Jak szczegóły wpływają na ogólny odbiór bloga? Kiedy warto zaryzykować i zmienić najważniejsze elementy bloga? Kilka zmian, które pokazują blog z zupełnie innej perspektywy!

Każdemu blogowi staram się poświęcać jak najwięcej czasu i wyczerpać temat. Doradzić w każdym najdrobniejszym szczególe. Nie spodziewałem się takiego zainteresowania Metamorfozą bloga, o której więcej przeczytasz w artykule ,,link”. Niezwykle mnie jednak ucieszyło i pokazało, jakie wsparcie mam ze strony stałych i niezawodnych czytelników.

Dlatego gdy odezwał się do mnie Jarek Cieśla, ucieszyłem się, ponieważ pojawiła się szansa odwdzięczenia się za wsparcie komentarzami i polubieniami, co również ma wpływ na moje oba blogi. Jak zatem wyglądała metamorfoza My True Therapy, bloga Jarka Cieśli?

Metamorfoza My True Therapy!

Jak na blog pisany w Blogspocie, My True Therapy Jarka Cieśli, jest naprawdę na zaawansowanym etapie. Problem polega tylko na tym, że nie wszystko trzyma się przysłowiowej kupy.
Jak szczegóły wpływają na ogólny odbiór bloga? Kiedy warto zaryzykować i zmienić najważniejsze elementy bloga? Kilka zmian, które pokazują blog z zupełnie innej perspektywy!
Mamy dobre teksty, wystarczająco długie i zawierające istotne informacje. Brakuje tylko zachęcających tytułów, podkreślonych podtytułów, a w przypadku kontynuowania tematu w oddzielnym poście w ramach serii, brak nawiązania o jaką serię chodzi, przypomnienia jaki cel ma dana seria.

Jeżeli chodzi o podtytuły, w tym tekście podtytułami są m.in. Metamorfoza My True Therapy, Tworzymy nowe podstrony, Dodajemy zdjęcia, itd.

