Co wiąże się z zatrudnieniem młodego pracownika? Jakie podejście mają dzisiejsi pracownicy? Dołącz do dyskusji!
Młode pokolenie wchodzące na rynek pracy zmienia dynamikę i strukturę wielu firm. Zatrudniając młodą osobę w swojej firmie, wielu pracodawców spotyka się z niezrozumianymi dla nich zachowaniami oraz podejściem. Jakie są przyczyny takiego zachowania? W jaki sposób pracodawcy mogą dostosować się do tych zmian? Skąd obojętność i większa presja na pracodawcach ze strony młodych osób na rynku pracy? Dołącz do dyskusji pod poniższym tekstem.
Współczesne wyzwania młodego pokolenia
Doświadczając negatywnych sytuacji, związanymi z zatrudnieniem młodych ludzi do pracy, często nie chcą ryzykować umową o pracę czy nawet daniem szansy na okresie próbnym. Współcześni młodzi ludzie mają inne priorytety i oczekiwania wobec pracy niż ich starsi koledzy. Często się zniechęcają, odchodzą z pracy, wybrzydzają i poszukują większej swobody w podejmowaniu decyzji, godzinach pracy oraz miejscu pracy.
Młode pokolenie, często określane jako millenialsi i pokolenie Z, przywiązuje dużą wagę do wartości takich jak równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, samorealizacja oraz autonomia w pracy. Tradycyjny model pracy, oparty na sztywnych godzinach pracy i hierarchicznym zarządzaniu, często nie spełnia ich oczekiwań.
Dla młodych ludzi praca to nie tylko źródło dochodu, ale również miejsce, gdzie mogą się rozwijać, realizować swoje pasje i angażować się w meaningful activities. Chcą czuć, że ich praca ma znaczenie i przyczynia się do większego dobra. Dlatego też coraz częściej wybierają pracodawców, którzy oferują elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej oraz otwartą i wspierającą kulturę organizacyjną.
Książka o przekuwaniu pasji w pieniądze i spełnienie
Technologia i praca zdalna
Wzrost znaczenia technologii i praca zdalna zmieniają sposób, w jaki młodzi ludzie postrzegają pracę. Chociaż epidemia COVID-19 oraz związana z nią 2-letnia kwarantanna, przyniosła wiele strat, dała nadzieję młodym ludziom, że firmy pójdą naprzód, tworząc stanowiska zdalne. Nowoczesne narzędzia komunikacji i współpracy online pozwalają na wykonywanie pracy z dowolnego miejsca na świecie, czego wielu pracodawców nie bierze pod uwagę. Młode pokolenie ceni sobie tę swobodę i oczekuje, że pracodawcy będą elastyczni w kwestii lokalizacji pracy.
Praca zdalna nie tylko daje możliwość lepszej organizacji czasu, ale również pozwala na unikanie długich dojazdów, co przekłada się na większą satysfakcję z życia, więcej czasu dla siebie i osobistych celów, ponieważ praca to nie wszystko. Młodzi ludzie, mając dostęp do globalnego rynku pracy, są bardziej skłonni do zmiany pracy, jeśli nie spełnia ona ich oczekiwań. Dlatego też firmy muszą dostosować się do tych nowych realiów, oferując elastyczne warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego.
Czytaj również >>> Jak pracować wydajniej i spokojniej!
Niezadowolenie z warunków pracy
Jednym z głównych powodów, dla których młodzi ludzie szybko się zniechęcają i zmieniają pracę, jest niezadowolenie z warunków pracy. Niska płaca, brak perspektyw na awans, nieprzyjazna atmosfera w miejscu pracy czy brak wsparcia ze strony przełożonych to czynniki, które mogą prowadzić do frustracji i wypalenia zawodowego. Często wieloletni pracodawcy, tz. prywaciarze i przełożeni często współpracujący z coraz to nowymi osobami pod sobą, nie szanują rąk do pracy. Zatem według mnie mobbing, brak szacunku oraz negatywne podejście, odbijają się na zdrowiu psychicznym młodego pokolenia w miejscach pracy.
