Jak stworzyć profesjonalny blog od zera? Czy jest możliwość założenia profesjonalnego bloga na Bloggerze (Blogspot)? Tworzenie interesującego bloga krok po kroku!

Do Metamorfozy Bloga o której przeczytasz więcej w artykule ,,Jak zmieniają się blogi po naszych wskazówkach„, zgłosiło się ponad 50 blogerów, niestety nie wszyscy byli wstanie wprowadzić sugerowane zmiany. Najczęściej uważali, że bez niektórych elementów przeżyją.

   Te elementy nie miały służyć autorom, tylko ich czytelnikom. Zmiana szablonu, możliwość komentowania bezpośrednio pod tekstem są udogodnieniami, ale niestety niektórzy uważają, że najlepiej gdy czytelnik musi nakombinować się, aby skomentować blog, na niedostosowanej do użytkowania podstronie.

Metamorfoza bloga o tarocie!

   Dzisiaj przyjrzymy się blogowi o tarocie. Jego metamorfoza przeszła moje oczekiwania, a ostateczny wynik zwalił mnie z nóg. Jeżeli nie wierzycie, zobaczcie ile pracy kosztowało autorkę!
Jak stworzyć profesjonalny blog od zera? Czy jest możliwość założenia profesjonalnego bloga na Bloggerze (Blogspot)? Tworzenie interesującego bloga krok po kroku!
   W bloga Kamili Kościelniak z początku nie wierzyłem. Ten blog bez urazy Kamilo wymagał założenia od samego początku. Pomimo wszystkiego, z dumą przedstawiam Wam pracę jaką autorka TarotMarylski.blogspot.com wprowadziła, aby dogonić aktualne trendy. Od czego było trzeba zacząć?

Zacznijmy od początku – nazwa i adres

   Blog ma swoją nazwę ,,Tarot Marsylski – lekarz duszy”, natomiast adres bloga TarocistkaKami. Nazwa nie jest łatwa do zapamiętania. Dlatego sugerował bym aby adres został zmieniony na TarotMarsylski.blogspot.com.
   Sugeruję autorce, aby zamiast pisania tylko o tym co pokazały karty, pisała też artykuły na blogu jak wróżyć, dzieliła się ciekawostkami, a pole do popisu jest ogromne. Może stworzyć kategorie: Wróżby, Znani wróżbici, Poradniki, Horoskopy, itd. Blog zdobyłby większy zasięg i zakres tematyczny.
   Wtedy nazwa bloga pozostaje, nawiązuje do tematyki bloga i przede wszystkim nie jest inna niż adres bloga. Kolejną istotną sprawą są social-media. Tarocistka Kami jest w każdym portalu społecznościowym (Facebook, Twitter, Instagram) tak samo się nazywa i ma taki sam nick. To się chwali, więc pytanie czy Kami chce budować swoją markę osobistą i blog nazwać Tarocistka Kami (co budzi podejrzenia i sam osobiście nie ufam takim stronom), czy lepiej aby widniała w mediach społecznościowych jako Tarot Marsylski?
Jak stworzyć profesjonalny blog od zera? Czy jest możliwość założenia profesjonalnego bloga na Bloggerze (Blogspot)? Tworzenie interesującego bloga krok po kroku!
   W Instagramie lepiej działać pod imieniem i nazwiskiem. Tam Kamila może dzielić się swoim życiem, pokazując harmonię, karty i inne związane z tarotem ciekawostki. W Twitterze dzielić się krótkimi znaczeniami znaków zodiaku i podobnymi wynikami kart, natomiast na Facebooku dzielić się zdjęciami z Instagrama i tweetami o różnych przykładowo przepowiedniach.
   Jak widzicie fanpage nie wygląda profesjonalnie. Widać starania i czas poświęcony jego założeniu, ale mimo wszystko nie zachęca. Pod nazwą Tarot Marsylski, profesjonalnymi zdjęciami, które można nawet pobrać ze stron podanych w artykule ,,Skąd pobierać zdjęcia na blog – TOP5„, będzie to wyglądało dużo lepiej.
   Zostało jeszcze logo. Tarot Marsylski jest jedną z najpopularniejszych talii tarota, a przy tym wyróżnia się bardzo charakterystycznymi symbolami, zapewne dla wielu z nas znanymi nawet z filmów. Dlaczego na ich wzór nie zrobić logo np. ze słońcem, a pod nim napisem Tarot Marsylski – Lekarz Duszy?

