Unsplash.com

Jakie zalety ma tradycyjny telefon i które przepływające informacje w mediach społecznościowych zaśmiecają nasz czas? Jak wygląda życie bez urządzeń inteligentnych? Poznaj plusy i minusy mobilności!

Tym wpisem chciałbym zwrócić uwagę na problem, jakim są urządzenia mobilne. Przynoszą nam wiele korzyści, ułatwiają codzienne życie, ale posiadają także wiele wad o których warto pamiętać. Dlatego warto zrobić sobie przerwę i zastanowić się nad kilkoma zasadniczymi sprawami. Pytanie tylko czy dasz radę żyć tak jak opisałem poniżej?

Poniższy tekst powstał w ramach akcji ,,Życie w Sieci”, w której przybliżam dzielenie się swoim życiem poprzez Internet, a także zwracam uwagę na istotne działania sieci na nasze życie.

 

Na czym polega odpoczynek od technologii

Telefony które mają wszystkie potrzebne informacje, rozkłady autobusów, notatki, kalendarz oraz Internet z mnóstwem aplikacji, na co dzień ułatwia nam życie. Sam się zastanawiałem, jak to będzie gdy mój wypasiony gadget będzie musiał mnie zostawić. Nie chwaląc się, zrobiłem sobie test który zaliczyłem na najwyższą punktację! Dziś opowiem Ci dlaczego warto to zrobić!

Już parę miesięcy mój dotykowy telefon leżał w szafce, gdy ojciec zabrał go do naprawy. P niedługim czasie stwierdziłem, że z wersją Androida jaką miałem na tym urządzeniu, nie poszaleję. Zatem dostał go mój ojciec i był z tego co widziałem zadowolony.

 

Jak być w kontakcie, a nie korzystać z urządzenia?

Przeskoczyłem na bardziej standardową wersję czyli zwykły telefon z tradycyjną klawiaturą.
Zastanawiałem się jak to jest bez smartphone’a? Zadawałem sobie pytania: czy wytrzymam bez niego oraz na jak długo?

Wszyscy dookoła mówią o uzależnieniu od urządzeń, więc zależało mi zobaczyć jak to jest bez niego. Jak bardzo jestem uzależniony, czy będę czuł głód za nowoczesnym telefonem? Na jakiś czas gdy wychodziłem, odkładałem go, nie nosiłem do szkoły i zwykle zostawiałem wyłączony. Z czasem dotarło do mnie, że tablet mógłby go na jakiś czas zastąpić, ale to żaden tekst mojej wytrzymałości. Bez urządzeń typu telewizor i telefon przetrwałem półtorej miesiąca i podejrzewam, że teraz także byłbym w stanie.

 

Jakie zalety ma tradycyjny telefon

Niedługo później życie samo mnie sprawdziło, ponieważ również tablet szlak trafił. Zostałem z tradycyjnym telefonem, który okazał się mieć znacznie więcej plusów od smartphona!

Telefon z nawigacją, aplikacjami również do serwisów społecznościowych, czy tysiącem utworów muzycznych, przynajmniej w moim przypadku, odebrało kilka ważnych dla mnie sytuacji. Gdy wychodzę z domu mam okazję obserwować co dookoła mnie się dzieje, a gdy chcę cokolwiek sfotografować to zawszę mogę wziąć aparat.
Rzeczywiście mógłbym mieć wspomniany aparat, mp3 oraz dostęp do internetu w jednej kieszeni, ale prawda jest taka, że to naprawdę uzależnia. Taki tradycyjny stary telefon ma wiele zalet.

 

1. Bateria trzyma nawet ponad tydzień, a smartphone co najmniej dwa dni.


2. Wychodząc z domu kieruję się już myśleniem, a nie tym co mi podpowie ekran.


3. Nie zastanawiam się jakie bzdury napisać w internecie gdy nie mam co robić, tylko spędzam czas na czymś co ma więcej sensu. Rozmyślanie nie jest złym zajęciem.


4. Nie martwię się, że coś stracę, w takim zwykłym telefonie nic nie ma.


5. Nie mam problemu z poruszaniem się na mieście, czy poza nim. Po prostu ruszam na żywioł, z przygodami, odważnie ryzykuję aby po prostu więcej zobaczyć i przeżyć niż kierować się wyznaczonymi trasami.

Taki telefon służy w sumie tylko do dzwonienia. Gierki takie jak Snake czy krzyżówki, są stylowym powrotem do przeszłości i przyjemną ciekawostką. Naprawdę mamy więcej czasu i możliwości zastanowienia się nad ważnymi sprawami, niż wpatrywania się jak zombie w ekran.

 

Zalety życia bez komputera?

Życie bez komputera nie wygląda może lepiej, ale zwraca uwagę na kilka faktów które powinny mieć na uwadzę. W pierwszej kolejności nawet nie wiesz ile czasu odbiera tygodniowo spędzanie „kilku chwil” w przeglądarce czy social-mediach.

Jeżeli zostawisz komputer na kilka dni i na żadnym urządzeniu nie będziesz sprawdzać powiadomień, zdziwisz się ile tego jest. Tak naprawdę są to informacje o powiadomieniach, kto co kliknął i jaki wpis kiedy napisał. Strata czasu!

Uczysz się dzięki temu czegoś? Zrobisz coś z tymi danymi? Tracisz na tym czas. Jeszcze na e-mail przychodzą być może ważne informacje, czasem jakiś dokument. Na komunikatorze znajomy czy ktoś z rodziny się odezwie, ale z drugiej strony tego śmiecia w powiadomieniach jest multum, na głównej osi jeszcze więcej.

Nie będę wspominać ile czasu tracimy na grach. Można w tym czasie robić wiele kreatywnych i rozwojowych rzeczy. Nie będę wciskać czytania książek, ale to jest równie wartościowe jakbyśmy wykonywali własne modele samolotów, naprawili samochody czy pomogli babci z przeciekającym dachem.

Kończąc ujmę to w następujący sposób. Jeżeli bym teraz miał wrócić do nowoczesnego telefonu, to bym się nie zawahał. Natomiast jeżeli go nie ma, to nie zamierzam szukać na siłę powodu, aby tracić czas na jakimkolwiek urządzeniu, jeżeli nie widzę powodu go włączać.

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.