Młode pokolenie oczekuje większej autonomii w pracy oraz możliwości ciągłego rozwoju. Sztywne struktury organizacyjne i brak możliwości podejmowania decyzji mogą być demotywujące. Młodzi ludzie chcą mieć wpływ na to, co robią, i chcą widzieć, że ich praca ma znaczenie. Brak możliwości rozwoju zawodowego, szkoleń czy awansów może prowadzić do szybkiego zniechęcenia i poszukiwania nowych, lepszych możliwości.
Kultura organizacyjna
Kultura organizacyjna ma ogromne znaczenie dla młodych ludzi. Cenią oni firmy, które promują otwartość, współpracę i wzajemny szacunek. Firmy, które stosują autorytarny styl zarządzania, gdzie pracownicy są traktowani jedynie jako zasoby do wykorzystania, mogą spotkać się z wysokim poziomem rotacji pracowników. Młode pokolenie poszukuje miejsc pracy, gdzie ich głos jest słyszany, a ich potrzeby są respektowane.
Pracodawcy muszą zrozumieć, że elastyczność w godzinach i miejscu pracy jest kluczowa dla młodych ludzi. Oferowanie możliwości pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy oraz opcji pracy na pół etatu czy w formie projektów może przyciągnąć i zatrzymać młodych talentów. Ważne jest również budowanie kultury zaufania, gdzie pracownicy czują się odpowiedzialni za swoje zadania i mają swobodę w ich wykonywaniu.
Młode pokolenie ceni sobie możliwość rozwoju zawodowego. Pracodawcy powinni inwestować w szkolenia, programy mentoringowe oraz możliwości awansu. Regularne feedbacki, jasno określone ścieżki kariery oraz wsparcie w realizacji celów zawodowych mogą zwiększyć zaangażowanie i lojalność młodych pracowników.
Tworzenie przyjaznej kultury organizacyjnej
Kultura organizacyjna oparta na otwartości, współpracy i wzajemnym szacunku jest kluczowa dla przyciągania i zatrzymywania młodych talentów. Pracodawcy powinni promować wartości, takie jak inkluzywność, różnorodność i równouprawnienie. Regularne spotkania zespołowe, dni integracyjne oraz wspólne inicjatywy mogą budować silne więzi między pracownikami i tworzyć pozytywną atmosferę w miejscu pracy.
Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a młode pokolenie odgrywa kluczową rolę w tych zmianach. Firmy, które będą umieć dostosować się do ich oczekiwań i wartości, zyskają lojalnych i zaangażowanych pracowników. Elastyczność, zaufanie, inwestowanie w rozwój oraz przyjazna kultura organizacyjna to fundamenty, na których można budować przyszłość z młodymi talentami.
Presja i wpływ bliskich
Również presja jest ogromna. Szukasz pracy, rodzice stoją nad głową patrząc na ręce czy na pewno czegoś szukasz. Tracisz nadzieję na jakąkolwiek ofertę, a oni jeszcze komentują, że nic nie robisz, masz wszystko gdzieś i jesteś do niczego. I wtedy taki młody człowiek zaczyna się zgadzać ze swoim losem, przestaje gonić za marzeniami, widząc, że i tak się nie spełniają.
Patrzy w okno zastanawiając się jak może wyglądać jego życie. Scenariusz nie wydaje się kolorowy. To szybciej przypomina stare rwące się taśmy z kiepskim czarno-białym filmem, niż nawet niskiej klasy telenowela w kolorze.
Ludzie z „doświadczeniem”, a praca marzeń
Najlepsze w tym wszystkim są komentarze ludzi co ostatnią pracę mieli 20 lat temu lub jeszcze później, lub takich którzy mieli szczęście, gdyż dostali jedno kiepskie stanowisko i tak się jego trzymają. Kilka razy też miałem szczęście. Znalazłem ofertę, zaprosili na rozmowę, przyjęli do pracy.
