Czy można mieć zdrowe podejście do używek? Kiedy możemy pozwolić sobie na zabawę, a kiedy odmawiać? Używki - czy to dla nas zawsze złe!

Używki – jak zdrowo do nich podchodzić

Czy można mieć zdrowe podejście do używek? Kiedy możemy pozwolić sobie na zabawę, a kiedy odmawiać? Używki – czy to dla nas zawsze złe!

Wiem, sam nagłówek przeczy sobie, bo niby w jaki sposób można łączyć używki z określeniem „zdrowe”? Dlatego pod poniższym tekstem chciałbym z Tobą o tym podyskutować. Jestem ciekawy Twojego zdania w tym temacie, dlatego po przeczytaniu, od razu zachęcam Cię do podzielenia się punktem widzenia. Dołącz do nas w dyskusji, a już teraz zapraszam Cię do tekstu, w którym dzielę się swoimi spostrzeżeniami dotyczących tego, jak zdrowo traktować używki.

Używki – kiedy można sobie na nie pozwolić

Do używek podchodzę ostrożnie. Nawet w sytuacjach gdy byłem częstowany niektórymi z nich, nie decydowałem się spontanicznie. Wynika to z tego, iż nie zależało mi, a teraz tym bardziej nie ma to dla mnie wartości, aby inni mnie lubili, akceptowali oraz wyróżniali za „umiejętność zabawy”.

Jeśli znasz moją książkę „Przygotuj się na Start”, wiesz, że nie byłem szczególnie lubiany w szkole, więc gdy w technikum nagle życie towarzyskie nabrało tępa, nie zależało mi, aby za wszelką cenę mnie lubiano. To był czas, gdy chciałem bawić się na własnych warunkach. Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś mnie nie polubi, to szkoda mojego czasu, aby to zmieniać.

Pamiętam co i kiedy zażywałem, ale według kilku osób, nie wszystko zapamiętałem – cóż, lata młodości rządzą się swoimi prawami, co nie znaczy, że to dobrze i można dawać sobie przyzwolenie na złe decyzje, bez głębszej refleksji gdy ma do nich dojść.

Z perspektywy lat mam pewne spojrzenie na temat używek, dlatego kilka z nich tu przytoczę. Wiem, niektóre mogą wydać się absurdalne, ale gdy głębiej się zastanowiłem, uważam, że powinny znaleźć się w tym tekście.

Palenie papierosów – nie myśląc o innych

Nie palę papierosów, ponieważ nienawidzę śmierdzących palców, ubrań i rzeczy. Z racji tego, że bliższą i dalszą rodzinę nie szczególnie obchodziło czy ludzie w ich otoczeniu akceptują papierosy, niektórzy z moich bliskich najzwyczajniej śmierdzieli, a często i ich mieszkania były wypełnione tym smrodem. Mam awersję do zapachu papierosów, dlatego unikam ludzi, którzy nawet okazyjnie sięgają po tę używkę.

Podobało mi się podejście babci jednej z moich ówczesnych partnerek, która rzuciła palenie, aby wnuki nie kojarzyły jej ze śmierdzącymi papierosami, brzydką cerą, ohydnym kaszlem i innymi objawami, do których doprowadzają papierosy.

Spożywanie alkoholu

W szkole średniej zacząłem przygodę z alkoholem i nie ukrywam – lubiłem wypić. Z wiekiem coraz mniej osób w moim otoczeniu spożywa alkohol, więc coraz mniej mam też okazji do picia. Dlatego nawet okazyjnie rzadko zdarza mi się spróbować czegoś, a tym bardziej sam, gdy miałem kiedyś taką ochotę.

Niemniej nie widzę w tym większej zbrodni, chociaż jestem wyczulony na sytuacje, gdy sięga się po kieliszek lub drinka zbyt często, lub w dużych ilościach.

Narkotyki – co, gdy inni biorą?

Chociaż swego czasu obracałem się w towarzystwie osób, które się z tym nawet nie kryły, dziś jeśli ktoś zażywa cokolwiek w mojej obecności, nie zwracam na to uwagi. Nie mając styczności z mocniejszymi używkami, nie byłbym w stanie zauważyć, gdyby ktoś coś brał.

Może to kwestia tego, że dopuszczam do siebie spokojniejsze i rozsądniejsze osoby, które nawet gdy przesadzą w zabawie, to na tyle rzadko, że się tego nie pamięta?

