Depresja podczas okresu? Napięcie przedmiesiączkowe? Jak znosić emocje i bóle podczas miesiączki! Wszystko, co warto wiedzieć!

Emocje i bóle podczas miesiączki – jak sobie z tym radzić?

Depresja podczas okresu? Napięcie przedmiesiączkowe? Jak znosić emocje i bóle podczas miesiączki!

Obfite bolące miesiączki spędzają sen z powiek wielu pań. Podczas miesiączki doskwiera nie tylko sama miesiączka, która wywołuje uczucie dyskomfortu w dolnej partii ciała, ale również zmiany nastroju. Oddziałują one nie tylko na osobę menstruującą, ale również na jej otoczenie. Jak radzić sobie huśtawką nastroju podczas miesiączki oraz jak okiełznać trudne emocje? Wszystko znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Poniższy artykuł z serii Kobiece ciało – co warto wiedzieć, napisany został we współpracy z Wiktorią Oleniacz, która na profilu Instagram (@healthytorie) porusza tematy kobiecej menstruacji oraz zaburzeń odżywiania. Zachęcam do obserwowania Wiktorii oraz udziału w rozmowie pod poniższym tekstem w sekcji komentarzy. Dzięki temu tekst będzie bogatszy w Wasze osobiste spostrzeżenia oraz doświadczenia.

Skąd biorą się bóle i jak je załagodzić? 

Bóle menstruacyjne spowodowane są zwiększoną produkcją hormonu zwanego prostaglandyną, który wywołuje silne skurcze macicy. W wyniku skurczy następuje złuszczanie błony śluzowej macicy, która usuwana jest poprzez pochwę wraz z krwią.  Najczęściej wymieniane objawy okresu to właśnie bolesne skurcze brzucha oraz związane z nimi bóle w okolicach lędźwiowych kręgosłupa. Mocne skurcze macicy potrafią występować podczas kilku pierwszych dni występowania miesiączki (najczęściej w ciągu 4 pierwszych dni miesiączki).

Podczas miesiączki kobiety tracą sporo niezbędnego żelaza, które jest odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich tkanek i narządów. Niedobór tego pierwiastka powoduje duże uczucie zmęczenia, anemię oraz silne zawroty głowy. 

Warto zadbać o swoją dietę podczas miesiączki, która dostarczy ten składnik z pożywienia. Dzięki czemu można zminimalizować bóle menstruacyjne i polepszymy samopoczucie podczas okresu. Warto wprowadzić produkty bogate w żelazo, takie jak:

  • szpinak
  • drób 
  • wątróbka 
  • natka pietruszki 
  • tofu
  • czerwona,czarna fasola
  • produkty wzbogacane w żelazo (mleka roślinne, produkty wegańskie, płatki owsiane i etc.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Jak dbać o siebie podczas miesiączki?

Podczas miesiączki, jak wspominaliśmy wcześniej towarzyszy ból w okolicy lędźwi. Ból jest wywołany wahaniami hormonalnymi, najbardziej serotoniny, która jest hormonem szczęścia i zwiększoną produkcją wspomnianych wcześniej prostaglandyn.

Ich wysokie stężenie w trakcie krwawienia powoduje napięcie mięśni macicy i bóle menstruacyjne nie tylko macicy, ale również jej okolicach. Co pomoże na ból lędźwi? Ruch.

Podczas miesiączki dla lepszego samopoczucia warto prowadzić zrównoważony styl życia, który będzie dopasowany do objawów, jakie towarzyszą kobiecie. Jeżeli zmagacie się z mocnymi skurczami macicy warto zadbać o codzienny masaż rejonów macicy oraz najlepiej zacząć ćwiczyć dno miednicy, które w momencie osłabienia może zwiększać bóle oraz nasilać krwawienie.

Dowiedz się więcej z książki „Zdobywcy Serc”, w której znajdziesz odpowiedź na to i pozostałe kwestie dotyczące relacji damsko-męskich.

Jak poprawić swój stan psychiczny podczas miesiączki? 

