Unsplash.com

Choroba Alzheimera w oczach najbliższych

W jaki sposób objawia się choroba Alzheimera? Czy Alzheimer jest uleczalny i jak osoba starsza, która zachorowała, wpływa na najbliższych? Do czego są zdolne osoby chorujące na Alzheimera!

Opisane tu sytuacje, są tylko moimi spostrzeżeniami dla tych, którzy dopiero zauważyli u kogoś bliskiego początki choroby Alzheimera. Nie zawsze łatwo nam się pogodzić z faktem, iż ktoś bliski mógłby zachorować, ale to coraz częstsze. Choroba Alzheimera wpływa również na najbliższych.

O czym należy pamiętać przy chorym

Od jakiegoś czasu, mam okazję być świadkiem sytuacji, jakie dzieją się u bliskich mi przyjaciół. Wielokrotnie mogliśmy słyszeć o chorobie Alzheimera, natomiast nie zawsze mamy okazję dogłębnie wszystko zobaczyć na żywo. Gdy pierwszy raz spotkałem się z tą chorobą, byłem jeszcze chłopcem i niewiele rozumiałem, lecz musiałem uczyć się szybkiego reagowania.

Alzheimer szybko postępuje i doprowadza do nieprzewidywalnych zachowań. Pojawia się u osób starszych, wywołując w nich czasem skandaliczne odruchy, co stawia rodzinę w osłupienie, a niektóre reakcje chorych, wręcz odrzucają najbliższych.

Jak może objawiać się choroba

Osoba, która zachoruje na Alzheimera, z czasem zaczyna zachowywać się prawie jak dziecko. Każdy przypadek jest inny, natomiast zwykle osoby starsze, zachowują się jak dzieci. Różnica polega na tym, że szukają tematów do plotek lub mają niewytłumaczalne sensacje do opowiedzenia.

Przypadek, który miałem okazję obserwować, zaczął się od wymyślania sytuacji i ludzi. Najczęściej były to zmyślone osoby lub rzeczy, których nie było. Przykładowo starsza osoba zaczęła widzieć ogień, tudzież ludzi zaglądających po oknach. Opowieści brzmią naprawdę realistycznie, nawet jeśli nie mogłyby się wydarzyć od strony technicznej.

W tym przypadku w porę zareagowała rodzina. Niestety nic już nie było można zrobić. Leki nieco spowolniły objawy, dając czas na zastanowienie, jakie kroki należałoby podjąć, gdy będzie jeszcze gorzej. Niestety czarne scenariusze nadchodzą szybko i z nieprzewidywalnymi skutkami.

Za każdym razem, gdy bliscy odwiedzali chorego, słyszeli o różnych postaciach wchodzących do domu przez kaloryfer, o głosach lub sytuacjach, brzmiących jak scenariusze horroru lub osoby otumanionej lekami.

Jak postępować z osobą chorą na Alzheimera?

Moim zdaniem nie ma sprawdzonego sposobu. Należy uzbroić się w cierpliwość i być bardzo ostrożnym. Taka osoba może być niebezpieczna, uznać za intruza i nawet zaatakować nożem. O tym opowiem więcej za chwilę.

Najgorsze co wtedy można zrobić, to nie zabezpieczyć chorego. Przychodzi etap, w którym „starzec” wychodzi ze swojego domu, aby przykładowo wrócić do rodzinnego domu. Pamiętać może je z dzieciństwa lub nie poznawać swojego mieszkania. Bywa też, że takie osoby zaczynają poszukiwać dawno nieżyjących bliskich. Rzadko kiedy są w stanie trafić nawet na autobus.

Więcej możesz przeczytać na stronie Opieka nad Chorym, w artykule ,,Charakterystyka, objawy i leczenie choroby Alzheimera„.

Choroba Alzheimera dużo zmienia w życiu najbliższych. Wtedy należy być cierpliwym, wyrozumiałym, ale też nauczyć się wzorowo obserwować, co dzieje się wokół starszej osoby. Bywają sytuacje, że chory zaczyna się użalać nad sobą płakać, aby coś wymusić lub zwrócić na siebie uwagę. Wymyśla choroby, insynuuje wymiotowanie, ból głowy i inne objawy, albo szantażuje, że nie będzie jeść.

Wystarczy, aby chwilę chora porozmawiała z sąsiadką, której opowie wymyślane opowieści, a wtedy pozostaje tylko krok do problemów. Byłem kiedyś świadkiem, jak staruszek opowiadał, jak córka głodzi, a syn bije. W rzeczywistości najczęściej rodzina robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz opiekę. Starsze osoby tego mogą nie dostrzegać.

Choroba Alzheimera oczami dziecka

Gdy byłem mały, zachorowała moja babcia. Wszystkim nam było ciężko przyjąć ten fakt do świadomości. Jako dzieciak uznałem, że będę z Nią zwyczajnie rozmawiać. Słuchałem opowieści i dopytywałem o szczegóły. Czasem babcia nie wiedziała, dlaczego coś się według Niej wydarzyło.

Zwróciłem na to uwagę ojcu. Zaproponowałem, aby raz usiadł i wypytywał w taki sam sposób. Przybrał mądrą taktykę, a mianowicie gdy babcia uznała, że będzie spała gdzie indziej, wystarczyło przegnać niewidzialne dzieci z łóżka, żeby uznała je za puste i gotowe do położenia się.

Kiedy osoby chore na Alzheimera bywają niebezpieczne?

W przypadku, który miałem okazję obserwować u przyjaciół, doszło nawet do pożaru. Następnego dnia został pocięty fotel. Dlaczego starsza osoba go pocięła? Ponieważ wymyślone postacie nie chciały wyjść z domu.

Najbardziej szokujące są historie, gdy chory na Alzheimera nagle zaczyna krzyczeć, że ktoś wchodzi do pokoju, a jeszcze bardziej dezorientujące są sytuacje przyłapania na groźbach, gdy nikogo nie ma w pobliżu oprócz Was. Wtedy w odpowiedzi na pytanie ,,na kogo krzyczysz”, dostajemy odpowiedź typu, że jesteśmy nienormalni, skoro nic takiego nie było, a my się czepiamy.

Może dojść do tego, że przez cały tydzień możemy nawet nie zmusić krzykiem do jedzenia. Podejście rodziny wyglądało jak z dzieckiem typu – Nie róż, nie wolno, bo się poparzysz.

Czy jesteśmy w stanie rozpoznać objawy?

Niestety rodzina nie zawsze wie lub chce dopuścić do swojej świadomości, że bliska im osoba zaczyna chorować. Niedopuszczanie tego do swojej świadomości, tylko pogarsza sytuację, a chęć zlitowania się i pomocy, może przez osobę starszą, zostać w bardzo przykry sposób wykorzystane. Mam nadzieję, że powyższy post nieco zobrazował problem.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina Radziszewska
Paulina Radziszewska
31 maja 2019 09:26

Starość jest niewdzięczna. Ludzie całe życie poświęcali się ważnym sprawom, żeby na ostatnie lata życia zachowywać się w taki sposób? Bardzo słaba nagroda za życie i poświęcenia.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
31 maja 2019 17:03

Niestety masz rację. 🙁 Starsi ludzie nie zasłużyli na taki los, zważywszy ile im zawdzięczamy.

Shopping Cart
2
0
Would love your thoughts, please comment.x