Unsplash.com

Jak wygląda oszustwo na młodych osobach? Dlaczego starszą osobę dużo trudniej oszukać oraz w jaki sposób działają oszuści? W jaki sposób nie stracić na oszustwie i wiedzieć kiedy zareagować!

Dla tych co śledzą mnie na Instagramie i oglądają Instastory, wiedzą o co chodzi. Dla tych co nie są wtajemniczeni już wyjaśniam. Zanim jednak chciałbym Cię poprosić o zwrócenie uwagi na techniki jakimi próbowała mnie zmanipulować oszustka i w jaki sposób działała. Techniki staraj się wyłapać między wierszami.

 

Jak wygląda oszustwo, nie kradzież?

Idę na zajęcia i zaczepia mnie młoda Kobieta. Na pierwszy rzut oka budzi zaufanie i niczego się nie spodziewam. Zaczyna ze mną dialog po czym dochodzę do wniosku, że to ściema. W dalszej części szukam którędy szybciej do drzwi ewakuacyjnych.

Najpierw prosi o udział w ankiecie ponieważ premierę ma seria nowych bardzo drogich perfum dla mężczyzn. I chciałaby wiedzieć który zapach moim zdaniem jest najlepszy. W takim razie sprawdzam zapachy i wybieram ten wydający mi się za bardziej męski.

To ten moment kiedy powinno się skończyć. Wtedy prosi o wypowiedzenie się na temat kobiecego zapachu i pyta za ile zwykle kupuję sobie perfumy. Zajęcia poczekają. Raz przecież mogą. Sprawdzam i stwierdzam – może być. – dodaję również iż kupuję perfumy za 50-70 zł. Nigdy szczerze mówiąc nie kupowałem, ponieważ dostaję od znajomych i rodziny w prezencie, którzy wiedzą co lubię i znają mnie. Wracając do tematu. Tutaj ponownie oczekuję podziękowania i zakończenia ankiety. Jednak życie byłoby za piękne.

 

Nie powinniśmy się bać, tylko być ostrożniejsi
Przygotowani na to, że nikt obcy nie chce dla nas dobrze

– Patryk Tarachoń

 

– Jedna sztuka starczy na 3 miesiące i właśnie dlatego tak się opłaca. – dziewczyna kontynuuje rozmowę. Jako że jestem tak bardzo kulturalny i miły, dla mnie w prezencie męski zapach, a drugi dla mojej partnerki również za darmo. Był to czas przedświąteczny, także przeplata przez dyskusję iż to najlepszy prezent na święta dla mojej ukochanej i samemu sobie.

Biorę podawane do dłoni opakowania, dziękuję uprzejmie i ruszam. Zatrzymuje mnie i zaskoczenie? Ten darmowy prezent kosztuje 119 zł. ale dla mnie tylko 80 zł. ponieważ jestem ostatnią osobą z ankiety!

 

Jak nie stracić na oszustwie?

Zaczynam się zastanawiać czy warto kupić. Bo w sumie może i dobrze byłoby dołączyć perfumy do prezentu dla dziewczyny? Z drugiej i tak prezenty na Boże Narodzenie kosztowały mnie zbyt drogo, abym miał dokupować coś jeszcze. I ten argument wykorzystuję, więc zaczyna się targowanie. Co prawda cena schodzi do 50 zł. za dwie fiolki, ale szczerze mówiąc nie chciałem wydawać już na święta ani grosza więcej.

Dobry oszust budzi zaufanie, dobrze wygląda i nie zraża do siebie. Podobno piękni ludzie cieszą się zaufaniem, chociaż to właśnie ci brzydcy zazwyczaj są najbardziej godni wiarygodności.

Mógłbym zejść nawet do 15 zł. a nawet mniej. Po pewnym czasie dowiedziałem się od znajomych jak to działa. Kupuje taka pseudo ankieterka z koleżanką zapas tanich perfum. Sprzedaje jakby były to markowe perfumy, po czym sprzedaje jako ankieterka i targuje się aby zyskać.
Szczerze mówiąc nie kosztowały nawet 20 zł. Okazało się, że na psim targu mogę je kupić za bezcen. Koleżanki oznajmiły mi jak również zaskoczonym jak ja chłopakom komu już kupiły i czy się nawet podobają.

 

Jak działają oszuści

Jestem sympatyczny i próbuję udzielić odpowiedzi gdy ktoś oczekuje. Ale zawsze jestem ostrożny i czujny. Taka oszustka nie jest głupia. Ma strategię która zwykle działa. Najpierw przykładowo zaprasza do ankiety. W sumie odpowiedzenie na kilka pytań nie budzi takiego niepokoju. To miła rozmowa, więc tracimy na czujności.

Następnie próbuje wzbudzić we mnie poczucie, że właśnie sprzed nosa ucieknie okazja. Drogie perfumy o które pewnie moja Kobieta by się zabiła rzucając mi się na szyję, gdy zobaczy je w pudełku z prezentem. Dlaczego więc miałbym nie skorzystać? W dodatku one nie skończą się przez 3 miesiące! Czy to nie wspaniale? A jaka oszczędność!

 

Oszuści nie są wcale głupi. Aby być oszustem trzeba mieć naprawdę głowę na karku
Podchodzić inteligentnie, psychologicznie jak marketingowiec lub specjalista od sprzedaży

– Patryk Tarachoń

 

Następnie oczywiście za to jakimi jesteśmy wspaniałymi ludźmi (frajerami) możemy dostać je w prezencie (jeśli zapłacimy za prezent)? A jako, że jesteśmy ostatnimi ankietowanymi (jak wszyscy inni), mamy je w prezencie. I chcemy w to wierzyć. Czasem może nawet uwierzymy. Wtedy dostajemy je do ręki i nie musimy już oddawać bo przecież to prezent. Przywiązujemy się do tego. Już cieszymy z darmowego i bardzo drogiego produktu. To już nasze!

Wtedy oświadcza się nam, że to co w sumie jest już podarowane, możemy dostać za ok.70% taniej jeżeli tylko będziemy chcieli. W końcu tak bardzo pomogliśmy firmie w dalszym rozwoju…! Szczerze mówiąc daliśmy się oszukać.

 

Dlaczego Cię przestrzegam…

Mógłbym zadzwonić na policję, ale nie jest to wykroczenie za które kara nauczyłaby je, że jest źle lub zmusiła do refleksji te piękne „ankieterki”. Zwyczajnie zmieniłyby rejon i dalej to robiły, albo obmyśliły lepszy plan. Ja straciłbym czas zeznając na komisariacie i szczerze mówiąc nie zmieniłoby to niczego. Oszustów takich są tysiące, więc jeżeliby więcej osób reagowało, miałoby to sens.

 

Poprzeczka się zwiększyła, więc starsi ludzie przestali być tak ufni
Każdy z nas powinien być czujny i spodziewać się oszusta w każdej chwili

– Patryk Tarachoń

 

W końcu obecne media uświadomiły starszemu pokoleniu pewne sposoby na które można ich zrobić ich w bambuko. Nie konkretnie jak działa przykładowo kradzież na wnuczka czy kontrolerów wentylacji tudzież ankieterów. Ogólnie uświadomić, że trików jest naprawdę dużo i nikomu nie można podawać żadnych danych ani niczego podpisywać. Nie brać udziału w powyższych zaczepkach na ulicy czy na rynku itd.

Zwyczajnie powiedziałem, że dziękuję, ale za dużo wydałem już na prezenty. Po drugie nie zależy mi specjalnie na tych perfumach i żegnam się odchodząc. I choćby wołała za mną, gwizdała i goniła już się nie zatrzymuję.

 

Młodzi są większym łupem, ponieważ moim zdaniem uważamy właśnie starszych za najlepsze ofiary. Ponadto szybciej zastanowimy się nad opłacalnością podjęcia decyzji niż nad oszustwem. I przyznam, że wspomniane powyżej dziewczyny z ankietami były bardzo przekonujące, zupełnie nie budziły moich podejrzeń. Także ostrożniej!

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.