Unsplash.com

Jak postąpić gdy czujemy się niechciani

Zapewne znasz uczucie niedopasowania do grupy, gdy ktoś wysyła Ci sygnały, że nie pasujesz i nie powinno Cię być. W innym przypadku chociaż się starasz, odczuwasz swoje miejsce gdzie indziej. Jak sprawić aby było lepiej i czy jest szansa na lepszy czas? Jak znieść poczucie odtrącenia!

Zwłaszcza gdy jesteśmy młodsi, szukamy swojego miejsca. Chcemy być lubiani, akceptowani i rozchwytywani w każdej grupie. Jak więc powinniśmy postępować? Czy warto udawać kogoś kim nie jesteśmy? Może warto stawiać na swoim i być opryskliwym? Sprawdźmy jak to działa!

Skąd biorą się różnice między ludźmi

Okazuje się jednak inaczej. Jednemu nie pasuje nasza grzywka, drugiemu krzywy ząb, innemu to jak się śmiejemy. Ktoś inny będzie miał problem z naszymi poglądami, bo nie chcemy przyjąć czyiś teorii jako właściwych.

Pewnie już masz za sobą wiele doświadczeń, ale w życiu i tak jeszcze natrafisz na różnych ludzi. Będą mieć za sobą różne perypetie, wnioski dzięki którym postępują w sposób będący dla Ciebie często odbieranym jako przykre. Nie traktuj tego na serio, ani nie przejmuj się tym zbytnio. Świat jest okrutny, zwłaszcza w etapie szkolnym. Dzieciaki są i będą bardziej bezczelne.  Już tak jest i często fakt, że chcą abyśmy zachowywali się tak jak sobie tego życzą nie oznacza abyśmy właśnie tak postępowali.

Bycie sobą i wyznawanie swoich poglądów jest najpiękniejsze
Zwłaszcza gdy masz świadomość, że nikt inny nie ma na to wpływu

– Patryk Tarachoń

Zawsze ktoś będzie chciał Ciebie zmienić pod siebie, coś nie będzie pasowało. Pojawią się pretensje o złe zachowanie czy nieodpowiednią reakcję. Ale co Ciebie to obchodzi? Ma prawo Ci się coś nie podobać i swoją reakcję masz prawo pokazać w pewnych sytuacjach, w innych zwyczajnie odpuścić.

Sprawdź infografikę, którą dla Ciebie przygotowałem

🤷 Większość z nas ma jakieś kompleksy Są mniejsze i większe, ale żadnemu z nas nie są obce. 👎 Głównie dotyczą wyglądu,…

Opublikowany przez Patryka Tarachonia Niedziela, 22 sierpnia 2021

Jak radzić sobie z uczuciem niedopasowania

Bardzo przykre i bolące jest dla naszej psychiki gdy czujemy odtrącenie. W momencie odczucia aluzji abyśmy zmienili swoje miejsce. Teraz przytoczę Ci kilka przykładów z mojego życia. Każde uczucie się bardzo różni w konkretnej sytuacji.

Gdzie jest Twoje miejsce w małej ojczyźnie?!

Spotkałem się z sytuacją, że grupa osób nie życzyła sobie mnie na placu zabaw czy gdy przechodziłem obok chodnikiem do sklepu. W tym przypadku było wśród nich kilka osób. Zwykle kilkoro osiłków z ambicją bycia osiedlowymi trolami, których wszyscy będą się bali, co w rzeczywistości jest mylne. Zwykle to idioci których lepiej trzymać się jak najdalej. Mija się z lękiem czy strachem.

Nie obawiaj się ludzi gdy planujesz przyjęcie czy imprezę
Twoje lęki mogą zepsuć atmosferę, poczekaj do zakończenia

– Patryk Tarachoń

W takiej „paczce” jest jeszcze kilku zwykle kierujących się potrzebą przypodobania takim, aby nie mieć z nimi styczności gdyby coś nie pod pasowało. Czyli lubią, ale tylko dlatego aby tacy odwzajemnili im sympatię. Często relacja wygląda przeciwnie. Mięśniacy traktują ich jak sługusów, a oni na to przystają aby mieć „fajnych” kolegów. Co tu można powiedzieć na debilne teksty typu: ,,to nasza ulica” czy ,,nie masz prawa tu przebywać bo nie pozwalam, to moje”. Jak musieli być skrzywdzeni aby w taki sposób myśleć, nawet sobie nie próbuję wyobrazić.

1. Jednym schodzi się z drogi, bo jeżeli ktoś leczy swoje kompleksy pilnując kawałka ulicy ze studzienką ściekową, lepiej olać i uważać, bo taki mózgu nie używa, wyróżnia go tylko to, że ma trochę więcej ciała i nie wiadomo co o takim myśleć.

