Którzy podcasterzy są najlepsi w Polsce? Dlaczego warto słuchać podcastów? Które podcasty słuchają Polacy? Najlepsze Podcasty w Polsce!

Podcasty, których warto słuchać [TOP21]

Którzy podcasterzy są najlepsi w Polsce? Dlaczego warto słuchać podcastów? Które podcasty słuchają Polacy? Najlepsze Podcasty w Polsce!

Podcasty są audycjami w postaci dźwięku, nagrywanymi przez zawodowców, jak również osoby, niebędące związanymi z mediami tj. radio czy telewizja. Swój podcast prowadzą nie tylko znani twórcy, ale również osoby dopiero stawiające pierwsze kroki ze swoją twórczością w Internecie. W poniższym zestawieniu wymienię najbardziej polecane i lubiane podcasty oraz wyróżnię te, które szczególnie polecam!

Czym są podcasty?

Podcasty są audycjami, w których autorzy wypowiadają się na dany temat, opowiadają o konkretnych sytuacjach lub przeprowadzają wywiady z ludźmi, którzy są mistrzami w swoim fachu. Chociaż w naszym kraju podcasty nie są jeszcze tak popularne, jak za granicą, zdobyły zainteresowanie z kilku powodów:

  • są prowadzone w różny sposób;
  • w zależności od autora lub autorów mają różne długości;
  • większość podcastów, są poddawane obróbce dźwiękowej, dzięki czemu słuchanie jest przystępne;
  • podcastów można słuchać w podróży, samochodzie, podczas sprzątania czy pracy;
  • w porównaniu do audycji radiowych podcast można zatrzymać i skończyć w dowolnym momencie;
  • jest możliwość otrzymywania powiadomień, gdy pojawią się nowe odcinki ulubionych programów;
  • każdy ma możliwość zaproponowania tematu swojemu autorowi;
  • podcastów możemy słuchać na dowolnej platformie (o czym więcej opowiem za chwilę);

Gdzie można słuchać podcastów?

Podcasty dostępne są od Spotify oraz iTunes po przeznaczone do tego aplikacje. Przykładowo mój podcast ,,Nie będąc sobą” dostępny jest m.in. w: Anchor, Google Podcast, RadioPublicPocket CastsOvercastBreaker lub PodcastGo. Oczywiście w zależności od tego, jak skonfigurował ustawienia autor podcastu, mogą być niedostępne we wszystkich platformach. Osobiście używam aplikacji PodcastGo na systemie Android. Aplikacja sama pobiera nowe odcinki moich ulubionych podcastów, gdy tylko stają się dostępne.

Najlepsze podcasty w Polsce!

W Polsce branża podcastów ma się bardzo dobrze. Mamy wielu autorów, którzy tworzą przeróżne audycje, będące nie tylko inspiracją i sposobem na wolny czas, ale również angażujące w różne akcje społeczne. Ich odcinki mają po wiele tysięcy odtworzeń, a niektórzy dorobili się kilkudziesięciu odcinków. Na początku 2020 roku według rankingu iTunes, w Polsce dominują następujące podcasty:

  1. Dział Zagraniczny (Maciej Okraszewski)
  2. Polimaty 2 (Radek Koterski)
  3. Kwadrans na Angielski (Szymon Marciniak)
  4. Zaprojektuj Swoje Życie (Maciej Filipkowski)
  5. Podcast Historyczny (Rafał Sadowski)
  6. Krzysztof Gonciarz (podcast)
  7. Podcast bez Sensu (Marysia Krasowska)
  8. Strefa Psyche (Uniwersytet SWPS)
  9. Adam i Adam (Adam Zimmermann i Adam Drzewicki)
  10. 7 Metrów pod Ziemią (Rafał Gębura)

Realizuj się nagrywając podcast

Jeśli nie wiesz, jak zacząć, polecam Ci sprawdzić moją książkę, w której opisuję, jak krok po kroku realizować swoje marzenia, pasje, zainteresowania czy hobby! Z książką „Atlasu Marzeń”, Twoje cele będą łatwiejsze do zrealizowania, a przy tym pomogą Ci spojrzeć inaczej na Twoje życie.

