Co udało nam się zrobić w 2020 roku? Jak rozwinął się blog i jakie osiągnięcia mam za sobą? Sprawdźmy, co zdziałaliśmy w minionym 2020 roku!

Podsumowanie 2020 – sukcesy w czasach epidemii?

Co udało nam się zrobić w 2020 roku? Jak rozwinął się blog i jakie osiągnięcia mam za sobą? Sprawdźmy, co zdziałaliśmy w minionym 2020 roku!

Chociaż mogłoby się wydawać, że miniony rok był najgorszym z dotychczasowych, miały miejsce również takie sytuacje, które są pozytywne. Jak co roku w blogosferze robimy podsumowania i tym razem nie będzie inaczej. Pomimo zmęczenia, które przyniósł nam 2020 rok, wspomnijmy to, co wspólnie udało nam się osiągnąć. Dziś porozmawiamy o naszych wspólnych osiągnięciach.

Faktycznie, nie był to łatwy rok, ale…

Za nami ogólne podsumowanie, które zatytułowałem ,,Czego nauczył nas 2020 rok”. Dziś chciałbym przypomnieć wszystkie porażki oraz sukcesy, które miały miejsce w ciągu ostatnich 365 dni. Byliśmy w tym razem, więc powspominajmy sobie zarówno złe, jak i dobre momenty.

Próba pokazania, że można inaczej

Nowy rok zacząłem od dzielenia się z Tobą cytatami znanych osób na stronie w Facebooku. Z rozpoczęciem nowego roku, fanpage zdecydowanie obrazuje wszystko, co się wydarzyło. Niestety bezskutecznie zachęcałem do pokazywania, jak możemy dbać o planetę, proponując akcję #BloggersHelpWorld. Smuci mnie fakt, że ludzie są obojętni na zaśmiecanie lasów i świadomie przyzwalają na wyrzucanie w nich śmieci. Bezradny postanowiłem pracować dalej, skupiając się na innych działaniach.

Korona wirus pokrzyżował kilka planów, ale dzięki działaniu w blogosferze, głównie projekty odbywają się w Internecie. W kwestii COVID-19 apelowałem, aby w żartach i dystansie do zasłyszanych wiadomości, pamiętać również o powadze sytuacji. Poza tym nie włączałem się zbyt często w kwestie obostrzeń, ponieważ wystarczająco byliśmy zalewani tym tematem z każdej strony.

Za pośrednictwem portalu MusicLovers.pl, postanowiłem zachęcić do kupowania płyt muzycznych, aby pomóc przetrwać różnym antykwariatom i sklepom oferującym muzykę na CD oraz płytach winylowych. W związku z tym powstała ,,Lista sklepów muzycznych w Polsce”.

Kilka porażek z 2020 roku

Dla naszej pracowni florystycznej przygotowałem film z naszymi kompozycjami, co było wymogiem do udziału w konkursie. Gdy zorientowaliśmy się, że głosowanie polega na wysłaniu wiadomości SMS, uznaliśmy, że nie chcemy w ten sposób dawać zarabiać na naszych odbiorcach i klientach, pazernym portalom informacyjnym. Dlatego nigdzie nie wspomnieliśmy o żadnym konkursie.

Osobiście odczułem też ogromny problem, który wyniknął z tłumienia emocji i różnorakich sytuacji. Mój organizm po prostu wysiadł. Wracałem do domu, po czym kładłem się spać. Po ok. tygodniu zorientowałem się, że spałem dziennie do 14 godzin. Uświadomiłem sobie, że z powodu narzucania sobie celów i zmuszania, zaniedbałem swój stan psychiczny. W dodatku nieprzepracowane w głowie momenty spowodowane przez toksycznych ludzi, położyły moje ciało na łopatki. Aby przestrzec przed motywacyjnymi bzdurami, postanowiłem napisać o tym w tekście ,,Nawyk działania powodem przemęczenia”.

Miałem bardzo ambitny plan stworzenia serwera dla blogerów w serwisie Discord. Niestety blogerzy nie chcieli się angażować, wzajemnie sobie pomagając w promocji oraz uczestniczyć w tym projekcie, więc przeszedłem do realizacji innego pomysły, o którym za chwilę porozmawiamy.

