Czy polski film Tomasza Sekielskiego przedstawia Kościół w złym świetle? Gdzie obejrzeć film o pedofilii Tomasza Sekielskiego? O czym jest ,,Tylko nie mów nikomu"? Dlaczego dokument Sekielskich o molestowaniu dużo uświadamia?

Postrzeganie Kościoła po filmie ,,Tylko nie mów nikomu”!

Czy polski film Tomasza Sekielskiego przedstawia Kościół w złym świetle? Gdzie obejrzeć film o pedofilii Tomasza Sekielskiego? O czym jest ,,Tylko nie mów nikomu”? Dlaczego dokument Sekielskich o molestowaniu dużo uświadamia?

Żyjemy w czasach, w których trzeba być szczególnie ostrożnym. Jeśli zdarzy się jakieś nieszczęście, trudno wygrać sprawę w sądzie. W skrócie – moim zdaniem przepisy bronią przestępców, a każdy z nas może stać się czyjąś ofiarą. Jak odnosi się do tego film ,,Tylko nie mów nikomu”?

Najbardziej bezbronne są niestety dzieci. Jak zapewne wiecie Tomasz Sekielski – dziennikarz telewizyjny, zrealizował dokument ,,Nie mów nikomu” i widząc Wasze zainteresowanie, chciałbym poruszyć z Wami ten temat.

Wypowiedzi na temat wiary

Gdy słyszę lub czytam opinie na temat Kościoła, głęboko zaczynam zastanawiać się nad wieloma aspektami. Bezpieczniej jest nie wchodzić z nikim w dyskusje w tej kwestii, ponieważ są osoby, którym trudno zaakceptować czyjeś zdanie, gdy ktoś ma coś do zarzucenia księżom. Staram się więc nie wypowiadać w tematach religii.

Dokument pokazuje molestowanie i pedofilię pod kątem kościoła, lecz chciałbym odnieść się do tematu pedofilii, a nie religii.

Moim zdaniem wiara jest jednym z najbardziej atakowanych tematów, jakie można poruszyć. Właściwie co byśmy nie powiedzieli, zawsze znajdzie się ktoś, kto usilnie będzie uświadamiał nam jak bardzo nasze przekonania są błędne.

Dokument Braci Sekielskich w mojej opinii nie obraża Kościoła, ani nie podważa autorytetu księży. Jedynie uświadamia, że nawet w kościele znajdą się osoby, które nie powinny tam trafić.

Celem zebranego materiału jest ukazanie uczuć pokrzywdzonych i tego jak wiele pedofilia odebrała ofiarom. Trudniej im odzyskać wewnętrzny spokój i znormalizowane postrzeganie świata. Koszmary, trudności w nawiązywaniu relacji z partnerami, strach i wyzwania jakie stoją za wygraniem spraw sądowych, nie mają końca.

Najbardziej oburzające dla mnie momenty? Gdy widać na przykładach, jak kościół wybacza księżom pedofilom i próbuje zataić sprawy w niektórych przypadkach. Jednakże nawet temu wątkowi, bardziej się przyjrzymy w dalszej części tekstu.

Czy dokument próbuje udowodnić winę Kościoła?

Osobiście oddzielam temat wiary od kościoła. Powodów jest wiele, m.in. uważam, że większość przykazań i podejścia do tematu wiary, wymyśliła sobie ludzkość.

Nie oskarżam Pana Boga za postępowanie księży, którzy dopuszczają się nieodpowiednich zachowań. Uważam, że w każdym miejscu znajdą się dobrzy i źli ludzie. Jesteśmy takimi stworzeniami, które lubią mieć rację, więc w tej kwestii za dużo sobie pozwoliliśmy.

Kilkoro księży, których miałem okazję poznać, przede wszystkim oceniają. Według mnie nie powinni mówić nam jak powinniśmy żyć i myśleć, a dla przykładu przytaczać słowa Biblii. Nie oznacza to, że z góry oceniam wszystkim. Kilkoro udających pseudo mentorów, nie wpłynęło na moją opinię.

