Jak stać się szczęśliwym człowiekiem? Co robić, żeby spełniać swoje marzenia i nie bać się iść po swoje? Zadbaj o poczucie własnej wartości!

Jak wypracować poczucie własnej wartości?

Jak stać się szczęśliwym człowiekiem? Co robić, żeby spełniać swoje marzenia i nie bać się iść po swoje? Zadbaj o poczucie własnej wartości!

Jeżeli się zdecydujesz, czeka Cię niezwykle trudne zadanie. Musimy znać siebie i chociaż trudniej jest wymienić swoje zalety niż wady, powinniśmy poznać się na tyle dobrze, aby umieć bez skromności powiedzieć o sobie wszystko. Siebie należy budować każdego dnia na nowo. Dlaczego więc powinniśmy postawić na poczucie własnej wartości!

5 faktów na temat samooceny

  1. Poczucie własnej wartości jest jednym z najważniejszych wyznaczników szczęścia.
  2. Poczucie własnej wartości wpływa na twoją kondycję psychiczną i fizyczną.
  3. Poczucie własnej wartości określa jakość twojego życia.
  4. Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne, aby zmotywować się do pracy lub odniesienia sukcesu.
  5. Poczucie własnej wartości jest jak ogród, który wymaga ciągłej pielęgnacji.
  6. Czy dodasz więcej punktów do tej listy? Co o niej myślisz? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

Czy postanowienia są realne?

Skromność ma znaczenie, ale czasem warto pomyśleć o sobie w superlatywach. Gdy nie jesteśmy skromni, nie zauważamy swoich wad, a głównie zalety, a łatwiej nam przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, poznać nowych ludzi i stwierdzić czego nam brakuje.

Żartujemy czasem, że bez nałogów i leniuchowania odpoczynek nie przyniesie rezultatu. Właśnie nie! Kochamy robić to, za czym tęsknimy. Jeżeli poświęcamy się czemuś, co nie jest wyłącznie związane z naszą pracą, a wracamy do tego po godzinach pracy, jako do swojej pasji, chętniej oddajemy się pielęgnowaniu, szukania nowych kreatywnych pomysłów. Osobiście bez poświęcania się własnym wartościom, trudniej byłoby mi zadbać o poczucie własnej wartości.

Wystarczy zmienić nastawienie

Niestety często nie jesteśmy pewni, co do swoich możliwości. To zagraża naszym oczekiwaniom wobec siebie. Powtarzamy sobie w głębi ducha „nie dam rady, nie znam się na tym, nie podołam”. Niestety spore grono osób kieruje się takim rozumowaniem, zasiadając się w tym miejscu.

Każdy z nas może być jak sportowcy, czy inne znane osoby będące dobre w tym, co robią. Jeżeli masz pasję, która jest tym, co lubisz, pamiętaj o tym oraz regularnie poświęcaj się swoim zainteresowaniom. Nie bój się z tym wyjść dalej, pokaż bliskim, znajomym, a nawet innym pasjonatom dziedziny bezpośrednio w Internecie. Jeśli nie jesteś w gotowości, aby publikować swoje prace pod imieniem i nazwiskiem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby działać pod pseudonimem. Nie zakładaj też, że jesteś amatorem, więc traktuj siebie profesjonalnie, rozwijaj się, szukając ciekawostek i porad. Otwieraj się na krytykę, a porady traktuj jedynie jako wskazówkę w tym, co jest już sprawdzone i dobre.

Dbanie o relacje z ludźmi

Przede wszystkim nie bój się być sobą. Jeśli ktoś w towarzystwie ma problem z zaakceptowaniem Twojej indywidualności, poczucia humoru czy sposobu bycia, to jego problem. Masz prawo do bycia sobą. Oczywiście ogromną wartością jest odróżnianie sposobu bycia od kultury osobistej. Tego zdecydowanie nie można mylić, bo co innego mieć dystans do siebie i innych, a co innego zachowywać się w nieodpowiedni sposób.