Wtedy słuchasz starszego pokolenia. W między czasie możesz szukać czegoś lepszego. Znajdujesz, zaczynasz pracę, a po kilku tygodniach zostajesz zamieniony na inny model i trafiasz znów do rodziców.
Nauka nie idzie w las
Owszem, uczyli nas jak napisać CV, w jaki sposób zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie powiedzieli tylko jak szukać pracy marzeń. Powiedzieli, że po szkole musisz mieć doświadczenie, wyglądać dojrzale i zrozumieć, że czasem pracodawcy patrzą stereotypowo, tudzież nie chcą dawać szansy, a mieć wykwalifikowanego człowieka natychmiast.
Nagle uświadamiamy też sobie, że nas okłamano abyśmy tylko wybrali kierunek w ich szkole. Bez znaczenia, że masz zdane egzaminy, ukończoną szkołę. Często pojawia się zdanie – powiem panu szczerze, nawet po studiach nie chcę zatrudniać. – dziękujesz i wychodzisz z biura nie zostawiając nawet CV i listu motywacyjnego.
Bariery nie do przeskoczenia
Możesz prywatnie się interesować tym w czym chcesz pracować. Przeczytać książki, szlifować wiedzę i umiejętności w garażu ojca. Być naprawdę dobry w zagadnieniach. Niestety rzadko kiedy kogokolwiek to obchodzi. Nie masz papierów tego potwierdzających, nie przyjmą. I jest rozwiązanie. Znajdujesz byle jaką pracę.
Zbierasz na kursy i rozwijasz się prywatnie. Bierzesz chętnie udziały w szkoleniach zlecanych przez pracodawcę. Koniec końców i tak sobie ponownie uświadamiasz, że bez znajomości nigdzie nie zajdziesz wymarzonej pracy.
Wiem, że tekst jest mało motywacyjny, dlatego chciałbym poznać też Wasze zdanie na ten temat. Dlaczego młodzi ludzie nie mogą znaleźć łatwo pracy, rozwijać się i robić tego w czym czuliby się dobrze?
Młode pokolenie w Polsce, wchodzące na rynek pracy, ma inne oczekiwania i wartości niż wcześniejsze generacje. Ceni sobie elastyczność, autonomię oraz możliwość rozwoju zawodowego. Szybkie zniechęcanie się i częsta zmiana pracy wynikają z niezadowolenia z warunków pracy, braku autonomii i możliwości rozwoju oraz niewłaściwej kultury organizacyjnej. Pracodawcy, którzy dostosują się do tych oczekiwań, oferując elastyczne warunki pracy, inwestując w rozwój pracowników oraz tworząc przyjazną kulturę organizacyjną, będą w stanie przyciągnąć i zatrzymać młode talenty, co przełoży się na sukces i innowacyjność ich firm.
Dlaczego jeszcze młodych osób, pracodawcy nie chcą zatrudniać? Zapraszam do rozmowy poniżej w sekcji dyskusji.
Rynek pracy jest coraz bardziej wymagający, dlatego młodemu człowiekowi nie lekko w obecnych czasach znaleźć satysfakcjonującą pracę, i finansowo i pod względem rozwoju, by dawała możliwość spełniać marzenia, realizować pasje, z elastycznym czasem pracy, bez podporządkowywania jej całego życiab i w dobrym zespole współpracowników. Często dostosowujemy się do tego co oferuje nam los. Szczęście i znajomości na pewno ułatwiają. Mając rodzinę na utrzymaniu praca jest priorytetem, niekwestionowaną koniecznością, pracujemy najlepiej jak możemy nie dając się przeciwnościom losu, ale np. kiedy pracodawca wykorzystuje mało płacąc za wydłużony czas pracy i w konsekwencji nadszarpuje zdrowe pracownika to sygnał, by poszukać innej pracy.
