Unsplash.com

Masz obowiązek być empatycznym!

Na czym polega empatia i co może zmienić w Twoim życiu? Kto potrzebuje z Twojej strony wyrozumiałości i wsparcia? Dlaczego akurat Ty musisz być osobą wyrozumiałą i jak należy postępować, aby dobrze podchodzić do innych ludzi!

Bycie empatycznym wobec innych, wciąż jest przez większości z nas traktowane po macoszemu. Z tego powodu podchodzimy nie w porządku do samych siebie. Czy masz obowiązek być empatycznym dla obcych ludzi? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, znaczy, że nic Cię życie nie nauczyło, a tym bardziej rodzice.

Prosiłbym o wybaczenie za te słowa, ale podejrzewam, że nawet nie przeszło Ci nigdy przez głowę, czy wybaczono by dla Ciebie przykrości, za którymi stoisz.

 

Dlaczego bycie empatycznym jest ważne

Żyjesz w społeczeństwie tak samo jak ja i inni ludzie. Nie jesteś jednostką, która słucha, analizuje i czuje. Również popełniasz błędy i czasem nawet nie zastanowisz się nad tym, w jaki sposób można sprawić komuś przykrość.

 

Skoro żyjesz wśród ludzi, wypada się zachowywać i wiedzieć jak się odzywać do innych. Jeżeli nie potrafisz zrozumieć swojego błędu i wciąż nieświadomie krzywdzisz innych, to Twoja wina.

 

Na czym polega empatia i jacy są ludzie empatyczni?

Empatia polega na wyczuwaniu drugiego człowieka i próbowaniu mówienia lub zachowywania się w taki sposób, aby nikogo nie urazić. Wyrozumiałość ma miejsce w najmniej oczekiwanych sytuacjach, jak np. trzymanie odstępu w autobusie od innej osoby, aby nie wchodzić w strefę bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Podobnie w pracy gdy widzisz, że ktoś sobie nie radzi lub jest słabszy, oraz szkole gdy widzisz nieprzygotowanie kogoś. Być może Cię to nie obchodzi, ale dzięki Tobie, ktoś może ruszyć dalej dzięki pożyczeniu ołówka.

 

Czy wiesz że…?!

Bardzo często zauważam pewną strategię. Gdy ktoś komuś nieustannie pomaga, w końcu tej osobie jest tak głupio, że odruchowo pamięta o sprawie, abyśmy znów nie zareagowali. Jeśli oczywiście ktoś wykorzystuje nas, rzeczywiście nie powinniśmy na to pozwalać i mamy prawo odmawiać pomocy. Wtedy empatia nie popłaci nikomu.

 

Empatia to nic innego jak wyrozumiałość na uczucia innych. Nie musisz biec do dziewczynki z puszką, zbierającą na cele charytatywne aby ją pocieszać, a tym bardziej uśmiechać się do wszystkich na przystanku.

 

Możesz ustępować miejsca w autobusie, pomagać koleżance czy koledze z pracy, ale to także kultura osobista. Ustępowanie miejsca kobietom lub dziewczynom, zapytanie czy wszystko w porządku, gdy ktoś płacze podparty o ścianę, np. między blokami. Niegdyś zapytałem pracownicę sklepu o to, dlaczego płacze i czy mogę jakoś pomóc. Wytarła łzy i wzięła się w garść, a mi podziękowała i odeszła w swoją stronę. Również mnie wielokrotnie potraktowano wyrozumiale.

 

Jak stać się bardziej wyrozumiałym człowiekiem?

Osoby empatyczne potrafią postawić się w sytuacji drugiego człowieka. Nie patrzą na niego kategorią tego jaki jest i który raz z rzędu czegoś nie zrobił, w tym momencie rozumieją skalę problemu człowieka, robiąc wszystko aby wesprzeć taką osobę, nawet ciepłym słowem.

 

Wybacz mi wstęp, był bardzo niegrzeczny, ale w inny sposób nie zwróciłbym Twojej uwagi. Jeśli znasz kogoś nie empatycznego, kto wielokrotnie nie był wyrozumiały wobec kogoś w Twoim pobliżu, podeślij link do tekstu lub udostępnij w swoich portalach społecznościowych.

Dołącz do Zamkniętej Listy

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Zanim weźmiesz udział w dyskusji, uzyskaj dostęp do darmowych materiałów i dołącz do społeczności, z którą podejmujemy się różnych wyzwań!

Zapisując się, otrzymasz [ZA DARMO]:

🔸 Darmowe rozdziały książek

🔸 Kalendarz z celami na 2024 rok

🔸 Planner tygodniowy do druku

🔸 Arkusz Wydatków - Budżet Domowy (NOWOŚĆ)

🔸 Webinary / Relacje LIVE

🔸 Paczki cytatów (Instagram i Facebook)

🔸 „Twoja Siła” - indeks zalet

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz Rozwadowski
Bartosz Rozwadowski
9 grudnia 2018 00:46

Tekst wart zwrócenia uwagi.

Panda
Panda
4 grudnia 2018 23:05

Empatia ważna sprawa i warto aby każdy z nas miał trochę empatii, szczególnie teraz gdy panuje powszechna tzw. znieczulica. Ja uważam siebie za empatyczna osobę. Warto jednak z tą empatia nie przesadzić. Wszystko w zdrowych granicach. 🙂

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
5 grudnia 2018 19:55
Reply to  Panda

Są osoby które nie doceniają wyrozumiałości z naszej strony. Chociażby ostatnio spotkała mnie dość niemiła sytuacja. Od jakiegoś czasu przestałem prosić i zwracać uwagę na pewne zachowania, więcej się uśmiechać i nie reagować, a do tego pomagać na tyle ile mogę. Niestety nie zostało to docenione, jakby uznano, że to się należy.

Aleksandra R. K. Stupera
Aleksandra R. K. Stupera
4 grudnia 2018 22:51

Zwykle uważałam się za empatyczną osobę, ale wiem, że nie zawsze jest to łatwe. Mimo to pracuję nad tym i staram się zmieniać na lepsze 🙂 i nie dać się wykorzystywać przez innych 😛

Patryk │ PatrykTarachon.pl
Patryk │ PatrykTarachon.pl
5 grudnia 2018 19:56

Nie zawsze mamy szansę być empatyczni, ktoś zwyczajnie nas nie szanuje, więc skoro grzecznie nie działa, trzeba używać innych metod.

Shopping Cart
5
0
Would love your thoughts, please comment.x