Podcasty, których warto słuchać

Nie ukrywam, nie słucham wszystkich podcastów, które są popularne. Mam swoich faworytów, których z przyjemnością wymienię poniżej. Każdy z nich wyróżnia się zaletami, o których również Ci opowiem. Przy okazji zachęcam do zakupu „Atlasu Marzeń”, w którym podcasty znalazły się na wśród zainteresowań, marzeń, celów i pasji.

Przekonajmy się

Podcast jednego z najbardziej cenionych przeze mnie blogerów. Andrzej Tucholski prowadzi blog o motywacji i rozwoju osobistym. Jest psychologiem i twórcą internetowym. Jego kursy przestawiają podejście do własnych nawyków, a blog zaraża metodami oszukiwania własnego mózgu. Podcast „Przekonajmy się” jest zbiorem luźnych rozkmin autora o codzienności, życiu i podejściu do najprostszych spraw. W odcinkach autor zwraca uwagę na sprawy, które umykają nam w codziennym zabieganiu.

Kryminatorium

Podcast kryminalny, który jest dla mnie odkryciem 2020 roku! Autorem podcastu „Kryminatorium” jest Marcin Myszka, w którym przedstawia akty przerażających i tajemniczych spraw. Samo to jest już interesujące, ale jest coś jeszcze, co szczególnie zwraca uwagę! Nie wiem, czy rodzice opowiadali Ci o słuchowiskach, ja w dzieciństwie kilku wysłuchałem i uwielbiam tego rodzaju nagrania. Podcast „Kryminatorium” został zmontowany w taki sposób, że momentami po plecach przechodzą ciarki. Sposób narracji oraz dźwięki wystrzałów, wiatru poruszającego gałęzie lasu czy ucieczki w deszczową noc dodają klimatu, który tworzy klimat trudny do zapomnienia dla słuchaczy. Mistrzostwo w dziedzinie, przepełnione ciekawostkami i morałami.

Podcast RADIOaktywny

O tym podcaście słyszał zapewne każdy, kto, chociażby na chwilę zagłębił się w branżę podcastów. Autorka w niesamowity sposób rozmawia z gośćmi podcastu, którym ofiaruje dużo empatii, zrozumienia i zainteresowania. Słuchając kolejnych odcinków, samemu chce się z porozmawiać z prowadzącą. Podcast „RADIOaktywny” jest o luźnych rozmowach na nietypowe tematy. Autorką jest Małgorzata Zmaczyńska, która do swoich odcinków zaprasza ciekawych gości, którzy wyjaśniają, jak wygląda praca np. policjantki, stewardesy czy strażaka.

Muzykalności

Prowadzącym podcast „Muzykalności” jest Tomek, który od ponad 15 lat zawodowo oraz z zamiłowania interesuje się muzyką. W swoim podcaście rozmawia z osobami, które np. organizują koncerty lub przewożą zespoły. Podcast jest nie tylko interesujący dla fanatyków muzyki, ale też zbiorem ciekawostek dla każdego, kto słucha muzyki, więc praktycznie dla każdego.

Mała Wielka Firma

Podcast prowadzony na początku przez Pawła Tkaczyka i Marka Jankowskiego. Dziś podcast „Mała Wielka Firma” prowadzony jest wyłącznie przez Marka. Opowiada w nim o rozwijaniu firmy, przeprowadzając wywiady z przedsiębiorcami, ludźmi sukcesu i osobami związanymi z branżą marketingu. Wiedza przekazywana jest w postaci luźnej rozmowy, która zdradza wiele technik rozwijania własnej firmy.

Z Pasją o Mocnych Stronach

Autorem podcastu jest Dominik Juszczyk, w którym opowiada o odkrywaniu swoich talentów, rozwijaniu marki osobistej i swoich mocnych stron w codziennym życiu, komunikacji z ludźmi oraz bliskimi. W odcinkach „Z Pasją o Mocnych Stronach” nie tylko motywuje, ale również wskazuje ścieżki, którymi możemy ruszyć, aby sięgać po marzenia.

Lepiej Teraz

Odcinki ,,Lepiej Teraz” prowadzi Radek Budnicki (mentor i certyfikowany coach), który potrafi zmotywować i wskazać rozwiązania, będące świetnymi podpowiedziami jak odkryć swoje pasje i wytrwale je rozwijać. Ma niezwykły wpływ na słuchaczy, czym wzbudza zaufanie i wiarę w siebie. Już po jednym odcinku, można się zorientować, czego potrzebujemy i jakie cele dodałyby radości naszej codzienności.