  1. Zadbaj o odpowiednią ilość snu – nieodpowiednia ilość snu podczas miesiączki skutkuje wyższym kortyzolem, czyli hormonem stresowym, przez co samopoczucie ulega pogorszeniu. Odpowiednia regeneracja i higiena snu wpłynie pozytywnie na odczuwanie miesiączki. Podczas okresu wskazane jest także spanie na boku lub na plecach. Należy unikać spania na brzuchu, ponieważ może to powodować silniejsze skurcze i obfitszą miesiączkę. 
  2. Postaw na regenerację – miesiączka jest dobrym czasem resetu. Dobrze jest postawić sobie za cel odpoczynek i samorozwój. Dobrze robić to, co sprawia przyjemność i jeżeli lubi się sport, warto zmienić i dostosować treningi do stanu, w jakim się znajdzie kobieta. Ciało za to podziękuje. 
  3. Odżywiaj się zdrowo – warto pamiętać o zasadzie 80/20. Czyli 80% się zdrowo odżywia, a w tych 20% je to, na co ma się ochotę. Miesiączka nie jest wymówką od trzymania się zdrowych zasad, więc warto dbać o siebie niezależnie od stanu, w jakim się znajdujemy. Oczywiście z głową. W diecie każdej miesiączkującej kobiety jest miejsce na słodycze, pizzę i inne pyszności. 
  4. Pij 2 litry wody dziennie – odwodniony organizm nie działa prawidłowo i jest większa szansa, że będziemy czuć irytację i złość. Warto pamiętać o piciu wody, a jeżeli ma się trudność to dobrze dodać sobie soku z cytryny. To dodaje rześkości.
  5. Gorzka czekolada może stać się przyjacielem – czekolada o zawartości 70-90% zawiera duże ilości magnezu, które poprawiają nie tylko samopoczucie, ale również wpływa pozytywnie, łagodząc dolegliwości menstruacyjne. 

Jak zadbać o komfort podczas miesiączki

Kobieta powinna pamiętać, że należy dbać o własny komfort podczas miesiączki. Dobrze jest włączyć reset i zadbać o siebie. Miesiączka jest idealna do tego, żeby trochę zwolnić i zająć się sobą.

Należy dbać o żelazo i magnez w swojej diecie oraz pamiętać o odpowiedniej ilości snu i regeneracji. Dzięki czemu objawy bólów podczas miesiączki znikną, a humor będzie na wyższym poziomie.

Tekst powstał w ramach serii artykułów Kobiece ciało – co warto wiedzieć. Napisany został wspólnie z Wiktorią Oleniacz, która na swoim profilu Instagram (@healthytorie). Zachęcam do zaobserwowania Wiktorii, aby otrzymywać więcej treści dotyczących kobiecej menstruacji oraz zaburzeń odżywiania.

Co jeszcze uważasz za ważne podczas miesiączki? Masz swoje sprawdzone metody? 🙂 Dołącz do dyskusji poniżej, aby podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
45 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian Pomorcz
Adrian Pomorcz
19 listopada 2022 14:18

A co jeśli jesteśmy w drodze mamy dużo kilometrów przed sobą i ją boli?

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:09
Reply to  Adrian Pomorcz

Warto zrobić przerwę i żeby Twoja ukochana pochodziła chwilę albo niech masuje sobie brzuch i zrelaksuje. Ćwiczenia oddechowe są pomocne przy bólach menstruacyjnych

Wiki
Wiki
18 listopada 2022 23:02

Nie wiem jak picie wody ma mi pomóc w bólach chyba że brzuch rozboli bardziej i nie będę czuć bólu miesiączkowego. ha ha

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:11
Reply to  Wiki

Dla kobiet, które zapominają o piciu wody, a najlepiej właśnie ciepłej, a nie zimniej może pomóc przy bólach. Warto próbować wszystkiego i wiadomo, że woda sama nie podziała. Trzeba pójść do ginekologa i zobaczyć co sie dzieje

Weronika
Weronika
18 listopada 2022 09:23

przy niektorych pracach nie ma czasu na odpoczynek. Regeneracja przy pracy zdalnej i wlasnej firmie nie podziala

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:14
Reply to  Weronika

Sama mam pracę zdalną i własną firmę i nie zgodzę się z Tobą. Odpoczynek jest wskazany w szczególności, jak masz tyle na głowie. Musisz odpoczywać, żeby móc mieć siły na tyle zadań! Jeżeli nie masz czasu na odpoczynek to znaczy, że źle dysponujesz czasem i warto zagospodarować 15 minut dla siebie. Nie musi to być godzina. Dbaj o siebie kochana!

Bogna
Bogna
10 marca 2023 09:54

moja córeczka była przerażona pierwszą miesiączką. Bolało ją wstydzila się i nie chciała chodzić do szkoły to było dla mnie trudne.

Agata Cieślak
Agata Cieślak
16 grudnia 2022 19:15

U mnie najbardziej bóle odczuwa moja starsza córka. Helena czasem płacze mówiąc że nic jej nie pomaga. Bycie kobietą nie dla każdej z nas jest piękne.