Jaki wpływ na poczucie własnej wartości mają relacje z ludźmi? Przede wszystkim kontakt z ludźmi umożliwia oswojenie się z innymi, a nie tylko przebywaniem we własnej strefie komfortu. Po drugie uczestnicząc

Wywracając życie do góry nogami

Radykalne zmiany, potrafią czasem otworzyć się na nowe działania. Porzucenie starych nawyków, rozplanowanie co będziemy robili w osobne dni, może skłonić nas do kolejnych kroków do przodu. Na każdy dzień można zaplanować inną czynność, tj. bieganie, rower, basen, siłownię, treningi, fitness, następne na hobby, przygotowanie zdrowych posiłków, czas spędzony z rodziną, dziećmi (nawet swojej dalekiej rodziny), taniec, fotografowanie.

Poszukiwanie wielu zajęć udowodni Ci, że da się przeżyć dzień bez alkoholu, papierosów, nałogowego seksu czy szukania pretekstu do bójek, aby pozbyć się nadwyżki niepohamowanej energii. Życia oczywiście nie da się zmienić z dnia na dzień, ale konsekwentne pilnowanie się swojego systemu, może przynieść wiele korzyści dla Twojego otoczenia, ale głównie Ciebie. Każdy z nas ma swoje wady i słabości, ale po to mamy czas wolny, aby nie marnować go, tylko starać się być lepszym człowiekiem.

Trenując samego siebie

Wyobraź sobie, że zaczynasz biec. Nabierasz tępa, przebiegasz kolejne metry, nie czując zmęczenia, organizm nie alarmuje. Po paru minutach zachodzi zmiana. Zamierzasz stanąć i ruszyć zwykłym spacerem. To właśnie ten błąd. Nie możemy zatrzymać swoich działań, poddać się. Definitywnie należy trzymać swoich myśli, bez których motywacja nie miałaby sensu. Nie jesteś robotem, który ma tylko pracować. Musisz mieć też czas dla siebie i tego, co kochasz. Pamiętając o sobie i mając rozbudowane poczucie własnej wartości, będziesz mieć większą wiarę w siebie i swoje możliwości.

Gdy już biegniesz przez życie, nie zwracaj uwagi, ile jeszcze zostało do mety, a ile masz drogi za sobą. Może i jest jeszcze trochę przed Tobą, ale zwróć uwagę, że nawet te kilka kilometrów to już dużo, a może być jeszcze więcej. Człowiek byłby w stanie osiągnąć masę sukcesów, ale wiele razy nasze ambicje przyćmiewa bezsilność, którą wmawia nam mózg, aby uchronić nas od narażeń.

Dołącz do dyskusji, Twój komentarz jest mile widziany. Poniżej wypisałem Ci kilka podobnych tekstów, na które chciałbym, abyś z resztą rzucili okiem. 😉

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sandra Kurzawa
7 marca 2018 10:12

Fajne rady. Grunt to pierwszy krok do zmian. Ja mysle o pracy i teraz dopiero zrozumialam jak ciezko jest mi przelamac rutyne

Małgorzata Nowak
Małgorzata Nowak
24 stycznia 2017 22:24

bardzo podoba mi się,że wspominasz o czasie na przerwę, czasie dla siebie, bo to równie ważne jak dążenie do jakiegoś celu – żeby nie zapomnieć o sobie 🙂

Make Happy Life
Make Happy Life
23 stycznia 2017 20:39

Grunt to samodyscyplina. Trzeba wiedzieć kiedy można odpocząć, a kiedy działać 🙂

Justyna Kaczor
Justyna Kaczor
4 stycznia 2017 22:32

Świetny post, chętnie będę tu częściej zaglądać, przy okazji chciałabym Ci polecić pościel młodzieżowa Tu Zapraszam

Aleks
Aleks
2 stycznia 2017 19:28

Gdy ma się swoją własną pasję, która wypełnia miło czas, trudno jest myśleć nad robieniem bezsensownych rzeczy, z których nie ma żadnego pożytku 🙂

Anonimowy
Anonimowy
2 stycznia 2017 11:52

Ja uznałam że do końca 2016 rzucę palenie i udało się. Nie pale już miesiąc ��

Anonimowy
Anonimowy
2 stycznia 2017 11:31

Niby jest chęć coś zmienić w życiu, ale zawsze na drodze stoi lenistwo i słabe zaangażowanie.

Anonimowy
Anonimowy
1 stycznia 2017 21:05

Zajecie sie czyms aby odciągnąc sie od nałogow rozplanowanie dnia to dobry sposob aby zycie nabralo kolorow. Tylko przy dzieciach trudniej. :[

Shopping Cart
16
0
Would love your thoughts, please comment.x