Wojna jest powodem Twoich lęków i obaw? Co zrobić, gdy wybuchnie wojna? W jaki sposób uspokajać najbliższych!

Wojna – jak zadbać o poczucie spokoju?

Wojna jest powodem Twoich lęków i obaw? Co zrobić, gdy wybuchnie wojna? W jaki sposób uspokajać najbliższych!

Po godzinie 3:00 nad ranem (24 lutego 2022 roku), wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. U wielu z nas pojawiła się gonitwa myśli, która zaczęła tworzyć czarne scenariusze. Czy Polska zostanie również zaatakowana? Czy jesteśmy bezpieczni? Chciałbym powiedzieć kilka słów na ten temat, ponieważ uważam, że w obliczu wojny, nie jesteśmy w stanie być obojętni, tj. na większość wydarzeń. Jak podchodzić do sytuacji, związanej z wojną? Zapraszam do zapoznania się z poniższym tekstem.

Mętlik w głowie i obawy

Sporadycznie wypowiadam się na tematy polityczne, ale są wydarzenia, obok które trudniej zignorować. Co czuję, widząc atak Rosji na Ukrainę? Odnoszę wrażenie, że to początek podboju Europy przez Rosję. Kwestia czasu, gdy Putin uzna, że inne kraje też mogą być jego. Piszecie mi w wiadomościach – każdy dyktator z czasem popada w paranoję.

Nie wiem, jak mógłbym opisać to, co się teraz dzieje. Na co dzień jestem realistą i wiem, że wojna nie mija po kilku dniach czy miesiącach – przynajmniej znamy to z historii. Moim zdaniem wojna nie jest obojętna krajom, zwłaszcza tym, które sąsiadują z atakowanym narodem. Zwłaszcza Polskę wojny nie pomijały, dlatego moje obawy nie są bezpodstawne. Aczkolwiek proszę, nie analizujmy tego, zachowajmy spokój i starajmy się zachowywać rozsądek.

Ciekawe czy dotrze do Putina, że to co robi, szkodzi jego wizerunkowi, a przy tym stawia Rosję w złym świetle? W dzisiejszym świecie, który walczy o tolerancję, bratnie wsparcie oraz wzajemny szacunek, tylko szaleńcy docenią niesienie śmierci i walkę o kawałek ziemi jak zwierzę. Myślę, że Putin ma w nosie wszystko i wszystkich. Zarówno Hitler, jak również Stalin nie doczekali się dobrej opinii po śmierci. Ewentualnie szaleńców, którzy doceniają śmierć, którą nieśli.

Co robić, w obliczu zagrożenia wojną?

Przede wszystkim uspokójmy dzieci oraz osoby starsze. Większość z nas boi się o swoje bezpieczeństwo i zagrożenie wojny. Czy Polska zostanie również zaatakowana? Na chwilę obecną w Polsce nie ma ogłoszonego stanu wojennego, a politycy zapewniają nas o bezpieczeństwie kraju.

Odpowiadajmy na pytania dzieci, tłumaczmy najmłodszym, że wojna to nie zabawa, ale nie dodawajmy im dodatkowego stresu. Zarówno najmłodszych, jak i osoby starsze zapewniajmy, że nie mają się czego obawiać. W razie dodatkowego strachu, uświadamiajmy ich, o zapewnieniu bezpieczeństwa z naszej strony, jak również ze strony władz.

Wojna, obawy i nadchodzące informacje

Wojna jest powodem do obaw, więc nie chcę Ci wmawiać, że nie ma się czym przejmować. Natomiast chcę Cię uspokoić, ponieważ na tyle ile jesteś w stanie sobie z tym poradzić, robisz to prawidłowo. Bądź na bieżąco z informacjami na temat wojny, ale dla swojego poczucia spokoju, nie żyj tym tematem cały czas.

Oprócz tego flirtuj informacje, które otrzymujecie, bo fake newsy będą pojawiać się lawinowo. Poza tym np. boję się, że mógłbym zostać wzięty do wojska, ponieważ ledwo się trzymam psychicznie, próbując radzić sobie z własną codziennością. Natomiast nie możemy popadać w niepotrzebną panikę. W razie zagrożenia, będziemy musieli zachowywać się rozsądnie. Nie chcę się nakręcać, dlatego uważam, że trzeba zachować spokój i nie straszyć się wzajemnie. Uspokajajmy bliskich oraz nie wstrzymajmy kłótni. W tym czasie musimy przede wszystkim się wspierać, zarówno w domu, jak również wobec obywateli Ukrainy.

