Kiedy dostrzeganie swoich zalet nie jest narcyzmem? Czy potrafisz siebie nagradzać? Jak myśleć o sobie dobrze!
Jeśli znasz kogoś, kto myśli o sobie źle, zachęcam do podesłania linka do poniższego artykułu. Czy myślenie o samym sobie jest ważne? Szybciej wymieniamy nasze wady, niż gdy zostaniemy zapytani o zalety. Odruchowo czujemy, że mówienie o tym, co nas wyróżnia, może być odebrane jako przechwalanie się i wysokie ego. W dzisiejszym tekście chciałbym pokazać Ci, że mówienie o swoich zaletach, nie jest niczym gorszącym.
Kiedy należy być skromnym?
Gdy znajdziemy się w sytuacjach, gdy należy zachować skromność i mówić o swoich zaletach w mniej dumny sposób, nie powinno się zbyt ekspresyjnie i wywyższając się mówić o sobie. Moim zdaniem zaniedbuje się uczenie młodych osób właściwego mówienia o swoich zaletach. Dlatego m.in. z tego powodu często stawiamy się w roli przegranych i takich, którzy są niedoskonali. W większości sytuacji nie ma nic złego w mówieniu na swój temat dobrze. Zdecydowanie lepiej będziemy brzmieć, gdy stwierdzimy, że nie jesteśmy idealni, ale – i w tym momencie wymienimy swoje zalety.
Ktoś, kto mówi o sobie dobrze, z uśmiechem (ale nie zbyt dumnie), może być odebrane jako pozytywne i cieplejsze, niż wymienianie wad, nad którymi się pracuje, aby stać się lepszą wersją siebie. Możesz już teraz postrzegać siebie, jako lepszą wersję siebie, w międzyczasie pracując nad wadami, które Ci z różnych powodów ciążą. Natomiast nigdy nie powinny pozostawiać w cieniu tego, za co jesteśmy wyjątkowi.
Jak myśleć o sobie dobrze
Rzadko się zdarza, abyśmy byli pytani o nasze wady i zalety, ale gdy już dochodzi do takiej sytuacji, łatwiej nam wymienić nasze wady. Niezapytani o zdanie na własny temat, nie powinniśmy wszystkim obwieszczać, za co się lubimy. Aczkolwiek nie możemy stawiać się w roli ofiar naszego losu, gdy ktoś w naszym otoczeniu zaczyna mówić o sobie źle.
Należy być szczerym przed samym sobą, a przy tym mieć zarówno świadomość swoich wad, jak i zalet. Dziś chciałbym, abyśmy w komentarzach podzielili się naszymi zaletami, wyjątkowo nie skupiając się na wadach. Dla przykładu przygotowałem własną listę, która mam nadzieję poprawić Twój humor, a przy tym udowodnić Ci, że można mówić o sobie dobrze i zacząć postrzegać siebie w pozytywnym świetle.
Za co siebie lubię?
Poniżej przygotowałem listę zalet, za które siebie cenię i lubię. Owszem, mam również wady i zapewne lista byłaby równa, poniższej. Mimo to chciałbym, abyśmy skupili się na naszych zaletach, a nie wadach. Swoje zalety wypisałem, aby ułatwić Ci zadanie, tworząc przy okazji przykładową listę, na co warto zwrócić uwagę, tworząc listę swoich zalet, aby nauczyć się myśleć o sobie dobrze.
- Lubię siebie, za to, że jestem dla siebie najlepszym przyjacielem
- Można na mnie polegać
- Jestem empatyczny
- Potrafię spędzać czas wolny sam ze sobą
- Jestem zorganizowany, nie boję się wyzwań i szukam rozwiązań
- Wolę poruszać się naprzód, niż stać w miejscu lub się cofać
- Wiem, że trzeba być pokornym i czasem zrobić krok w tył
- Potrafię przyznawać się do błędów
- Wyzwania przyjmuje na klatę
- Nie zmuszam innych do moich argumentów
- Potrafię słuchać i wspierać
- Pieniądze nie są dla mnie najważniejsze
- Dzięki swojej determinacji spełniam marzenia
- Starannie dobieram wokół siebie ludzi
- Jeśli nie mam na coś wpływu, nie staram się tego zmienić
- Doceniam małe chwile i cieszę się z małych rzeczy
- Nie przejmuje się zdaniem innych, jeśli nie wpływa pozytywnie na moje życie
- Przyjmuję argumenty, które mogą mnie czegoś nauczyć
- Nie boję się być sobą, nawet jeśli inni oczekują, abym był idealny
- Nie mam potrzeby niczego udowadniać innym, a wyłącznie sobie
- Pozwalam sobie na kaprysy, ale też nie wydaję pieniędzy bez sensu
- Potrafię walczyć o przyjaciół
- Gdy trzeba, jestem skromny, ale gdy mam przestrzeń mówienia o swoich zaletach, nie wstydzę się ich
Jak nie narzucać się innym?
Nie domagaj się uwagi. Jeśli rodzina nie proponuje Ci wspólnych wyjść pomimo Twojego zaangażowania w budowanie relacji, nie narzucaj się. Gdy przyjaciele się nie zwierzają, chociaż im opowiadasz o swoich doświadczeniach, mniej mów, więcej słuchaj.
W pracy nie staraj się rozbawiać innych, aby tworzyć przyjazną atmosferę, skoro pozostali przychodzą zrobić swoje i wyjść o określonej godzinie. Zschowaj balans, nie zapominając o swojej ekspresji oraz radości życia. Bądź sobą, ale skupiając się na tych, którzy Cię napędzają, a nie odbierają energię i chęć do życia.