Jan Tonowo
Jan Tonowo
16 grudnia 2022 14:12

Dobry tekst warty przeczytania. Podesłałem znajomemu który właśnie ma problem z rozmawianiem na ten temat z żoną.

Emil WolkoD
21 listopada 2022 20:09

Tę serie powinni przeczytać nauczyciele wdzwr zanim zaczną uczyć dzieci. Super!

Wiktoria Oleniacz
1 grudnia 2022 14:05
Reply to  Emil Wolko

Jak miło, no niestety lekcje wychowania w rodzinie nie wyglądają, tak jak powinny. Mam nadzieję, że to szybko się zmieni. Dziękuję za komentarz 🙂

beata
20 listopada 2022 17:30

Po pierwsze trzeba się zastanowić, skąd się bierze ta bolesna miesiączka. Dużo kobiet unika regularnych badań, badań cytologicznych, wizyt u ginekologa. Trudne miesiączki mogą być oznaką naprawdę poważnych problemów zdrowotnych – chociażby PCOS, rozwijającego się nowotworu szyjki macicy, torbieli jajnikowych…
Zanim sięgniecie drogie panie po tabliczkę czekolady polecam zrobić rachunek sumienia i odpowiedzieć na pytanie, kiedy ostatnio byłyście na przeglądzie podwozia.

PS
Odkąd przyjmuję antykoncepcję hormonalną skończyły się bolesne miesiączki. A bywało tak, że mdlałam z bólu.

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:06
Reply to  beata

To prawda, że bolesne miesiączki mogą być skutkiem czegoś poważniejszego lub mniej. Warto po prostu pójść do ginekologa i powiedzieć co się dzieje.

PS.

Pamiętaj o tym, że antykoncepcja powoduje gorsze przyswajanie żelaza z jedzenia. Zalecam regularne badania krwi 🙂

Darek M.
Darek M.
20 listopada 2022 13:42

Podesle dziewczynie na pewno bedzie pomocne bo czesto na to narzeka

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:07
Reply to  Darek M.

Super! Pozdrawiamy serdecznie!

Kamila Sołtysik
Kamila Sołtysik
20 listopada 2022 12:04

Czy znacie sposoby na zawroty głowy? Czy to może coś innego?

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:07

To zależy skąd się biorą… Jeżeli np. masz anemię to warto zadbać o źródła żelaza z diety. Zrób badania krwi i sprawdź poziom żelaza i ferrytyny

Oliwia
Oliwia
19 listopada 2022 16:44

Miewam czasem silniejsze bóle. Na pewno porady się przydadzą w przyszłości. Super artykuł!

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:08
Reply to  Oliwia

Dziękujemy bardzo 🙂

Mateusz
Mateusz
19 listopada 2022 11:21

Ciekawe porady dobrze wiedzieć gdy narzeczona będzie źle się czuć. Akurat w jej przypadku te bóle są trudniejsze i cięższe dla niej. Dzięki za artykuł!

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:10
Reply to  Mateusz

W takim razie warto żeby odwiedziła ginekologa albo fizjoterapeutkę, ponieważ fizjoterapia pomaga przy bardzo bolesnych miesiączkach 🙂

Zuzanna Nieszka
Zuzanna Nieszka
18 listopada 2022 11:59

Jestem naturystką i nudystką odpoczynek i dbanie o swoje ciało jest dla mnie codziennością

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:12

To świetnie. Dbanie o siebie jest obowiązkiem każdej z nas 🙂

Wiktoria Oleniacz
1 grudnia 2022 14:06

Dokładnie 🙂

Klaudia
Klaudia
18 listopada 2022 08:05

Często wymienione produkty pojawiają się w poradnikach także nic nowego

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:16
Reply to  Klaudia

Nie da się nic odkrywczego czasem napisać :). Lepiej, że są to rzeczy, które już ktoś wymienił niż nie. Po prostu trzeba się badać regularnie, uprawiać aktywność fizyczną dopasowaną do poziomu zawansowania i zainteresowań oraz odwiedzić fizjo. Nic nowego 😉

Elżbieta
Elżbieta
18 listopada 2022 07:42

Nie wim czy jestem w stanie włączyć do swojej diety te produkty 😛

Wiktoria Oleniacz
21 listopada 2022 15:16
Reply to  Elżbieta

Dlaczego nie wiesz? haha 🙂

Shopping Cart
45
0
Would love your thoughts, please comment.x