Kilka sprawdzonych pomysłów! Co robić w domu, gdy nie można z nigdzie wychodzić? Jak zorganizować sobie wolny dzień? Pomysły na spędzanie czasu w domu!
Czasem zdarza się, że musimy zostać w domu. Choroba, brzydka pogoda lub inne powody, nie pozwalają nam opuścić mieszkania ani na krok. Jeśli nie chcemy zmarnować czasu, warto znaleźć sobie zajęcia. Co można robić, aby urozmaicić dłuższe spędzanie czasu w domu? Sprawdź poniższą listę i podziel się swoimi pomysłami w komentarzach!
Praca zdalna w domu
Na początek zanim przejdziemy do pomysłów spędzania wolnego czasu, mam kilka własnych przemyśleń, którymi chciałbym podzielić się z tymi, co pracują zdalnie w domu.
- wstawaj wcześniej, jakby wstawało się do biura;
- jedz śniadanie i pozwól się rozruszać, aby nie zasiadać do pracy zaspanym;
- działaj określonymi schematami, np. ustal jakie czynności masz do zrobienia każdego dnia, co nie może zostać odłożone w poniedziałek, a co należy zrobić w piątek (przykładowo wysłanie zapytań do klienta w poniedziałek, wygenerowanie raportu w piątek);
- odstaw jak najdalej rozpraszacze tj. smartphone lub przełączaj telefon na tryb, który wyłącza aplikacje rozrywkowe i komunikatory;
- trzymaj daleko od siebie słodycze;
- włącz w tle muzykę tupu jazz, smoth jazz, aby Cię nie rozpraszała, ale też nie pozwalała na znudzenie;
- jeśli pracujesz przed komputerem, po skończonej pracy staraj się spędzać czas w inny sposób (odstaw telewizor, komputer, telefon);
- po zakończeniu pracy, pakuj sprzęt firmowy, aby wieczorem nie myśleć już o pracy i posprzątać domowe miejsce pracy;
- stawiaj dziennie na ruch i spędzanie czasu aktywnie, aby zrekompensować sobie pracę siedzącą;
Myślę, że tych kilka porad przyda się każdemu, kto wcześniej nie pracował zdalnie. Teraz zastanówmy się razem, co można robić gdy jesteśmy w domu i nie zapowiada się, abyśmy wyszli na zewnątrz. Gdyby lista była za krótka, odsyłam również do ,,Atlasu Marzeń„, który przepełniony jest pomysłami.
Poznawanie twórczości inspirujących ludzi
W Internecie możemy napotkać na bardzo utalentowanych ludzi, którzy tworzą ciekawy content. Być może ktoś prowadzi ciekawy blog, nagrywa fascynujące filmy lub opowiada w interesujący sposób w podcaście. Często twórcy mają wyznaczone miejsce do dyskusji, w której możesz wziąć udział, poznając opinie innych lub po prostu popisać z kimś na wartościowy temat, lub pożartować. Sprawdź listę 20 autorów, których warto słuchać, w zestawieniu ,,Podcasty których warto słuchać„.
Odkrywanie przedmiotów sprzed lat
Zacznę od tego, co możesz zauważyć w nagłówku. Od lat kolekcjonuję płyty winylowe, a w ostatnim czasie postanowiłem przesłuchać kasety rodziców z przebojami ich młodości. Bardzo podobają mi się urządzenia sprzed lat, które mają swój charakter. Gramofony, odtwarzacze i akcesoria do nich, mają w sobie coś, co skupia moją uwagę. Być może w domu są jakieś zabytkowe przedmioty, których możesz spróbować użyć? Nawet nie dla sprawdzenia, jak wyglądało ich użytkowanie, a dla czystej frajdy i zajęcia wolnego czasu w ciekawy sposób. Przeczytaj również ,,Dźwięk na winylu, a krążku kompaktowym„.
Realizowanie własnych marzeń
Kiedyś większość z nas chciała śpiewać, tańczyć, pisać, nagrywać, budować lub poświęcać się innym pasjonującym czynnościom. Wolny czas jest idealnym momentem na realizowanie swoich pasji, celów w kreatywny sposób. Wystarczy organizacja miejsca, znalezienie materiałów i można działać! Jeśli nie wiesz jak ruszyć, zawsze możesz poszukać w Internecie odpowiedzi na swoje pytania lub zwyczajnie napisać do mnie poprzez Kontakt, lub portale społecznościowe.
Co możesz jeszcze zrobić?