Podstrony i dostępne posty

   Jeżeli chodzi o posty na blogu, radziłbym je dopracować ponieważ im dłuższe, wyczerpujące temat tym więcej osób trafi do bloga. Na tym zaprzestanę, ponieważ jeżeli chodzi o treści, każdy z nas ma swój wyrobiony nawyk i styl pisania i nawet jeśli trzeba go dopracować, to z czasem bloger sam się wyrobi w dziedzinie redagowania.
   W zakładce kontakt można byłoby dodać więcej informacji o odpowiedziach i tym na jakie pytania dostanie się odpowiedź. Dodałbym jeszcze zakładkę O autorce/O blogu (zależy co Kamila zechce w niej zamieścić). Sugerowałbym opisanie bloga, jego misji, opisaniu czym jest Tarot Marsylski, zbił wszelkie uprzedzenia i opisał autorkę, a przy tym dodał Jej zdjęcie. To nadaje zaufania, a przy tym gdy wchodzi się na blog i nie wiem o czym jest, w pierwszej kolejności szukamy wymienionych informacji.
   W tym przypadku na miejscu Kamili, napisałbym oddzielną podstronę na swój temat oraz bloga, a oddzielną na temat samego tarota i tego jak działa, skąd się wziął, dlaczego można mu zaufać, itd. Może to też być w formie artykułu na blogu, do którego link zamieszczony jest w pasku menu.
   Zachęcałem też aby Kamila podpisywała się pod tekstami imieniem i nazwiskiem, czyli zaktualizowała swoje dane w Google+. Podała imię, nazwisko, które w blogu będą się pojawiały.

Kluczowy element – zmiana szablonu

   Wygląd ma znaczenie, z obecnego wyglądu bloga Kamili się ucieka. Jest to przykładowy szablon od Blogspota, który zaraz po założeniu bloga, należy zmienić.

Ustawienia bloga i Google Analitycs

   W pierwszej kolejności zwróciłem uwagę, że blog jest blokowany przez przeglądarkę. Jeżeli tak się dzieje również na Waszych blogach, wystarczy mała zmiana. Jest nią przestawienie bloga na szyfrowanie HTTPS.
   Aby to uczynić, przechodzimy do panelu Blogspota, następnie wybieramy Ustawienia, w nich podstronę Podstawowe, a następnie zaznaczamy na Tak.
Jak stworzyć profesjonalny blog od zera? Czy jest możliwość założenia profesjonalnego bloga na Bloggerze (Blogspot)? Tworzenie interesującego bloga krok po kroku!

 

Jak na początek, blog który jest tak naprawdę na etapie założenia, nie wymaga większych zmian. Wymienione powyżej wskazówki wystarczą, aby blog zaczął chociaż dorównywać tym z niższej półki. Niestety, obecnie mamy przed sobą jedynie założony blog bez większego przemyślenia i wkładu pracy.

Czas na rezultaty pracy!

Podsumowania w Metamorfozie Bloga są dla mnie zwykle powodem do dumy i radości. Było mi przykro gdy część uczestników się wycofywała, ale chwilę później uśmiech przywracały osoby zadowolone z efektów.

Jeżeli chodzi o bloga o tarocie, wierzyłem, że z bloga który jeszcze tak naprawdę nie został do końca założony, będziemy mieli perełkę. Autorka się ani nie wycofała, nie dawała znać, jedynie 20 lipca poinformowała mnie o innym układzie z mojej strony. Cytuję ,,myślałam, że ktoś tego bloga przebuduje za mnie, ja naprawdę nie mam na to czasu”. Tego samego wieczoru Kamila postanowiła wycofać.

 

Nie poddaję się łatwo, więc uzgodniliśmy, że wyjątkowo część mogę zrobić. Rozumiem, każdy z nas może mieć obowiązki, a w życie prywatne uczestników się nie mieszam, więc nie pytałem nawet o to co odciąga autorkę od zajęcia się blogiem. Ponadto Metamorfoza Bloga miała pomóc uczestnikom, a doświadczenie uczyło mnie, że każdy wymaga innego podejścia.

