Jak wygląda życie oczami dziecka i o czym zapominają rodzice? Podróż po dzieciństwie i opowieść o dorastaniu! Zezia i jej świat w czterech częściach!

Zezia: Świat według dzieci oczami Agnieszki Chylińskiej

Jak wygląda życie oczami dziecka i o czym zapominają rodzice? Podróż po dzieciństwie i opowieść o dorastaniu! Zezia i jej świat w czterech częściach!

Z pewnością zastanawiacie się, dlaczego piszę dla Was o książkach dla dzieci? Nie tylko jestem wielkim fanem autorki, za dystans do siebie samej, poczucie humoru i oryginalny głos. Literackie dzieło Agnieszki Chylińskiej oceniam za wydanie, a przede wszystkim treść. Czego nauczymy się czytając o Zezi?

Książki, które spodobają się nie tylko dzieciom

Wydawać by się mogło, że seria o Zezi, skierowana jest wyłącznie do dzieci. Chociaż książki opowiadają o trudnych momentach dorastania, znajdziemy fragmenty, które wielokrotnie zaskoczą dzieci, jak również rodziców. Pierwszą część przeczytałem, mając 17 lat razem z bratem, śmiejąc się przez kilka minut.

Agnieszka Chylińska napisała o małej dziewczynce i wszystkim, co się wokół niej dzieje. Opowiada o tym, co zwracało uwagę młodą bohaterkę od najmłodszych lat. Książki prowadzą po naszych najgłębszych marzeniach, zwracając uwagę na pytania i rozterki małych ludzi. Chętnie czytałem kolejne strony, zupełnie zapominając, kim jest autor. Ze względu na formę, w jakiej napisane są książki, poznajemy tę subtelną stronę Agnieszki Chylińskiej.

Opisane wydarzenia, przypominają nam nasze osobiste przemyślenia, wspomnienia czy zabawy z dziecięcych lat. Odrywamy się od codzienności, pracy, szkoły, osobistych problemów, poznając świat na nowo z Zezią. Gdybym miał czytać na dobranoc małemu człowiekowi, z pewnością wybrałbym książki Agnieszki.

Pierwsza część książki ,,Zezia i Giler”

Ogromne zaskoczenie! Fani czekają na płytę, program ,,Mam Talent” wciąż zaskakuje, a wtedy pojawia się zapowiedź pierwszej części serii książek, które wciągają na ładnych parę godzin.

Zezia jest małą dziewczynką, która obserwuje świat dorosłych. W tej części poznajemy powody, dlaczego Zuzia została nazwana Zezią, a jej młodszy brat Czarek Gillerem. Nasza mała bohaterka przygotowuje się do I Komunii Świętej. W międzyczasie poznajemy sąsiadów rodziny Zezik oraz punkt widzenia dziewczynki.

Dzięki książce rodzice mogą zrozumieć, jak dzieci postrzegają „potwory z szafy”, lub w jaki sposób pojmują świat dorosłych. Książka przypomina o zabawach, różnych domowych obowiązkach, z dawnych lat. Przywołuje również takie elementy jak np. gazowe podgrzewacze wody.

Nowy członek rodziny w ,,Zezia, Giller i Oczak”!

W drugiej części, rodzina Zezik postanawia się wyprowadzić z kamienicy. Powodem jest zmiana, która czeka rodzinę, a mianowicie na świat przychodzi Franek.

Zezi zdarza się nabroić, ale też zauważa coraz więcej, a przy tym jeszcze więcej zaczyna rozumieć. Dziecięca nieporadność przestaje być odpuszczana, a do tego czas poradzić sobie z pojawieniem się nowych wyzwań.

Nieco starsza Zezia, zaczyna zauważać jak wiele zmian i chaosu wprowadza dziecko do domu. Musi poradzić sobie z faktem, że jest najstarsza w rodzeństwie, a rodzice muszą poświęcać więcej czasu nowemu bratu.

Nowe przygody i jeszcze więcej zaskakujących momentów dla całej rodziny, która sięgnie po tę lekturę.

,,Zezia i wszystkie problemy świata”

Nasza ukochana bohaterka zaczyna coraz więcej zauważać. Powoli Zezia staje się Zuzanną. Musi sprostać pierwszym kompleksom, gdy zauważa talenty rówieśników. Pojawia się propozycja wzięcia udziału w turnieju i kolejne oczekiwania wobec siebie samej.