Na 100 poznanych ludzi, aż i tylko 1 z nich może okazać się kimś, kto będzie mieć podobne do Ciebie podejście do świata i relacji z ludźmi. To nie kwestia honoru, ale poczucia, że nie narzucamy sami sobie odpowiedzialności za samopoczucie innych. Nie musimy sprawiać radości na twarzach innych, jeśli tym samym osobom nie zależy, abyśmy to my mieli dobry dzień.
Czy myślenie o sobie dobrze, to narcyzm?
Nie masz powodu myśleć o sobie w negatywny sposób. Jeśli zaczniesz myśleć o sobie dobrze, Twoje wady nie znikną. Nie staniesz się też narcystyczną osobą zapatrzoną w siebie. Świadomość swoich zalet, jest równie ważna, jak nie ważniejsza od pogodzenia się ze swoimi wadami. Mało tego! Wad nie należy akceptować, ale nad nimi pracować. Nic nie zaszkodzi, jeśli pomimo wad, będziesz pamiętać o swoich zaletach, w międzyczasie pracując nad cechami, które należy zmienić.
Teraz chciałbym Cię poprosić o napisanie w komentarzu, za co siebie lubisz. Podziel się swoimi mocnymi stronami, cechami, za które się cenisz i co sprawia, że z uśmiechem spoglądasz w lustro? Sekcja dyskusji należy do Was! 😀 Zmiana podejścia do siebie, to dobra zmiana.
Zapisz swoje zalety, podziel się nimi w komentarzu. 🙂 Pokaż, że jesteś ciepłą osobą, która potrafi siebie nagradzać.
Myślenie o sobie dobrze to najlepszy sposób pokazania innym, jak mają inni o mnie myśleć.
Przyjaciółka stwierdziła, że rzadko słyszę komplementy, ponieważ większość wychodzi z założenia, że skoro potrafię śmiać się ze swoich wad i wskazywać swoje zalety, bez sensu mówić mi coś, co jest dla mnie oczywiste. 😜
Nie potrafie tak o sobie mowic ale moze to dobrze bo nie jestem narcyzem 🙁
Nie tylko narcyzi potrafią mówić o sobie w samych superlatywach. Jeśli nie robisz tego nagminnie, a w prawidłowy sposób, nie zrazisz tym do siebie bliskich Ci osób.
W otoczeniu bliskich mi osób nie mam z tym problemu aby być sobą ale w pracy to jest coś strasznego. Robię tak jak piszesz śmieje się z każdego żartu, chcę natychmiast pomagać i zostaję po godzinach aby pracodawca widział że jestem warta pieniędzy które mi płaci. Wiesz jak nad tym pracować?
Moim zdaniem to kwestia podejścia. 🤔 Skoro inni zarabiają tyle samo i wykonują taką samą pracę, dlaczego masz się poniżać, licząc na docenienie? Pamiętaj, w dzisiejszym świecie jest coraz mniej miejsc, gdzie za bycie dobrym nagradzają.
Cześć:) właśnie wrzuciłam ten BARDZO potrzebny artykuł na Facebook. A jeśli o mnie chodzi – trochę trudno mi jeszcze przychodzi mówienie o sobie dobrze. Ale się uczę 🙂 czasem nawet przesadzam, żeby się wprawić i poczuć się z tym dobrze 😉
Nie miałem okazji zobaczyć tego postu.
W mówieniu o sobie w dobry sposób nie chodzi o narcyzm czy wybujałe ego tylko o docenianie swoich zalet i przekuwanie wad w coś dobrego.
Właśnie tak. Ale niektórzy wciąż myślą, że tu chodzi o jakieś skrajności. A już kobiecie to w ogóle „nie wypada” się chwalić, mamy być skromne i udawać, że nas nie ma. „Siedź w kącie, znajdą cię”… już tego próbowałam i widzę, że w ogóle nie działa.
Myślę, że coraz rzadziej zwraca się na to uwagę, a jeśli są osoby, które mają z tym problem, to sami się wykluczają z grona znajomych.
Ktoś pomaga ci w tworzeniu artykułów? To jest pierwszy raz, kiedy odwiedziłem twoją stronę internetową. Zaskoczyły mnie przemyślenia, które się podzieliłeś, to przesłanie było niesamowite. Cudowne zadanie!
Dziękuję. 🤗 Staram się, aby to co dla mnie ważne, ubierać w odpowiednie słowa.
W takim razie jak mam nauczyć się odmawiać gdy inni mnie namawiają na wyjście skoro wiem że mam w pracy dużo obowiązków i jak mam być lubiana nie śmiejąc się z żartów koleżanek i kolegów?
Inni nie lubią nas za to, z ilu ich żartów się śmiejemy, ale czy jesteśmy serdeczni, a praca z nami przebiega w przyjaznej atmosferze.
Ciekawy temat taki na czasie <3
Dzięki za udział w dyskusji. 🙂💬 Nie patrzę na to, czy temat jest dla mnie ważny lub czy jest na czasie, a o co jestem pytany w wiadomościach.
Dziękuję za odpowiedź w ogóle to zgadzam się z tym co napisałeś tutaj ! <3
Czy do literówek też potrafisz się przyznać? 😛
A za jakieś? 😝 Oczywiście, że tak, błędy się zdarzają.
uważam że należy być skromna a nie pewna siebie. ludzie doceniają zas za to że jesteśmy dobrzy a nie pewni siebie.
Nie zgadzam się z Tobą. To, czy zostaniemy docenionieni nie zależy od tego, czy jesteśmy dobrzy. Skromność nie jest cechą, która przysłania inne.