Jak się wspierać, gdyby nadeszła wojna?

Podczas wojny nikomu nie jest łatwo, wszystkim nam towarzyszy stres, a w szczególności obywatelom atakowanego kraju. Nie wiemy, w jaką stronę pójdzie obecna sytuacja, ale bądźmy dobrej myśli.

Jesteśmy w stanie pomóc – pomagajmy.
Nie mamy siły się włączać – nie krytykujmy.

Teraz należy okazać zrozumienie Ukrainie, bo to niesprawiedliwe, aby w XXI wieku kraje walczyły ze sobą jak zwierzęta. W dodatku o ziemie, które są czyimś domem. Wierzę, że moje obawy się nie spełnią, ale wyciągnięcie dłoni rosyjskich przywódców po Polskę, zaprząta moją głowę od rana do wieczora.

Pozostaje nam mocno wierzyć w przywódców światowych, którzy zapanują nad tym, co się dzieje. Martwię się o sąsiadujące z nami kraje, ale również boję się o nasze bezpieczeństwo, bo historia nie pozostawia nam złudzeń. Trzymajmy się razem, wspierajmy bez względu na pochodzenie, bądźmy empatyczni. Tego nam teraz trzeba, nie osądzajmy i nie utrudniajmy naszym sąsiadom życia w tym trudnym czasie dla nas wszystkich.

Pomińmy w komentarzach kwestie polityczne.

Napisz proszę w dyskusji poniżej, jak jeszcze można zadbać o poczucie spokoju w obecnej sytuacji?

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
28 lutego 2022 15:34

Najważniejsze: zachować spokój, nie powielać informacji niesprawdzonych/fałszywych i nie ulegać żadnej propagandzie. Trzymajmy się wszyscy, zachowajmy nadzieję, a będzie dobrze!:)

Magda
17 maja 2022 14:02

Ja np. żyję w realu i nie daję się wodzić za nos mediom.

Danka
Danka
25 lutego 2022 18:32

To bardzo ważne, jeśli ktoś chce walczyć i może to zrobić. Bo to zależy od tego, czy zrobi to dobrze i skutecznie. Podziwiam prezydenta i uważam, że przy takim liderze ten obowiązek w ogóle nie jest potrzebny, bo wola walki jest spontaniczna 🙂 (Jednocześnie pojawia się smutna refleksja, że ​​jeśli w naszym kraju będzie wojna, to będziemy nie ma takiego, który da nam jeden przykład).

Andrzej
Andrzej
27 lutego 2022 22:06

Sam Hi**er mówił że Polacy są jedynym narodem w Europie, który łączy w sobie wysoką inteligencję z niesłychanym sprytem

Mira
Mira
27 lutego 2022 17:36

Nie wiem jak dzieciom wytlumaczyc co sie dzieje 🙁

Adrian S.
Adrian S.
25 lutego 2022 22:05

nigdy nie ogladalem wiadomosci ale teraz siedze przed telewizorem i nie wiem co mam myslec. Kiedy to przyjdzie do nas?

Krzysztof Biszup
Krzysztof Biszup
25 lutego 2022 14:18

Zachowanie spokoju jest najważniejsze. Nie możemy niepokoić osób starszych i dzieci. Musimy być dla siebie wszyscy oparciem.

Marria
Marria
24 lutego 2022 14:02

Piękny gest Polski o przyjęciu Ukraińców do Polski. Muszą mieć schronienie gdzie mieszkać i mieć poczucie, że wszystko będzie dobrze.

Bogdan Anonimowy
Bogdan Anonimowy
23 lutego 2022 14:53

Liczę że ten koszmar szybko się skończy

Agnieszka
Agnieszka
22 lutego 2022 18:05

Moja mama płacze i boi się że dożyje kolejnej wojny.

Justyna
Justyna
22 lutego 2022 12:05

To okropne co Putin robi. Tylko władza i własny czubek nosa. Tacy ludzie nie powinni mieć dostępu do władzy

Michał
Michał
22 lutego 2022 21:54

Oby nie doszło do do nas bo jeśli masz rację to niech Bóg ma nas w opiece.

Shopping Cart
24
0
Would love your thoughts, please comment.x