Trudno zdobyć doświadczenie, a oczekiwania względem młodych osób na rynku pracy są zawyżone. Coraz częściej rozmawiam z osobami, które nie dostają szansy się nauczyć, ale spadają na nich oczekiwania, którym często nie są w stanie sprostać starsi i doświadczeni pracownicy.
Bardzo rzadko trafia się na prace, która by Nas zadowalała, i ludzie starają się prócz pracy na etacie szukać w swoich pasjach dodatkowego źródła dochodu i świadomości, że nie jesteśmy tylko szarym człowiekiem. Większość pracodawców wymaga od startu nie wiadomo jakich umiejętności, kwalifikacji i wiedzy. Wiek też ma duży wpływ na zatrudnienie ponieważ młody człowiek chętniej się buntuje nowemu co chwilę systemowi w pracy, oraz chętniej określa swoje potrzeby na, które dla pracodawcy są tematem który woli omijać.
Najlepszym sposobem jest pracowanie w tym co się lubi. Jeśli oczywiście ma się taką szansę. Niestety często jest tak, że musimy akceptować to co mamy.
Praca marzeń… w naszym kraju?
Wiesz zależy od szczęścia i znajomości.
I od ambicji i tego jak pracowici jesteśmy.
Tego jakie wrażenie robimy też, tylko czasem przy pytaniu o doświadczeniu nie wystarcza – skończyłem taką i taką szkołę, potrafię to czy tamto, znam się na tym czy czymś innym… – niestety.
Ja nie wiem co mam o tym mysleć, wydaje mi się że na rekrutację do mnie to tacy nieodpowiedzialni przychodzą.
Młodzi muszą od czegoś zacząć, gdzieś nauczyć się odpowiedzialności i pracy.
Jak nie są odpowiedzialni to niech się nie dziwią. Profesjonalna firma nie ma pieniędzy na inwestycje w człlowieka który być może oleje pracę po kilku tygodniach.
Jak niby ktoś kto nie ma doświadczenia, miałby być profesjonalistą (może być pracowity, ale w danej branży nie będzie na starcie profesjonalistą)? Nie ma też na starcie możliwości awansu, skoro nie zostanie nigdzie przyjęty. Kilka lat z rzędu jako pracownik firmy, która nie daje mu możliwości rozwoju, to żadna firma.
To bardzo ważny temat, dobrze, że go poruszyłeś.
Zamierzam w tym temacie zrobić coś jeszcze, ale na obecną chwilę niczego nie obiecuję. Temat jest istotny, wielu młodych ludzi ma z tym problem.
będę szczery. zaczynałem od rozkładania towarów na półkach, robiłem za animatora w galeriach handlowych, byłem ratownikiem na plaży, robiłem dekoracje świąteczne i darmowe staże. to wszystko na dziennych studiach. tak się buduje doświadczenie 🙂 . Pracodawca patrzy czy ktoś jest pracowity, jeśli ma podstawy wiedzy i widzi że ktoś „zapierdzielał” to go przyjmie bo wie że ta osoba ma w sobie coś. druga strona to szukanie kontaktów, postaranie się by ktoś nas zapamiętał !
u mnie się jakoś sprawdziło, będąc teraz w jednej z najlepszych firm na świecie i nigdy w życiu się nie chciałem zatrzymać.
rada dla młodych po tym : zagryźć zęby robić jak najwięcej i nie oczekiwać że dostaniecie pracę wymarzoną po jednym dniu spędzonym na samym dole 🙂
Masz rację, doświadczenie jest istotne, tylko gdzieś je trzeba zdobyć. Udowodnienie pracowitości, umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialności jest istotne, ale jak zdobyć pracę w konkretnej dziedzinie, na konkretnym stanowisku? Tego chciałbym się dowiedzieć. 🙂
Wydaje mi sie ze to zalezne tez jest od województwa i tego w jakiej branzy chce sie pracowac.
Może mieć wpływ, także miejscowości. Czasem lepiej przeprowadzić się do centrum większego miasta niż to w którym się wychowywaliśmy.