Co sprawia, że młodzi nie czują sprawczości? W jaki sposób zmotywować młodych ludzi? Czy młodzi są leniwi, czy odebrano im szansę!

Młodzi są leniwi czy bez szans? [DYSKUSJA]

Co sprawia, że młodzi nie czują sprawczości? W jaki sposób zmotywować młodych ludzi? Czy młodzi są leniwi, czy odebrano im szansę!

Zauważasz, że młode osoby nie wychodzą z inicjatywą, aby robić coś pasjonującego? Telefony, konsole, komputery, leniwe dni w łóżku. Czy to przez rozpieszczenie, roszczeniowe podejście, a może młodzi ludzie są leniwi, czy nie dostali szans? Porozmawiajmy o tym pod poniższym felietonem. Zanim jednak zapoznaj się z tekstem, w którym dzielę się swoimi przemyśleniami z punktu widzenia twórcy. Dołącz do nas w sekcji dyskusji.

Realizuj swoje cele skuteczniej!

Kup „Atlas Marzeń”, dzięki której ponad 100 osób ruszyło z miejsca i zaczęło spełniać swoje marzenia. Kup teraz i zacznij realizować swoje marzenia.

Świat ma wpływ na podejście

Z jednej strony młodzi ludzie przeszkadzali starszym osobom, z drugiej już coraz rzadziej można zobaczyć ich, spędzających czas aktywnie poza domem. Niestety młode osoby coraz częściej przyznają, że czują bezsens swojego życia, nie wiedzą celu w życiu i wychodzą z założenia braku wpływu na świat. Z takim podejściem podchodzą do samych siebie i otoczenia. Sprowadza się to do jednego – przeżyć, wegetować, a martwienie się emeryturą i zdrowiem zostawiają na szary koniec listy, bo niby jakie mają perspektywy?

Żyją w przeludnionym świecie, zagrożonym brakiem wyżywienia, a politycy nie robią nic w kierunku, aby kraj wychodził z zadłużenia, który będą musieli spłacać kolejne pokolenia, o czym wspominałem w tekście „Nie warto mieć dzieci – dowiedz się daczego”. Do tego dochodzi fakt, że wszystko, co dało się wymyślić lub zrobić, już powstało. I na tym aspekcie chciałbym się skupić, ponieważ skupiam się w życiu na realizacji celów i własnym rozwoju.

Czy młodzi ludzie są leniwi?

Kiedyś założenie bloga wiązało się z 10x większym ruchem, nawet jeśli treści były słabe, a autor nie nie starał się nawet minimalnie. Gdy zaczynałem działać w Internecie, kilka pasji, chciałem pozostawić anonimowo. Nagrana przeze mnie muzyka w kilka dni była wyświetlona kilkunastu tysiącom osób. Dziś realizowanie pasji w Internecie może wydawać się łatwe, ale przebić się spośród tysięcy takich samych profili, nie jest łatwe.

Niecałe 10 lat temu po publikacji bloga, wpisu czy postu, otrzymywali szereg komentarzy, dziś twórcy nawet w mediach społecznościowych wyłączają komentarze, aby ta sekcja nie była widoczna, zwłaszcza pusta.

Mainstream i media społecznościowe pokazują idealny świat, który wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Patologiczne zachowania stały się inspirujące oraz właściwe dla młodej widowni. Moim zdaniem z tego powodu młodym głowom zaczęło brakować kreatywności, próbowania czegoś nowego. Zamiast kreatywnego myślenia, trendem stało się naśladownictwo, tym samym zatracając wychodzenie z szablonu i podświadomy samorozwój.

Co można zrobić

Przede wszystkim nie można zaniżać samooceny człowieka od najmłodszych lat. Mówienie młodym osobom, aby zajęły się czymś poważniejszym lub posprzątaniem pokoju, nie buduje w nich poczucia, że mogą zrobić coś ważnego. Nawet jeśli ich celem nie jest wynalezienie leku na śmiertelne choroby, ich pasja powinna cieszyć ich dla nich samych. Celem nie powinien być poklask tłumów czy miliony zasięgu w sieci.

Młode głowy powinny też wiedzieć, że nie muszą niczego nikomu udowadniać. Życie jest długie, abyśmy mogli próbować nowych pasji, smaków i odkrywać nowe miejsca. Doświadczać i cieszyć się tym, co nam dostarcza, przy tym ucząc się stawiać czoła wyzwaniom, aby nie było błogo cały czas.