Dlatego uważam, że film nie jest o Kościele i religii, tylko osobach, które pełniły obowiązki zwykle budzące zaufanie i je zwyczajnie wykorzystały.

Kolejnym powodem jest dziwne oburzenie, gdy ktoś wyraża własne zdanie w kwestii religii. Rozumiem, że jako ludzie od wieków wierzymy w różne bóstwa w zależności od np. pochodzenia. Tym bardziej tematy wiary są moim zdaniem jednym z największych tematów tabu.

Nic dziwnego, że dokument ,,Nie mów nikomu” reż. Tomasza Sekielskiego (2019), wzbudził tak wielkie emocje. Przyznam, że akurat tego rodzaju tematykę omijam szerokim łukiem.

Kilka osób pisało do mnie prywatnie, żeby porozmawiać o tej produkcji. Uznałem, że najlepszym miejscem będzie dyskusja pod tym artykułem.

O czym jest film ,,Tylko nie mów nikomu”

Zanim powiem więcej w kwestii filmu, chcę dodać, że jestem wdzięczny autorom, za zrealizowanie tej produkcji. Na pewno otworzy oczy na problem u wielu osób i sprawi, że będziemy bardziej czujni.

Produkcja została sfinansowana ze zbiórki na portalu Patronite.pl i była realizowana na podstawie historii ofiar, które zgłosiły się do autorów. Po publikacji dokumentu, spłynęły kolejne dowody, po czym autorzy potwierdzili kontynuację.

Dokument przedstawia wypowiedzi osób, które były ofiarami molestowania lub/i gwałtu przez księży. Bohaterzy filmu próbują sprostać przeszłości i stanąć z nią twarzą w twarz. To co dzieje się później, doprowadza do łez.

Ludzie, którzy wykorzystali swoje stanowisko

Pierwszą osobą, która opowiedziała swoją historię jest Pani Anna. Opowiada o strachu, który czuła przez dzieciństwo, gdy dotykanie i rzeczy o których trudno mówić, po prostu się działy.

Moment spotkania z oprawcą w Domu Księży Emerytów w Kielcach, po prostu zaskakuje. Odpowiedź kapłana, który odprawia jeszcze msze, nie tyle co mnie zaskoczył, ale po prostu osłabił i wywołał silne emocje. Nie wiem czy oglądanie tego fragmentu miało wydźwięk pozytywnych emocji…

Co jest najgorsze moim zdaniem?

Fakt, że emerytowany ksiądz uznał, że gdyby Pani Anna przybyła wcześniej, mógłby wynagrodzić krzywdę pieniędzmi i byłoby po sprawie. Ciekawy jestem ile osób myśli w takich kategoriach…

,,Jak jesteś nastolatkiem i robi to ksiądz, zastanawiasz się – może to są żarty po prostu…”?

Nie wiem czy złość przeważyła nad moim postrzeganiem materiału, ale w pewnym momencie zaczęło się robić naprawdę nie w porządku. W pierwszym momencie oprawca przyznał się i żałował. Później tłumaczył się pociągiem seksualnym, dodając, że z dwojga złego lepiej, iż nie podobają mu się chłopcy. Jeśli takie ma wytłumaczenie uważam, że ostrzejsze kary za złe podejście niczego nie zmienią.

Ostatecznie jestem w szoku, że ten ksiądz miał na tyle sumienia, że nie krył swoich czynów i przepraszał kilkukrotnie.

Gdy próbuje się zataić sprawy molestowania

Druga historia jest bardziej prawna niż mogłoby się wydawać. Ksiądz, który dostał dożywotni zakaz pracy z dziećmi, został odnaleziony gdy odprawiał mszę dla najmłodszych, aż dwa razy! Chociaż scena pokazuje jak kościół w pewnym sensie łamie prawo, z tego co zrozumiałem moment (na filmie), jest przykładem tylko dwóch parafii.