Na Instagramie zorganizowałem zabawę, polegającą na oznaczeniu zdjęcia hashtagiem #SzukamyMarzen i napisaniu: jak marzenia wpływają na życie? Oczywiście i tym razem musiałem się zawieść, ponieważ pod kątem angażowania, ten rok był szczególnie trudny.

Powrót do tematyki?

Długo nie pisałem na temat związków, ale po otrzymanych zapytaniach odnośnie do relacji damsko-męskich, uznałem, że czas najwyższy wrócić do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat związku. Cieszy mnie fakt, że treści dały kilku osobom do myślenia i zostały ciepło odebrane. Nie brakowało też tekstów w kwestii pracy, marzeń i rozwijania swoich zainteresowań.

W minionym roku stawiałem szczególny nacisk na mówienie o uczuciach i potrzebach mężczyzn. Starając się przy tym skupić na tym, aby w związku być dla siebie nie tylko partnerami, ale przede wszystkim przyjaciółmi, szanującymi wzajemne wady.

Premiera książki ,,Atlas Marzeń”!

Nie planowałem wydawania nowej książki. Na 2020 rok wybrałem słowo „odpuścić”, aby nie zaczynać nowych projektów, tylko skupić się na tym, co już działa. Pomysł na książkę najzwyczajniej w świecie mi się przyśnił. We śnie przyniósł mi ją jeden z youtuberów, chwaląc pomysł i sposób opracowania. Kilka dni ten sen nie dawał mi spokoju, więc zabrałem się za pisanie.

Konkurs, w którym było można wygrać książkę, polegał na tym, aby odpowiedzieć na pytanie: Ile trójkątów widnieje na okładce książki? Odpowiedzi były najprzeróżniejsze, ale najbardziej wyczekiwałem tych szczególnie kreatywnych. W tym momencie nie zostałem zawiedziony.

,,Atlas Marzeń” wydałem dokładnie 1 kwietnia 2020 roku. To było interesujące doświadczenie, ponieważ część osób faktycznie uznała to za primaaprilisowy żart, gdy inni zorientowali się dopiero po zapłaceniu za książkę. Jak się okazało, nie żartowałem, a książka została wydana, w możliwie najbardziej kreatywny sposób, jaki przyszedł mi do głowy. Na moich social-media pojawiło się znacznie więcej motywacyjnych treści, aby pokazać, w jaki sposób można spełniać swoje marzenia. A czy Ty spełniasz swoje? 😉

Redagowanie dla portalu muzycznego

Pomysł z pisaniem dla MusicLovers.pl naszła mnie, gdy kolejny raz dotarła do mnie informacja o rekrutacji. Może nie opublikowałem zbyt wielu treści, ale potrzebowałem czegoś nowego w swoim życiu. Przy okazji muzyka jest jedną z moich pasji, bowiem zbieram płyty, a docenieni przeze mnie artyści, towarzyszą mi przy pracy nad blogiem i stronami, które stworzyłem, w tym dla kilku osób z Was. Nie brakowało zestawień, premier, zapowiedzi i recenzji, które zostały opublikowane na łamach portalu.

Podcast ,,Nie będąc sobą” w 2020 roku

Odcinków podcastu ,,Nie będąc sobą” nie powstało za wiele, aczkolwiek wkręciłem się w ich nagrywanie. W przeszłości próbowałem nagrywać vlog na YouTube, ale występowanie przed kamerą było jedną z moich porażek. Podcast w 2019 roku został bardzo dobrze przyjęty, więc kontynuowanie go w minionym roku, było jedną z radości, które dawało mi poznawanie tej formy kontaktu z Tobą.

Szczególnie jestem dumny z odcinków: 13, 17, 23. Dzięki nim zamknąłem pewne rozdziały, tym samym wylewając pewne trudności, które zaprzątały moją głowę. Tym samym opowiedziałem o tym, co jest dla mnie ważne i przed czym chciałbym Cię ustrzec.

Rok dla podcastu ,,Nie będąc sobą” był bardzo dobry, ponieważ towarzyszył kilkunastu słuchaczom, będących regularnie z nowymi odcinkami. Otrzymałem kilkadziesiąt wiadomości popierających moje przemyślenia oraz będącymi podniesieniem na duchu w trudnych chwilach dla wielu z Was. W związku z tym otrzymałem również propozycję współpracy z Empikiem, dzięki czemu podcast dołączył do aplikacji Empik Go. Podcast trafił na platformę w październiku.

