Jakie eksponaty czekają w muzeum zabawek? Ile czasu zajmuje zwiedzanie muzeum z zabawkami? Jak wygląda Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach? Zabawki które przywołują wspomnienia i wywołują lęk!
Na początku maja miałem okazję przebywać tydzień w Kielcach. W artykule ,,Pobyt w Kielcach – utrudnienia i zalety„, opisałem ogólnikowo kilka miejsc, które warto odwiedzić, poniżej chciałbym głębiej przyjrzeć się Muzeum Zabawek i Zabawy, które oferują atrakcje nie tylko najmłodszym, ale także przywołać wspomnienia z dzieciństwa.
Zabawki które przetrwały lata!
Utworzone w 1979 roku muzeum, znane było jako Muzeum Zabawkarstwa, które zajmowało się jedynie wypożyczaniem zabawek do innych muzeów. Od 2006 roku działa jako Muzeum Zabawek i Zabawy, w budynku po halach targowych. Jest jednym z największych muzeów z zabawkami w Polsce, a eksponaty zaskakują, a czasem nawet przerażają. Czas zwiedzania muzeum w Kielcach wynosi od pół godziny do godziny.
Poniżej zobaczyć możecie najlepsze eksponaty i te, które chciałbym pokazać jako przykład opisywanych zabawek. Gorąco zachęcam do odwiedzenia muzeum. Jest tanio, a zabawa dla każdego bez znaczenia na wiek.
Eksponaty przywołujące wspomnienia
Zabawki przywołują w nas pozytywne emocje, zwłaszcza te z którymi mieliśmy do czynienia w najmłodszych latach. Jak wspominałem, poniższe eksponaty, które Wam pokażę są jednymi z wielu jakie możemy zobaczyć. Umieściłem te które szczególnie zwróciły moją uwagę oraz te, które oczywiście udało mi się sfotografować, bo nie oszukujmy się, nie na wszystko jest czas, także chciałem pooglądać, a i nie wszystkie zdjęcia wychodzą.
>>> Kadzielnia – Rezerwat w centrum Kielc!
Zabawki sprzed lat wyróżniają się charakterem i klasyką. Teraz zabawki są nijakie i bez ducha, a to cenię w nich najbardziej. Które z poniższych przypominacie sobie i którymi pobawilibyście się jeszcze raz?
Na starszych gości w muzeum czekają zabawki z XVIII, XIX i początku XX wieku. Zobaczyć możemy porcelanowe lalki, domki dla lalek, koniki na biegunach i ołowianą armię żołnierzyków. Nie brakuje także modeli najsłynniejszych samochodów, jak również statków, jachtów, samolotów i wielu, wielu innych.
Obecnie Muzeum Zabawek i Zabawy można odwiedzać przez cały tydzień oprócz poniedziałków. Wśród eksponatów czasowych, znajdziemy postaci ze znanych bajek jak: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pomysłowy Dobromir, Miś Colargol, Żubr Pompik i wielu innych.
Zabawki które potrafią przerazić
Nie jest to efekt zamierzony, ale wiele z tych zabawek zwyczajnie wyróżnia się efektem grozy. Najpierw myślałem, że ze mną jest coś nie tak, dopóty nie usłyszałem rozmowy kilku rodzin, które stwierdziły, że niektóre eksponaty są nawet przerażające.
Porcelanowe lalki budzą w nas czasem poczucie przerażenia, jednak nie zapominajmy o odznaczeniu się ich na kartach historii. Muzeum posiada wiele niezwykłych eksponatów, na które warto zwrócić uwagę bez znaczenia na to jakie wywołują w nas emocje. Nieprawdopodobne jest, że przetrwały tyle lat!
Radość ze wspomnień i jakości eksponatów!
Na początku wybrałem się do muzeum, jedynie aby uśmiechnęła się dziewczyna z którą jestem. Uznałem to miejsce jako atrakcję dla dzieci, a moje zaskoczenie nie było małe. Atrakcja nie z tej ziemi i szkoda, że tak krótko spędziliśmy tam czasu.
Za którymi bajkami, postaciami z kreskówek i zabawkami tęsknicie najbardziej?
Miały charakter te zabawki 🙂
Teraz gdy wchodzę w galeriach na działy z zabawkami lub zwyczajnie do sklepów, widzę tylko góry plastiku.
Fajne miejsce. Z pewnością wezmę tam moje dziecko 😉 jak jeszcze trochę podrośnie. Pozdrawiam
Super, żeby coś pamiętało, było starsze i zobaczyło jak ewoluowały zabawki.
Takie muzea są też w innych województwach.
Z tego co wiem w Krynicy-Zdrój, Karpaczu oraz Kudowie-Zdroju.
Te lalki po środku gdzie jest kredens i stolik duze są?
Ten kredens z tego co pamiętam miał może 30 cm. wysokości? Nie pamiętam szczerze mówiąc. Zabawki były różnej wielkości.
O to zdecydowanie coś dla moich dzieci.
Sam się bardzo dobrze bawiłem, chociaż jak widzisz momentami miałem gęsią skórkę. 😛