Kilka sprawdzonych pomysłów! Co robić w domu, gdy nie można z nigdzie wychodzić? Jak zorganizować sobie wolny dzień? Pomysły na spędzanie czasu w domu!

Kilka sprawdzonych pomysłów! Co robić w domu, gdy nie można z nigdzie wychodzić? Jak zorganizować sobie wolny dzień? Pomysły na spędzanie czasu w domu!

Czasem zdarza się, że musimy zostać w domu. Choroba, brzydka pogoda lub inne powody, nie pozwalają nam opuścić mieszkania ani na krok. Jeśli nie chcemy zmarnować czasu, warto znaleźć sobie zajęcia. Co można robić, aby urozmaicić dłuższe spędzanie czasu w domu? Sprawdź poniższą listę i podziel się swoimi pomysłami w komentarzach!

Praca zdalna w domu

Na początek zanim przejdziemy do pomysłów spędzania wolnego czasu, mam kilka własnych przemyśleń, którymi chciałbym podzielić się z tymi, co pracują zdalnie w domu.

 • wstawaj wcześniej, jakby wstawało się do biura;
 • jedz śniadanie i pozwól się rozruszać, aby nie zasiadać do pracy zaspanym;
 • działaj określonymi schematami, np. ustal jakie czynności masz do zrobienia każdego dnia, co nie może zostać odłożone w poniedziałek, a co należy zrobić w piątek (przykładowo wysłanie zapytań do klienta w poniedziałek, wygenerowanie raportu w piątek);
 • odstaw jak najdalej rozpraszacze tj. smartphone lub przełączaj telefon na tryb, który wyłącza aplikacje rozrywkowe i komunikatory;
 • trzymaj daleko od siebie słodycze;
 • włącz w tle muzykę tupu jazz, smoth jazz, aby Cię nie rozpraszała, ale też nie pozwalała na znudzenie;
 • jeśli pracujesz przed komputerem, po skończonej pracy staraj się spędzać czas w inny sposób (odstaw telewizor, komputer, telefon);
 • po zakończeniu pracy, pakuj sprzęt firmowy, aby wieczorem nie myśleć już o pracy i posprzątać domowe miejsce pracy;
 • stawiaj dziennie na ruch i spędzanie czasu aktywnie, aby zrekompensować sobie pracę siedzącą;

Myślę, że tych kilka porad przyda się każdemu, kto wcześniej nie pracował zdalnie. Teraz zastanówmy się razem, co można robić gdy jesteśmy w domu i nie zapowiada się, abyśmy wyszli na zewnątrz. Gdyby lista była za krótka, odsyłam również do ,,Atlasu Marzeń„, który przepełniony jest pomysłami.

Poznawanie twórczości inspirujących ludzi

W Internecie możemy napotkać na bardzo utalentowanych ludzi, którzy tworzą ciekawy content. Być może ktoś prowadzi ciekawy blog, nagrywa fascynujące filmy lub opowiada w interesujący sposób w podcaście. Często twórcy mają wyznaczone miejsce do dyskusji, w której możesz wziąć udział, poznając opinie innych lub po prostu popisać z kimś na wartościowy temat, lub pożartować. Sprawdź listę 20 autorów, których warto słuchać, w zestawieniu ,,Podcasty których warto słuchać„.

Odkrywanie przedmiotów sprzed lat

Zacznę od tego, co możesz zauważyć w nagłówku. Od lat kolekcjonuję płyty winylowe, a w ostatnim czasie postanowiłem przesłuchać kasety rodziców z przebojami ich młodości. Bardzo podobają mi się urządzenia sprzed lat, które mają swój charakter. Gramofony, odtwarzacze i akcesoria do nich, mają w sobie coś, co skupia moją uwagę. Być może w domu są jakieś zabytkowe przedmioty, których możesz spróbować użyć? Nawet nie dla sprawdzenia, jak wyglądało ich użytkowanie, a dla czystej frajdy i zajęcia wolnego czasu w ciekawy sposób. Przeczytaj również ,,Dźwięk na winylu, a krążku kompaktowym„.

Realizowanie własnych marzeń

Kiedyś większość z nas chciała śpiewać, tańczyć, pisać, nagrywać, budować lub poświęcać się innym pasjonującym czynnościom. Wolny czas jest idealnym momentem na realizowanie swoich pasji, celów w kreatywny sposób. Wystarczy organizacja miejsca, znalezienie materiałów i można działać! Jeśli nie wiesz jak ruszyć, zawsze możesz poszukać w Internecie odpowiedzi na swoje pytania lub zwyczajnie napisać do mnie poprzez Kontakt, lub portale społecznościowe.

Co możesz jeszcze zrobić?

 1. Wydrukować zdjęcia i zrobić album;
 2. Nauczyć psa komend;
 3. Napisać książkę lub serię własnych przemyśleń;
 4. Podjąć się realizacji swoich marzeń i postanowień;
 5. Poprawić swoje kanały społecznościowe;
 6. Spróbować sił w nowych dziedzinach nauki;
 7. Wykorzystać nieużywane lub stare ubrania do przerobienia ich na własne kreacje;
 8. Wymyślać własne skecze i memy;
 9. Wymyślić różne gry i zagrać w nie z domownikami;
 10. Zaangażować się bardziej w domowych obowiązkach;
 11. Wprowadzić zmiany w swoich nawykach;
 12. Zorganizować dla przyjaciół spotkanie lub imprezę przez Internet;
 13. Zrobić porządki w sprawach, które były odwlekane;
 14. Przesłuchiwać muzykę z płyt, kaset lub platform strumieniowych tj. Spotify, Tidal czy Deezer;
 15. Spędzać czas na słuchaniu podcastów lub audiobooków;
 16. Skupienić się na twórczych czynnościach, np. komponowanie własnej muzyki, nagrywanie filmów, robienie gifów, malowanie, pisanie, szycie, tworzenie DIY;
 17. Poznawać dziedziny naukowe;
 18. Wykonywać ćwiczenia wzmacniające ciało i mózg;
 19. Nauka czegoś nowego (od gry na instrumencie, po wybrany język obcy);
 20. Zakupy przez internet, o których zawsze się marzyło;

Kreatywne spędzanie czasu w domu

Być może w bloku nie ma zbyt wielu zajęć. Zimą również w domu z ogrodem, nie za wiele można robić. Bywają dni, gdy pogoda nas nie rozpieszcza. Spędzanie czasu wolnego w domu można zorganizować na wiele kreatywnych sposobów, tylko naprawdę trzeba chcieć.

Gdy nie mam powodu wychodzić z domu, nie pozwala na to pogoda lub gdy jestem chory, po prostu staram się wykorzystywać czas w kreatywny sposób, aby zasypiać z przekonaniem, że wykorzystałem dzień na 100%. Uważam, że takie podejście przynosi dużo dobrego, dodając wiary w siebie, podnosząc samoocenę i motywując do życia. Dlatego tak często zachęcam do spełniania marzeń, aktywnego działania i twórczych pasji. Mam nadzieję, że powyższe pomysły sprawdzą się u Ciebie.

Podziel się swoimi pomysłami na spędzanie wolnego czasu w komentarzach!

Wesprzyj podając dalej
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk Tarachoń. Piszę o relacjach międzyludzkich, motywacji i rozwoju osobistym. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności.