Czy przeklinanie świadczy o człowieku? Kiedy można używać przekleństw? Przeklinanie w stosunku do innych i siebie!

Czy przeklinanie jest w porządku?!

Czy przeklinanie świadczy o człowieku? Kiedy można używać przekleństw? Przeklinanie w stosunku do innych i siebie!

Polski słownik przekleństw i wulgaryzmów jest bogaty w określenia, których wielu z nas używa na co dzień. Czy zatem przekleństwa są dopuszczalne, warto je stosować i kiedy powinniśmy przeklinać? Zachęcam Cię do zapoznania się z poniższym tekstem na ten temat oraz wzięcia udziału w dyskusji tuż pod tekstem.

Przeklinanie w codziennym życiu

Zacznijmy od tego, że przekleństwa pojawiają się w muzyce, książkach, a nawet miały miejsce w publikacjach, gdy ich używanie w literaturze było kontrowersyjne. Polskie przekleństwa brzmią wyraźnie, są bardziej zaakcentowane, a przy tym wydaje mi się, że nie ma słowa, które można byłoby wyrazić na różne sposoby tj. nasze rodzime k**wa!

Podobno kreatywni ludzie przeklinają najwięcej, aczkolwiek osobiście spotkałem wielu ludzi, uważających się za ponadprzeciętnych, a w rzeczywistości przekleństwa miały na celu odwrócić uwagę od bezsensownych wypowiedzi. Jestem bardziej za stwierdzeniem, że inteligentni ludzie potrafią rozmawiać w sposób dojrzały, bez zbędnych h, k, j itd.

Moim zdaniem mądrzy ludzie znają wystarczająco dużo słów, dlatego nie potrzebują przeklinać. Chociaż Kasia Nosowska nie przeklinała w swoich utworach, podajże pierwsze przekleństwo padło na albumie Basta, jako wyraz demotywacyjnego podejścia do własnego życia, polegającym na użalaniu się nad sobą i negatywnego podejścia do życia, okraszonymi wulgarnymi przecinkami.

Czy przeklinanie jest w porządku?

Tak czy inaczej, przeklinanie uważam za brak szacunku do osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Dla mnie przekleństwa w moim towarzystwie są jak plucie na chodnik, gdy mijam niekulturalnego przechodnia. Każdemu może zdarzyć się, „rzucić mięsem”, wybuchnąć lub po ludzku się zdenerwować. Nie jest to w żaden sposób usprawiedliwienie, ale skłamałbym, gdyby zapewniał, że nie zdarza się, aby soczyste k, nie padło w takiej sytuacji z moich ust.

Mimo wszystko ludzie uważają przeklinanie za coś młodzieżowego, nowoczesnego lub rozrywkowego. Po obejrzeniu na Netflix (przy okazji sprawdź listę polecanych seriali) serialu Sukcesja (2018), można wkręcić się w chamskie i wulgarne komentarze na temat innych, a zwłaszcza własnych pracowników. Mimo to, odnoszenie się z szacunkiem do innych, jest przejawem traktowania drugiego człowieka w porządku.

Kultura osobista, czy życiowy wybór?

To nie kwestia wychowania, manier z domu czy przykrych doświadczeń, a wstydu, gdy ktoś obok mnie usłyszałby z moich ust coś niestosownego. To nie świadczy o szkole, miejscu pracy czy rodzinie, a o nas samych. Mnie osobiście przyciągają osoby, które nie potrafią przeklinać, a tego typu incydenty mają miejsce sporadycznie.

W swoim życiu dążę do utrzymywania relacji z pozytywnymi ludźmi, podchodzącymi do innych z empatią i szacunkiem. Jeśli zatem ktoś ma w moim towarzystwie jechać epitetami, to ja dla własnego komfortu, wolę trzymać się z dala.

Co myślisz o przeklinaniu? 😉 Napisz swoje zdanie w dyskusji pod tym tekstem.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Amanda Polelko
Amanda Polelko
14 stycznia 2023 09:50

Dziękuję Ci Patryku za list poprawił mi samopoczucie w ten pechowy piątek trzynastego. <3 Wpis super!!

Franciszek O.
Franciszek O.
13 stycznia 2023 22:18

Od siebie dodam, tyle że inteligentni nie potrzebują przeklinać, ponieważ mają wystarczający zasób słów, aby umieć się wysłowić. Pozdrawiam!

Bart
Bart
13 stycznia 2023 14:40

coraz rzadziej przeklinam odkad zostalem ojcem

Marta Forniczak
Marta Forniczak
3 września 2023 07:19

Staram się nie przeklinać i tego samego uczę dzieci ale gdy im się brzydko powie nie ganiam za to bo sama robię podobnie.

Emil WolkoD
13 stycznia 2023 16:36

Czy wrócisz jeszcze do tematów związkowych?

Aga
Aga
14 stycznia 2023 12:17

Dobry wpis jestem przeciwna przeklinaniu 🙂

Marcin Beznarski
Marcin Beznarski
13 stycznia 2023 11:59

Nie wyobrażam sobie życia bez takiej soczystej k***y. Polecam pomaga się wyładować.

Wiesław K.
Wiesław K.
13 stycznia 2023 09:02

Też oglalalem sukcesje i tam przeklenstw jest wiecej niz to potrzbne. to taka gra o tron osadzona w nowoczesnych czasach

Alda
Alda
13 stycznia 2023 07:41

Nie przeklinam przy dzieciach i rodzicach ale w pracy się po prostu nie da!!!

Shopping Cart
18
0
Would love your thoughts, please comment.x