnorodny sposób edytować zdjęcia i grafiki, nakładając na nie masę efektów. Mamy dostęp do wielu narzędzi i filtrów. Jak na darmowy program, GIMP moim zdaniem jest najlepszym programem graficznym w swojej niszy. Dzięki niemu szybko edytuję zdjęcia, choćby w celu zmniejszenia rozdzielczości i formatu pliku, aby szybciej ładowały się na blogu. Poprawiam kolory, kontrast, nasycenie, krzywe i nakładam na nie swoje logo. Dostosowuje rozmiary zdjęć i tworzę loga.

Pokazane przeze mnie opcje i przedstawione zmiany w nowej wersji, to tylko garstka tego, co przygotowali dla nas twórcy oprogramowania. Przypominam, że program GIMP jest darmowy i można go pobrać na swój komputer w polskiej wersji językowej, bez większego problemu.

Jeżeli robisz zdjęcia telefonem, koniecznie sprawdź aplikację Snapseed, o której więcej pisałem w poradniku ,,Program do obróbki zdjęć na smartphone„.

Więcej na temat obróbki, blogowania i portali społecznościowych, przeczytasz w eBooku.

https://patryktarachon.pl/sklep/social-media-blogowanie-jak-wykorzystywac-portale-spolecznosciowe-w-tworzeniu-bloga/

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander Sotowol
Aleksander Sotowol
15 października 2018 14:33

Najlepszy opis produktu. 😛

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 21:55

Dzięki! 🙂 Myślę, że bardziej poradnik albo przedstawienie programu od strony praktycznej.

Klara Kwiatkowska
Klara Kwiatkowska
15 października 2018 13:48

Czy ten program jest na pewno za darmo?

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 21:56

Korzystam z niego i nigdy nie zapłaciłem. 😛 Również się upewniałem czy oby nie pobieram z pirackiej strony i zapewniam, że gimp.org jest oficjalną stroną internetową programu, z której całkowicie za darmo i w języku polskim, można ją pobrać na swój komputer, do swoich potrzeb.

Tancereczka
Tancereczka
15 października 2018 13:44

Szukałam programu na stałe i chyba znalazłam. Dziękuję!

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 21:57
Reply to  Tancereczka

Proszę bardzo. Mam nadzieję, że będzie spełniał swoje zadanie, a w razie pytań pisz do mnie śmiało.

Marta
Marta
15 października 2018 13:38

Czy jeśli mam firmę, mogę z tego programu korzystać legalnie w niej?

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:00
Reply to  Marta

Używałem go gdy pracowałem w sklepie internetowym. Zawodowo profesjonalni graficy używają płatnych programów, za pomocą których pracują. Tutaj już zależy od kwestii umiejętności i potrzeb. Jeśli GIMP wystarcza Ci pod kątem obsługi i możliwości, możesz z niego śmiało korzystać w firmie. Jeżeli zakupywałabyś płatne oprogramowanie, z tego co wiem licencję wykupujesz na firmę.

Sylwia Bosyl
Sylwia Bosyl
15 października 2018 13:31

Jest niezły i bardzo prosty w użyciu pozdrawiam i polecam.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:00
Reply to  Sylwia Bosyl

Czyli zgadzamy się co do programu. Nowa wersja się sprawdza jak rozumiem? 🙂

Izabella Lla
Izabella Lla
15 października 2018 13:26

HA HA! Udało mi się siebie wyciąć i wkleić obok Justina Biebera! XDD

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:01
Reply to  Izabella Lla

Gratuję, udanej zabawy życzę i dzięki za podesłanie efektów na e-mail. Nieźle to wygląda. 🙂

Darek Winy
Darek Winy
15 października 2018 13:24

Czy w programie można edytować filmy?

Tancereczka
Tancereczka
15 października 2018 13:44
Reply to  Darek Winy

To nie jest program do edycji zdjęć tylko? ostro!

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:02
Reply to  Tancereczka

Niestety muszę Was zasmucić, program służy jedynie do edycji zdjęć i grafik.

Marcin Krzysiek Bykow
Marcin Krzysiek Bykow
15 października 2018 13:23

Ja z gimpa korzystałem ale z czasem photoshop czy nawet canva okazały się lepsze.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:03

Zależy kto co lubi, czego potrzebuje i w czym lepiej pracuje. Dla mnie GIMP nie różni się od innych programów pod względem możliwości (Canva). Photoshop jest dobry, ale na moje potrzeby wystarcza GIMP, który i tak jak na darmowy oferuje ogrom opcji.

Dawid Szburk
Dawid Szburk
15 października 2018 13:19

Jak pobrać starą wersję gimpa?

Marcin Krzysiek Bykow
Marcin Krzysiek Bykow
15 października 2018 13:22
Reply to  Dawid Szburk

W tekście masz podaną informację skąd pobrać a nawet co nasiskać.

Darek Winy
Darek Winy
15 października 2018 13:23

Mu chodziło o starą wersję nie nową.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:04
Reply to  Darek Winy

Możesz poszukać na DobreProgramy.pl, albo innych miejscach w sieci gdzie jest dostępny plik z daną wersją. Sprawdź tylko wiarygodność strony internetowej, przeskanuj antywirusem oraz postaw inne kroki, aby upewnić się, że jest to plik bezpieczny.

emilos
emilos
15 października 2018 13:18

Korzystam z nowej wersji i ilość opcji mnie przytłocza. Czuję się jakbym dostał w pełni profesjonalny program z którego nie potrafię korzystać. Wciąż się uczę ale zupełnie nie łapię opcji.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:10
Reply to  emilos

Gdy tylko się nauczysz opcji i nowych rozwiązań, przestanie być tak problematyczny. Ogarnięcie Gimpa nie zajmuje długo, wystarczy tylko odważnie korzystać z nowych opcji. Pamiętaj tylko, że po zmianie opcji w nowej wersji, nie resetują się po wyłączeniu programu, co miało miejsce w poprzednich.

Filip
Filip
15 października 2018 13:17

Niezłe! W ogóle nie wiedziałem że wyszła nowa wersja i program przeszedł tyle zmian. Koniecznie muszę sprawdzić nowe opcje.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:12
Reply to  Filip

Przez ogrom obowiązków, też nie wiedziałem o pojawieniu się nowej wersji 2.10.0.
Dopiero przy okazji aktualizacji do 2.10.6, informacja do mnie dotarła.

Ewelina
Ewelina
15 października 2018 13:16

Czytałam 5 minut a dowiedziałam się więcej o grafice niż ze wszystkich innych poradników jakie czytałam w sieci. dzięki!

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 22:12
Reply to  Ewelina

Dziękuję i bardzo się cieszę. W razie pytań śmiało się odzywaj, a chętnie we wszystkim Tobie pomogę, na tyle ile będę potrafił. Powodzenia i sukcesów w obróbce!

ladymamma.pl
ladymamma.pl
15 października 2018 12:27

Świetnie! Akurat szukam niezbyt trudnego programu do obróbki zdjęć! Dzięki 😉

Izabella Lla
Izabella Lla
15 października 2018 13:26
Reply to  ladymamma.pl

Jest prosty a nowa wersja jest o niebo lepsza!

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
16 października 2018 21:54
Reply to  Izabella Lla

Wypróbowałem nowe opcje i w porównaniu do tego co było, zmian jest niewiele. Trzeba się przyzwyczaić do nowych ikon i opcji, ale przychodzi to równie szybko jak w momencie moich pierwszych edycji obrazów w Gimpie. Służy mi od lat i nie narzekam.

Shopping Cart
30
0
Would love your thoughts, please comment.x