Jak walczyć z kompleksami? Gdzie jest źródłem negatywnych myśli na własny temat? Co chciałbym powiedzieć dla osób z kompleksami!

Motywacja dla osób z kompleksami

Jak walczyć z kompleksami? Gdzie jest źródłem negatywnych myśli na własny temat? Co chciałbym powiedzieć dla osób z kompleksami!

Ostatnio zrobiłem podsumowanie swoich kilkuletnich wniosków, dotyczących kompleksów i poniżania. Wszystkimi doświadczeniami, dzielę się w swoich książkach, które dostępne są na tej stronie. Poniżej dzielę się z Tobą namiastką tego, co możesz w nich przeczytać. Zwykle unikam typowo motywacyjnego bełkotu, więc jeśli wyszło inaczej, nie był to zamierzony cel. Poniższy tekst napisałem prosto z serducha i mam nadzieję, że tekst będzie pomocny dla osób z kompleksami znajdą dzięki niemu sposoby walki ze swoimi niedoskonałościami.

Skąd biorą się osoby kompleksy?

Z podłych ludzi, którzy zwracają nam na nie uwagę. Nie pomyślałbym, że jestem za chudy, gdyby rówieśnicy mnie nie wyśmiewali. Nie miałbym problemu z fryzurą, gdyby moja grzywka nie była powodem plucia w twarz i podstawiania nóg. Nigdy w lato nie ubierałbym się w duże i ciepłe ubrania, gdybym mógł spokojnie przejść szkolnym korytarzem.

Dopiero gdy uświadomiłem sobie, że to zawistni ludzie mają problem ze sobą, a nie ze mną, zrzuciłem grube ubrania, zacząłem czesać się i zachowywać w taki sposób, w jaki czułem się swobodnie. Moją zbroją było olanie wszystkich, którzy nic nie znaczyli i nie znaczą w moim życiu.

Czy zdarzyło Ci się, że ktoś niesprawiedliwie Cię ocenił?

Ludziom często wydaje się, że najlepiej wiedzą, co jest dla nas dobre. Jakby nosili nasze buty i doskonale odczuli każdy nasz krok. To w jaki sposób się ubieramy, jaką drogę wybraliśmy i w jaki sposób postępujemy, odzwierciedla to, jacy jesteśmy i co czujemy. Nikt nie ma prawa nam mówić, w co mamy się ubrać, jaką mamy mieć fryzurę i ton głosu. Niestety nie wszyscy potrafią się stawić, więc dla świętego spokoju zmieniają swój wygląd, ukrywając się, aby nie być napastowanymi.

  1. Gdy inni nas oceniają, zauważają głównie swoje wady i niedoskonałości w nas.
  2. Osoba mająca większą wagę, będzie krytykowała chudsze osoby.
  3. Znajomy nieznający angielskiego, będzie dowartościowała się błędami kogoś, kto próbuje odezwać się z obcym języku.
  4. Kiepski kucharz, poniży tego, kto popełnia podobne błędy w gotowaniu.

Im bardziej się na czymś nie znamy, tym bardziej chcemy wytykać błędy innym. Tak działa nasza podświadomość i potrzeba dowartościowania się.

Dlaczego ludzie są obojętni na uczucia osób z kompleksami?

W świecie, który coraz głośniej mówi o tolerancji, akceptacji i szacunku do innych, zaniżanie samooceny, jest na porządku dziennym.

  • Z jednej strony rodzice powtarzają, że należy doceniać innych i szanować się wzajemnie, a chwilę później dziecko jest karcone.
  • Nie wolno dzieciom obrażać innych, ale gdy inni obrażają młodego człowieka, to ono słyszy, że nie powinno prowokować.
  • Nauczyciele wystawiają lepsze oceny rówieśnikom, a tym samym powtarzają, że wszyscy są tak samo mądrzy.

Od najmłodszych lat zaniża się naszą samoocenę i poczucie wartości, pomimo tego, że tak głośno jest o docenianiu drugiego człowieka. Problem gnębienia w szkole, ma miejsce bez znaczenia na to, czy jesteśmy tego świadkami, czy nie. Pomimo ukończenia 25 lat, wciąż poruszam tematy mobbingu w szkołach, ponieważ sam pamiętam, jak wygląda to piekło. Każdego dnia w gimnazjum (trwało 3 lata), miałem w głowie jedną myśl – kiedyś to się skończy, a ja więcej nie zobaczę tej patologii na oczy.