Parafie przyjmujące na rekolekcje tego księdza, naprawdę nie wiedzieli nic o żadnym zakazie i wyroku. Mimo wszystko automatycznie podjęli działania, żeby księdza o którym mowa, jak najszybciej odesłać.

Zaskoczyło mnie nagranie, gdy ten sam ksiądz, mówił do dzieci, że teraz uważa się księży za złych i takich, których należy ,,wyspowiadać i rozstrzelać”. W mojej opinii księża nie są źli. Część z nich na pewno nadużywa swojej „władzy”, gdy mniejsza część pozwala sobie na pouczanie, zamiast przytaczanie Słowa Bożego.

Mimo wszystko znaczna większość jest w porządku i nie mam zastrzeżeń. Dlatego gdy usłyszałem wypowiedziane słowa na nagraniu, zwyczajnie dało się odczuć, że najwidoczniej mówi o samym sobie. Wrzucanie wszystkich do jednego worka, byłoby w tym przypadku mocną przesadą.

Nie wszystkie sprawy sądowe przynoszą skutek?

Kolejnym bohaterem jest prawnik, który był molestowany przez przedstawiciela Kościoła, gdy miał 11 lat. Teraz zajmuje się sprawami kościelnymi i jak przyznaje, takie osoby nie są traktowane poważnie. Uznaje, że nie otrzymują obecnie odpowiedniego wsparcia oraz pomocy.

Jego żoną jest psycholog, która powiedziała mądre słowa. Stwierdziła, że nie wyobraża sobie, jak mogą czuć się ofiary, skoro po napisaniu o tym książki, była zwyczajnie zmęczona.

O czym opowiadają bohaterzy ,,Tylko nie mów nikomu”?

W przypadku księży jest trudniej nam sobie wyobrazić takie sytuacje. Według mnie materiał jest uniwersalny, ponieważ przedstawia konsekwencje pedofilii (nie tylko w kościele). Szczerze mówiąc, czy byliby to nauczyciele lub obcy ludzie na przystanku autobusowym, dziecko nie zawsze wyczuje co się dzieje. Podejrzewam, że nawet uświadamianie od najmłodszych lat, nie zawsze może pomóc. Dlaczego?

Uświadamianie dziecku jaki jest świat

Moja mama wyjaśniała mi, że ludzie są okropni, więc nie wolno z obcymi nigdzie wychodzić, a tym bardziej zbliżać się do obcego samochodu. Nawet zwracała uwagę, żeby mieć na uwadze innych ludzi wokół, gdy ktoś nas zaczepia, ponieważ może chcieć jedynie odwrócić naszą uwagę.

Jestem mamie wdzięczny za pilnowanie mnie. Spotkania do I Komunii Świętej, rozmawianie gdy zauważała strach i zły humor na mojej twarzy po powrocie ze szkoły, itd. Doskonale wiedziałem, że nawet gdy ktoś mnie brzydko nazwał w szkole, mama może o tym wiedzieć. Dzięki temu, w razie kłopotu, wyczułaby co jest na rzeczy i nie odpuściłaby tematu.

Wspominam o tym, żeby zwrócić uwagę na jeden fakt. Mówi się o zaufaniu do dzieci, ale czy to dla nich dobre? Jeśli są jakieś przygotowania do ważnych wydarzeń, jako rodzice bądźmy przy nich.

Wyjaśniajmy od najmłodszych lat, że jeśli s a pytane o dzień w przedszkolu czy szkole, to dlatego, że chcemy zweryfikować, czy wszystko w ich życiu jest w porządku.

Każdy z nas ma dostęp do bazy danych, z listą osób, które zostały oskarżone o molestowanie, gwałt czy inne tego typu czyny. Więcej na ten temat pisałem w artykule ,,Dane pedofilii z Twojego regionu„. Sprawdź!