Współprace blogerskie w czasach epidemii

W wyniku jednej ze współprac pojawił się wywiad z moim udziałem z cyklu ,,Wywiady z inspirującymi ludźmi”. Nie spodziewałem się tak ciepłego przyjęcia i tylu miłych słów po jego publikacji. Piotr Szostak (autor bloga JakOsiagacCele.pl), przygotował trafne pytania, będące nie tylko motywującymi dla czytelników, ale również dla mnie. Wywiad nazywa się ,,Patryk Tarachoń – Wywiady z Inspirującymi Ludźmi – #6″.

Dla TemplateMonster.pl napisałem artykuł o zaletach założenia newslettera na blogu. Poprzez tekst ,,Dlaczego warto mieć newsletter na blogu” zależało mi, aby uświadomić koleżanki i kolegów z branży, jak ta funkcja ułatwia życie dla blogerów i ochrania ich przez ucinaniem zasięgu w portalach społecznościowych.

W ramach promocji książki ,,Atlas Marzeń”, opublikowałem artykuł ,,Inspirujące marzenia dookoła Ciebie”, z udziałem najbardziej kreatywnych osób, które znalazłem w swoim regionie (województwo podlaskie). Okazało się, że mieliśmy ze sobą znacznie więcej wspólnego, że się tego nie spodziewaliśmy. Mieszkamy kilka bloków dalej, robimy zakupy w tych samych sklepach, a nasi bliscy mają szansę ze sobą pracować.

Selfie różnych osób na Instagramie, po prostu mnie zniesmaczają i denerwują. Social-media są stratą czasu samą w sobie, natomiast oglądanie beznadziejnych zdjęć z rzędu, jeszcze bardziej. Dlatego we współpracy z modelką Małgorzatą Bielawiec, przygotowaliśmy kilka porad, które warto stosować w robieniu zdjęć. Tekst nazwaliśmy ,,Jak nie robić selfie? Pozowanie do zdjęć!

Urbex exploration

Z Pauliną Radziszewską (autorką NeoWymiar.pl), mieliśmy survivalowy okres naszej współpracy. Tym razem działaliśmy wspólnie wyłącznie dla Pauliny. Zwykle tworzyliśmy projekty z myślą o moich celach, tym razem było inaczej. Oprócz strony internetowej, którą dla niej stworzyłem, objechaliśmy większą część Podlasia, aby odwiedzać opuszczone miejsca. To był ostatni rok w Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości. Paulina musiała przygotować się do obrony dyplomu, który zatytułowała ,,Engram”. Pomagałem dla niej podczas odwiedzania opuszczonych miejsc, aby uchwycić to, co ich mieszkańcy pozostawili po sobie następnym pokoleniom. Nie kryję dumy z osiągnięć Pauliny, które ma na swoim koncie po ostatnich latach nauki w AFIP. Zdolna dziewczyna, o której jeszcze nie raz usłyszymy.

Przy okazji powstało kilka wideo, które opublikowałem w aplikacji TikTok. Komentarze były genialne, ponieważ młodzi widzowie nakręcali się, wymyślając absurdalne historie, wynikające z naszego zainteresowania tym miejscem. Powstały teorie o tworzeniu serii „śladem morderców” czy odwiedziny najbardziej nawiedzonych miejsc w Czarnobylu.

Zrealizowanie projektu dla blogerów

Od dawna marzyłem o stworzeniu serwisu dla blogerów. Dzięki Tobie ze sprzedaży książek mogłem zainwestować w samodzielne stworzenie systemu, którego celem jest wzajemne wsparcie dla blogów w Polsce. Misją projektu BlogLINE.pl jest zrzeszanie blogerów do wzajemnego odwiedzania ich stron, komentowania, rozwijania zasięgu w social-mediach oraz angażowaniu się w inicjatywy projektu. Jestem dumny z tego, co zrobiłem, ponieważ w przypadku tego projektu wszystko zrobiłem sam, a dopiero na etapie jego promocji, włączyli się autorzy:

Dzięki nim dopracowany został proces rekrutacji do projektu. Wielkie dzięki!

Moim następnym marzeniem jest sprawienie, aby autorzy blogów chcieli się angażować i wzajemnie wspierać. Im więcej zaangażowanych uczestników znajdzie się w projekcie, tym większe zasięgi każdy z nich osiągnie. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nikt z nas nie chce pisać do szuflady, stąd nasz zapał do prowadzenia bloga.