Jedzenie (nie tylko słodycze i fast food)

Nie mam tu na myśli wyłącznie słodyczy, ale różnego rodzaju energetyki, napoje z dużą ilością cukru czy produkty typu fast food. To, czym karmisz swoje ciało, to Twoja sprawa. Jednakże należy mieć świadomość, że Twoje ciało jest Twoją świątynią. Jest też jedynym domem, z którego się nie wyprowadzisz, a to jak o nie zadbasz, w taki sposób zwróci Ci w postaci zdrowia, witalności, kondycji oraz energii.

W dzisiejszym świecie trudno jest zadbać o dietę, gdzie nawet zdrowe produkty w sklepach są napakowane chemią. Ciężko jest mieć pewność co do produktu prosto od rolników, ale warto próbować i dbać o swoje żywienie, aby nie ładować w siebie chemicznego mięsa, warzyw i owoców niewiadomego pochodzenia.

Przeczytaj również >>> Jesteś w stanie żyć bez technologii i urządzeń mobilnych?

Technologia – czy dotyka nas wszystkich?

Działam w internecie, więc narzędziami mojej pracy są obecnie komputer i telefon. W związku z tym śledzę wiele trendów, zmian w mediach społecznościowych oraz czynników psychologicznych, które wynikają z korzystania z technologii.

Przeraża mnie, jak znika wyobraźnia u dzieci, którym rodzice wkładają w dłonie mrygające ekrany. Sam doświadczyłem w rodzinie efektów złego wpływu streamów z gier komputerowych na życie młodego człowieka. To jaki zły wpływ mieli w tym przypadku streamerzy i pato twórcy, tylko negatywnie pielęgnowało zatracanie się tejże osoby w świecie, który odbijał się na pozostałych domownikach.

Media społecznościowe stworzyły świat, w którym ludzie tworzą swoje fikcyjne życie, którego nie mają nawet ci, których obserwujemy. Doszło do tego, że z wyłączeniem komputera lub zgaszeniem ekranu, świat staje się pusty. Czy jesteś w stanie wyłączyć wszystkie urządzenia dające rozrywkę i zorganizować sobie czas bez technologii?

Używki – na czym polega zdrowe podejście?

Moim zdaniem zdrowe podejście do używek, polega na asertywnym odmawianiu ich, gdy znajomi nas zmuszają do ich zażywania. To także rozsądek gdy robimy zakupy, a mamy do wyboru pomiędzy niezdrowym napojem i wodą.

Owszem, wszystko w granicach normy, bo pizza raz na kilka miesięcy i 1-2 drinki w trakcie zabawy w klubie, to nie są ilości, które mogą nam dotkliwie zaszkodzić. Niemniej jeśli uświadomimy sobie, że potrafimy żyć bez kaprysów, nauczymy cieszyć się tym, co nas otacza bez używek.

W zdrowym podejściu w kwestii używek jest również sprawdzanie siebie, czy potrafimy jeszcze spędzać wolny czas, nie korzystając z żadnej technologii? Czy jesteśmy w stanie zapewnić sobie rozrywkę, nie faszerując się świecącymi ekranami, głośnymi urządzeniami czy innymi technologiami, które uderzają w nas decybelami.

Jestem ciekawy, co myślisz na ten temat. 🙂 Dołącz do nas w dyskusji poniżej.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
11 maja 2024 14:12

istnieje wiele zdrowszych sposobów na relaksację, radzenie sobie ze stresem czy cieszenie się życiem niż używanie substancji psychoaktywnych

Xawery
Xawery
10 maja 2024 15:02

Kiedyś myślałem, że mogę kontrolować swoje używanie narkotyków, ale szybko straciłem kontrolę, byłem uzależniony.