Jak stworzyć profesjonalny blog od zera? Czy jest możliwość założenia profesjonalnego bloga na Bloggerze (Blogspot)? Tworzenie interesującego bloga krok po kroku!

Tyle ile uznałem za najtrudniejsze do zrobienia, wykonałem. Dla mnie to kilka minut, które nie wykluczyły moich innych obowiązków. Zatem lista tego co wykonałem, jest następująca:

– Zmieniłem nazwę bloga, dodałem opisy i dostosowałem ustawienia. Zaktualizowałem także podstrony O blogu i Kontakt.

– Wgrałem nowy szablon z SoraTemplates,

– Zorganizowałem kategorie na pasku menu,

Przetłumaczyłem na język Polski, najważniejsze elementy nowego szablonu,

Stworzyłem logo i zapisałem w różnych rozmiarach,

– Dodałem blog do Google Search Console i Analytics,

– Zainstalowałem i skonfigurowałem system komentarzy Disqus,

– Założyłem nowy fanpage i doprowadziłem go do porządku,

Po wszystkim poinformowałem o nich autorkę i poinformowałem, aby zweryfikowała wszystkie moje wcześniejsze sugestie i zrobiła to co pozostało.

Ostatecznie chciałbym podsumować to następująco. Autorka mogła nie wiedzieć jak coś zmienić lub jakie kroki poczynić, aby przejść metamorfozę samodzielnie. Dla mnie było to wygodnictwo, którego nie traktuje jako wytłumaczenie.

Rozumiem, że można czegoś nie wiedzieć, ale pozostałym blogerom również nie starczyło czasu, nie mieli możliwości przysiąść, ale się zorganizowali i nie czekali aż ktoś inny za nich zrobi pracę. Ogólnie zadeklarowałem się pomóc, zajęło mi to ok. 2 godziny. Dla kogoś kto nigdy tego nie robił, mogło zająć maksymalnie dwa dni! Metamorfoza Bloga przewidziana była na 2 miesiące, a najszybsi i najbardziej efektywni, znaleźli się w rankingu.

Dlatego mam do Was apel. Jeżeli nie macie czasu na blog lub macie w nosie jak wygląda i czy spełnia oczekiwania i standardy, zwyczajnie nie prowadźcie go, ponieważ blog to nie tylko pisanie kiedy się podoba i jak nam się podoba. Na stworzenie dobrego bloga, składa się cała masa czynników i szczegółów, wymagających dopracowania.

Jak stworzyć profesjonalny blog od zera? Czy jest możliwość założenia profesjonalnego bloga na Bloggerze (Blogspot)? Tworzenie interesującego bloga krok po kroku!

Ta Metamorfoza Bloga, jest dla mnie przykładem grupy blogerów, którzy nie zamierzają zabrać się za swoje blogi, tłumacząc niewiedzą lub brakiem czasu. Podjąłem się jej, aby pokazać ile można stracić na takim podejściu.

Z rozmowy z Kamilą dowiedziałem się, że wyświetlenia bloga skoczyły znacząco do góry, a komentarzy przybyło. Czytelnicy których autorka zebrała w swojej grupie na Facebooku, z entuzjazmem przyjęli zmiany i szybko przeszli na nowy fanpage. Komentarze pojawiają się niedługo po publikacji, bez większej promocji nowych treści. Również Kamila zaczęła częściej pisać, posty stały się bardziej rozbudowane i dłuższe. Te zmiany zachęciły odbiorców do angażowania się, a sympatia i towarzyskie nastawienie Kamili, przyciągnęło nowe osoby i do strony na Facebooku i do bloga.

Pochwalić Kamilę muszę za przyłożenie się do bloga, gdy już został skończony. Uzupełniła dane strony na Facebooku, zaktualizowała samodzielnie Instagrama, dodała nowy widget na blogu i zajęła się Twitterem. Z tego co aktualnie widzę, blog jest aktualizowany, a social-media prowadzone. Osobiście na miejscu autorki, postarałbym się bardziej nad tekstami i poświęciłbym im więcej czasu. Póki co są to krótkie teksty, ale kto wie, być może kiedyś gdy odwiedzę blog o Tarocie Marsylskim Kamili, doznam szoku?

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.