Co, jeśli nie blogujesz? Możesz zapisać się do newslettera, śledzić projekt w portalach społecznościowych i również się angażować. Dzięki temu będziesz na bieżąco i na pewno nie zostanie Ci to zapomniane.

Współprace z blogerami

Tworzenie stron internetowych jest jedną z moich pasji. Tym bardziej jako bloger rozumiem, na co warto zwracać uwagę podczas tworzenia strony do blogowania. Dlatego oferuję założenie strony internetowej i dożywotnie wsparcie w ramach współpracy. Chociaż w 2020 roku znacznie więcej założyłem stron wizytówkowych dla firm oraz artystów, również stworzyłem blogi, z których jestem szczególnie dumny. Wśród blogów z 2020 roku m.in. znalazły się:

To oczywiście nie wszystkie strony, ponieważ nie wszystkie sprawiły mi tyle radości, co wymienione powyżej. Ciekawy jestem, kto dołączy w 2021 roku do tego grona?

Wernisaż ,,Kobiecość w Macierzyństwie”

Jedną ze współprac, których w szczególności się nie spodziewałem, jest ta z Anną Chomiak (autorką bloga NieidealnaAnna.pl). Działaliśmy wspólnie w tym roku non-stop, z czego bardzo się cieszę i dziękuję Ani za wspólny czas. Nawet nie wiem, czy jestem w stanie napisać tutaj o wszystkim, a jeszcze wiele przed nami.

Zaczęło się od poznania w Internecie, bo przecież oboje poruszamy pokrewną tematykę na blogach. Pierwszy raz spotkaliśmy się na premierze książki Ani ,,Nieidealnik. Sztuka szczęśliwego życia”. Później los tak się potoczył, że stworzyłem dla Ani pierwszą stronę internetową, a później drugą dla projektu, w który się zaangażowała. W 2020 roku działaliśmy wspólnie nad każdą ze stron WWW, aż padła propozycja udziału w organizacji sesji zdjęciowej do wernisażu charytatywnego. Reportaż dostępny w ,,Zaczekaj! Piękna sesja portretowa w szczytnym celu!

I właśnie! Wernisaż ,,Kobiecość w Macierzyństwie” autorstwa Moniki Dudzik była tak intensywna i wymagająca ogromnego zaangażowania, że na pewno zapamiętam ją na dłużej (oczywiście pozytywnie). Praca przy sesji, udział w tym przedsięwzięciu i atmosfera towarzysząca podczas powstawania zdjęć, pozostanie w moim sercu na całe życie. To, co miało miejsce w Apartamenty Varsovia, przekroczyło moje oczekiwania. Druga wizyta w Warszawie dotyczyła naszego przyjazdu do Pruszkowa. Z Pauliną pojawiliśmy się na wernisażu, na którym nie brakowało wzruszeń i niebywale przyjacielskiej atmosfery. Zebraliśmy ponad 6 000 tys. złotych na operację nóżki 2-letniej Paulinki, co przekroczyło nasze założenia. Zobacz zdjęcia z wernisażu ,,Zaczekaj! Jest relacja z wernisażu!„.

To jedno z tych wydarzeń, które po 2020 roku napawają mnie radością, optymizmem i dumą z tego, jak wspaniałe jest angażowanie się w projekty, z tak pozytywnym zespołem, który zebrała Anna Chomiak. Dziękuję Aniu raz jeszcze. <3

#ZamknietaLista pokazała, co oznacza wspólne działanie

Rozśmieszaliśmy się, wysyłając memy na naszej Zamkniętej Grupie, żartując i rozmawiając o tym, w jaki sposób możemy spędzać wolny czas. Z powodu pozostania w domu podczas ogólnej kwarantanny, zarówno mnie, jak i moim najbliższym głowa buzowała od pomysłów na TikTok. Te najbardziej kreatywne pomysły postanowiłem opublikować w tejże platformie, zdobywając tym samym ponad 3 000 obserwujących. Przy okazji wspomnę, że na temat algorytmu i publikowania nagrań w aplikacji, napisałem artykuł ,,Jak wybić się na TikToku? – produkt, oferta, marka osobista!

