Jaki wpływ miały na mnie obrazy, których autorką jest Daria Alicja Ostrowska? Dlaczego symbolika tych dzieł robi takie wrażenie? Skąd autorka czerpie inspiracje!
Sztuka przybiera różny kształt. Gdy jednym razem inspiruje, drugim potrafi wzbudzić w nas silne emocje, których nie potrafimy zrozumieć. Od kilku lat nie potrafię przechodzić obok niej obojętnie. Teksty, muzyka, wiersze wywołują w mojej podświadomości różne uczucia. Czasem takie, których nigdy wcześniej nie znałem. Gdy słucham muzyki nowoczesnej lub tej, która uznawana jest za klasykę, daję się ponieść emocjom, wydobywających się z głośników lub adaptera. Dlaczego symbolika w sztuce jest ważna i kiedy najbardziej zaskakuje?
Symbolika w niezwykłej formie
Nie zawsze dopatrujemy się sztuki, chociaż jest wokół nas. Słysząc określenie „sztuka”, wyobrażamy sobie pędzel rozprowadzający farbę po płótnie, albo muśnięcie smyczką po strunach skrzypiec. Sztuka potrafi wzruszyć, zastanowić, a nawet zmotywować do działania. Ta, o której chciałbym Ci opowiedzieć, wywołała we mnie uczucia i emocje, których wcześniej nie znałem.
Podczas jednej z wystaw w Białymstoku, trafiłem na prace Darii Alicji Ostrowskiej. Urodziła się w Lidzbarku Warmińskim, a obecnie mieszka i tworzy nieopodal Białegostoku. Jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, gdzie skończyła kierunek ceramiki artystycznej. Następnie zdobyła dyplom z malarstwa (również w Olsztynie), na Instytucie Sztuk Pięknych UWM. Była uczestniczką popularnych Polsce aukcji „młodej sztuki”, a Jej prace brały udział w wielu wystawach.
Wpływ wystawy na emocje
Prace Darii głównie przedstawiają kobietę, przepełnioną smutkiem, automatycznie wpływającym na odbiorcę. Postać kobiety jest pełna wiary w coś lepszego, co ściska za serce. Przyglądając się dziełom Darii, odczuwałem strach i mnóstwo obaw. Nie potrafiłem ich sklasyfikować, opisać słowami, jakby tylko moja dusza wiedziała, o co tak naprawdę chodzi. Patrząc na prace Darii, odniosłem wrażenie, jakby w tych obrazach była uwięziona żywa osoba, która nie potrafi się z nich wydostać. Być może pochodzi jeszcze z trudnych i niepewnych czasów?
Moim zdaniem, postać może być zlękniona z obawy, że dzieci tej postaci, nie dożyją lepszych czasów. Te zaklęte arcydzieła, sprawiają ogromny niepokój i doprowadzają do zastanowienia się nad samym sobą. Z wystawy wyszedłem przerażony faktem, że również mógłbym zostać uwięziony w pewnym systemie, który każe nam działać schematycznie, aż po śmierć. Odczułem niechęć życia w błędnym kole, który dużo bierze, ale nic nie daje w zamian.
Towarzyszący smutek i nostalgia sprawiają, że zaczynamy inaczej postrzegać otaczający świat, a z drugiej strony cieszyć się, że dożyliśmy lepszych czasów, niż nasi pradziadowie. Jest w tym zaklęta wolność, ale z drugiej strony odnosiłem poczucie osaczenia, zamknięcia i odczucia przynależenia do kogoś, komu nie można się sprzeciwić. Jeszcze długo towarzyszył mi strach, wynikający z niepokoju i konsekwencji, przed którymi nie można uciec.
Symbolika w sztuce autorki
W pracach autorki, dużą rolę odgrywa symbolika. Kobieta jest metaforą takich emocji, jak: radość, smutek czy nadzieja. Inspirację czerpie z polsko-ukraińskich korzeni, gdzie święte obrazy przedstawiają symbol, a nie ciało. W dziełach nie brakuje nawiązań do ludowych legend i baśni. Dużą rolę odgrywa ustawienie postaci, od ustawienia postaci, po kierunek spojrzenia oraz gesty dłoni.
Sztuka zaproponowana przez autorkę, ma również bardzo dużo pozytywnych odczuć. Symbolika nawiązuje do podlaskiej kultury oraz przodków zamieszkujących jej ziemie. Religijna powaga i odczucie pradawnych przesądów, daje w nich o sobie znać. Ten sam nastrój towarzyszy, gdy dokładniej zaczniemy eksplorować bardziej kulturowe miejsca woj. podlaskiego. Mam na myśli rejony, w których nie brakuje Cerkwi, przydrożnych kapliczek czy zdobionych domów. Dzięki tym obrazom utożsamiamy się z historią naszego województwa, w którym powoli zanika wiara w przesądy i ludowe metody leczenia. Jeszcze jednym pozytywnym akcentem tych prac, jest przypomnienie o pięknych lasach i dolinach, na których chłopstwo uprawiało ziemie, gdy kobiety w tym czasie zajmowały się zadbaniem o ognisko domowe. Symbolika w tych pracach, przedstawia trudne czasy, o których niestety zapominamy, tak samo powoli pozwalamy odejść w niepamięć naszym przodkom.
Prace Darii można obejrzeć na stronie DariaOstrowska.pl, gdzie znajdziecie również linki do profilu w Instagramie i fanpage. Warto poświęcić tym dziełom więcej niż krótką chwilę i zastanowić się nad emocjami, które z nich płyną.
Jestem ciekawy co czujesz, patrząc na zamieszczone w tekście przykładowe obrazy? Podziel się z swoimi odczuciami w komentarzu.
Źródło: DariaOstrowska.pl