Czy muszę zgadzać się na stosunek gdy nie mam ochoty? Czy rozmiar penisa ma znaczenie? Co sprawach łóżkowych ma największe znaczenie? Co warto wiedzieć o molestowaniu, przemocy seksualnej oraz gwałcie? Infekcje przenoszone drogą płciową. Gdzie szukać informacji na pytania odnośnie seksu!
Akcja modelki i projektantki (Anji Rubik) odbiła się głośnym echem. Celem ,,#sexedpl” jest uświadomienie w rzetelny sposób seksualności i tego jak podchodzić do tematu seksu, naszych potrzeb oraz miłości. Pozbawiona stereotypów książka, jest alternatywą i apelem w stronę szkół, które nie potrafią kształcić z zakresu naszej intymności, będącej w naszym kraju tematem tabu.
W dniu premiery, udałem się do Empiku, gdzie w załączonym do magazynu Newsweek, była książka z rozmowami Anji Rubik. Wrażenia miałem różne, podobnie wnioski. Ostatecznie jednak chciałbym Was zachęcić do zakupu, a powód wyjaśnię już za chwilę.
Czym jest podręcznik #sexedpl?
Wiedza zawarta w książce (będącej efektem projektu), jest przedstawiana w merytoryczny i konkretny sposób, od praw nastolatków, budowy genitaliów po bezpieczeństwo w sieci!
Anja Rubik poprzez akcję, która stała się również fundacją, chce raz na zawsze zakończyć obawy i wprowadzanie młodych ludzi, w błędne schematy, o których słyszą na szkolnych zajęciach. Według autorki projektu, idiotyczne mity mają konsekwencje w dojrzałym życiu młodych ludzi.
Fundacja ,,#sexedpl”, porusza m.in. tematy samoakceptacji, antykoncepcji, konsekwencji wynikającej z nieodpowiednich partnerów lub partnerek, jak również zrozumieniu, że każdy z nas ma w każdej chwili prawo odmówić stosunku.
#sexedpl miłość, dojrzewanie i seks (2018)
Podręcznik #sexedpl od strony technicznej
Gdy dowiedziałem się o premierze książki, natychmiast poleciałem do sklepu aby ją zdobyć. Nie ukrywam zainteresowania akcją Anji Rubik. Krótkie filmy z takimi gwiazdami jak: Roma Gąsiorowska, Magdalena Cielecka, Monika Brodka, Małgorzata Szumowska, Dorota Masłowska, Marta Frej, Mary Komasa, Maffashion, Sebastian Fabijański, Mateusz Banasiuk, Maciej Sturh, Robert Biedroń czy Jimek Dębski, bardzo głośno wypromowały projekt. Moim zdaniem spoty sprawiały wrażenie bardziej reklamy niż konkretnej wiedzy, a książka z wywiadami ekspertów, to coś zupełnie innego.
Książka nie jest droga ani duża, ale została tak zaprojektowana, że bez większego wysiłku skupia na sobie uwagę. Jeżeli jesteście wstydliwi, nie bierzcie jej do komunikacji miejskiej. Grafiki, rysunki i cytaty na całe strony, z pewnością zwrócą uwagę pozostałych pasażerów. Dla mnie nie sprawiało to problemu, chociaż momentami nieco irytowało.
Nie jestem zaskoczony formą wydania, ponieważ sesja zdjęciowa jest w podręczniku bardzo podkreślona. Czułem się jakbym czytał książkę wydaną dosłownie przez magazyn modowy w stylu Vouge. Dużo modeli, chociaż tutaj można się zatrzymać i zwrócić uwagę na duży plus. Zdjęcia nie są przypadkowe. Przypominają różne osoby, o zróżnicowanej budowie ciała. Z pewnością doda to pewności siebie tym, co borykają się z kompleksami i mają wobec siebie wiele zastrzeżeń, dla mnie jako osoby uświadamiającej jak zaakceptować siebie, jest wielkim plusem!
Jaka jest książka wydana w ramach akcji #sexedpl?
Przyjrzeliśmy się stronie technicznej wydania. Czas na konkrety, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć. Zacznę od wad książki, które gryzły mnie w oczy.
Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie, są bardzo merytoryczne, odpowiedzi są doskonale przeanalizowane. Najważniejsze fragmenty są podkreślone w formie cytatów lub wytłuszczeń.
Dzięki książce możemy dowiedzieć się, np. kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć? Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą, jest już lesbijką? W czym może nam pomóc masturbacja?
Jest to tak naprawdę dziennik z odpowiedziami na najczęstsze pytania, jakie zadają sobie młodzi ludzie, którzy dojrzewają lub już interesują się seksem. Jedyne co mnie zirytowało to goście zaproszeni przez autorkę, którzy zamiast uprzedzić o różnych chorobach, rzadkich problemach z genitaliami, straszą skomplikowanymi badaniami, jak np. w rozdziale o jądrach, które mogą się zakręcić podczas snu. Podobnie w przypadku dziewczyn, gdy wspomina się o wizycie ginekologa i tego jak się do takiej wizyty przygotować. Nie wiem czy znalazłbym dziewczynę, która odważyłaby się na badanie po przeczytaniu o możliwości przeprowadzeniu badania przez odbyt?! Osobiście rozumiem, że to nic strasznego, ale przez kilkoro czytelniczek, ten fragment może być źle odebrany, a na pewno nie w taki sposób jaki chciał przekazać autor.
Niestety książka jest moim zdaniem ciężka w czytaniu, wręcz bardzo męcząca. Oczywiście czyta się ją bardzo szybko. Mi zajęło to dwa dni, łącznie ok. 5 godzin. Ciężkie czytanie spowodowane jest takim typowo pouczającym sposobem wypowiedzi. Czułem się jak na zajęciach z wychowania w rodzinie, z tą różnicą, że tutaj naprawdę się dowiedziałem wielu cennych informacji. O nich opowiem za chwilę.
Anjia Rubik wspomina o listach jakie dostała, a mimo tego w książce brakuje mi historii, wspomnianych listów czy nawet przykładów osób i tego co czuły. Rozdziały o homoseksualizmie, według mnie byłyby bardziej wiarygodne gdyby kilkoro uczestników, opowiedziałoby o tym.
A’ propos homoseksualizmu, jest go dużo i to na samym początku. Bardzo dobrze, że wyjaśniono co czują takie osoby i jak do nich podchodzić. Problem w tym, że książka z mojego punktu widzenie nie przekonuje, a jedynie próbuje wyjaśnić na czym polega homoseksualizm. Dla mnie to nie to samo. Chwilami czułem jakby homoseksualistom oddawano za duży hołd za pośrednictwem powyższej lektury.
Do zalet muszę dodać, że książka jest bardzo motywacyjna i wspierająca, zwłaszcza dla młodych osób, nie wtajemniczonych w tematykę seksualną. Jestem prze szczęśliwy za zwrócenie uwagi na poniżanie, odnajdywanie swojego stylu i poznawanie swego ciała, a także poniżanie i wyśmiewanie w szkołach. Chociaż w fragment o wsparciu w takiej sytuacji przez radę pedagogiczną szkoły, osobiście nie wierzę.
Książkę czyta się szybko (2-3 dni)
Dużo o kobiecej seksualności, co dla chłopaków może dużo uświadomić, chociaż dla niedoświadczonych osób lektura obowiązkowa (bez znaczenia na płeć). Dziewczyny mogą poznać obawy chłopaków i zrozumieć, że pierwszy raz to dla nas też spore wyzwanie, choćby z powodu potrzeby rywalizacji lub przyzwyczajenia do ‘’obowiązku” wykazania się.
Nie oszukujmy się, dla dziewczyn pierwszy raz, stosunek płciowy i obawy przed konsekwencjami, są trudniejsze niż dla chłopaków. Nie zmienia to faktu, że trzeba uświadamiać, że wielkość penisa nie ma znaczenia, nie zawsze musimy mieć ochotę na seks i nie myślimy o tym bez przerwy. Książka obala wiele mitów, uświadamiając przy tym jak trudno jest też dla młodych mężczyzn.
Anja Rubik wyjaśnia wszystko co najistotniejsze, wchodząc w temat głębiej i bardziej precyzyjnie.
Dla kogo jest książka Anji Rubik?
Przede wszystkim dla młodych osób, którzy wchodzą w okres dojrzewania, chcą poznać swoje ciało, zrozumieć zagadnienia, poznać konsekwencje i sprawy na które powinno się zwracać uwagę. Wyjaśnione są tu wbrew pozorom banalne zagadnienia, natomiast niezwykle ważne młodym i zagubionym ludziom.
Z książką powinni zapoznać się również rodzice, chociaż wątpię aby potraktowali ją poważnie, zważywszy na wychowanie się w innych realiach.
Dlaczego mimo wszystko polecam książkę?
Tego co przeczytasz w tej książce, wątpliwe jest abyśmy usłyszeli w szkole z ust pedagogów. W gimnazjum, z małą grupką uczęszczałem na zajęcia wychowania w rodzinie (WdŻwR). Trafiliśmy na wuefistkę, która wyjaśniała, że mamy prawo do odmawiania, tłumaczyła dlaczego obcisła bielizna szkodzi chłopakom i jaką krzywdę robią sobie dojrzewające dziewczyny, nakładając makijaż.