Co warto uświadamiać młodym pokoleniom? 🙂 Dołącz do dyskusji, pisząc swoje przemyślenia w sekcji komentarzy.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Fryderyk Czarowski
Fryderyk Czarowski
18 maja 2024 14:35

Bez szans, biedne pokolenie. Coraz więcej urządzeń robi wszystko za nas – od odkurzaczy po smart home. Z jednej strony to świetne udogodnienia, ale z drugiej strony, mam wrażenie, że stajemy się coraz bardziej leniwi i mniej zaangażowani w codzienne obowiązki

Adrianna
Adrianna
18 maja 2024 11:45

Obecne społeczeństwo jest tak skonstruowane, że promuje wygodę ponad wszystko. 😕 To zrozumiałe, ale jednocześnie sprawia, że stajemy się mniej samodzielni i bardziej zależni od technologii.

Janusz Wiszczak
Janusz Wiszczak
18 maja 2024 08:01

Kiedyś trzeba było się wysilić, żeby znaleźć informacje czy nauczyć się czegoś nowego. Teraz wystarczy Google.

To wygodne, ale jednocześnie sprawia, że mniej doceniamy zdobywaną wiedzę.

Anita
Anita
17 maja 2024 07:16

Mam wrażenie, że teraz wszystko jest zbyt łatwo dostępne. Aplikacje dostarczają jedzenie pod same drzwi, zakupy robi się online, a praca zdalna sprawia, że nie trzeba nawet wychodzić z domu. Nic dziwnego, że ludzie nie tylko młodzi stają się leniwi

Ela
Ela
18 maja 2024 15:54

Technologia ułatwia funkcjonowanie w tempie życia w obecnych czasach, gdzie jesteśmy narażeni na przestymulowanie, przemęczenie. Po szaleńczym wirze pracy wpadamy w brak zajęcia z braku sił.. albo niektórzy w pracocholizm, z którego ciężko się wyrwać. Poleniuchować od czasu do czasu jest wskazane, odreagować. Oprócz tego niebezpieczeństwem jest uzależnienie od mediów, pozostaje sensowne z nich korzystanie. Zgadzam się by młodych ludzi motywować, wspierać w zainteresowaniach, by mogli je rozwijać, próbować swoich sił, nie zrażać się niepowodzeniem, budować mocne poczucie wartości u nastolatków. Myślę, że mają jeszcze wiele do odkrycia, do zrobienia, stworzenia, poprawienia, ulepszenia na tym świecie. Nie brakuje inteligentnych młodych osób z pasją, gdyby tylko rynek pracy był bardziej łaskawy. Nie był gonitwą szczurów, ciągłą rywalizacją, walką o kasę, stanowisko, karierę, udowadnianiem bycia lepszym od innych. Dawał szansę pracy w grupie gdzie każdy jest potrzebny i jest elementem niezbędnym w danym zadaniu.

Maria
Maria
18 maja 2024 15:51

Mnie też nie podoba się postępująca technologizacja. Z drugiej strony, postępu nie zatrzymamy; możemy tylko zminimalizować jego negatywne skutki.
Co do młodych, nie uogólniałabym. Część z nich zakłada stowarzyszenia, próbuje uświadamiać na przykład o konieczności ratowania klimatu i środowiska, angażuje się w różne akcje. Na wybory jesienią zeszłego roku też poszło sporo osób młodych, a nie było pewne, czy to w ogóle zrobią.
:”wszystko, co dało się zrobić lub wymyślić, już powstało”? Raczej się z Tobą nie zgodzę. Ludzie są kreatywni, jak chcą i widzą potrzebę, to potrafią. A twierdzenie, że wszystko już było, to według mnie prosta droga do zatracenia w sobie ciekawości i chęci poszukiwania, być może równie niebezpieczna jak zbytnio rozwinięta technologia.

Adrian Zieliński
Adrian Zieliński
18 maja 2024 12:08

Dobry temat

Clara
Clara
18 maja 2024 09:36

Samochody i transport publiczny sprawiają, że coraz rzadziej chodzimy pieszo 👩 Nawet na krótkie dystanse wolimy podjechać autem. To nie tylko rozleniwia, ale też szkodzi zdrowiu.

Wiki
Wiki
17 maja 2024 18:27

Moim zdaniem, media społecznościowe i serwisy streamingowe zrobiły z nas kanapowych leni. Zamiast spotykać się ze znajomymi na żywo, wolimy siedzieć przed ekranem i oglądać seriale. 😞😕👩❤️

Emil Wolko
Emil Wolko
17 maja 2024 13:07

Dzieci spędzają teraz więcej czasu przed ekranem niż na dworze. Kiedyś trzeba było biegać za piłką, teraz wystarczy konsola do gier. To smutne, bo ruch na świeżym powietrzu jest taki ważny. My byliśmy inni lepsi

Bartek
Bartek
17 maja 2024 12:11

Technologia sprawiła, że nie musimy już wkładać tyle wysiłku w codzienne czynności. Zamiast spaceru do sklepu, klikamy w ekran. To wygodne, ale w dłuższej perspektywie zabija naszą motywację do ruchu.

Iza
Iza
17 maja 2024 08:23

świetny tekst 👍

Shopping Cart
24
0
Would love your thoughts, please comment.x