Statystyki z 2020 roku

Skoro jesteśmy już przy liczbach, chciałbym przedstawić kilka statystyk. Blogerzy nie bez powodu dzielą się wynikami na koniec roku, ponieważ wspomniane liczby pokazują, jak wiele pracy kosztuje zdobycie określonego zasięgu, zwłaszcza w czasach, w których zalewa się nas informacjami z każdej strony. Dlatego każda cyfra jest powodem do radości i dumy, dla twórców.

Jeśli chodzi o 2020 rok, jestem dla Ciebie bardzo wdzięczny za każde odwiedzenie strony i komentarz, o czym jeszcze wielokrotnie wspomnę. Na Facebooku jest nas ponad 4 000 osób! Wiem, że po 10-latach ten wynik nie jest szczególnie spektakularny, ale taki miałem cel. Nie zbierać wokół siebie zbyt wielu użytkowników przybywających z miesiąca na miesiąc. Przede wszystkim cieszę się, że wśród osób czytających moje publikacje, są zaangażowani odbiorcy, którzy dodają wartości, temu co robię.

10-lecie blogowania!

Jednym z ważniejszych wydarzeń dla nas, jako osób zebranych wokół tego, co robię w Internecie, jest fakt, że jesteśmy razem ponad 10 lat! Chciałem zorganizować specjalną sesję, nagrać film podsumowujący nasz wspólny czas oraz zaangażować Zamkniętą Listę w kilka ciekawych pomysłów, związanych z jubileuszem. Niestety lub stety wiele się działo, a rok był tak niespokojny, że pomysły były zbyt ambitne. Będzie mi miło, jeśli zajrzysz do podsumowania ,,Wnioski na 10-lecie blogowania„.

Mimo wszystko za to wszystko chciałbym Ci szczególnie podziękować, bo gdyby nie Twoja obecność, wsparcie, zaufanie i poświęcony mi czas, po prostu by tego wszystkiego nie było. Dziękuję!

Podsumowanie 2020 roku

Miniony rok nie był łatwy dla nikogo z nas. Nie będę wymieniać poszczególnych branży, osób itd. ponieważ dosłownie każdy z nas zupełnie inaczej wyobrażał sobie te 365 dni. Nie byliśmy gotowi na COVID-19 ani tym bardziej na nieudolny sposób naszych polityków, którzy robili wszystko, aby było tylko gorzej. Natomiast osobiście cieszę się z powyższych osiągnięć, które wspólnie zrealizowaliśmy. Ponadto nauczyłem się panować nad emocjami i respektować swoje wartości, co jest czymś co zdecydowanie chcę w sobie rozwijać w następnych latach.

Na 2021 rok życzę Ci oraz nam wszystkim nie tylko zdrowia i spokoju, ale przede wszystkim stabilizacji oraz poczucia bezpieczeństwa. Aby nie było potrzeby robić niczego wbrew sobie, a jedynie podążać za swoimi marzeniami. Wszystkiego dobrego! 😉

Jak wyglądał u Ciebie 2020 rok? Zachęcam Cię do podzielenia się tym w poniższej dyskusji! 🙂

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Roksana (Toni)
Roksana (Toni)
25 marca 2024 19:14

Już nie pamiętam tamtych dni ale kojarzę taki moment gdy jechałam autobusem prawie pustym a na mieście była cisza i bałam się że po drodze jak za czasów prl milicja mnie zatrzyma i spałuje

Witold
Witold
1 stycznia 2021 20:42

Epidemii? poważnie?! Banda oszołomów wraz z mediami bawi się naszym kosztem ale przecież to już było 2009 r. się kłania i WHO oficjalnie oskarżone o wywołanie pandemii której nie było H1N1. Historia lubi się powtarzać szkoda tylko że ludzie mają tak krótką pamięć. Ps. Podobał mi się temat Twojego bloga o samobójstwie.

Justyna
29 grudnia 2020 12:15

Discord to faktycznie trudny serwer i raczej mniej popularny niż facebook 😉
i też myślę nad powrotem do tematów związkowych, ale już nie typowo randkowych tylko takich bardziej dla osób w związkach hihi

powodzenia w nowym roku;)

Elżbieta
Elżbieta
25 grudnia 2020 08:23

To był dla ciebie dobry rok. U nas nie było wesoło. Musieliśmy ogłosić upadłość z mężem a później zmarł teść. Nie starczyło nam na pogrzeb więc musieliśmy się zapożyczyć

Shopping Cart
8
0
Would love your thoughts, please comment.x