Na blog przybywa wielu chętnych czytelników. Z zapałem komentują i udzielają się w social-mediach. Ujmując krótko, zebrał już grupę odbiorców, więc diametralne zmiany nie wchodzą w grę.
Nazewnictwo bloga jest istotnym elementem. Oczywiście muszę przyznać rację, bo poprzedni blog Przygotuj się na Start mogliśmy znaleźć pod adresem www.Wystartuj.blogspot.com, co było dość słabym rozwiązaniem.
Także moje doradzanie, aby nazwa bloga i jego adres był taki sam, mogłoby się wykluczać, ale pomimo wszystkiego, moim zdaniem to duże ułatwienie czytelnikowi. Fanpage My True Therapy nazywa się ,,Witaj w moim świecie”. Ja zapewne pamiętacie z tekstu o nazywaniu blogów pt. ,,Jaki powinien być właściwy tytuł bloga”, pisałem aby główne słowa nazwy zaczynały się dużymi literami i były jak najkrótsze. Zatem ,,Witam W Moim Świecie” by spełniało rolę, ale w tym przypadku wygląda głupio. Co możemy zrobić?
Zmiana nazwy bloga i nazw w social-mediach na My True Therapy odpada, ponieważ blog rozpoznawany jest jako Witaj w moim świecie. Natomiast adres nie jest z tym zupełnie kojarzony. Brzmi MyTrueTherapy.blogspot.com i zupełnie jako nowy czytelnik nie potrafiłem go zapamiętać. Nie ukrywam, gubiłem się przy słowie ,,therapy”.
Adres WitajWmoimSwiecie.blogspot.com jest zajęte, a poza tym za długie. Zatem lepiej pozostać przy obecnym adresie. Natomiast stronę powitalną Witaj w moim świecie, radziłbym zastąpić napisem typu:
My True Therapy
Witaj w moim świecie!
Blog Jarka Cieśli
Nawet jako logo prezentuje się całkiem nieźle. Ponadto widzimy pod nagłówkiem bloga link ,,Strona Główna”. Dlaczego w tym miejscu miałoby zabraknąć wysuwanych kategorii? Mam na myśli następujący układ:
Strona główna          Kategorie          Serie             Autor          Kontakt 
(adres bloga)                ▼                    ▼                   (linki do podstron)
                                  Lifestyle       Życie na wsi
                                  Podróże       Social-Media
                                  Recenzje     
                                  Polityka
Taki układ ułatwia sprawę. Strona główna działa na zasadzie odśwież, czyli gdy czytelnik zechce wyjść z zakładki Autor, może przejść na pierwszą stroną klikając w napis Strona główna. Kategorie to nic innego jak etykiety/tagi. Na blogu mogą brzmieć inaczej, przykładowo pod Lifestyle, możemy linkować ,,Blog o życiu”, w przypadku Podróży dodać link ,,Podróże po Polsce i świecie”. Tagami mogą być popularne słowa kluczowe lub popularne frazy szukania z wyszukiwarek. Dzięki temu prostemu zabiegowi, możemy dotrzeć do nowych użytkowników.
   Serie to wspomniane tematycznie, niepowtarzające się teksty. Przykładowo prowadziłem serię ,,Życie w sieci„. Nie jest to temat bloga, zwyczajnie poświęciłem temu tematowi kilka artykułów. Podpiąłem pod nową kategorię i dołączyłem do serii. Gdy ruszyłem z akcją ,,Odezwij się„, w ramach której wyjaśniłem z jakimi pytaniami można do mnie pisać, dołączyłem w akcji link do jednego tekstu.
Tworzymy nowe podstrony
   Dla podstron Autor, jak również Kontakt, musimy utworzyć dwie oddzielne podstrony. W zakładce Kontakt zamieszczamy informacje z o tym czym się w skrócie zajmujemy i kiedy odpowiadamy, prosząc o cierpliwość.
   W zakładce Autor piszemy o blogu i sobie lub autorach. W tym przypadku Jarek powinien wyjaśnić kilka kwestii: o czym jest blog, jakie tematy porusza, kiedy został założony, do kogo jest kierowany, dlaczego powstał, a następnie kim jest autor, co wpłynęło na decyzję pisania bloga. W tej zakładce, jak również kontaktowej można napisać o zasadach współpracy, tego co oferuje bloger. Można również w tym celu założyć oddzielną podstronę.
Dodajemy zdjęcia
   Blog moim zdaniem wygląda lepiej z profesjonalnymi zdjęciami. Dlatego ponownie odsyłam do tekstu ,,Skąd pobierać zdjęcia na blog – TOP5„, gdzie znajdziecie strony z tymi, które by wam pasowały. W każdym artykule, podstronie (Kontakt, Autor, Współpraca), nawet żywcem wgrane takie zdjęcie bez podpisów dodaje blogowi uroku. Zwłaszcza w artykułach.
Zmiana szablonu i usuwanie elementów
   Wygląd bloga Jarka nie wygląda źle. Jak już mówiłem, w porównaniu z innymi, które widziałem, ten jest naprawdę niezły. Mimo wszystko odbiega już od tych profesjonalnych, a ciągłe zmiany dawno zostawiły go w tyle. W nowych szablonach mamy ikony do portali społecznościowych, animowane elementy, mające na celu przywitać gości najpopularniejszymi lub nowymi artykułami w ciekawy sposób. Poza tym nie oszukujmy się, ten szablon jest zwyczajnie ciemny i przytłaczający.
   Ponownie jak pozostałych uczestników Metamorfozy Bloga, również Jarka odesłałem do zestawienia ,,Stron z darmowymi szablonami – TOP10„. Efekt piorunujący!
Następnie zasugerowałem aby usunął na blogu takie elementy jak:
– Zmianę obecnego O mnie, a zwyczajnie dodał widget HTML, wstawił tam zdjęcie i napisał kilka słów,
– usunięcie elementu Obserwatorzy, Translate, Statystyki i archiwum bloga.
   Zmiana na nową wersję O mnie, ma na celu pozbycia się staromodnego przycisku do Google+. Chociaż z drugiej strony uważam ten element za kompletnie zbędny. Zdjęcie i krótki opis, koniec końców prezentują się lepiej.
   Widget Obserwatorzy działa na blogach nastolatek, które patrzą tylko na fame. Szczerze mówiąc ta opcja zbędnie odwraca uwagę, zamiast skupiać wzrok na postach.
   Opcja tłumaczenia? Błagam, przeglądarka obcokrajowcom sama sugeruje aby przetłumaczyć blog, więc nawet tego nikt nie używa.
   Statystykami lepiej się nie chwalić z prostego powodu. Jeden czytelnik uzna, że to za mało i nie chce odwiedzać bloga, a rzadziej ludzie myślą, że jest to duża liczba. Kolejny zbędny element odwracający uwagę.
   Archiwum bloga mówi o tym, jak często piszemy. Może lepiej, żeby czytelnicy myśleli, że nowy tekst pojawił się kilka tygodni temu, niż miesięcy? 😛
Jakie elementy warto dodać?
   Zaraz pod elementem O mnie, radziłbym dodać Ostatnio czytane (z zaznaczonymi ostatnimi 7 dniami, do trzech postów – więcej oko czytelnika nie przyswaja).
   Na dole strony (zazwyczaj jest miejsce na trzy elementy), przeniósł Formularz kontaktowy i dodał Najpopularniejsze ze wszystkimi najlepszymi tekstami lub tymi z ostatniego roku.
Metamorfoza Bloga – efekt końcowy!

   Po naszej współpracy z Jarkiem, niestety nie widać śladu. Nie postawił żadnego kroku naprzód, blog wygląda nadal tak jak wyglądał. W czasie trwania metamorfozy opublikował kilka tekstów o serii ,,Laleczka Chucky” i filmie ,,The Boy”. Zachęcam Was do lektury, chociaż tak naprawdę seria o laleczce mogłaby zostać napisana w jednym tekście, zamiast tygodniami rozpisywać się o poszczególnych częściach, dając obraźliwe gify do tego.

Jak szczegóły wpływają na ogólny odbiór bloga? Kiedy warto zaryzykować i zmienić najważniejsze elementy bloga? Kilka zmian, które pokazują blog z zupełnie innej perspektywy!

 

   Jeżeli chodzi o blog Witaj w Moim Świecie lub My True Therapy (ten sam blog widoczny wyżej), wygląd jak na te w Blogspocie, nie wygląda źle. Jest prowadzony dość regularnie i widać, że autor pisze od serca, angażując do komentowania czytelników.   Moim zdaniem powyższe porady, są dobrym określeniem tego, jak rozpisać blog aby był bardziej czytelny, łatwy w obsłudze i przystępny odbiorcom. Również kolorystyka jak widać ma wpływ. Nawet białe tło i jedynie czarne napisy, są mniej męczące i depresyjne niż czarne i szare, jak widzimy to na przykładzie bloga Jarka Cieśli.

Wbrew pozorom metamorfoza w tym przypadku nie była tak konieczna, z drugiej szkoda, że Jarek się nie zdecydował na podjęcie kroku aby wprowadzić chociaż część zmian. Mam nadzieję, że spisana przeze mnie rozpiska, będzie dla Was poradnikiem, który zobrazuje jak zmienić szablon i co robić by blog był profesjonalny i bardziej przystępny stałym bywalcom i gościom.

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.