Jakimi cechami wyróżniają się osoby wysoko wrażliwe? Czego osoby nadwrażliwe powinny się nauczyć? Sprawdź, czy jesteś osobą wysoko wrażliwą!
Pod tym artykułem dyskutujemy na temat osób wysoko wrażliwych. Taką osobą może być za równo ktoś bliski, a nawet Ty. Od lat coraz głośniej mówi się o tym, jak na różne bodźce reagują osoby wysoko wrażliwe, więc postanowiłem przyjrzeć się temu. Najczęściej o wysokiej wrażliwości mówi się w stosunku do dzieci, ale nie zawsze. Dziś porozmawiamy o tym na przykładzie dorosłych ludzi, chociaż również w kontekście dzieci. Zapraszam do lektury i udziału w dyskusji.
Jak rozpoznać osobę wysoko wrażliwą?
Osoby wysoko wrażliwe cechuje zwiększona reaktywność, co zwiększa niepokój, gdy dociera do nich zbyt wiele bodźców. Da się to zauważyć np. gdy taka osoba nie radzi sobie, gdy w jednej chwili ma kilka rzeczy do zrobienia lub musi słuchać kilku osób jednocześnie. Osoby wysoko wrażliwe mogą mieć problem z tolerowaniem silnych zapachów i mocnych dźwięków. Wtedy mogą być bardziej nerwowe, niespokojne lub rozdrażnione. Co oznacza też, że osoby wysoko wrażliwe są bardziej podatne na stres.
Jeśli mamy do czynienia z osobą wysoko wrażliwą, możemy zauważyć, że taka osoba lubi muzykę, sztukę, film, rzeczy piękne i niestandardowe. Domy takich osób są dużo bardziej przytulne, a także bezpieczne. Osobę wysoko wrażliwą można też rozpoznać po tym, że może nie lubić zmian zarówno w życiu, jak i otaczającej ich przestrzeni.
Jak docenić siebie i poradzić sobie z krytyką?
Osoby wysoko wrażliwe częściej mogą przejmować się opinią innych. Mogą też dłużej radzić sobie z przetrawieniem trudnych lub stresujących sytuacji. Dlatego, jeśli jesteś taką osobą, będzie Ci się łatwiej żyło, gdy wypracujesz własną samoocenę i asertywność. Aby mieć dobrą relację z samym sobą, nie trzeba stać się narcyzem, ale przyznaję, że osobom narcystycznym żyje się dużo łatwiej. Natomiast warto pamiętać, że umiejętność doceniania siebie nie równa się byciu osobą narcystyczną.
Gdy masz dobrą relację z sobą, nie masz potrzeby stawiania sobie poprzeczki zbyt wysoko, a dostosowujesz siły na zamiary. Jeśli żyjesz w zgodzie z sobą, będziesz potrafić wybaczać sobie błędy i uczyć się wyciągać z nich wnioski. Będziesz też bardziej sobie ufać, doceniać siebie, nie wstydzić się tego kim jesteś i jak wyglądasz oraz akceptować swoje uczucia. Wobec innych będziesz potrafić wyznaczać granice, mówić nie i szanować swój wolny czas. Zanim jednak do tego dojdzie, warto nauczyć się odróżniać krytykę od nienawiści, zazdrości i hejtu. Dlatego poniżej zamieszczam 3 sprawdzone przez siebie sposoby na krytykę oraz wyjaśnię, dlaczego asertywność jest ważna.
Sposoby na krytykę
- Zastanów się dlaczego dana osoba tak postąpiła?
- Czy ta krytyka wniosła wartość do naszego życia?
- Czy ktoś nie chciał dowartościować się Twoim kosztem?
Dlaczego osoby wysoko wrażliwe powinny uczyć się artywności?
Ludzi nie obchodzi Twoje życie prywatne, zainteresowania, sukcesy, a tym bardziej problemy. Zarówno znajomi, rodzina jak pracodawcy, będą mylić Twój czas wolny z Twoją dostępnością. Oznacza to, że nie szanują Twojego czasu dla siebie, a musisz pamiętać, że masz do tego prawo. Jeśli nie zgadzasz się na nadgodziny i argument większej zapłaty za nie Ci nie wystarcza, masz prawo odmówić, np. powiedzieć – przepraszam, ale oprócz pracy mam też swoje życie. – można odpowiedzieć pracodawcy grzeczniej, ale po swoich doświadczeniach wiem, że im wyżej ktoś siedzi, tym mniej szanuje ludzi dokoła siebie.
Przykłady asertywnej odmowy
- nie lubię, gdy tak do mnie mówisz
- mam inne plany, nie mogę
- w tym momencie zajmuje się czymś innym
- czuję zmęczenie, muszę odpocząć
- dziękuję za zaproszenie, ale mnie nie będzie na spotkaniu
- nie pożyczę pieniędzy, ponieważ mam własne wydatki
- nie pożyczam swoich rzeczy, taką mam zasadę
Co jeśli inni wciąż przekraczają moją granicę?
Musisz pamiętać, że niestety ludzie wciąż będą próbować przekraczać Twoją granicę. Asertywność nie przydaje się jednorazowo, a jest umiejętnością, która przydaje się praktycznie na co dzień. Ludzie będą podchodzić Cię w sposób psychologiczny, korzystając z metod ukrytej uprzejmości, szantażu emocjonalnego czy zastraszaniem. Umiejętność asertywności jest ważna, ale też musisz znać swoje prawa i nie pozwalać nikomu na wykorzystywanie Twojej dobroci. Więcej o wysokiej wrażliwości oraz integracji sensorycznej u dzieci, przeczytasz na blogu Martyny Pszczółkowskiej (Pszczolkowska.pl).
Posłuchaj również odcinka podcastu Nie będąc sobą, w którym mówię o wysokiej wrażliwości dzieci poniżanych oraz gnębionych w szkole.
Mam nadzieję, że ten artykuł oraz odcinek podcastu są dla Ciebie pomocne. Proszę, zostaw komentarz. 🙂 To motywuje do dalszej pracy.
Dzięki za ten tekst! Co do asertywności, mam wrażenie, że nie tylko osobom wysoko wrażliwym takie porady się bardzo przydadzą.
Też tak myślę, ale temat osób wysokokowrażliwych jest dla mnie tak bardzo interesujący, że postanowiłem się skupić stricte na nich. 🙂 Dziękuję Ci za włączenie się do dyskusji. 😀
Asertywność to cecha, która nie jest łatwa do wypracowania. trudno np. powiedzieć komuś: nie lubię, jak tak do mnie mówisz.
To nie jest trudne, dlatego można to zakomunikować w inny sposób np. – przykro mi to słyszeć, zmieńmy temat. Można ewentualnie powiedzieć, że coś nam nie odpowiada lub jest nie na miejscu i odejść do innego grona osób.