Jak oceniać ludzi i czym się kierować przy ich poznawaniu? Czego możemy nie wiedzieć o drugim człowieku? Jak radzić sobie z trudnymi osobami!

Według czego warto oceniać ludzi?

Jak oceniać ludzi i czym się kierować przy ich poznawaniu? Czego możemy nie wiedzieć o drugim człowieku? Jak radzić sobie z trudnymi osobami!

Odkąd zaczynamy chodzić i mówić, jesteśmy poddawani ocenie. Najpierw rodziny, postronnych ludzi, następnie nauczycielom, pracodawcom, aż wszystkim którzy nas poznali do momentu naszego zgonu. Póki jesteśmy małymi dziećmi, nie rusza nas to. Mamy gdzieś co kto pomyśli, a wszystko zmienia się z wiekiem. Jak więc powinniśmy budować zdanie o kimś, gdy już tak robimy?

,,Inny nie znaczy gorszy”

Trudno jest zbudować wizerunek kogoś nieznajomego w swojej głowie, budując je przy pierwszym spotkaniu, lub gdy w ogóle nie zamieniliśmy nawet dwóch słów. Prawdopodobnie pierwsze wrażenie jest tym właściwym, ale często mylnym. Takie podejście jest nieobiektywne, i nawet nieświadomi tego, że obok przechodziliśmy, nie zasługują na takie podejście. Często tego rodzaju zachowanie powstaje z powodu zawistnego niezrozumienia kogoś kogo nie lubimy lub nie zrobił na nas dobrego wrażenia.

Dlatego z myślą o tych, którzy kiedykolwiek nie rozumieli czyiś szyderczych komentarzy na swój temat, nagrałem film motywacyjny. Opowiada o tym jak się różnimy, co czujemy po nieprawdziwych stwierdzeniach na nasz temat, oraz dlaczego niektórzy zamykają się w sobie. Zanim przejdziemy dalej, chciałbym zaprosić Cię do obejrzenia. Co zrobić gdy czujesz się odmieńcem?

Komu jest najłatwiej!

Niektórzy mylą ocenę z wyrokiem, bowiem czyjaś opinia okazuje się efektem naszego jednorazowego zachowania. Najłatwiej poddają własnemu zdaniu gdy sami nie poczuli nigdy nieobiektywnej krytyki. Im mniej masz pojęcia o danej rzeczy, tym bardziej z tym walczysz. Dlatego gdy ktoś nas obraża, robi to ponieważ nas nie rozumie i wychodzi z założenia, że takim podejściem nas zmieni, myli się.

Często też jest to zwykła bezmyślność. Ktoś chce być dowcipny i zaimponować towarzystwu, co niestety nie zawsze się udaje. Najprościej krytykują zapatrzeni w siebie, rozpieszczeni, ale też zakompleksieni i niedowartościowani, ponieważ pragną zaistnieć w grupie.

Osoby które trzymają z małym gronem mają moim zdaniem najłatwiej, ponieważ gdy się odetną od „hien” nie mają żadnego żalu do siebie, a krytyka jaką przyswoją pochodzi od bliskich (rodziny, przyjaciół). Co zrobić by ludzie zaczęli się szanować?

Czy możemy coś zmienić?

Najwięcej do zrobienia w tej kwestii mają rodzice. Matka i ojciec tłumaczą swym dzieciom – „dlaczego ten pan jest brudny”? Albo inna sytuacja – rodzic pierwszy pod nosem palnie „dalej brudasie” lub „grubasie” bo się śpieszy, a dzieci wszystko naśladują.

Dziecko według mnie należy również przygotować na to, co go czeka je w życiu. Wytłumaczyć, że inne dzieci są różne, dlatego zawsze powinno być sobą, nikogo nie wyśmiewać i nie pozwalać być wyśmiewanym, a czasem jeżeli nic się nie da zrobić, nie reagować, bowiem wtedy taki prostak się znudzi i zacznie szukać innego kozła ofiarnego. Dlaczego czujemy, że nikt nas nie szanuje?

Gdy już kogoś oceniasz

Po czym poznać drugiego człowieka? Jeżeli już musisz oceniać, nie można patrzeć jak ktoś się ubiera, ile posiada materialnie, czy ma pełną rodzinę czy nie, albo jak traktują go rodzice. Gdy już chcesz oceniać najpierw poznaj tę osobę, a później porównaj czy zgadza się według Ciebie z opinią kogoś kto mądrze ocenił tę osobę. Uważam tak ponieważ jeżeli ktoś kogoś nie lubi i wymyśla na niego plotki czy inne bzdury, nie znaczy iż tak jest!