Chober Bożena
Chober Bożena
10 maja 2024 06:28

Moja siostra przez lata paliła papierosy i teraz ma poważne problemy z oddychaniem. Nie chciałabym, żeby ktoś inny musiał przejść przez to samo

Angelika Tekiela
Angelika Tekiela
16 maja 2024 03:15

Bardzo ciekawa obserwacja. Ja za małolata, grałam w gry komputerowe, ale tylko takie przeznaczone dla dzieci; skaczące małpki – a kto teraz młody będzie ciupał w jakieś małpki. Moim zdaniem, dzieci nie mają co ze sobą zrobić, skoro 3/4 dzieci gra. Umawiają się w domach, a ja się pytam co z odpowiedzialnością rodziców. Mam wrażenie, że te dzieci zwyczajnie, nie są szczęśliwe. Z medycznego punktu widzenia, można nabawić się derealizacji. Rodzice razem z dzieckiem powinni odkrywać jego potencjał, możliwości. Zauważyłam, że dobrym sposobem jest selekcja. Jeżeli dziecko staje się agresywne, rodzic bezwzględnie powinien zabrać wszystkie gry i nie pozwolić sobie na szantaż i manipulację. Tylko co z tego, skoro pójdzie do kolegi, do kafejki albo będzie grał na smartfonie. W ogromnej mierze, my dorośli też zawiniliśmy. Kupowanie pięcioletniemu dziecku smartfona to już tylko prosta droga do „zrytego bereta”.Żartobliwie mówiąc, dzieci bardziej się znają na amunicji, niż niejeden koleś z wojska. A już potem odróżnienie prawdy od fikcji, problem już był od dawna

Ela
Ela
12 maja 2024 18:29

Sensowne podejście do używek, to zachowanie równowagi pomiędzy tym co nadaje życiu smak, a tym co szkodzi, niszczy nasze zdrowie. Ważne by nie przesadzić, korzystać, ale zachować umiar. Możemy zjeść czekoladę, wypić piwo, obejrzeć film, czy kupić sobie coś coś sprawi nam radość.😊

Ela
Ela
11 maja 2024 18:27

Używki w nadmiarze szkodzą zdrowiu, alkohol, fast foody, nie mówiąc o papierosach czy narkotykach. Czasami zjeść pizzę, frytki, czy wznieść toast świętując jakąś okazję nie zaszkodzi. Wszystko jest dla ludzi tylko nie można przesadziać. Dużo jest przetworzonej żywności, która niszczy nasze zdrowie. Coraz więcej alergii ujawnia się w późnym wieku. Nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca dosięgają coraz młodsze osoby. Pozostaje wyeliminować to co nam nie służy do minimum. Równocześnie traktujmy siebie z szacunkiem, bo zdrowe ciało to zdrowy duch.

Clara
Clara
11 maja 2024 14:34

Przyjaciel pije dużo i często wpada w gniewne napady Kilka razy widziałam jak maltretował swoją dziewczynę to było straszne

Janusz Wiszczak
Janusz Wiszczak
11 maja 2024 07:07

no wiecie, technologia jest super i tak, ale czasami czuje się jakby miałem zero kontroli nad tym, ile czasu spędzam na telefonie czy komputerze. to jest jak… ja wiem, jakby czarna dziura, wciągająca mnie coraz głębiej. no i ktoś powie 'przecież to tylko gadżety’, ale jak wchodzę na Instagrama albo TikToka i patrzę przez godzinę na zdjęcia czy filmiki, to jakby tracę kontakt z rzeczywistością. nawet nie zauważam, jak mijają godziny. a potem czuję się taki pusty i zmarnowany, bo mogłem zrobić tyle innych rzeczy. ale coś mnie ciągnie, żeby znowu sięgnąć po telefon. to jest jak jakiś… no jakby nawyk, który ciężko jest złamać. czuję się uzależniony od tych urządzeń, ale jednocześnie nie umiem z nimi zerwać. to trudne, naprawdę trudne

Wiki
Wiki
10 maja 2024 17:20

super wpis fajnie że się otwierasz

Emil Wolko
Emil Wolko
10 maja 2024 13:44

Trochę chorowałem więc mnie nie było, wpis super daje do myślenia.

Bartek
Bartek
10 maja 2024 09:52

Widziałem, jak alkohol zrujnował życie mojego kuzyna. Stał się agresywny i stracił pracę. Teraz jest samotny i nieszczęśliwy.

Agata
Agata
10 maja 2024 09:31

Używki, takie jak alkohol, papierosy czy narkotyki, mogą znacznie szkodzić zdrowiu fizycznemu. Alkohol może prowadzić do problemów wątroby, chorób serca, a także prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Papierosy są znane z powodowania raka płuc i innych chorób układu oddechowego. Narkotyki mogą powodować uzależnienie, prowadząc do śmiertelnych przedawkowań lub trwałych uszkodzeń mózgu.

Shopping Cart
24
0
Would love your thoughts, please comment.x