Unsplash.com

Jaki wpływ na nasze życie mają seriale i dlaczego warto je oglądać? Dlaczego nie powinniśmy brać seriali na poważnie i skąd w nas potrzeba śledzenia życia bohaterów? Które seriale warto polecam!

Wydaje się to głupie, ale to prawda! Oglądanie niektórych seriali może na nas mieć bardzo pozytywny wpływ. Przekonany jestem, że wręcz uspokajający i motywujący do działania.

Nie chodzi tutaj tylko o odbieranie problemów bohaterów aby zapomnieć o swoich, ale inne czynniki pokazujące, że seriale nie są złe. Dziś przyjrzymy się kilku polskim i zagranicznym produkcjom oraz wspólnie zastanowimy się nad tym, jakie korzyści płyną z oglądania seriali, a jakie szkodzą!

Wpływ oglądania seriali na nasze życie

Telewizja otumania i w tym jest wiele prawdy. Wiele realizowanych jest według mnie dla pieniędzy i wyłączenie tego. Powyższe z mojego punktu widzenia, zrobiono w większości z ogromną dbałością o szczegóły i pasji do zrealizowania naprawdę dobrego projektu.

Kiepskie seriale zajmują nasz czas, który moglibyśmy przeznaczyć na ważne zajęcia i pasje. To ogromne zjadacze czasu.

Wielokrotnie spotykamy się z sytuacjami, które są naciągane i nie chodzi tutaj o koloryzowanie pod publikę, aby się oglądało, problem leży w sytuacjach gdy scenariusz jest naprawdę wyssany z palca. Z tego powodu często błędnie myślimy, że warto postępować w dany sposób bo gdzieś to widzieliśmy.

W związku się kłócimy, jesteśmy agresywniejsi i bardziej zamknięci, ponieważ napatrzymy się na takie zachowania w nie tylko polskich filmach i serialach. Ponadto staramy się z niewyjaśnionych dla mnie powodów upodobnić się do postaci, mających jedynie zwrócić uwagę publiczności, ale nic dla tej publiki nie wnieść do życia.

W większości znanych nam produkcji coś jest białe albo czarne. Bohaterowie postępują dobrze, albo źle. Jak popełniają błąd to zwykle się im udaje z nich wyjść albo kończą marnie. Rzadko pokazane jest jak bywa pomiędzy, gdy życie wyciąga jeszcze inny wniosek.

 

Zalety oglądania seriali

Jako rasa ludzka lubimy być zaskakiwani, a seriale zaskakują! Mówię tutaj o tych serialach z wyższej póki. Gdy byłem mały oglądałem ,,Nieustraszonego” (1982). Samochód robot z oprogramowaniem, umożliwiającym aby czuł i partnerował dla specjalnego agenta.

Tutaj nie chodziło o to aby zaskakiwać zmianą akcji i odcinkami. Rozmawiający samochód z umiejętnością samodzielnego wykluczania zagrożenia był tak wielką ciekawostką, że oglądało się ze względu na decyzje jakie podejmował samochód, niż to kto występował w produkcji i z jakimi bandziorami mieli oni do czynienia.

 

Motywowanie i podnoszenie na duchu poprzez seriale

Wśród moich faworytów jest ,,Prawo Agaty” (2012-2015). Wszystkie sezony były dopracowane z dbałością o szczegóły, czekało się na te odcinki i szczerze mówiąc to był serial, w którym każdy kolejno udowadniał, że z każdej opresji można się wydostać prędzej czy później.

Zawsze wracam do tego serialu gdy w moim życiu się wali i muszę na nowo zaczynać pewne rozdziały. Główna bohaterka dwa razy traci pracę. Raz gdy dostaje przez narzeczonego do podpisania dokument wyprowadzający gotówkę z firmy, której jest dyrektorką, drugim razem gdy zostaje wrobiona w niedotrzymanie tajemnicy adwokackiej.

Z dumą wychodzi z problemu, a poza prowadzeniem małych spraw epizodycznych jako prawnik, w całym sezonie pokazana jest jedna sprawa sądowa lub śledztwo bohaterów większej sprawy. Co kilka sezonów wraca nawiązanie do narzeczonego, aby Agata ostatecznie zrozumiała, że to co było nie warte jest rozdrapywania.

 

Klasyki telewizji i wielkie upadki?

Pierwszy sezon serialu ,,Druga Szansa” (2016-2017) również był w porządku. Miał pokazywać życie gwiazd, tego jak się podnoszą w trudnych chwilach, jak działa show-biznes, a przy tym jak na szansę zasługują również zwykli szarzy ludzie.

Ostatecznie od drugiego sezonu zmieniono w ogóle zarys i dobrze zapowiadającą się produkcję, a dano chłam i szacuję tych co lubią i oglądają produkcję TVN’u, ja w drugim sezonie nacisnąłem przycisk „wyłącz telewizor” i nie zamierzam wcisnąć zielonego guzika.

Lubimy być też rozbawiani, ale pod tym względem trudno o dobrą komedię w każdym odcinku. Dla mnie fenomenem była polska wersja serialu ,,Pomoc domowa” (1993-1999) czyli ,,Niania” (2005-2009). Tutaj gra aktorska, humor i dystans wygrywa ponad innymi serialami. Chociaż warto wyróżnić: Przyjaciół (1994-2004); 13 Posterunek (1997–1998); Mamuśki (2007); Jaś Fasola (1990-1995) czy Rodzinę Adamsów (1964-1966).

 

>>> Czego uczy American Horror Story

Seriale można też ubrać w bardziej nadnaturalne lub nieprawdopodobne stroje. Nie zawsze to co widzimy na ekranie musi być prawdziwe. Przykładami takich seriali były; Wiedźmin (2002); Czarodziejki (1998-2006) o tym, że rodzina jest najważniejsza i zwykle na siebie można liczyć pomimo przeróżnych momentów w życiu; Magiczne Drzewo (2003-2008) opowiadający o konsekwencjach gdy idzie się w życiu na skróty.


   Do powyższej listy można wypadałoby też dołączyć te na wyższą skalę jak: Grę o Tron (2011-2019); Stranger Things (2016-) czy mojego ulubieńca ,,American Horror Story” o którym pisałem więcej swego czasu.

Seriale które zapadają w pamięci

Wspomniałem już o oderwaniu się od swoich problemów i coś w tym jest. Czasem najbardziej absurdalne sytuacje na ekranie, przyczyniają się do zapomnienia o swoich kłopotach, dzięki czemu są źródłem naszego uspokojenia co prowadzi do zrelaksowania się i rozluźnienia gdy to co zaprząta naszą głowę odejdzie w zapomnienie.


Tutaj przykładami takich seriali może być ,,Na wspólnej” czy ,,M jak Miłość”. Pierwszych bohaterów nie pamiętamy, akcja ciągnie się a scenarzyści wymyślają coraz to kolejne absurdalne historie jak w ,,Trudnych Sprawach”, ale jeśli ktoś lubi je oglądać i czuje się po tym lepiej, nie marnuje czasu skoro ma to na niego dobry wpływ.

Seriale mogą też zabierać do przeszłości przypominając stare dobre czasy, nawiązując do wspomnień, opowieści członków rodziny oraz pokazując co było piękne, a co dobrze, że minęło. Przykładami takich seriali jest choćby: Czterdziestolatek (1974-1977); Alternatywy 4 (1983-1986) lub Dom (1980).

 

Przykładów wystarczy. Swoje propozycje seriali wpisujcie w komentarzach, zobaczymy co nas ominęło. 😉

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.