Piękna opowieść o nauce radzenia sobie z porażkami i emocjami. Powoli poznajemy drogę, jaką Zuzia wybierze w przyszłości. Najgorszym dla Zezi problemem, jest zbliżający się rozwód rodziców. Jak 11-letnia dziewczyna poradzi sobie z coraz trudniejszą sytuacją pomiędzy rodzicami?

,,Zezia, miłość i bunt na statku”

Czwarta część książki jest ogromnym zaskoczeniem, ponieważ pojawia się dokładnie w 25-lecie artystyczne Agnieszki Chylińskiej! Kolejna część serii jest niespodzianką dla fanów.

Zuzanna przestaje być Zezią. Zauważa zmiany w swoim ciele, poznaje chłopaka i jest coraz bardziej rozkojarzona. Targają nią emocje, a przy tym czuje, że nie jest najważniejsza dla swojego chłopaka.

Przestaje radzić sobie w szkole, nie rozumie obecnego samopoczucie i szczerze mówiąc, nie ma z kim o tym porozmawiać. Pewnego dnia w szkole dochodzi do zamieszek, a zwykle grzeczna Zuzanna, robi coś, co wszystko zmienia.

Pojawia się chłopak, który bierze udział w bójce, a nasza bohaterka pomaga uciec mu przed policją. Myślenie o tajemniczym chłopaku nie daje jej spokoju, a czternastoletnia dziewczyna zaczyna stawać się kobietą.

Jeśli miałbym coś powiedzieć w tym kontekście, bardzo nie lubię, gdy w książkach dla dzieci porusza się tego rodzaju tematykę. Uważam, że na wszystko przyjdzie czas i nie powinno odbierać się maluchom dzieciństwa.

Agnieszka Chylińska w czwartej części, stanowczo, ale subtelnie wprowadza najmłodszych w świat seksualności, opowiadając o zmianach w ciele. Bardzo niewinna seria dojrzewa razem z naszą bohaterką. Przestaje być „tylko książką dla dzieci”, zaczynając przeobrażać się w miniporadnik po dojrzewaniu.

Dla rodziców czwarta część książki jest mocnym przygotowaniem do okresu dojrzewania ich maluchów. Zezia zaczyna być pokazywana na ilustracjach jako kobieta, a jej koleżanki jako mniej lub bardziej dojrzałe osoby.

Dlaczego książki z serii ,,Zezi” są uniwersalne?

Jeśli ktoś się zastanawia, czy książki napisane przez Agnieszkę Chylińską, są odpowiednie dla dzieci, mogę potwierdzić, że można śmiało je zakupić najmłodszym, jak również starszym dzieciom. Nie doszukamy się żadnych nieodpowiednich treści.

Książki pokazują postrzeganie dziecięcego świata, jakby autorka dojrzałymi słowami opisywała myślenie, postrzeganie otoczenia i uczucia, które są w głowie dzieci.

Chociaż Agnieszka jest dojrzałą kobietą i przede wszystkim matką trójki dzieci, na swoich koncertach nie zapomina o młodych słuchaczach. Nikt inny w Polsce, nie rozumie tak młodych ludzi, jak Ona. Muzyka jest nowoczesna, krzykliwa i często zbuntowana. Mocno wskazuje na to album ,,Pink Punk” (2018). Nagrana całkowicie z myślą o osobach, wchodzących w młodą dorosłość.

Wracając do książek z serii o Zezi, wspomina ciekawe zabawy i pomysły na spędzenie czasu z najmłodszymi, Większość z nich nie przyszłyby mi nigdy do głowy. Ilustracje są niezwykle proste i współgrają z łatwą do czytania czcionką.

Każdy ma swój gust, dlatego chłopcy uwielbiający superbohaterów lub dziewczynki niechcące słyszeć o niczym innym jak wróżki czy innego rodzaju fantasy, niech posłuchają w internecie fragmentu audiobooka, aby wyrobić własne zdanie.

Agnieszka Chylińska – czyta fragment swojej książki „Zezia, Giler i Oczak”

Z pewnością jest mnóstwo rozdziałów, mających duże szanse zostać polubione nawet przez wybrednych czytelników. Książki w delikatny sposób uświadamiają dzieci, że mogą zostać zrozumiane, a rodzice poznać punkt widzenia swoich pociech. Co jest najlepsze w tej serii? Jeśli rodzic ma dziecko ok. 8 roku życia i chce więcej uświadamiać o życiu, te książki dużo mogą ułatwić. Warto dodać!

Jeśli rodzic bez spinania się czytałby swojemu dziecku te książki, na pewno uświadomi małemu człowiekowi, że może zaufać swoim rodzicom. Zapewne podczas czytania maluch miałby wiele pytań, które sprowokują rozmowę.