Cały film ,,Tylko nie mów nikomu” Sekielskich

Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia filmu poniżej. Dostępna jest pełna wersja, z którą moim zdaniem każdy powinien się zapoznać. Apeluję o podejście do tematu z głową.

Nie oceniajmy wszystkich księży z pryzmatu kilku przykładów, które pojawiły się w dokumencie. W naszym kraju jest wielu duszpasterzy, którzy czynią dobro z powołania.

TYLKO NIE MÓW NIKOMU | dokument Tomasza Sekielskiego | 2019

Osoby, które zdecydowały się wziąć udział w realizacji dokumentu, opowiadają o utracie godności oraz tym jak pedofilia zniszczyła im życie. Wyznają, jak trudno odmówić zaproszenia od kogoś, kto jest traktowany jako przedstawiciel Pana Boga.

Pokazywane są kobiety, jednakże nie brakuje mężczyzn, którzy postanowili opowiedzieć o efektach postępowania pedofilii również w ich przypadku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o filmie, polecam relację na żywo ,,Bracia Sekielscy opowiadają o filmie„.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Oskar Szwabowski
Oskar Szwabowski
10 czerwca 2019 12:58

Myślę, że jednak problemem jest Kościół (oczywiście nie wiara). Instytucja ta chroni pedofilów. Widziałbym problem właśnie tutaj, w instytucji KK jako złej.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
18 czerwca 2019 09:30

Zależy jak na to patrzeć. W każdej instytucji można byłoby znaleźć nieprawidłowości. Pytanie tylko, czy wszyscy kryją…?

Paulina Radziszewska
Paulina Radziszewska
31 maja 2019 09:24

Po Twojej recenzji jeszcze bardziej chcę obejrzeć ten film. Cieszę się, że odważyłeś się o tym napisać. Uważam że warto mówić o podejściu do wiary i tym co myślimy o postępowaniu kościoła w niektórych kwestiach. Moim zdaniem masz bardzo zdrowe podejście do tematu.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
31 maja 2019 17:07

Nie byłem przekonany co do recenzji. Dopiero Zamknięta Lista przekonała mnie, że treść może wpłynąć na kilka osób. Kościół w niektórych kwestiach rzeczywiście za bardzo wsadza swój nos, a wspiera tych, których należy ukarać, i nie mam się za sędzie, ale nie potrzeba tu większej logiki, żeby wiedzieć, że molestowanie jest łamaniem prawa, czy wiara uważa to za godne wybaczenia lub nie.

Vademecum Mamy
Vademecum Mamy
27 maja 2019 21:36

O pedofilii w kościele mówiono i wiedziano już przed filmem, więc akurat film nic we mnie nie zmienił w tej kwestii. Kościół to dla mnie Bóg, nie księża, więc Kościoła się nie wyrzeknę.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
31 maja 2019 17:09
Reply to  Vademecum Mamy

Jeśli już ruszyliśmy z tym tematem, dodam tyle, że to co mówią księża, a jakie podejście mam do Pana Boga, to dwie różne rzeczy. Kazań nie traktuję poważnie, bo dla mnie osobiście brzmią jak kazanie pseudo mówców motywacyjnych.

Łukasz Pyrda
Łukasz Pyrda
27 maja 2019 19:39

Winą wynaturzen jest zła doktryna, celibat, wprowadzony przez Rzym w celu zabezpieczenia majątków po zmarłych proboszczach. Słowo Boże mówi że przywódca kościoła lokalnego (zboru,parafii) ma mieć Żonę i dzieci, ma dobrze zarządzać swoim domem, zanim zacznie zarządzać domem Bożym. Więc jest konkretna reguła i wytłumaczenie jej. Oczywiście celibat istnieje w Piśmie Świętym, ale na zasadzie ,,kto chce,, a nie nazasadzie musisz. Niewola i odwrócenie się od zasad Boga zawsze doprowadza do wynaturzen i tak się dzieje w przypadku Kościoła Rzymsko Katolickiego – odejście od Słowa Bożego przyniosło im efekt, im wyżej w hierarchii tym gorszy w skutkach.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
31 maja 2019 17:10
Reply to  Łukasz Pyrda