- Wydrukować zdjęcia i zrobić album;
- Nauczyć psa komend;
- Napisać książkę lub serię własnych przemyśleń;
- Podjąć się realizacji swoich marzeń i postanowień;
- Poprawić swoje kanały społecznościowe;
- Spróbować sił w nowych dziedzinach nauki;
- Wykorzystać nieużywane lub stare ubrania do przerobienia ich na własne kreacje;
- Wymyślać własne skecze i memy;
- Wymyślić różne gry i zagrać w nie z domownikami;
- Zaangażować się bardziej w domowych obowiązkach;
- Wprowadzić zmiany w swoich nawykach;
- Zorganizować dla przyjaciół spotkanie lub imprezę przez Internet;
- Zrobić porządki w sprawach, które były odwlekane;
- Przesłuchiwać muzykę z płyt, kaset lub platform strumieniowych tj. Spotify, Tidal czy Deezer;
- Spędzać czas na słuchaniu podcastów lub audiobooków;
- Skupienić się na twórczych czynnościach, np. komponowanie własnej muzyki, nagrywanie filmów, robienie gifów, malowanie, pisanie, szycie, tworzenie DIY;
- Poznawać dziedziny naukowe;
- Wykonywać ćwiczenia wzmacniające ciało i mózg;
- Nauka czegoś nowego (od gry na instrumencie, po wybrany język obcy);
- Zakupy przez internet, o których zawsze się marzyło;
Kreatywne spędzanie czasu w domu
Być może w bloku nie ma zbyt wielu zajęć. Zimą również w domu z ogrodem, nie za wiele można robić. Bywają dni, gdy pogoda nas nie rozpieszcza. Spędzanie czasu wolnego w domu można zorganizować na wiele kreatywnych sposobów, tylko naprawdę trzeba chcieć.
Gdy nie mam powodu wychodzić z domu, nie pozwala na to pogoda lub gdy jestem chory, po prostu staram się wykorzystywać czas w kreatywny sposób, aby zasypiać z przekonaniem, że wykorzystałem dzień na 100%. Uważam, że takie podejście przynosi dużo dobrego, dodając wiary w siebie, podnosząc samoocenę i motywując do życia. Dlatego tak często zachęcam do spełniania marzeń, aktywnego działania i twórczych pasji. Mam nadzieję, że powyższe pomysły sprawdzą się u Ciebie.
Podziel się swoimi pomysłami na spędzanie wolnego czasu w komentarzach!
Naprawdę bardzo ciekawy artykuł! Teraz jak nie ma już kwarantanny, to zapisuje sobie Twoje porady na zbliżającą się jesień 🙂 A z pewnością się przydadzą, bo wtedy siedze dość sporo w domu. Tylko mam nadzieje, że nie będzie na jesień jakieś narodowej kwarantanny jak mówią o tym w mediach :/
Bądźmy dobrej myśli. 😉 Zawsze możemy coś jeszcze wymyślić na wolny czas. 🙂
W domu można robić wiele rzeczy, zależy od tego na co mamy ochotę, czytać książki, oglądać filmy, słuchać muzyki, gotować, piec, ćwiczyć, skakać na skakance, uczyć się itd.
Ciekawa zależność – niektórzy cały rok do nikogo nie wychodzą, ale jak nagle się im zabroni, okazuje się, że „od zawsze” byli towarzyscy, usportowieni i chętnie spędzali czas poza domem… :/
Czytanie książek, origami, wyplatanie bransoletek makramowych, szycie, ozdabianie pudełek (czy nawet robienie pudełek które można potem ozdobić) materiałem lub papierami kolorowymi lub czym się tylko da, wyplatanie z papierowej wikliny, tworzenie biżuterii, kolorowanie kolorowanek antystresowych dla dorosłych, rysowanie, malowanie (farbami akrylowymi, olejnymi, akwarelowymi, na płótnie, na kartce, pastelami suchym lub olejnymi), pieczenie, modelowanie z modeliny (lub innej masy), decoupage, quilling, owijanie papierowej wikliny wełną i formowanie w kształty a następnie w naczynia – no tyle jest rzeczy tak bardzo ciekawych, które można stworzyć, że chyba nieskończona ilość! Jak mi ktoś mówi, że tak trzy dni to fajnie, ale potem to co tu robić w domu, to chce mi się krzyczeć: „daj mi swój czas!!” bo ja miałbym co w domu robić do emerytury, a nie tylko marne 2-3 tygodnie 😉
Dużo tego wymieniłaś. 😉 W sumie taką listę zrobiłem też w ,,Atlasie Marzeń”. 😀
Cóż ja po prostu pracuje codziennie, a po południe spędzam na odrobinie lesnitwa wykończona stresem
Ja odpoczywam aktywnie, także co kto woli. 😉
Dla mnie nie jest problemem pozostanie w domu i czekanie aż kwarantanna się skończy ale to co dzieje się w mediach. Sposób w jaki panikują moi rodzice – oni już zaczynają wymyślać własne teorie spiskowe które są po prostu męczące. Dlatego najchętniej Zamykam się w pokoju Włączam sobie muzykę czytam książkę i popiszę z koleżankami bo w innym przypadku po prostu bym zwariowała z nimi.
Wiesz… Każdy radzi sobie inaczej z obecną sytuacją. Ważne, żeby znaleźć balans i nie zwariować. Należy podchodzić z rozwagą i rozsądkiem, ale nie popadać w paranoje.
Spędzam czas w kuchni. zanim mąż z dziećmi wstaną zrobię śniadanie później układamy puzle, gramy w planszowki lub ogladamy bajki. Dzieci są zachwycone shrekiem 😏
Podejrzewam, że przy dzieciach nie jest nudno, chociaż taki tryb może być wykańczający.