Czy potrafisz okazać sobie szczerość? Jak nauczyć się pokory? Czym jest wewnętrzny dialog? Dołącz do dyskusji!

Wewnętrzny dialog – czy rozmawiasz ze sobą?

Czy potrafisz okazać sobie szczerość? Jak nauczyć się pokory? Czym jest wewnętrzny dialog? Dołącz do dyskusji!

Bycie szczerym z samym sobą, to cecha, nad którą pracowałem wiele lat. To niezwykle trudne być wobec siebie szczerym, ale przede wszystkim prawidłowo krytycznym. Chciałbym z Tobą porozmawiać o tym, jak prowadzić wewnętrzny dialog, aby wyciągać wnioski ze swoich decyzji, a przy tym potrafić mierzyć się z wyzwaniami. Dołącz do dyskusji pod tym tekstem, jestem ciekawy Twojego zdania.

Czym jest wewnętrzny dialog?

Na początku rozmawianie z samym sobą uważałem za żałosny objaw samotności. Z czasem, gdy zacząłem rozmawiać ze sobą w swojej głowie, uświadomiłem sobie, że robię to od zawsze. Jestem przekonany, że zdarza się to nam wszystkim. Mimo wszystko chciałbym się z tym skonfrontować. Czy rozmawiasz ze sobą w taki sam sposób jak ja?

Mój wewnętrzny dialog wygląda na zasadzie dyskusji i wymiany poglądów, jakbym rozmawiał z kimś na żywo w cztery oczy. Wbrew pozorom wsłuchując się w samego siebie, szybciej dochodzę do refleksji, które na początku nie były dla mnie takie oczywiste.

Wielokrotnie zdarzało mi się dojść do wniosku, jak bardzo się myliłem w danej kwestii, pomimo że nawet wiele lat byłem przekonany co do swojej racji. Wewnętrzny dialog często polega na wymienianiu argumentów za i przeciw stawiania się w sytuacji drugiej strony, a także kłóceniu się, w celu przepracowaniu tego, co dla nas trudne.

Szczery rachunek sumienia

Dzięki rozmowie z samym sobą jest mi łatwiej zrozumieć swoje reakcje, powody wybuchu złości, a przy tym ocenić, ile w danej sytuacji jest mojej winy. Im szczerzej ze sobą rozmawiamy, tym szybciej uczymy się pokory, empatii, a także poczucia, że nie jesteśmy idealni.

Najtrudniejsze jest uświadomienie sobie, jak często się mylimy i dajemy manipulować własnemu mózgowi, a może instynktowi? Ile razy sobie zadajemy pytanie, dlaczego nie zachowaliśmy się w określony sposób? Przecież można było spojrzeć, uśmiechnąć się i odejść. W efekcie powiedzieliśmy coś, co było zbędne. Uświadamiamy sobie, jak łatwo daliśmy się zmanipulować, wyprowadzając z równowagi jak małe dziecko, nieumiejące jeszcze nazywać emocji.

Stajemy się swoim najlepszym przyjacielem?

W poprzednim tekście „Karmelove uczucie – gdyby tak pokochać siebie?”, poruszyłem ten temat pod kątem pokochania siebie, aby zbudować zdrowy związek. Pomóc w tym może również stanie się najlepszym przyjacielem dla samego siebie.

O tym „Czym wyróżnia się prawdziwa przyjaźń?” pisałem w podlinkowanym tekście. Zachęcam Cię do zapoznania się z obydwoma artykułami, a tymczasem w skrócie – czym jest prawdziwa przyjaźń? To relacja, w której jesteśmy szczerzy, a nawet jeśli targają nami emocje, nie chcemy zranić drugiej strony. Zależy nam na tym, aby dać szansę zrozumieć nas, wpuścić do swojego życia, a nawet najtrudniejszych myśli.

Będąc dla siebie taką osobą, możemy zdecydowanie więcej się od siebie nauczyć, co może przełożyć się na naszą komunikację z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi, a nawet współpracownikami. Najtrudniej jest zmierzyć się z samym sobą i pokornie spojrzeć na własne zachowanie. Zwłaszcza gdy wymówki/usprawiedliwienia mają nad nami kontrolę.

Masz podobnie? Zgadzasz się z moimi przemyśleniami? 🙂 Dołącz do dyskusji, dodając do treści wartość od siebie.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nina
Nina
9 kwietnia 2023 15:25

Nienawidzę tego dialogu bo zwykle rozmyślam nad tym co najgorsze. Wszystkie okropieństwa w pracy fleshbacki z domu nienawidze!!! Nie widzę w tym nic pozytywnego.

Martynka P
Martynka P
7 kwietnia 2023 20:37

Staram się być zawsze opanowana bo nie chcę dawać powodu innym aby się dowartościowali tym że wyprowadzili mnie z równowagi

Michał Turkowski
Michał Turkowski
7 kwietnia 2023 09:20

Nie zwracałem na to wcześniej uwagi. Może ja też rozmawiam ze sobą tylko jest to dla mnie normalne więc nie zwracałem na to uwagi?

Kamila
Kamila
7 kwietnia 2023 08:12

Mysle ze ludzie rozmaiwaja ze soba aby szukac wymowek i sie tłumaczyć a nie wciagac wnioski

Asia
Asia
27 września 2023 15:36

Zawsze warto pogadać z kimś inteligentnym, nawet jeśli to muszę być ja ;p

Piotr D
Piotr D
10 kwietnia 2023 18:21

Moze wszyscy rozmyslamy tylko kazdy na swoj sposob? Nie mam z tym problemu czasem nawet mysle na glos i nie zwracam uwagi czy to dobrze czy zle

Pola
Pola
7 kwietnia 2023 19:18

Czy masz jakiś sposób na współpracowników którzy działają na nerwy? Nie szanują że mam inne obowiązki i nie rzuczę wszystkiego bo oni czegoś chcą

Oliwia Toczyk
Oliwia Toczyk
7 kwietnia 2023 16:29

Czy nie robią tak ludzie którzy nie mają z kim porozmawiać? Mam na myśli samotników

Matti
Matti
7 kwietnia 2023 16:06

Nie wiem czy ten głos jest dobry. Często utwierdzam się w przekonaniu że robię dobrze chociaż robię źle

Emil WolkoD
7 kwietnia 2023 14:21

Codziennie się ze sobą rozmawiam i modlę bo to pomaga mi radzić sobie z zamadtwieniami ale nie uważam aby było to winne.

Shopping Cart
20
0
Would love your thoughts, please comment.x