2. Jeżeli już skrzywdzi lepiej nagrać jak atakuje, zdobyć dowody, świadków i pozwać o napaść czy mobbing.

3. Można też poznać się z kimś silniejszym albo dogadać z kumplami, dopaść gnoja i zrobić z jego twarzy musztardę. Zwykle nie ma już problemów.

Kawałek podłogi wśród czterech ścian

Bywają też zwrócenia uwagi lub aluzje odnośnie miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszkasz w domu dziecka, czas rozejrzeć się za swoim kontem. Czasem mieszkając z rodzicami, również dostajesz sygnały, aby rozejrzeć się za czymś swoim. Mój kolego po opuszczeniu domu dziecka poradził sobie lepiej niż nie jeden dorosły i chociaż ma wiele wyzwań, jest godny podziwu. Dlatego jest to dla mnie dowód, że jeżeli przechodzisz przez podobną sytuację, masz kilka rozwiązań do rozważenia.

1. Znaleźć pracę, mieszkanie do wynajęcia i odejść. Czasem zostajemy zmuszeni i już nie mamy innego wyboru, bo lepsze to niż słuchanie nad głową o niewytartym zlewie czy butach, które i tak nosisz.

2. Pracować, dokładać się do rachunków, kupować swoje jedzenie i wymagać tolerowania skoro masz jakiś wkład. Z dwojga złego lepiej i tak się wyprowadzić. Wtedy nie ma wojny, że Ty dopłacasz, a rachunki są mniejsze czy w tym miesiącu jest zwrot i wcale nie musisz płacić.

3. Dogadanie się z partnerką/partnerem czy zaufanym przyjacielem w podobnej sytuacji (o ile nie będzie przeróżnych problemów) i zamieszkanie wspólnie. Tego jednak najbardziej odradzam.

Dopasowanie w towarzystwie

To zostawiłem na koniec tylko dlatego, że mam do Ciebie pewien apel. Tak jak inni zasługujesz na szacunek i przebywanie z ludźmi, którzy pasują Tobie, a nie Ty innym.

1. Jeżeli ktoś ma do Ciebie problem, masz prawo wymagać aby powiedział w cztery oczy w czym leży problem. Nie ma prawa nikt Tobą się dowartościowywać i również możesz mu to w twarz przy wszystkim wypomnieć, że nie będzie lepszy jeżeli tak się zachowuje i zerwać nawet z takim typem kontakt.

2. Nie musisz chcieć ze wszystkimi rozmawiać, ale nie podkreślaj kogo nie lubisz, a z kim jest Ci lepiej. Po prostu unikaj i dawaj do zrozumienia w subtelny sposób aby dał spokój.

3. Zorganizuj wyjście z tymi, którymi czujesz się najlepiej, a wtedy zapewne ktoś się z kimś polubi i będziesz mieć wokół siebie towarzystwo, dzięki któremu Twoje dni będą pełniejsze.

Jak postąpić gdy czujesz się niechciany?

Wiem to z własnego doświadczenia. Po pierwsze nigdy się nie narzucaj. To żałosne i głupie starać się o uwagę tych, których nie interesujesz. I tak często niczego nie wskórasz. Będziesz się męczyć, a przy okazji wielu wokół Ciebie. Zwracaj też uwagę czy w takiej grupie wszyscy Ciebie nie akceptują za to jak Cię postrzegają, czy z powodu kogoś kto nie przepada za Tobą. Wtedy możesz wybrać z kim rozmawiać ignorując kogoś kto ignoruje Ciebie.

Nie kieruj swoich złości na bliskich czy znajomych
Oni nie są niczemu winni, może chcą nawet wysłuchać?

– Patryk Tarachoń

Po drugie miej honor. Nie pozwalaj sobie aby ktoś uważał, że jesteś zależny od znajomych, rodziny czy nawet pracodawcy. Miej zawsze plan awaryjny. Przygotowany na nieprzewidywalne. Nawet z planem jest trudniej poradzić sobie gdy życie się wali, więc nie chcę sobie wyobrażać jak może być gdy wszystko leci w dół.

Bądź serdeczny dla tych którzy pomimo, że są przez Ciebie nielubiani, uśmiechają się do Ciebie i chcą czasem zagadać. Życie pisze różne scenariusze, więc lepiej być kojarzonym z wieloma wadami, ale przynajmniej pozytywnym człowiekiem.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
2 grudnia 2017 11:22

Gdy masz depresję dużo trudniej spełnić te sposoby.

Patryk Tarachoń
Patryk Tarachoń
12 grudnia 2017 21:25
Reply to  Anonimowy

Jeżeli człowiek uświadomi sobie swoją sytuację i będzie chciał wyjść, ma szansę. Moim zdaniem to jakie szanse ma osoba z depresją zależy od niej samej.

Anonimowy
Anonimowy
2 grudnia 2017 10:22

Gdy masz depresję dużo trudniej spełnić te sposoby.

Shopping Cart
4
0
Would love your thoughts, please comment.x