Sprawdź infografikę, którą dla Ciebie przygotowałem

🤷 Większość z nas ma jakieś kompleksy Są mniejsze i większe, ale żadnemu z nas nie są obce. 👎 Głównie dotyczą wyglądu,…

Opublikowany przez Patryka Tarachonia Niedziela, 22 sierpnia 2021

Kompleks bycia idealną lub idealnym

Ideał kobiety lub mężczyzny, nie wynika z idealnej figury lub sylwetki. Każdy z nas ma możliwość się uśmiechać, dbać o siebie, a przy tym być mądrym i lojalnym człowiekiem. Jeśli potrafimy odejść od toksycznej partnerki lub partnera, dopiero wtedy okazuje się, jak wartościową jesteśmy osobą. Postrzeganie naszego ciała jest w głowie, uroda przemija, a to co dobre, zostaje w sercu.

Jedynymi osobami, które mogą coś zmienić w naszym życiu, jesteśmy my sami. Nie zrobią tego za nas ludzie z Internetu, specjaliści czy najbliżsi. Nie znajdziemy recepty na nasze nieszczęścia w książkach, dopóki sami nie uporamy się ze źródłem naszych problemów. Tak samo jest z kompleksami. Nie pokonasz ich, wierząc, że kiedyś same się zaakceptują i zaczną coś robić, aby zniknęły.

Trudna droga dla osób z kompleksami

Szkołę średnią wybrałem w taki sposób, aby znajdowała się na samym końcu miasta. Zmieniłem swój wygląd i ubiór. Zaakceptowałem siebie i zacząłem trzymać z osobami, które były spokojniejsze. Tylko po to, aby zdobyć przyjaciół nie tylko na okres las szkolnych, ale na całe życie. Było spokojniej, ale traum z poprzednich lat szkolnych, nie sposób usunąć z głowy.

Coraz częściej skupiamy się na sobie, na swoich kompleksach oraz tym, czy ktoś je zauważa i co może pomyśleć. Dookoła nas jest tak wiele pozytywnych rzeczy, więc szkoda czasu na nasze negatywne postrzeganie siebie.

Jak już wiesz, szkoła była dla mnie piekłem. Poza szkołą, która zabierała wiele cennych i dobrych chwil, był dziadek, który potrafił mnie rozbawić. Rower którym jechałem szosami wokół pól i strumieni, napawał mnie poczuciem spokoju. Natomiast w domu miałem swoje pasje, które dodawały mi poczucie wartości.

Spójrz dalej, spójrz szerzej. Nie karm się negatywnymi kwestiami swojego życia. Dopuszczaj do siebie chociaż odrobinę ciepłego światła.

Pokonanie kompleksów zaczyna się w naszej głowie. Aby zwalczyć to, czego w sobie nie lubimy, musimy najpierw zaakceptować siebie i swoje niedoskonałości. Gdy zaprzyjaźnimy się z tym, czego w sobie nie lubimy, z czasem odruchowo przestaniemy na nie zwracać uwagę, a w ostateczności szybciej pozbędziemy się problemu.

Co możesz zrobić dla siebie!

Zrzucenie tego, było najlepsze, co dla siebie zrobiłem. Moment, w którym uwalniasz się od wpływu innych na siebie, jest najpiękniejsze, co można zrobić w walce ze swoimi kompleksami. Nagle zmieniasz się pod swoje potrzeby i wymagania. W nosie masz, co myślą inni, a przy tym nie boisz się mówić im tego w twarz. Po prostu jesteś sobą i dajesz jasno do zrozumienia, że zdanie otoczenia, nie ma nic do powiedzenia. To prawdziwa wolność – być sobą i potrafić nie przejmować się zdaniem innych.

Napisz w komentarzu, czy tekst był dla Ciebie pomocny. 🙂 Dzięki za odwiedziny bloga!

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Eliza
Eliza
12 września 2021 07:50

Fajny tekst.Córka za rok idzie do nowej szkoły może też zmieni się jej życie.

Agata
Agata
11 września 2021 08:46

Dziękuję Ci bardzo za to co robisz i jak wiele dajesz od siebie. Mówienie o tym musi być bardzo trudne.

Anna
Anna
10 września 2021 12:14

super takich treści powinno być więcej aby ludzie nie poddawali się i wierzyli w swoje możliwości jesteś dla mnie przykładem że można dużo robić nie mając wsparcia czytelników ani znanych osób z branży

Shopping Cart
6
0
Would love your thoughts, please comment.x