Co z ,,Labiryntem Lukrecji”?

Przy okazji warto wspomnieć o oddzielnej historii. Tę książkę odłożyłem na dłużej i wróciłem po kilku miesiącach od zakupu. Chociaż moim zdaniem nie powtórzyła sukcesu Zezi, warto zwrócić uwagę na tę książkę.

Agnieszka pokazuje w tej książce świat dziecka, które jest bardziej zamknięte w sobie. Dziewczynki wracającej po szkole do domu, próbującej zwrócić uwagę ojca. To nieco mroczniejsza lektura, w której dom głównej bohaterki, kojarzy się ze strasznym pałacem.

Bohaterka udowadnia, że dzieci chcą być słuchane i liczyć się w świecie dorosłych. Gdy zostaje przewrócona przez bandytę, oczekuje od dorosłych uwagi i potraktowania poważnie. Niestety nikogo nie obchodzi, co widziała mała Lukrecja.

Wtedy postanawia przestać mówić i nagle wszyscy się zaczynają nią interesować, więc Lukrecja zaczyna znaczyć więcej. W snach trafia do labiryntu prowadzącego ją przez szereg zagadek.

Jeżeli chodzi o sam pomysł na książkę, potencjał nie został wykorzystany. Dlatego Zezia stała się przebojem, ponieważ nie brakuje zaskoczeń i zwrotów akcji. W porównaniu do ,,Labiryntu Lukrecji”, Zezię czyta się inaczej, ze względu na bardziej rzeczywiste i poważniej przedstawione sytuacje.

,,Labirynt Lukrecji” w tym porównaniu jest po prostu bajeczką z morałem, czyli czymś dla dużo młodszych dzieci, co lubią mroczne opowiastki i tajemnice.

Jakie wady mają książki o Zezi?

Być może następne części mogłyby się przejeść, jednakże z każdą kolejną częścią Zezia dorasta, a my poznajemy kolejne trudne etapy dojrzewania. Jej postrzeganie świata się zmienia, a do tego boryka z przeróżnymi wyzwaniami. To wszystko pozwala czytelnikowi dorastać razem z główną bohaterką i jej rodzinnymi dylematami.

Sam osobiście uważam książki za warte zakupu. Przyjemność z czytania odniosą dzieci, jak również rodzice.

Jaką autorką jest Agnieszka Chylińska?

Jeszcze kilka słów do osób, które lubią Agnieszkę Chylińską. Swego czasu bardzo dużo słuchałem utworów wykonywanych za czasów legendarnej grupy rockowej O.N.A. Albumy ,,Winna” czy ,,Modern Rocking”.

Zaskoczeniem jest, że rockowa wokalistka zaczyna brnąć w kierunku muzyki elektronicznej i pop. Koniec końców pisze coś takiego! Sztos powiązany z niedowierzaniem. To jest prawdziwy rock’n’roll!

Po premierze ,,Pink Punk” można śmiało powiedzieć, że jest artystką jak żadna inna! Rozumie młodych ludzi, ma dystans do siebie i potrafi zaszaleć. Książki dla dzieci są przemyślane, napisane w fantastyczny sposób i pięknie wydane. Osobiście nie żałuję czasu, poświęconego na serię o Zezi.

Więcej o autorce i przeczytasz w artykule ,,Wszystkie odsłony Agnieszki Chylińskiej? – twórczość i metamorfozy„!

https://www.instagram.com/p/Bx-M0qzoQpR/

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Jestor
11 czerwca 2018 14:58

Chylińska pisała książki dla dzieci? Bałbym się zaryzykować daniem tego do czytania dzieciom.

Rox Mummy Model
11 kwietnia 2016 15:09

Ale fajnie! Zastanawiałam się nad tą serią, a Twoja recenzja ostatecznie mnie przekonała, bo to bardzo ważne aby czytać dzieciom i czerpać z tego przyjemność – super!

Paciajka
10 kwietnia 2016 13:58

Książki nie mają ograniczeń wiekowych! To oznacza, że książkę dla dzieci mogą czytać nawet dorośli i na odwrót. Pozdrawiam 🙂
http://paciajeczka.blogspot.com/

Anonimowy
Anonimowy
11 kwietnia 2017 16:56
Reply to  Paciajka

Skad ze, przeciez kamasutra tez jest dla malych dzieci. Zadnych ograniczen 🙂

Shopping Cart
9
0
Would love your thoughts, please comment.x