Dlaczego blogerzy nie wprowadzają zmian na swoich blogach? Kilka ciekawostek, wpływających na poruszanie się po blogu i pomysłów niedoświadczonych autorów!

W serii Metamorfoza Bloga, pokażę Wam za zgodą autorów, którzy się do mnie zwrócili z pytaniem lub prośbą o pomoc, jak zmieniły się ich blogi po moich wskazówkach. Seria o tym jak dłużej zatrzymać czytelnika na blogu!

Przy okazji cała seria ma na celu uświadomić, że zmiany na blogach są potrzebne, szybkie we wdrożeniu, a przy tym przynoszą więcej dobrego niż, nieprzyjemności. Wpływają na funkcjonowanie, pozycjonowanie i odbiór przez czytelników.
W dzisiejszym tekście opowiem dlaczego blogerzy nie chcą wprowadzać zmian lub zwyczajnie z jakich powodów nie wiedzą jak to zrobić. Do tego kilka ciekawostek, wpływających na poruszanie się po blogu i pomysłów jakie mają niektórzy z niedoświadczonych wcześniej autorów.

Blog przed zmianami czyli najczęstsze błędy blogerów

Po założeniu bloga na Blogspocie, dostajemy kilka prostych szablonów i to wszystko. Poza tym załoga odpowiedzialna za Bloggera nie specjalnie szkoli z zakresu blogowania. Przynajmniej obecnie.
Blogerzy nie wiedzą jak powinien wyglądać blog, nie mają potrzebnej wiedzy do tego aby dostosować go do aktualnych standardów, a do tego twórcy blokują się na rozwój. Tak, dobrze czytasz, mają blokadę.
Nie chcą zmieniać szablonu bo im się nie podoba, bo jest za profesjonalny lub nie spełnia wszystkich oczekiwań. Tylko  należy pamiętać, że szablon nie jest dla autorów, a czytelnikom.
Kolejnym najczęstszym błędem jakim popełniają blogerzy, jest urozmaicanie na siłę. Kolorowe strzałki, odtwarzacze muzyki, okienka ze statystykami oraz polecane blogi. Uwierzcie mi, pomimo, że już jest to rzadko spotykane, nadal ma miejsce. Blog powinien zawierać jak najmniej z dwóch powodów.
Po pierwsze im mniej linków i opcji, mniejsze menu, jak również ograniczony wybór, tym większe prawdopodobieństwo, że wybiorą więcej opcji na blogu. Po drugie im więcej zakładek, opcji i potrzeby przydzielania kategorii, w tym więcej widgetów tym trudniej się we wszystkim połapać samemu autorowi.

Jak dłużej zatrzymać czytelnika na blogu

Poniżej kilka ciekawostek, które są szczegółami, a mają ogromne znaczenie. Może wydawać się to głupie, ale działa.
1. Na blogu nie musi być umieszczone archiwum bloga (dzięki temu czytelnik nie wie kiedy był publikowany ostatni tekst, a zatem myśli, że blog jest aktualizowany w miarę często).
2. Od trzech do czterech ostatnio czytanych tekstów (zwracają uwagę co jest czytane, więc gdy najnowsze artykuły lub posty nie zainteresują, wybiorą to co czytają inni).
3. Następnie gdzieś indziej widget 3-5 najpopularniejszych tekstów na blogu od czasu założenia (to uświadamia, że blog wyróżnia się wśród innych, bo ma najczęściej czytane).

Zaczynajmy serię z Metamorfozą blogów

Wkrótce poznacie pierwszych blogerów, którzy z moją niewielką pomocą, zmienili swoje blogi nie do poznania, podnieśli zasięg, a przy tym stworzyli blog o jakim śnili. To bohaterzy w dziedzinie, którzy w ciągu niedługiego czasu i nakładu pracy, zmienili wszystko, przezwyciężając swoje blokady, niepewność i obawy, aby stworzyć miejsca przyjazne internautom!

Udostępnij dalej:
Autor: Patryk Tarachoń
Nazywam się Patryk i jestem blogerem. Treści artykułów opieram na prywatnych doświadczeniach oraz sytuacjach czerpanych z otaczającej codzienności. Często swoje wypowiedzi bazuję na doświadczeniach i spostrzeżeniach.