To był jeden rok, gdy uczęszczałem na tego typu zajęcia, nie ukrywam, że w innych szkołach i późniejszych latach po prostu nie chciałem marnować czasu na to, co i tak mieliśmy na zajęciach biologii czy przyrody. Zapłodnienie i budowa narządów płciowych? Co z przesłaniem tych zajęć? Po prostu nie było sensu na nie chodzić.
Maciej Stuhr – Kto jej to powie? #sexedpl (2017)
Książka ,,#sexedpl” zwraca uwagę na wiele istotnych czynników i zachowań. Uświadamia na temat seksualności i wyjaśnia to z czym próbujemy uporać się od pokoleń – niewiedzą. Pomaga zrozumieć najważniejsze zagadnienia, przy tym bez owijania w bawełnę mówiąc o naszych potrzebach, przełamując mity i tematy tabu.
W książce nie brakuje wypowiedzi na temat tolerancji, walki z kompleksami i sposobach radzenia sobie z odtrąceniem rówieśników. Jestem przekonany, że nawet jeśli książka by się Wam nie spodobało, z całą pewnością (bez względu na wiek), nauczycie się czegoś, poznacie wiele mechanizmów i będziecie mieli okazję dostać odpowiedzi na pytania, których w Internecie lepiej nie szukać.
Źródło: sexed.pl
Gdy przeczytasz, daj koniecznie znać co myślisz! 😉
Czytałam świetna książka
Zerknąłem gdzie ją położyłem i leży na swoim miejscu. 🙂
Dowaliles ta recenzja jak co! 😛
Czytałem i w końcu jakąś książka która odpowiada na pytania a nie tylko ściemnia że odpowie.
Odpowiada na najważniejsze tematy i obrazuje seks takim jaki jest, w naukowy sposób. Rzeczywiście jakaś odmiana.
Myślę, że ta książka może wiele nauczyć i pomóc wielu młodym ludziom w odnalezieniu się i pojęciu swojego ciała i potrzeb.
Jednego jestem pewny, książka wyjaśni odpowiedzi na pytania, które w internecie są zlepkiem bzdur, zabobonów i głupoty.
Uważam akcję za potrzebną i bardzo dobrze przeprowadzoną. Książka porusza istotne tematy, nie przechodzi obojętnie obok trudnych zagadnień. Pokazuje młodym ludziom prawdę a nie opinie i wnioski ludzi, żyjących kłamstwami kościoła i zacofanej społeczności. Czytałam, polecam i dałabym swojemu dziecku bez wątpienia. Lektura obowiązkowa.
Nie wiem co mógłbym jeszcze dodać, wszystko co napisałaś jest prawdą. Dziękuję
Z chęcią ja przeczytam. Sama jestem jej ciekawa. Zachęciłeś mnie
Warto, Anja Rubik zrobiła kawał dobrej roboty i z całą pewnością nie zostanie to zapomniane.
Słyszałam o tej książce jednak nie miałam jeszcze okazji jej czytać. 😉
Warto się zapoznać. Książka jest zbiorem najczęściej zadawanych pytań przez młodych ludzi, a przy tym bezpośrednia i konkretna.
Homoseksualizmu się w ogóle nie tłumaczy. Dobrze ze powstała taka książka.
Coraz częściej i głośniej mówi się za oceanem o homoseksualizmie, a u nas jeszcze długo moim zdaniem będzie budziło zdziwienie, traktowane jako przemijający trend „na homo”.
Właśnie jestem w trakcie czytania. Mogłabym stwierdzić że znajdziemy w niej wszystkie pytania które przyjdą na myśl młodemu i dojrzewającemu człowiekowi.
Bardzo zirytowało mnie stwierdzenie że 20 lat temu nie było takich książek. Były tylko nie nagłośnieno ich.
Zgadzam się z Tobą, w książce zwrócono uwagę na pytania zaprzątające głowy młodych osób najbardziej. Książki były, choćby ,,Sztuka Kochania” Michaliny Wisłockiej.
Moja mama kiedyś mówiła mi o sztuce kochania ale nie chciałam, głupio było mi od niej wziąć.
Sprawa indywidualna. Ja mamę po prostu zapytałem czy ma tę książkę, po czym mi ją przyniosła. Nie było więcej rozmowy na jej temat. Zresztą nawet jeśli, to i tak w domu nie mamy problemu rozmawiać ani żartować z tych spraw. Zresztą tak samo krewni.
U mnie nie jest to tematem tabu, chociaż na początku nie było łatwo poruszyć tematu.