Nie słyszałem o tym, nie wiem jakie źródła cytujesz, więc się nie wypowiadam. Zasady na jakich jest zbudowany kościół jako instytucja, szczerze mówiąc nie obchodzi mnie. Dla mnie ważne, aby Kościół nikogo nie krzywdził, a gdy ktoś zrobi źle, nie próbował rozgrzeszać, tylko uświadamiać, że grzech jest grzechem.

Tony King
Tony King
27 maja 2019 17:14

Takie jest życie, pedofilia była i będzie. Ale dopiero zrobiło się głośno po tym filmie , gdzie tu logika ? Nie oglądałem tego filmu i raczej nie zamierzam… Pozdrawiam

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
31 maja 2019 17:12
Reply to  Tony King

O pedofilii w Kościele nie zrobiło się głośno po tym filmie. Od wielu lat słyszymy o tym, tylko wstydzono się mówić głośno na ten temat. Kościół pali książki o Harrym Potterze, a niektórzy wierzący wstawiają się za pedofilią? Jeśli religia miałaby kryzys, to na pewno nie przez wierzących, a osoby prowadzące parafie.

Marian Janusz Paździoch
Marian Janusz Paździoch
27 maja 2019 14:12

Jeżeli chodzi o Kościół to ujmę to tak: „nie w księdza wierz, ale w Kościół, nie szukaj podłych błahostek.” ~> https://youtu.be/YyJOSDpmVm8

I dwa. Tylko nie mów nikomu Kościele nic dobrego. ~> https://youtu.be/ngaTYKPkI4o

Wydaje mi się to tylko pretekstem. sama pedofilia jest sprzeczna z nauka Kościoła (co wcale nie jest takie oczywiste w innych religiach), jedyne co bulwersuje to krycie przez hierarchów.

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
31 maja 2019 17:12

Nie szukam podłych błahostek. Jeśli uważasz pedofilię za błahostkę, to gratuluję.

Dorota
Dorota
27 maja 2019 13:40

Molestowanie przez duchownych nie ma nic wspólnego z wiarą. Oni sami profanują wiarę, kościół a pretensje mają do poszkodowanych i wiernych. Gdyby trafiło to na krzywdę mojego dziecka, odnalazłabym gnoja na końcu świata, i odcięłabym osobiście…

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
27 maja 2019 17:03
Reply to  Dorota

Nie życzę żadnej matce, aby znalazła się w takiej sytuacji. Nie wiem sam jak mógłbym zachować się jako ojciec, gdyby ktoś nawet ruszył moje dziecko.

To jest okropne, że w dzisiejszym świecie, nasze dzieci są tak narażone. Wydaje mi się, że nasi pradziadkowie byli bardziej świadomi.

Przede wszystkim świadomość, że ludzie mogą dopaść i sami wytyczyć karę, było bardziej skuteczne, niż to co teraz znajdziemy w przepisach prawnych.

Dorota
Dorota
27 maja 2019 18:33

Nie miałabym litości, dla mnie to potwór nie człowiek, który wykorzystuje słabszych do swoich zboczeń. I żeby chociaż zamknęli w pudle, to nie, tylko przeniosą gdzie indziej :/// Nóż się w kieszeni otwiera :/

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
31 maja 2019 17:05
Reply to  Dorota

Twój ostatni argument jest niepodważalny. Rozumiem wybaczenie i potrzebę zrozumienia jaką powinien nieść Kościół, ale jeśli ktoś czuje pociąg seksualny do dzieci, powinien znać granicę, a nie czuć, że będzie mu to wybaczone.

Shopping Cart
16
0
Would love your thoughts, please comment.x