Kiedy należy oceniać ludzi zero-jedynkowo? Kiedy bycie zero-jedynkowym szkodzi? Zero-jedynkowe podejście do życia w praktyce!

Zero-jedynkowe podejście do życia – czy to źle?

Kiedy należy oceniać ludzi zero-jedynkowo? Kiedy bycie zero-jedynkowym szkodzi? Zero-jedynkowe podejście do życia w praktyce!

Nasze zadowolenie z życia w wielu przypadkach zależy od tego, jak do niego podchodzimy. Dziś chciałbym porozmawiać z Wami o tym, kiedy dobrze mieć zero-jedynkowe podejście, a kiedy nie powinniśmy sugerować się tym tokiem myślenia? Zanim podyskutujemy o tym, jak zero-jedynkowe podejście do życia wpływa na nas samych i nasze otoczenie, zachęcam do przeczytania poniższego tekstu.

Kiedy zero-jedynkowe podejście do życia jest złe?

Niestety wielu z nas widzi świat zero-jedynkowo, a w taki sposób nie powinno się podchodzić do życia. Powodów jest kilka. Przede wszystkim często nie znamy kulis danego problemu lub sytuacji. Łatwo nam powierzchownie ocenić sprawę, nie mając świadomości, jaką krzywdę tym wyrządzamy. Dziś krzywdą nie jest rana, z której płynie krew, a smutek, który sprawiamy, rzucając bezpodstawne oskarżenia lub z pozoru „zwykłe” komentarze. Takie podejście można też nazywać powierzchownym myśleniem, ale chciałbym przedstawić, gdzie jeszcze pojawia się zero-jedynkowe myślenie .

To podejście jest złe, ponieważ przykładowo można uznać rodzica za złego, ponieważ jednorazowo podniósł głos na swoje dziecko. Tym samym sposobem często słyszę, że osoby starsze są z niczego niezadowolonymi sknerami, ponieważ część z nich oczekuje szacunku, nie mając go do innych. Nie wszyscy starsi ludzie są upierdliwi lub chamscy, czego osoba myśląca zero-jedynkowo, może nie zrozumieć.

Zalety bycia zero-jedynkowym?

Zarówno kobiety i mężczyźni myślą zero-jedynkowo, co ma również dobre rezultaty. Zero-jedynkowe podejście do życia sprawdza się, gdy z różnych powodów jesteśmy ostrożniejsi. Przykładowo, gdy ktoś nas zranił, a my przy następnej sytuacji jesteśmy ostrożniejsi. Wtedy zero-jedynkowo uważamy, że skoro jedna kobieta nas skrzywdziła w kwestii zaufania, przy kolejnej okazji, nie powierzamy ważniejszych spraw lub takich, które są intymne. To szkodzi budowaniu związku, ale przy tym druga połówka powoli do nas dociera.

Zero-jedynkowe podejście do życia sprawdza się również w pracy, gdy mamy schemat działania, a nasze podejście idzie z tym w parze. Jeśli znamy wytyczne i mamy zero-jedynkowe podejście w swojej pracy, nie będziemy szukali nowych rozwiązań. Oczywiście zero-jedynkowo potrafią również myśleć osoby kreatywne. Zerojedynkowość ma swoje zalety również w informatyce. Gdy coś nie działa, jest wiele rozwiązań, ale jedno prawdziwe. Rzadko się zdarza, że pogłaskanie komputera sprawi, że zacznie działać. Oczywiście żartuję, ale mam nadzieję, że rozumiesz, co mam na myśli.

Zero-jedynkowe podejście w praktyce!

Bycie zero-jedynkowym nie jest złe, jeśli umiejętnie wiemy, do których sytuacji możemy podchodzić zero-jedynkowo. Jeśli w związku nie jesteśmy zero-jedynkowi, ale czujemy, że w taki sposób należy podejść do określonej osoby, ponieważ nie budzi naszego zaufania, prawdopodobnie podświadomie czujemy jakiegoś rodzaju zagrożenie.

Czy zatem warto być osobą myślącą zero-jedynkową? Tak, pod warunkiem, że wie się, kiedy powinno się traktować innych zero-jedynkowo, a kogo dopuścić do siebie. Nie wszyscy są wobec nas źli, aczkolwiek nie powinniśmy bezgranicznie ufać wszystkim. Zwłaszcza gdy intuicja podpowiada nam, że coś tu nie gra i lepiej się wycofać. Czasem intuicja zawodzi zarówno kobiety, jak i mężczyzn, ale najczęściej podpowiada słusznie, na podstawie dotychczasowe doświadczenia.

Znasz inne przykłady, w których zero-jedynkowe podejście do życia jest dobre, a w których złe? 🙂 Dołącz do dyskusji poniżej.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
28 października 2023 00:04

Dla mnie zero-jedynkowe podejście do życia to nic innego jak szacunek do siebie! Dbanie o własną autonomię nie ma nic wspólnego z introwertyzmem! Jest to forma stylu życia wzbogacona o zasady którymi się kierujemy w kontaktach z innymi. Ta forma daje nam przestrzeń i chroni nas przed toksycznymi ludźmi! Osoby dla których świat jest albo czarny albo biały są jak roboty które traktują wszystko szablonowo! Umysł człowieka jest tak skomplikowanym tworem że nie ma dla niego uniwersalnej rady! Dlatego każda osobę należy traktować indywidualnie z zachowaniem odpowiedniego dystansu

Królowa Karo
21 sierpnia 2022 19:55

Hmm… a co ma zero-jedynkowe podejście z rzucaniem bezpodstawnych oskarżeń? Dla mnie czarne jest czarne, białe jest białe, ale nikogo nie oskarżam bezpodstawnie…

Emil WolkoD
19 sierpnia 2022 11:09

Nie potrafię tak patrzeć na świat. Każdy jest inny i to o nim świadczy jeśli zachowuje się źle Zero-jedynkowo czasem trzeba myśleć bo kurde, są sytuacje w których inaczej nie będziemy w stanie zareagować. Sytuacje nas zmuszają do niektórych rzeczy. Pozdro!

Wojtek Sala
Wojtek Sala
19 sierpnia 2022 10:42

Nie otaczam sie ludzmi ktorzy mysla w taki sposob bardzo krzywdzacy wobec innych. Nikt nie chcialby byc tak potraktowany w zero-jedynkowy sposob wiec unikam ludzi ktorych podejrzewam o takie zachowanie. Chociaz zgadzam sie z tym co napisales o okreslonych sytuacjach nie chce byc oceniany i musiec dostosowywac sie do innych ktorzy oprocz oceniania innych nie robia nic innego.

Blog Ozonee
27 sierpnia 2022 18:48

Dla mnie też to trudne. Nic nie jest czarno-białe, świat ma wiele odcieni szarości. Ale przy tym trzeba pamiętać, że ludzie mają różne pobudki, startują z różnych miejsc, mają różne poglądy… Nie jestem pewien, czy da się żyć w pełni zerojedynkowo 🙂

Najlepsze dla dziecka
Najlepsze dla dziecka
21 sierpnia 2022 21:13

Najlepsze podejście do życia to takie, kiedy wiemy, gdzie zmierzamy

Aga
Aga
19 sierpnia 2022 13:22

Nie mam zdania na ten temat niech każdy myśli jak chce, ważne żeby nikomu nie robił przykrości. Pozdrawiam!

Wiki
Wiki
19 sierpnia 2022 08:22

Ludzie myśla zero jedynkowo wobec ludzi i swoich decyzji. Czasem to pomaga w podejmowaniu decyzji ale często sprowadza na manowce

Shopping Cart
16
0
Would love your thoughts, please comment.x