Powinniśmy wiedzieć z kim się zadajemy, dzięki temu unikniemy sytuacji których nie chcielibyśmy przeżyć na własnej skórze, lecz z drugiej strony jeżeli już nie chcesz kogoś znać, nienawidzisz, przejdź obojętnie. Skoro z kimś dyskutujesz, poruszaj tematy ważne, a nie takie w których skrzywdzilibyśmy kogoś innego. Mając w sobie nienawiść nie będziemy szczęśliwi.

Motywacja: Inny nie znaczy gorszy – film motywacyjny, 2016

Zanim opuścisz stronę, chciałbym poprosić Ciebie o komentarz, nawet mały ale zawsze. Dla mnie to dawka motywacji do dalszego pisania, a przy okazji uwagi co warto zmienić. Jeżeli chcesz zostać, poniżej wybrałem kilka podobnych artykułów do których zapraszam Cię. 🙂 Dzięki!

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Joasia Cebko
Joasia Cebko
18 stycznia 2017 23:10

Twój blog wygląda estetycznie, treści również interesujące. Mam tylko jedno zastrzeżenie. Wideo było dla mnie w niektórych momentach niezrozumiałe. Nie słyszałam co mówisz.

Ewelina Jayp
Ewelina Jayp
28 listopada 2016 07:43

Powiem szczerze że wideo mi się podoba, dobry pomysł z wyjaśnieniem wszystkiego w tekście. ☺ Zawsze to jakaś odmiana. pozdrawiam!

Patryk Tarachoń
Patryk Tarachoń
20 grudnia 2016 21:56
Reply to  Ewelina Jayp

Właśnie nie chciałem aby film i artykuł były takie same. Chciałem aby jedno było uzupełnieniem drugiego i cieszę się z efektu. Twój komentarz jest tego potwierdzeniem. 😉 Również pozdrawiam i zapraszam ponownie. 😉

Patrycja Lewandowska
29 września 2017 17:02

Ciekawy filmik
pozdrawiam

Dorota K
29 czerwca 2017 09:43

Świetne połączenie 🙂 Filmik i tekst bardzo interesujące. Cieszę się, że są już przedszkola integracyjne, moje wnuki uczą się od małego, że nie wszyscy są tacy sami. Pozdrawiam 🙂

Po prostu Kasia
Po prostu Kasia
29 czerwca 2017 09:37

Świetne wideo i tekst z przesłaniem.

Basia
Basia
29 czerwca 2017 09:31

Nie można kogoś oceniać z góry – ilekroć mi się to zdarzyło (i jest mi z tym źle), zwykle bardzo się myliłam!!!

Joanna Górnisiewicz
Joanna Górnisiewicz
29 czerwca 2017 08:19

Niezłe połączenie filmu z tekstem – podoba mi się!

SzydelkoweCUDAsie
29 czerwca 2017 08:01

Fajny filmik 🙂 Ja jestem już mamą, kilka razy spotkałam się z pytaniem mojego dziecka, dlaczego ten pan jeździ na wózku, albo dlaczego ten pan tak dziwnie chodzi? Tłumaczę, że tak już jest, nie oceniam i nie pozwalam oceniać mojemu dziecku, tylko uczę, że tak po prostu jest, że niektórzy chodzą na nóżkach, a inni jeżdżą na wózku. Jak mój Maluch się z kogoś śmieje – to mamy poważną rozmowę w 4 oczy – od małego tego pilnuję… To, czy dobrze? Wyjdzie w przyszłości…

moniowiec
moniowiec
29 czerwca 2017 08:01

Inność jest ciężka, ale wyróżnianie się jest czymś dobrym. Ja to lubię!

CosmetiCosmos
CosmetiCosmos
29 czerwca 2017 07:48

Bardzo ciekawe wideo, warto by było, aby Twój głos było lepiej słychać albo może na dole był tekst, wtedy nic by nie umykało. Poza tym ważny temat, warto o tym mówić 🙂 Dobra robota!

Joasia Cebko
Joasia Cebko
18 stycznia 2017 22:10

Twój blog wygląda estetycznie, treści również interesujące. Mam tylko jedno zastrzeżenie. Wideo było dla mnie w niektórych momentach niezrozumiałe. Nie słyszałam co mówisz.

Ewelina Jayp
Ewelina Jayp
28 listopada 2016 06:43

Powiem szczerze że wideo mi się podoba, dobry pomysł z wyjaśnieniem wszystkiego w tekście. ☺ Zawsze to jakaś odmiana. pozdrawiam!

Shopping Cart
23
0
Would love your thoughts, please comment.x