Tuż Przy Uchu

Prowadzącą podcast ,,Tuż Przy Uchu”, jest Katarzyna Bieleniewicz, która opowiada jak odkryć swoje mocne strony. Uważa, że wartości są odzwierciedleniem tego kim jesteśmy, co jest dla nas istotne oraz z czego pragniemy budować nasze życie. To one najmocniej wpływają na nasze zachowania i decyzje. Myślę, że każdy chętnie wróci do tego podcastu, nawet jeśli nie przekona się za pierwszym razem.

Daj Głos!

Podcast prowadzony przez Natalię Dołżycką i Pawła Płocharskiego. Mają fantastyczne poczucie humoru, dzięki czemu w odcinkach swojego podcastu wybuchają śmiechem. Podcast ,,Daj Głos” prowadzony jest dla miłośników psów, opowiadając o adopcji, wychowywaniu czworonogów i tworzeniu im odpowiednich warunków.

Tu Okuniewska & Ja i Moje Przyjaciółki Idiotki

Joanna Okuniewska prowadzi dwa podcasty ,,Tu Okuniewska” oraz ,,Ja i Moje Przyjaciółki Idiotki”. Zdecydowanie wolę pierwszy podcast, chociaż na dobrą sprawę, gdy odsłuchuję kilka podcastów jednocześnie, trudno mi się zorientować, jakie są różnice między jednym a drugim. Autorka opowiada o swoich wnioskach, doświadczeniach i podejściu do życia. Otwiera oczy na różne sytuacje i zwraca uwagę na empatię. Podcasty autorki kierowane są przede wszystkim do kobiet, które z pewnością znajdą w nich coś dla siebie.

Tutaj Jest (NIE) Idealnie

Słuchając podcastu Anny Chomiak (autorki NieidealnaAnna.pl) czuję, jakbym siedział naprzeciw, słuchając jej przemyśleń. W odcinkach autorka zwraca uwagę na empatię i elementy naszego życia, których w codziennym życiu zwykle nie dostrzegamy. Bardzo bliski dla mnie temat, ponieważ osobiście sam zacząłem nagrywać swój podcast, aby pokazywać, na co warto uważać, aby nie urazić drugiego człowieka.

To Już Piątek

W podcaście „To Już Piątek” jego autor (Przemysław Piątek) głównie opowiada o życiu za granicą, zabierając nas do Holandii, w której obecnie mieszka. Porusza kwestie typowych sytuacji, które mają miejsce w codziennym życiu.

Niedoskonała Podcast o samoakceptacji

Autorka podcastu (Katarzyna Sokołowska) kieruje odcinki swojej audycji do osób czujących się niewystarczalne. Chociaż poruszają temat nadwagi, pracy nad własną samooceną opartej na własnych doświadczeniach, nie brakuje typowego dla Kasi poczucia humoru.

Dlaczego akurat podcasty?

Na początku chciałem przesłuchać kilku podcastów, aby wyrobić sobie zdanie na ich temat. Ostatecznie wciągnąłem się, przesłuchując ich w niezliczonych ilościach. Chociaż kocham muzykę, czasem potrzebuję alternatywy, czym stały się dla mnie właśnie podcasty.

Powody, dla których warto słuchać podcastów, wymieniłem wyżej. Słyszałem, że dzieci przy nich szybciej zasypiają, a rodzice się nie nudzą podczas wykonywania obowiązków, gdy mają spokój od malucha. Poza tym podcasty są bardzo rozwijające, motywujące do działania i przepełnione wieloma ciekawostkami. Każdy z podcasterów niesie inną wartość, której warto się przyjrzeć.

Masz ulubione podcasty? Poleć w komentarzach!

Sprawdź mój podcast – Nie będąc sobą 😉

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Popławski
Tomasz Popławski
14 lutego 2020 13:42

Kiedyś słuchałem słuchowisk ale nie wiedziałem nic o podcastach. Od dziś chyba zacznę słuchac w drodze do pracy

Szymeek
Szymeek
7 lutego 2020 22:53

Autorka radioaktywni prowadzi również zmacznego. Super lista

Shopping Cart
4
0
Would love your thoughts, please comment.x